Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
  1. De cate ori mancam pe zi? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    De cate ori mancam pe zi?

    Micul dejun este cea mai sanatoasa masa a zilei. Cu aceasta afirmatie sunt de acord toti nutritionistii. Cu toate acestea, un studiu recent arata ca jumatate din populatia adulta sare cu gratie peste masa de dimineata. Cel mult, mananca un covrig si bea o cafea. Cel mai adesea, micul dejun este ignorat de persoanele tinere si active, intre 19 si 24 de ani. Pe posturile de televiziune ruleaza diferite promo care spune "Pentru sanatatea d-voastra respectati cele trei mese ale zilei."

    Va intreb de cate ori mancati pe zi? Sariti de obicei, sau nu, peste micul dejun?

    Astazi ati mancat micul dejun? In ce consta prima dvs masa a zilei?

    Ce efect credeti ca au promo-urile TV care ne indeamna sa ducem o viata sanatoasa, cu trei mese pe zi?

    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    eu mai sar asa uneori si ajung direct la dinner si stiu ca nu e bine dar in general am 3 mese pe zi si nu consum nimic intre ele doar fluide.
    dimineata am painea prajita, ou si rosii iar aici difera de la ceai(cu lapte) sau cafea
    pranzul e mare si are carne si legume si ceva dulce cat de putin
    seara sunt salatele,fructe si ceva facut la gril
    asta in mod normal zi de zi dar asa mai gatesc si mancare de la mama si daca la 10 seara imi e pofta de o salata de cartofi cu ceapa si masline sau de paste cu branzica de oaie mai fac exceptii.
    acum eu sunt in love cu orez si mancarica de miel (curry) daca as putea sa pap toata ziua de ce nu.


    normal medicul ne recomanda sa avem cele 3 mese principale si intre ele alte 3 secundare cum ar fi un fruct,covrig,etc si cat mai multe lichide pe timpul zilei.sunt zile cand nici daca vrem nu putem respecta dar in general e f bine sa incercam sa mentinem un mod de alimentatie sanatos.
    pasul1 nu mancarii semipreparate sau fast-food
    pasul2 nu exclude fructele si legumele nici o zi
    toata lumea stie ca tinerii sar mai des peste micul dejun,pranzul il avem uneori la servici mancand ceva semipreparat si repede in timp ce facem altceva sau rontaim cate ceva de ici de colo.si de aici putem constata obezitatea,oboseala,afectiuni digestive,lipsa de concentrare.
    generatia tanara mai este numita si o generatie obosita.si aici modul de alimentatie are ceva de spus,nu doar modul haotic de viata.

    eu personal iubesc pestele si puiul,fructe si legume de tot felul si nu ma ridic de la masa cu "burta plina" sa nu ma mai pot misca prin casa.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  3.  
    #3
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    .Daca manic dimineata? Pai altfel nici nu ma misc din casa sau prin casa. Ma scol dimineata ma reped direct la aragaz si pun de ceai.Nu beau cafea ca ma agita( si pe urma iar trebui sa repar peretii in locurile unde am dat cu capul).Apoi trec pe la baie sa ma fac fresh.Pina una alta fierbe apa .Pun plicul de ceai in cana speciala pentru ceai (luata de la chinezii din,, Europa" si pictata cu gheise dansind) si o acopar cu capacul aferent(si el tot cu desene )Dupa ce se face ceaiul ,tai doua felii de piine de secara (graham) si le pun la prajit in toaster.Dupa ce ma curentez zdravan(ca ma grabesc sa le scot cu doua degetele uitind de clestele aferent) ma apuc sa le ung cu untul pe care l-am pus in prelabil in cuptorul cu microunde la dezghetat.Am uitat de el asa ca acesta a devenit un lichid galbui si alunecos.Ma chinui sa-l pun pe feliile de piine dar nu se vede nimic.In fine iau borcanul cu miere si incerc sa o astern gratios peste untul invizibil,dar si aceasta curge lent si gingas pe miinile mele de ajung sa ma ling ca pisica pe labute.Musc cu pofta din felia de piine aprope goala si iau o gura zdravana de ceai dar o returnez imediat.Uitasem sa pun zahar si ca este fierbinte.Imi simt cerul gurii un cuptor in flacari .Gustul amar al ceaiului imi taie pofta de mincare .Tai o felie de lamiie ,jumatate o maninc jumatate o pun in cana de ceai .Acreala lamii ma face sa ma strimb la pereti iar amareala cojii imi face,, gura punga”.Offf ce chin si cu masa asta de dimineata .Regret ca nu am inceput ziua cu o ciorba sanatoasa .Cel putin pe asta o mincam cu lingura de lemn direct din strachina si nu mai trebuia sa ma chinui atit cu prepararea. Asa ca dupa parodia de mincare de dimineata astept cu nerabdare sa vina prinzul .Eu maninc de regula ,de trei ori pe zi .Noaptea dorm. Masa de prinz se compune de regula dintr-o strachina babana de ciorba de pui (cu bucatica de tirtita aferenta ) si dintr-o farfurie umpluta ochi cu spachete sau piure cu o pulpa masiva de pui ,marca Avicola New York sau Avicola Toronto -ca alea romanesti sunt numai piele si os ca se pregatesc pentru Bukfest ca pezentatoare de moda pentru hainele lui Catalin Botezatu(ce nume si pe asta!!). Neapart dupa masa manic ceva dulce .Un Marks sau un Snickers(la care recunosc ca m-am gindit tot timpul mesei). Seara e mai usor .Maninc ceva biscuiti digestivi si gata. .Beau doi litri de apa plata( cu iz usor de plastic) pe zi iarna si trei si jumatate vara.
    Poftim .
    Si mai zice lumea ca se traieste rau in Romania!!
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887




    saracu frate Munir,de ash fi mai aproape ,zau ca te ash chema la deshteptarea cu ai mei.

    Mashallah,cafea ,ceva sarat,ceva dulce,shi la treabaaaa,pranzul 99% il iau cu sotzul,cina fructe,shi (maruntzishuri).Mai bine sa nu le shtitzi,poate sunt persoane care vor sa vina la maruntzishri.Nu ar fi problema ``maruntzishurilor`` ,problema e cum sa ii aduc la maruntzishuri
    Oricum ,sigur copiii au nevoie de un mic dejun consistent.
     
     

  5.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .Nu-i un motiv ca stai departe surioara problema e la tine se manica multa lume si ramin fomist.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    frate munir...mishto...
    brava...si electrocutat şi opărit, cu gura "pungă".......

    eu m-am "deşteptat".....se face de fajr...apa de la woodoo ajunge....galop la moschee...back...somn de voie pana la 8, pregătit mic dejun husband....el mănâncă, eu mă uit....pe urmă el pleacă...eu înghit 1 liguriţă zahar, 1 linguriţă ness...."rad" rapid o cană de apă rece...ca sa nu simt gustu amar...şi gata cafeaua...nu le mai amestec în ceaşcă, se amestecă ele şi singure în stomac...
    prânzul e cel mai bun.....că nu mă invită nimeni la masă....aşa că simt în nări mirosul de mâncare egipteană de la vecina...adulmec şi mă "îndestulez"..
    Seara ---iar privesc...că e prea târziu să mănânc ce food îi dau soţului...şi apoi e plictisitor, că el vrea întotdeauna friptură, chiftele şi grătar....
    Strâng masa şi mănânc numai salata...că aia a rămas(zice omul meu că dacă e aşa sănătoasă să o mănânc eu! iar eu, ca o soţie supusă ce sunt, mă conformez)...şi apoi e haram să arunci mâncare....
    A doua zi încep întâi cu nessul, pe urmă zahărul şi apa...nu de alta...dar ca să mai variez şi eu meniul!!!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  7.  
    #7
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Aleykum Salaam wa Rahmatullah wa Barakatu tata Munir, mashaAllah ce noroc pe d-voastra, ati avut ocazia sa fiti invitat la masa cu mama, eu nu am avut parte acest privilegiu astazi. Dar inshaAllah voi recupera! Promit! LOL
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  8.  
    #8
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Surioara yvette tu iti faci cafeaua ca in filmul ala cu Mr.Bean.Super .Mersi de idee. Dar oare cu ceaiul nu e mai greu ?.Daca imi ramine plicul in git ?Sau poate de aceea e atasata atica aia de plic?!?Sa tragi de ea daca se blocheaza plicul?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    #9
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Pai da fata tati dar nu ai intels de ce? Eu sunt batrin si maninc putin de aceea ma invitat pe mine iarna la masa .Lasa ca te invita si pe tine dar mai la vara ca e cald si caldura taie pofta de mincare .Bei apa la greu si te umfii in burtica
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #10
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by munir View Post
    Surioara yvette tu iti faci cafeaua ca in filmul ala cu Mr.Bean.Super .Mersi de idee. Dar oare cu ceaiul nu e mai greu ?.Daca imi ramine plicul in git ?Sau poate de aceea e atasata atica aia de plic?!?Sa tragi de ea daca se blocheaza plicul?
    n-am ştiut că e un film cu mister bean, care bea cafeaua în acest fel....
    în schimb faza e reală... eu am văzut-o cu ochii mei la un nene colonel...era un şef atât de bun, că nimeni nu se sinchisea să îi facă şi lui o cafea, un ness ceva...timp nu prea avea, că avea o groază de făcut...ştiţi cum e...în boul de cea se dă cu biciul.... aşa că o scurta ...şi "bea" cafeaua în acest fel....
    la ceai e mai nasol..că problema cu plicul de ceai e rezolvată...tragem de aţică şi extragem plicul....în schimb cu apa fierbinte e mai greu...că n-avem decât opţiunea să ne aşezăm cu dosul pe argaz...şi în plus trebuie să ţinem şi gura închisă...că trebuie să se infuzeze ceaiul......
    de aia zic că e mai bun ness frappe...
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •