Notices
 
Results 1 to 10 of 10
  1. Ati fost intotdeauna.... 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    .... atrasi de alte culturi?

    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  2.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869



    pe tine ce te atrage la cultul islamic??
    Mi-ar place să dezbatem orice subiect din Islam vrei.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #3
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Aleykum Salaam wa Rahmatullah wa Barakatu

    D-na Yvette, cu tot respectul pentru d-voastra, Islamul nu este un cult este o religie.

    Iar eu am intrebat ce va atras la cultura araba, pentru ca majoritatea suntem casatorite cu barbati arabi, de diferite nationalitati.

    Si ca sa incep eu.... eu nu pot sa spun ca m-a atras ceva anume, imi place absolut totul, de la mancare, traditii de sarbatori, arhitectura, decor in casa, imbracaminte, traditii la nunti, si lista poate continua. Cand l-am cunoscut pe sotul meu, nu prea am avut timp sa il intreb de traditii si cultura, pentru ca mai mult ma interesat religia lui, dar le-am savurat pe parcursul vietii noastre impreuna.

    Stiu ca multe din surioarele noastre, tinerele, care au avut timp sa studieze culturile arabe, odata cu Islamul, as dori sa aud de la ele, ce le-a atras mai mult sau mai putin la unele culturi.
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  4.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Nadiuk,ISLAMUL nu este o religie mama!

    ISLAMUL ESTE RELIGIA!

    Cat despre intrebarea ta,pur shi simplu,am invatzat sa ii iubesc numai dupa ce am ajuns in mijlocul lor,cu tot ceea ce ii reprezinta shi pot sa itzi spun ca sunt shi eu ca ei,ii simt ,ii iubesc shi ma simt foarte bine in mijlocul lor,alhamdulilleh,sunt la mine acasa(je suis ce moi)!
     
     

  5.  
    #5
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Nu mai postez nimic.....Pe Alllah Cel Prea Inalt!
    Dacă după cât am scris despre Islam, şi totul documentat şi cât se poate de obiectiv şi succint.....nu a reţinut nimeni nici măcar ce înseamnă religie, atunci totul este inutil!

    Mai fac pentru ultima oară această precizare: Religia de compune din: dogmă, CULT, morală.
    Aşadar CULTUL ISLAMIC EXISTĂ!!!, el este PARTE a conceptului de religie!

    Chiar crezi că sunt atât de imbecilă, doamnă Nadia, încât, după ce scriu despre Islam de am tocit tastatura, să nu am habar despre Islam şi ce este el???!!!

    Dacă este să te iau la bani mărunţi, îţi spun aşa ISLAMUL ESTE MAI MULT DECAT O RELIGIE, ESTE UN GHID DE MANAGEMENT AL VIEŢII INDIVIDULUI ŞI AL SOCIETĂŢII UMANE SUB TOATE ASPECTELE EI: spiritual, social, economic, politic şi cultural.

    Religie, în mod propriu, nu este decât: iudaismul şi creştinismul, căci ele se rezumă numai la anumite aspecte şi acelea mai mult din domeniile spiritual şi social.

    Alllah să vă lumineze!
    Assalamu aleykum wa rahmatullah
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  6.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum.Cu permisiunea dumneavoastra ma bag si eu in aceesta discutie .Si fac asta in dorinta ca ea sa nu degenereze din cauze subiective .In ceea ce priveste CULTUL ca parte integranta a religiei sora yvette are dreptate .Dar cred ca s-a creat o confuzie .Sora Nadia intreba de cultura araba sau ma rog alte culturi fie ele japoneza , chineza sau indiana sau de ce nu romana.
    pe tine ce te atrage la cultul islamic??
    D-na Yvette, cu tot respectul pentru d-voastra, Islamul nu este un cult este o religie.
    De la aceste doua fraze a plecat totul.O intrebare care cred eu nu a fost tocmai corect pusa si un raspuns total gresit .Acum lucrurile fiind clare cred ca fiecare parte isi va da seama unde a gresit si va revenii la sentimente mai bune.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #7
    Member rahma.alssadi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Romania,Bucuresti
    Posts
    26
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Sunt innebunita dupa mancarea arabeasca, muzica, dansul, arhitectura arabeasca, imi plac la nebunie fantanile (Maroc) si faptul ca se respecta traditiile!
     
     

  8.  
    #8
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Nadia View Post
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    .... atrasi de alte culturi?



    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...am fost dintotdeauna atrasa de tot ce este indepartat, diferit sau nou...inca din anii copilariei, cand citeam povestile Sheherezadei sau Povestile Nemuritoare sau Legendele Olympului sau Cantecul Nibelungilor...mai apoi, prin meseria mea, colindam in fiecare seara alte tari, fara sa ma fi deplasat decat de acasa - la servici: India - Lakme, Nagasaki - Madama Butterfly, Thüringen - Tannhaeuser, Venetia - Othello, Paris - La Traviata, Scotia - Lucia di Lammermoor... cred ca era unul dintre motivele pentru care imi adoram profesia!...

    ...in prezent nu mai am timp pentru pasiunile tineretii...acum imi povestesc copiii mei ce au mai citit si ma regasesc in pasiunile lor - din toti trei insa, fiul meu imi calca pe urme...si teama imi este ca il trage ata cel mai abitir spre meleagurile Orientului Indepartat...il preocupa tot, de la carti, arta - pana la mirodeniile, bucataria si medicina veche asiatica...de doi ani invata japoneza, si planuieste sa se inscrie dupa bacalaureat la Studii Est-Asiatice, si abia asteapta sa-si ia zborul din cuib...asta este insa alta gasca in alta traista, cea a parintilor de adolescenti si topicul ala inca nu l-a deschis nimeni...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  9.  
    #9
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Nu, soră umm rashid, nu am confundat nimic....am înţeles întrebarea sorei Nadia, însă am făcu un joc de cuvinte, profitând că nu se vede accentul care diferenţiază cele două cuvinte.
    Dacă era aşa de bine intenţionată, şi plină de respect precum a scris, observa că a doua propoziţie lămurea lucrurile, căci eu am continuat cu:
    Mi-ar place să dezbatem orice subiect din Islam vrei
    . ...dar
    Eu i-am sugerat să scrie şi ceva despre Islam, nu numai chestiuni banalale. Ea însă s-a semeţit şi s-a gândit să îmi dea o replică "zdrobitoare."

    Ca să argumentez de ce am spus chestiuni banale, iată subiectele nadiei: de câte ori mâncăm, ce impact are mass media, vaccin antigripal, cat de ecologisti suntem. Acestea sunt subiecte cu caracter general care pot face în cel mai bun caz subiectul unor conversaţii cu persoane pe care nu le cunoaştem.
    Sora nadia e musulmană, dar cere fotografii cu familiile noastre din vacanţe: oare ea nu ştie că fotografierea persoanelor este interzisă de sunna??

    Pe doamna Zoia Marinescu o înţeleg că ne întreabă dacă ne place Chopin, că ea e creştină şi nu are de ce să se agite pentru promovarea Islamului postând întrebări, opinii sau eseuri despre Islam!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  10.  
    #10
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu, poate imi aratati si mie niste dovezi unde zice ca FOTOGRAFIEREA PERSOANELOR este interzisa in Islam! Si nu dovezi de la nu stiu ce savant sau dovezi personele, ci din Coran si Sunnah Profetului salla Allahu aleyhi wa salaam.

    Iar in legatura cu subiectele mele, de ce nu va pl,angeti Administratorului? Eu din cate stiu, sunt moderator la alte sectiuni si nu la cele de Islam. Acolo sa deschida noi subiecte moderatori respectivi. Ca prima obligatie a mea, sunt sectiunile unde sunt eu moderatoate, indiferent de ele.

    Cred ca deja am depasit limita postarilor in afara subiectului si va rog daca aveti ceva de zis legat de subiect, este bine venit, dac anu v-as ruga sa deschideti subiectele la sectiunile corespunzatoare.

    Si daca tot va place jocul de cuvinte, mi-ati dat o idee geniala sa deschid un subiect la relaxare si concursuri. Chiar va multumesc.
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •