Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13
  1. De cate ori mancam pe zi? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    De cate ori mancam pe zi?

    Micul dejun este cea mai sanatoasa masa a zilei. Cu aceasta afirmatie sunt de acord toti nutritionistii. Cu toate acestea, un studiu recent arata ca jumatate din populatia adulta sare cu gratie peste masa de dimineata. Cel mult, mananca un covrig si bea o cafea. Cel mai adesea, micul dejun este ignorat de persoanele tinere si active, intre 19 si 24 de ani. Pe posturile de televiziune ruleaza diferite promo care spune "Pentru sanatatea d-voastra respectati cele trei mese ale zilei."

    Va intreb de cate ori mancati pe zi? Sariti de obicei, sau nu, peste micul dejun?

    Astazi ati mancat micul dejun? In ce consta prima dvs masa a zilei?

    Ce efect credeti ca au promo-urile TV care ne indeamna sa ducem o viata sanatoasa, cu trei mese pe zi?

    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  2.  
    #11
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    MASHALLAH ALIKUM!!!!!!!
    -una pentru fratele Munir(idei,geniale)
    -shi pentru tine draga mea Yvette,mashallah chestia cu aragazul ...
     
     

  3.  
    #12
    Member omar's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Constanta, Romania
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Cel putin pentru mine cafeaua e nelipsita dimineata : in mod negresit imi beau cafeaua, si apoi e drept am unele probleme cu pofta de mancare. Asadar in ultima vreme am schimbat ordinea, mai intai cate ceva de mancat : branza, pastrama de vita, paine prajita, masline, icre si alte minunatii se intind pe masa - cu sotia servim cate o felie de paine prajita cu cate putin din fiecare, apoi CAFEAUA.

    Pranzul nu prea exista si nu sunt mandru de asta, dar in jurul orelor 16-17 servim pranzo-cina unde avem de regula o ciorba/supa, un felul doi fara desert. Un ceai ( precum englezii ) pentru o digestie mai usoara

    si ajung seara ne potolim foamea ori cu cate un pahar de lapte ori cu cateva fructe ( mere, banane, portocale - ce gasim si ce ne atrage in acele momente )

    Fara gustari intermediare, fara alte desfatari.
    A da, uitasem, cam 2 cafele in afara de cea de dimineata, stiu e cam multa dar ...

    Toti avem de invat, intotdeauna exista loc de mai bine, dar momentan suntem doar noi 2 - inshallah cand vor veni si cei mici promit ca o sa avem mai multa grija
     
     

  4.  
    #13
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Un proverb zice ca: micul dejun sa-l mananci singur, pranzul cu prietenii, iar cina sa o dai dusmanului...asa ca am inteles ca cea mai importanta masa a zilei este micul dejun...NU pot sa gandesc corect, daca nu mananc micul dejun! Serios! Asa ca indiferent ce mananc,fie un sandwich, daca am timp sa-mi prepar, fie iaurt, cereale, branza, ceva acolo cu 1-2 felii de paine prajita! Iubesc painea prajita la micul dejun! Pranzul nu-i intotdeauna la ora care trebuie...mai o cafea, mai un covrig. Seara nu prea mananc, dar daca totusi vreau sa mananc seara, singura delicatesa care imi place pentru seara este mamaliguta cu smantana, branzica, cascaval ras peste mamaliguta.

    Cred ca reclamele, nu prea au efect...trebuie sa mancam ceva de cate ori simtim ca ne roade stomacul, altfel ne pricopsim cu un ulcer de tot dragul!
    Pofta buna!
    O saptamana frumoasa in continuare!!
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •