Notices
 
Results 1 to 2 of 2
  1. Si totusi se poate 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu, o sa incep acest topic cu doua ahadith care mie imi plac foarte mult.

    Profetul Mohammed, salla Allahu aleyhi wa salaam, a spus: "O sotie buna este cea ma mare avere a sotului ei."

    Profetul Mohammed, salla Allahu aleyhi wa salaam, a spus: "Lumea nu este altceva decat o rezerva de hrana si cea mai buna rezerva a lumii este femeia cuvioasa si credincioasa."

    Allah subhana wa ta'ala sa fie multumit de sora Nillu si de mama Gabriela care mi-a dat urmatorul citat.

    "Es-selamu aleykum we rahmetullahi
    Credca toate citim multe carti pentru a putea stii care este intr-adevar modelul unei sotii bune. Dar din pacate observam in zilele noastre ca uneori ramanem doar cu teoria, pentru ca ne place mai mult sa ramanem asa cum suntem decat sa incercam sa adaptam un mod mai bun de viata un comportament mai nou decat cel pe care-l avem desii cel pe care il detinem nu este corespunzator. Avem un orgoliul al nostru peste care nu putem trece. Dar intrebarea este: de ce tocmai acest orgoliu?si mai ales fata de sotii nostrii care sunt mai aproape de noi decat ceilalti oameni, iar sotul este la randul lui orgolios.

    Dar de ce? De exemplu oare nu ar trebui ca fata de ei sa nu ne fie rusine sa ne cerem scuze sau sa ne recunoastem greselile si ei la randul lor la fel.

    Poate ca fiecare dintre noi ne gandim ca suntem ideale si bune in felul nostru acest lucru pe care il credem doar noi pentru ca noua ne place caracterul pe care il detinem noi, dar nu ne uitam la cum isi doreste sotul ca noi sa fim. Si de multe ori dorim ca el sa se schimbe si nu noi insine, iar el isi doreste ca cea care ar trebui sa se schimbe trebuie sa fie sotia si uite asa apar neintelegerile, nelamuririle dintre soti.

    Si mai ales in cazul in care nu exista si o buna comunicare (dialog) intre soti atunci este si mai dificil.

    Care este problema ca cel care face primul pas in schimbare este sotia?

    Haideti sa lasam orgoliul din noi deoparte si sa incercam sa afla ceea ce isi doresc sotii nostrii, ca astfel creste si dragostea si intelegerea dintre soti.

    Ei sunt cei care au grija de noi, ei sunt cei care incearca sa ne acopere toate cerintele dar noi femeile de fiecare data avem ceva care sa nu ne placa, sau sa nu ne convina.
    Nu rezolvam nimic cu orgoliul, incapatanarea noastra. Nu trbeuie sa uitam ca ei nu ne sunt straini ba din contra sunt aproape de apoi decat oricare alta persoana.

    Este o parere personala sper inshallah sa nu fiu inteleasa gresit.

    Poate ca nu mi se cuvine mie sa dau sfaturi, dar haideti sa discutam mai indetaliat acest subiect.

    Sa incercam sa expunem diferite probleme indiferent ca sunt perrsonala sau in general la care sa gasim impreuna solutii si sa incercam sa ne indreptam modurile de viata."
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  2.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Mai lăsaţi-o, bre, pe asta cu femeia cea rea şi bărbatul cel bun!!
    Vai ce "chinuiţi" sunt săracii de ei, de noi, "ingratele".....

    Când te-ai îndrăgostit de soţ...îl iubeai aşa cum e, şi invers...aşa deodată ne apucă "schimbatul".....trec vreo doi-trei ani..şi vrem schimbare!!
    EU NU VREAU SĂ SCHIMB NIMIC LA SOŢUL MEU...îl iubesc exact AŞA cum e...cu calităţi şi defecte...
    RECIPROCA E PERFECT VALABILĂ!
    fără grijă soră nadia...nu te înţelege nimeni greşit... este exact ce spui...
    Mie chestia asta cu "schimbatul" mi se pare că sunt "fiţe"...
    Doi oameni care se respectă vor ţine cont unul de celălalt, dacă soţul meu vede că nu îmi place o anume atitudine, o evită, iar eu fac la fel...şi treaba e rezolvată! Nu se schimbă nimeni, doar ne respectăm "damblalele" unul altuia, că de aia suntem un cuplu!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •