Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Ce impact direct are media asupra vietii personale? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Ce impact direct are media asupra vietii personale?

    Influenta pe care presa o are in societatea contemporana nu mai e demult o noutate. Articolele, reportajele, emisiunile televizate sau radio pot schimba atitudini, puncte de vedere, actiuni. Dar ce e de facut cand presa, mai mult sau mai putin tabloidizate, afecteaza nu doar atitudini si opinii, ci ajung sa aiba un impact direct asupra vietii personale?

    Cele mai relevante exemple sunt persoanele publice, politicieni, artisti, sportivi etc. Acestia ajung adesea tinta interesului sau indiscretiilor media. Exista insa destule exemple in care oameni fara notorietate ajung sa fie in centrul unor subiecte de presa: cu presupuse implicari in crime, violuri, furturi. O parte dintre aceste fapte nu se confirma in justitie. Acei oameni pot ramane cu stigmatul pe care o parte a presei, mai ales cea tabloida, il pune asupra lor.

    Ce impact direct, personal, are media asupra d-voastra? Cunoasteti persoane a caror viata s-a schimbat, in bine sau in rau, in urma publicarii unor materiale media? Ati fost chiar d-voastra in aceasta situatie? Cum isi poate recapata reputatia sau sau imaginea cineva care a fost tinta unor materiale de presa dovedite ulterior drept lipsite de consistenta?


    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Nadia pentru acest subiect

    Alexyna (02-18-2011), Aliye Alexia (02-17-2011), gabriela guettat (02-17-2011)

  3.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Este adevarat ca media are un impact mai mare sau mai mic asupra vietii noastre de zi cu zi dar totul depinde de gradul de inteligenta si cultura al individului.Cunosc multe persoane care isi schimba modul de viata sau parerile in functie de stirile avansate in media.Ca asta este bine sau rau , doar cind intri in contact direct cu ele iti dai seama.Abia atunci realizezi ca indiferent cite argumente i-ai aduce contra unei viziuni gresite pe care media ,in dorinta ei de senzational i-a oferit-o si el a luat-o drept corecta ,tu te lovesti de un zid creat de imaginea acesta deformata si artificiala pe care media a inoculat-o in mintea acelui individ.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Asa cum a spus domnul munir exista foarte multe persoane care se ghideaza dupa ceea ce vad la televizor . Personal nu ma prea las influentata de media . adica urmaresc stirile nationale , internationale dar cam atat . Hainele sau propriul stil vestimentar mi-l fac singura si prefer sa studiez anumite lucruri inainte sa imi fac o parere ( cel putin asa s-a intamplat in cazul islamului )
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum!
    Eu cred ca intr`o oarecare masura fiecare individ este intr`un fel sau altul ,intr`un procent mai mic sau mai mare influentat de ceea ce vede ,aude,citeste in media.Personal ma deranjeaza si ma afecteaza negativ foarte mult informatiile si imaginea negativa a Islamului si a musulmanilor!Ca sa nu mai zic de parerile pareristilor!!!Nu stiu cind,cum si de ce am ajuns sa nu mai pot digera informatia,sau sa o las sa treaca.Nuu,eu iau totul si`l bag adinc in suflet apoi incep sa macin si macin pina ma termin psihic.
    Apoi sa nu uitam ca o imagine negativa asupra cuiva este prima care se imprima in subconstientul omului.are chiar si o denumire in psihiatrie(imi scapa acum) si este dovedit ca prima imagine este cea care conteaza,de obicei cea negativa.De ex. daca cineva a fost acuzat pe nedrept de o fapta rea iar apoi se revine asupra stirii si se dezminte ,e absolut degeaba.Deja imaginea persoanei a fost alterata,dubiile au intrat in subconstientul omului si o mie de scuze si dezmintiri nu va mai putea spala imaginea celui pe nedrept acuzat.este o tactica bine cunoscuta si practicata la scara larga pt. a scadea credibilitatea cuiva.
    Degeaba vom zice ca noi nu cadem in aceasta capcana,am experimentat si este foarte veridic.Odata instalata nesiguranta sau dubiile oricit de bine intentionat ai fi nu poti sa controlezi imaginea negativa.
     
     

  6.  
    #5
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Presa te ridica, presa te coboara, presa iti da viata si tot ea te omoara.

    Depinde de informatie, asupra mea impactul este pe masura, insa cunoscuti de-ai mei isi lasa efectiv vietile ghidate dupa informatiile zilnice. Daca ziarul de azi publica spre exemplu ca fructele sint nocive asupra organismului gata au renuntat.....si daca publicatia de miine spune ca fructele sint benefice imediat trec la cumpararea lor. Ideea? Populatia este dupa cum bate vintul si spiritul de turma.

    Am avut un curs la colegiu in care a trebuit sa invat cum se face un articol de presa. Cel mai captivant capitol este socialul. Acolo ai de unde manca "o paine" pentru ca oamenii, prin complexitatea firii lor, sunt un subiect bun oricand. Totul tine de modul de prezentare a celui care scrie acel articol.

    A prinde un om intr-un articol, sau mai bine zis, sa iti croiesti articolul dupa un om si personalitatea acestuia, tine de un talent ce se educa. In primul rand, acel om are sentimente si un viitor. Impartialitatea de care ar trebui sa dea dovada orice jurnalist, tocmai de aceea exista, pentru ca trebuie sa protejeze interesele acelui om, care nu este un personaj.

    In ziua de astazi articolele se refera la personaje. Jurnalistul uita ca prin cuvinte prost ansamblate, relatari nedocumentate, acel om are de suferit. Iar in cazul in care articolul se dovedeste a fi gresit, corectitudinea celui care il semneaza lasa de dorit. Devine mai important orgoliul si mai prejos omul.

    Media afecteaza viata si integritatea oamenilor pentru ca nu mai lucreaza in sprijinul populatiei. Ea doar se vinde. Orice are un pret si nu conteaza ca vinde cinstea, corectitudinea si, intotdeauna in primul rand - neutralitatea in relatare.

    Si sa nu uitam - mass-media poate fi (si este) cea mai puternica arma ce poate fi folosita impotriva populatiei. O stire ce poate crea panica poate dezarma un stat!
    Last edited by Nadia; 02-21-2011 at 06:07 PM. Reason: Completare
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  7.  
    #6
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salamu Aleykum, eu am renuntat de vreo jumatate de an la televizor, pur si simplu l-am vandut, ca nu mai aveam ce vedea la el. Peste tot, stiri despre crime, adultere, incesturi, etc, plus filme cu violenta fizica si psihica. Iar stirile importante le primesc prin net, direct de pe site-ul www.avocatnet.ro, unde iti vin informatii diverse, legale, despre hotarari de guvern si alte asemenea. Imi cer scuze daca am pomenit numele site-ului, dar de acolo prefer sa ma informez, decat de la mass-media (tv si radio), unde nu gasesti decat emisiuni de joasa speta.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  8.  
    #7
    Member monica_sorin's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Romania
    Posts
    13
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Mass-media este a patra putere in stat.Pe multe posturi tv se dau stiri despre furturi,crime,violenta fizica,psihica, verbala cu impact negativ asupra celor care le vizioneaza.Ar fi bine ca macar stirile sa le vizionam precum si emisiunile de calitate,pe teme de sanatate,cultura, istorie, etc.Mass-media este dominata de rating si prea putin de calitatea emisiunilor. Lippman a spus citez "Ar trebui sa facem o distinctie intre informare si adevar."
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •