Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. Mergem la spitale de stat sau private? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Mergem la spitale de stat sau private?

    Numarul persoanelor care se trateaza, sau se gandesc serios sa o faca, la clinici si spitale private este in crestere. Starea precara a sistemului public de sanatate ii face pe multi dintre noi sa caute alternative. Sondajele facute in domeniu arata ca aproximativ jumatate dintre cei intrebati prefera sa se trateze in institutii private de sanatate. Asta chiar daca acolo serviciile se platesc, in plus fata de contributiile pe care toti angajatii le platesc pentru sustinerea sectorului sanitar public.

    Ati fost vreodata intr-o clinica privata, sau la un spital privat?

    Care sunt, din punctul dumneavoastra de vedere, avantajele si dezavantajele variantelor privat/ public?

    Ati avut experiente in ambele situatii? La ce concluzii ati ajuns?

    Ar fi o varianta buna privatizarea majoritatii spitalelor asa cum spun unele voci?

    E sectorul privat din sanatate o alternativa viabila la cel de stat?

    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322

    toate sunt private!!!! in ro offfffffff course
    exemplu:eu,salariat al statului roman,care platesc din leafa mea vazuta cu lupa asigurari medicale,merg la spital si trebuie sa platesc dr,sa imi cumpar medicamente,de mancare daca vine vb vine de acasa,deci......................toate sunt spitale private.
    daca e sa vb de persoana mea eu folosesc spitalul "de stat" caci aici imi platesc darile iar cand ajung la nenea doftorul si la spital nu mai platesc nimic,daca incerci mai mergi si la militie acuzata de dare de mita.iar reteta indiferent de ce medicatie este vb are acelas pret de 7,20£.e mai simplu!!!
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  3.  
    #3
    Member omar's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Constanta, Romania
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Extraordinar sper sa traim sa vedem aceasta "politica" si in sistemul de sanatate din Romania.

    Eu unul pana la acest moment, gratie lui Allah, nu am avut de-a face cu spitalele ca si pacient.

    O povestioara :::
    O data eram in liceu, clasa a X-a si din greseala mi-am luxat glezna. In aceste conditii o idee mi-a rasarit in minte : du-te Omar la spital si vei obtine o scutire medicala = o mini vacanta.
    Ei ! zis si facut.
    Am plecat de la liceu, singur, catre Spitalul Judetean Constanta. Am luat un mijloc de transport in comun ( nu aveam bilet, si nici abonament pe respectiva linie am riscat ) si am ajuns la spital. Acolo dupa ce am asteptat cel putin jumatate de ora in picioare, am reusit sa intru in legatura cu asistenta care stabileste "consultatia" - mi-a cerut actul de identitate, m-a intrebat care este suferinta pe care o acuz.

    In timp ce eu ii explicam cum m-am pricopsit cu o luxatie la piciorul drept, ea imi consulta buletinul. Sperand ca intr-un final voi scapa de durerea care incepea sa se simta din ce in ce mai puternic, am intrebat-o in care cabinet sa intru - Raspunsul : UIMITOR' ''''''''''''''''''''''' ma aflam la spitalul gresit, conform adresei de pe buletin trebuia sa ma duc la un alt spital si ca ei nu imi pot face nimic in aceste conditii.
    In aceste conditii, cu toata durerea pe care o resimteam, m-am ridicat, mi-am luat buletinul si culmea am plecat shiopatand pe jos pana acasa.
     
     

  4.  
    #4
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Personal nu prea am mers in Romania intr-un spital or clinica ... am avut doar o experienta cu spitalul, cand m-am operat de apendicita la 17 ani, si asta a fost ok (chiar daca spitalul este unul de stat)

    Ce preferam?.... pai cred ca am prefera ca spitalele pe care le avem sa se ridice la standarde de calitate si profesionalism, ca toti banii care merg in sanatate sa se foloseasca numai pentru acest lucru, am prefera ca cei ce conduc aceste spitale sa fie buni manageri si nu pusi pe criterii de ochi frumosi sau alte conditii, numai profesionalism nu ... Am prefera ca spitalele existente sa ne ofere serviciile de care avem nevoie .. am prefera multe, dar nu avem cu cine ..TRIST!!
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Chiar am avut o experiente cu mama cu spitalele anul trecut destul de neplacuta . Din cauza unui tratament prost administrat de medicul de familie la un moment dat a fost nevoie sa chemam salvarea . a facut tensiune 200 cu 100 si ceva si i-au dat ceva sa ii scada tensiunea . Si i-au recomandat sa faca ceva analize nu care cumva sa aiba ceva la inima . Zis si facut . A inceput mama sa mearga prin spitale toate de stat . Si desi avea asigurare la un moment dat a fost nevoie sa plateasca niste analize si destul de mult . Si la un moment dat chiar i-au spus sa mearga la un spital privat sa isi faca analizele pentru ca ei nu pot sa ii faca analize mai amanuntite . Tot norocul ca avem o prietena doctorita la urgente si cu ajutorul ei am aflat ce si cum . Am avut si eu probleme de sanatate si am fost si in spitale private si in spitale de stat dar la mine se rezuma in functie de medic . Adica din punctul meu de vedere daca medicul e bun merg si la spital de stat chiar daca nu au extrem de multe chestii noi . Stiu ca la un moment dat am avut nevoie de o perfuzie si am apleat la un medic care drept tratament mi-a dat lamaie . Mi-a facut mai rau . Oricum pe subiect se poate dezbate foarte mult
     
     

  6.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Eu unul prefer sa merg la un spital privat din Abu Dhabi ca e mai cald si eu am rau de frig.E si mincare buna, e si sora Gabi prin preajma si imi aduce prajituri.....viata nene ce mai .
    Acum nu zic si la noi este bine. Mai ales la spitalele de stat.Adica in ele stai,(de aia le si zice ,,de stat") si doar de aia vi acolo. Nu ?Cazare moca,mincare de post,ingrijire mortala.Acum daca vrei si medicamente iti poti cumpara ca nu te opreste nimeni.Vrei injectii? Iti cumperi seringa ,vata si spirt.A si sa nu uiti fiola ca altfel iti face injectia cu apa de ploaie .Nu ca nu ar fi buna si asta dar ai putea fi sensibil la una din componentele ei si ai putea sa faci o reactie negativa.In privinta tratamentului merita sa spun ca este unul foarte bun.Esti tratat cu indiferenta si cu sictir cit cuprinde.Daca dai bani mai multi atunci ai ocazia sa fi vizitat din ora in ora de toate asistentele ,infirmierele si femeile de servici din tot spitalul chiar daca nu apartin de sectia la care esti internat.Pina si portarul vine la tine sa te intrebe daca nu ai nevoie de ceva si sa-ti spuna ca te-a cautat o prietena (si iti face complice cu ochiul ) desi nu sti de cine este vorba . Daca vrei cu tot dinadinsul sa mori atunci acum e momentul cel mai bun.Serviciile la morga spitalului sunt unele de exceptie . Te dezbraca de tot ce ai si ti le pun bine de nu mai afla nici familia de ele, te spala cu furtunul si cind vin apartinatorii trebuie sa te cumpere la khilogram/corp.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #7
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Fii binevenit frate Munir shi nu la spital,Allah subhanahu sa te apere shi sa ne apere,inshallah ameen!
     
     

  8.  
    #8
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salamu Aleykum,
    Din pacate, eu sunt nevoita sa merg lunar la control la un spital de stat, si chiar sa imi fac vreo trei-patru internari pe an. Depinde de ce sectie apartii, spitalul unde merg are mai multe sectii. De vreo patru ori am nimerit la alte sectiii de care apartineam eu, si am dat de mizerie, chiuvete infundate, trebuia sa imi cumpar simgura apa plata pentru baut, mi se furau din lucruri si din mancarea de acasa, figuri de infirmiere si asistente care stateau ostentativ cu buzunarele inspre tine, cand tie iti era rau. Daca nu le dadeai nimic, se purtau ca si cu un animal cu tine, tipau si te boscorodeau. Dar doctorul la care sunt arondata este un medic exceptional, (este si sef de sectie si asistent-universitar la Facultatea de Medicina), am incercat sa ii dau un plic cu bani si m-a refuzat categorig, spunandu-mi ca nu o sa ma mai primeasca la el daca mai fac asa ceva. Si e doar medic la un spital de stat! Ma simt in siguranta cand ma duc la dansul, mai glumim, dar nu mi-a gasit inca un traament viabil, tot ce imi da, ma ingrasa artificial. A ramas sa imi fac o analiza a sangelui pentru tiroida, pe care, din pacate, trebuie sa o platesc, la o clinica privata. Si asta pentru ca spitalele de stat nu au reactivii necesari si nu sunt dotate cu laboratoare ultramoderne. Deci eu prefer sa merg la spitalul de stat unde imi este medicul meu, iar daca se va muta, voi merge unde va fi si el, pentru ca este un medic exceptional.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  9.  
    #9
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum Nadiuta fata tati cred ca mai corect era sa intrebi daca ne-ar place sa mergem mai mult la cimitirele de stat sau la cele particulare .Era tot aia dar cu foarte foarte mici diferente
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #10
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by munir View Post
    Eu unul prefer sa merg la un spital privat din Abu Dhabi ca e mai cald si eu am rau de frig.E si mincare buna, e si sora Gabi prin preajma si imi aduce prajituri.....viata nene ce mai .
    Acum nu zic si la noi este bine. Mai ales la spitalele de stat.Adica in ele stai,(de aia le si zice ,,de stat") si doar de aia vi acolo. Nu ?Cazare moca,mincare de post,ingrijire mortala.Acum daca vrei si medicamente iti poti cumpara ca nu te opreste nimeni.Vrei injectii? Iti cumperi seringa ,vata si spirt.A si sa nu uiti fiola ca altfel iti face injectia cu apa de ploaie .Nu ca nu ar fi buna si asta dar ai putea fi sensibil la una din componentele ei si ai putea sa faci o reactie negativa.In privinta tratamentului merita sa spun ca este unul foarte bun.Esti tratat cu indiferenta si cu sictir cit cuprinde.Daca dai bani mai multi atunci ai ocazia sa fi vizitat din ora in ora de toate asistentele ,infirmierele si femeile de servici din tot spitalul chiar daca nu apartin de sectia la care esti internat.Pina si portarul vine la tine sa te intrebe daca nu ai nevoie de ceva si sa-ti spuna ca te-a cautat o prietena (si iti face complice cu ochiul ) desi nu sti de cine este vorba . Daca vrei cu tot dinadinsul sa mori atunci acum e momentul cel mai bun.Serviciile la morga spitalului sunt unele de exceptie . Te dezbraca de tot ce ai si ti le pun bine de nu mai afla nici familia de ele, te spala cu furtunul si cind vin apartinatorii trebuie sa te cumpere la khilogram/corp.
    Văd că sunteţi pus pe şotii...am râs eu...dar vedeţi să nu plânegi dvs farte munir...că dacă vede unul dintre ei ce aţi scris...vă poate da în judeacta pentru calomnie ADEVĂRATĂ...şi o să fiţi acuzat că "judecaţi casa cuiva pe care nu-l cunoşteţi"
    SĂ NU VĂ FIE RUŞINE!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •