Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23
  1. Fotografierea este interzisa sau nu? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    In urma unei discutii cu d-na Yvette, m-am gandit sa deschid acest subiect, sa lamurim lucrurile referitoare la fotografie.

    Pe vremea Profetului Mohammed, salla Allahu aleyhi wa salaam, fotografiile nu existau. Si prin urma Ulammah sau savantii in Islam au ajuns la concluzia ca fotografiile nu sunt interzise, dar pictura care reprezinta infatisari omenesti si animale este. Pe cand la fotografi este vorba de un timp deja trecut a celui care a fost fotografiat.

    Allah subhana wa ta'ala ii va trage pe pictori primi la raspundere in Ziua Judecati.

    Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta si sa intelegem ce este Halal (permis), Haram (nepermis) si Makrouh (urat de Allah subhana wa ta'ala).

    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     

  2. Mersi Nadia de la :

    umalkasem (03-12-2011)

  3.  
    #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    48
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Cele citite aici,seamana total cu disputa de la noi cu cipul si cu numarul diavolului si cu alte prostii intunecate care nu sunt deact o frica a preotilor ca vor scapa din mana posibilitatea de a tine masele subjugate.
    nici un argument rational,nici-o parte pozitivea a acestui act astazi cand oamenii circula in cantitati uriase dintr-o tara in alta nu i-a convins.Faptul cao viata poate fi salvata dupa un grav accident daca ii apare fisa medicala ce are voie si ce nu are voie,ce boli are sau a avut nu facut cu nimic sa-i schimbe in neclintirea lor feudala.
    Asa ca sunt treibil de surprinsa de insusi existenta acestei "polemici" sa-i zic asa....
    A face "chip " acum 1400 de ani era in lata conotatie si cu alte mijloace...
    Daca un bunic vrea sa lase amintire nepotilor o poza cu el...este pacat????
    Este un act de adorare...?
    Doamne -dumnezeule...!!!
    Sincera sa fiu sunt uluita de ce citesc.
    Dar eu vad mii si miii de musulmani din tari europene si arabe ca viziteaza lumea,
    intra in biserici sa le admire arhitectura si picturile,se pozeaza si pozeaza sau filmeaza la tot pasul...
    vad facebook plin de poze de familie a unor familii musulmane ca o norma a vietii de azi si ca o necesitate la urma urmei.
    Recunosc ca nu am avut contact direct nici cu religia, nici cu credinciosii ei.
    Am citit insa pe acest forum unele polemici care m-au facut sa ma intreb serios ce caut eu aici,
    cu muzica si cu compozitorii pe care ii iubesc.
     

  4.  
    #12
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    doamnă marinescu...
    e aşa de mult de spus că nu am timpul necesar şi nici nu se poate înţelege Islamul dintr-o singură postare asta dintr-o singură postare...

    Ştiu că pare cel puţin abstract, dacă nu ciudat...însă cine studiază cu adevărat şi caută logica pricepe...

    Vă întreb: la ce vă foloseşte fotografia bunicului dvs? Nu mă refer la cele din actul de identiate, ci la acealea "artistice" să le spun? Când o vedeţi ce sentiment vă produce?? Iar aici iară este o anumită concepţie despre viaţă...o concepţie pe care Islamul o explică
    Sincer, e E PREA MULT
    Nu pot să vă lămuresc în două cuvinte...şi mai ales că nu cunoaşteţi Islam decât din auzite şi din mass media atât de "imparţială" şi din prejudecăţile unora şi a altora
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  5.  
    #13
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ... draga zoia, am vazut ca doresti stergerea contului, inshaAllah, cu voia lui Allah, nu te supara si nu te grabi - Islamul este deschis pentru toate nelamuririle si pentru toate inimile - la fel si noi si forumul nostru!!!...

    ...draga mea yvette, Allah subhanahu wa ta'ala sa fie multumit de tine, de tot zelul si stradania ta pe calea Sa...da-mi insa te rog voie sa reamintesc, tuturor, ca cei mai putini dintre noi au imbratisat Islamul - cu tot ce presupune el - de la bun inceput...nici nu ar fi posibil, atata timp cat avem de invatat o viata si tot nu terminam...mai mult, in Dawa nu incepem pe cat posibil, cu restrictiile, oricat am dori sa fim de sinceri - pentru ca nu facem decat sa indepartam oamenii de la Islam!...NU CONFUNDATI acest lucru cu "infrumusetarea Islamului"!!!...NU! - ci ma refer aici la modul in care prezentam problemele, fara sa ranim, fara sa ne ingrozim interlocutorii, ci cautand sa le vorbim fiecaruia "pe limba sa"...SI MAI ALES, sa nu uitam ca daca dorim sa facem Dawa, TREBUIE sa incepem cu Tawhid - dupa modelul Profetului Muhammad ... pentru ca odata ce o inima a inteles si s-a deschis pentru Tawhid, va intelege si restul, asa cum din contra, o inima care va respinge Tawhid, va gasi mereu nod in papura, oriunde....si ii multumim surioarei yvette pentru topicele ei despre Tawhid, de la sectia Islam, jazakAllah khair!!....
    ...si un exemplu scurt - pentru ca nici nu mai vad tastatura de durere de cap - va marturisesc ca prima sora in Islam pe care am cunoscut-o, putin inainte sa ma convertesc, cea care mi-a raspuns primelor intrebari si care mi-a ramas o nepretuita prietena, la intrebarea mea: Ce fac, mai am voie sa cant, sa dansez?...nici nu m-a mintit, insa nici nu m-a deziluzionat, stiind ce profesie aveam, raspunsul ei, a fost: Ai voie orice, atata timp cat esti in casa ta...Mie mi-a fost suficient, pentru moment, chiar daca azi, dupa atatia ani, singurele care mai ciripesc prin casa sunt fetele mele...

    ...va imbratisez pe toate, cu dragostea pentru Allah subhanahu wa ta'ala de care vorbea draga noastra sora Gaby, Allah subhanahu wa ta'ala sa va binecuvinteze si sa ne fereasca pe toti de tot raul, amin....




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  6.  
    #14
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    soră umm raschid....vă jur...nu de doamna zoia îmi pare mie rău...ea nu va fi, poate, niciodată musulman...însă îmi pare rău de cei care spun că iubesc Islamul, însă ei nu caută decât cum să îi ocolească aşa -zisele restricţii, fără să vadă sau să vrea să vadă logica acelor restricţii care a fost făcută spre binele lor.

    Vă promit, şi aşa cum am jurat, nu mai postez nimic despre Islam.

    Nu vreau să sperii pe nimeni, nu ameninţ pe nimeni cu Iadul, aşa cum fac multe "musulmane" însă...dezamăgirea mea este IMENSĂ.

    Voi continua să studiez Islamul şi mă voi încăpăţâna să-l aplic pe mine, aşa cum au făcut salafii, după sunna "cea dură", chiar de-ar fi să mă înjure TOATĂ LUMEA...şi aşa sunt obişnuită...am 28 de ani de experientă în "domeniu".

    Vă urez succes pe calea pe care vi-o alegeţi singuri, INDIFERENT care va fi aceea!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  7.  
    #15
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Un subiect destul de delicat .Dupa parerea mea fotografia si/sau filmarea este permisa La fel si desenul sau pictura (cu exceptia celor ce reprezinta fiinte umane).De ce da .Nu stiu sa dau un raspuns foarte savant dar eu unul nu vad rostul interdictiei.Poate ca el exista dar nu am ajuns eu la un nivel atit de mare de cunostinte si intelegere ca sa-l gasesc.Una din ,,armele" cu care islamul a cucerit lumea a fost arta.Ca desenul sau pictura nu trebui asezata intr-un loc in care prin prezenta ei ti-ar putea distrage atentia in timpul rugaciunii asta inteleg dar ca nu ai voie sa o faci ....asta sincer imi depaseste capacitatile mele de intelegere.Daca in bisericile crestine lumea se zgieste mai mult la picturile de pe pereti facind diferite analogii si glume pe sema celor pictati acolo , uitind de scopul pentru care au intrat in acea biserica ,in moschiei desenul este unul geometric floral repetitiv.Dupa cinci minute de uluiala ce iti taie respiratia el nu te mai atrage ci iti ramine pe retina ca o parte a frumusetii ansamblului.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  8.  
    #16
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by munir View Post
    Un subiect destul de delicat .Dupa parerea mea fotografia si/sau filmarea este permisa La fel si desenul sau pictura (cu exceptia celor ce reprezinta fiinte umane).De ce da .Nu stiu sa dau un raspuns foarte savant dar eu unul nu vad rostul interdictiei.Poate ca el exista dar nu am ajuns eu la un nivel atit de mare de cunostinte si intelegere ca sa-l gasesc.Una din ,,armele" cu care islamul a cucerit lumea a fost arta.Ca desenul sau pictura nu trebui asezata intr-un loc in care prin prezenta ei ti-ar putea distrage atentia in timpul rugaciunii asta inteleg dar ca nu ai voie sa o faci ....asta sincer imi depaseste capacitatile mele de intelegere.Daca in bisericile crestine lumea se zgieste mai mult la picturile de pe pereti facind diferite analogii si glume pe sema celor pictati colo in moschi desnul este unul geometric floral repetitiv.Dupa cinci minute de uluiala ce iti taie respiratia el nu te mai atrage ci ramine pe retina ca o parte a frumusetii ansamblului.
    Promit să vă dau toate deteliile în PM...vă daţi seama că m-a interesat teribil subiectul, pentru că aşa cum dvs aţi fost pasionat de muzică, eu încă mai pictez în ulei...şi m-au încurajat pe acest drum Mătăsăreanu şi Tiţoiu, care au fost uimiţi de talentul unui om fără şcoală de arte...
    Vă daţi seama că la acest rezultat am ajuns după ce am căutat lămuriri peste tot pe unde am putut ajunge...aun talent nativ recunoscut de oameni de artă şi să renuţ la o parte din pasiune...nu mi-a fost uşor...
    Însă am înţeles ce trebuia înţeles....
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  9.  
    #17
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Surioara yvette dupa cum am mai scris si eu am fost pasionat de pictura si am colaborat chiar si la pictarea unei biserici .Acum nu mai practic .Astept cu interes tot ce imi poti aduce ca argument in favoarea sustinerii acelei interdictii si ma intereseaza cele ce ai gasit referitor la asta in lunga ta munca de cercetare.Ha ce bine este cind astepti sa te infrupti din munca altuia ...
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  10.  
    #18
    Member rahma.alssadi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Romania,Bucuresti
    Posts
    26
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Soră Rahma! Aţi dat un răspuns pe măsura ignoranţei dvs, suţinută de ambiguitatea sorei nadia!

    Da!, pictorii care au pictat chipuri de om vor fi traşi la răspundere în Ziua Judecăţii!

    Toţi cei care au pictat chipuri de om au făcut-o ca reprezentare a unor zeităţi, ca act de adorare pentru regi, familii regale, familii nobile sau pentru iubitele lor (este arhicunoscut cazul lui D'Ali şi obsesia adorativă pentru iubita lui Gala!!!)

    Faptul că dvs aveţi prieteni arabi care pictează chipuri, aceea nu înseamnă că ei respectă întrutotul sunna, dacă este aşa precum spuneţi.

    In plus, nu am văzut pe nimeni care e urât care să vrea să se fotografieze. În procent de 99% se fotografiaza cei care sunt cel puţin mulţumiţi de cum arată, sau încercând să pară MAI FRUMOŞI...aceasta este o formă de auto-adorare a propriei imagini.

    Faptul că Profetul Muhammad (sala alahu alazhi salam) a trăit acum 1400 de ani nu este un argument. El a spus: Printre cei chinuiţi în Ziua de APoi vor fi FĂCĂTORII DE IMAGINI!! - hadith colecţionat în Sahih Bukhari.

    Cei care fac imagini sunt şi fotografii!!

    NU tehnica e importantă ci ceea ce s-a obţinut cu ea!!
    In primul rand sa nu ne jignim ca nu suntem la acelasi nivel sau am terminat aceeasi facultate(daca tot vb de ignoranta).Quranul este interpretabil...poate Profetul se referea la icoane!!! De AMINTIRE ati auzit? Toata lumea araba are fotografii cu copii, familia...v-ati gasit dvs o convertita care inainte erati ''o pacatoasa'' sa respectati motamo Quranul .de unde atata evlaviosenie...repet acesta este interpretabil si nu cred sa aveti cunostinte atat de avansate in limba araba sa traduceti exact cum scrie in Quran...e usor sa dai copy paste de pe net!Sunt lucruri mai importante scrise in Quran decat ''fotografiile''.........imi cer scuze dar m-ati scos din pepeni!!!
     

  11.  
    #19
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    In primul rand sa nu ne jignim ca nu suntem la acelasi nivel sau am terminat aceeasi facultate(daca tot vb de ignoranta).Quranul este interpretabil...poate Profetul se referea la icoane!!! De AMINTIRE ati auzit? Toata lumea araba are fotografii cu copii, familia...v-ati gasit dvs o convertita care inainte erati ''o pacatoasa'' sa respectati motamo Quranul .de unde atata evlaviosenie...repet acesta este interpretabil si nu cred sa aveti cunostinte atat de avansate in limba araba sa traduceti exact cum scrie in Quran...e usor sa dai copy paste de pe net!Sunt lucruri mai importante scrise in Quran decat ''fotografiile''.........imi cer scuze dar m-ati scos din pepeni!!!
    mi-e perfect egal ceea ce crezi tu!

    Cat despre facultate....mi-e clar ca tu nu ai niciun fel de facultate...cu atat mai puţin universitate!
    Singurul cuvânt inteligent, postat de tine este: "motamo"! O fi în japoneză??? sau RAHMA-NEZĂ???

    v-ati gasit dvs o convertita care inainte erati ''o pacatoasa''
    ...te caracterizează şi îţi face "mare cinste"---- Nativo!

    v-ati gasit dvs o convertita care inainte erati ''o pacatoasa'' sa respectati motamo Quranul
    ...da şi am să-l respect pâna la moarte...O! tu cea mai "dreptcredincioasă dintre cei credincioşi şi mostenitoare a Islamului!"

    ""
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  12.  
    #20
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by rahma.alssadi View Post
    In primul rand sa nu ne jignim ca nu suntem la acelasi nivel sau am terminat aceeasi facultate(daca tot vb de ignoranta).Quranul este interpretabil...poate Profetul se referea la icoane!!! De AMINTIRE ati auzit? Toata lumea araba are fotografii cu copii, familia...v-ati gasit dvs o convertita care inainte erati ''o pacatoasa'' sa respectati motamo Quranul .de unde atata evlaviosenie...repet acesta este interpretabil si nu cred sa aveti cunostinte atat de avansate in limba araba sa traduceti exact cum scrie in Quran...e usor sa dai copy paste de pe net!Sunt lucruri mai importante scrise in Quran decat ''fotografiile''.........imi cer scuze dar m-ati scos din pepeni!!!

    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...inshaAllah sa te scuze surioara yvette, pentru ca nu stiu cum poate cineva sa inceapa o postare cu " sa nu ne jignim" si sa continue jignind si mai abitir...

    ...cat despre Sfantul Qur'an, acesta nu lasa loc la interpretari!...asta pentru ca noi nu urmam doar Qur'an-ul ci urmam si Sunnah, ca "interpretare" si pe acestea doua, in modul in care au fost intelese si aplicate de catre piosii predecesori, Salaf us Salih...inshaAllah...nu avem voie sa interpretam dupa bunul nostru plac, ci trebuie sa luam "interpretarea" celor mai evlaviosi dintre oameni, a celor trei generatii care au urmat Profetului ... nu intereseaza ce face lumea araba, atata timp cat nu merge pe drumul drept, si acest lucru este in ultima vreme extrem de evident - mai mult, adevarul nu il da intotdeauna majoritatea, pentru ca Profetul Muhammad ne-a indemnat sa mergem pe calea dreapta, chiar daca ar fi sa ramanem singuri, pe ea...

    ...cu siguranta! - nici facultatea, nici varsta, nimic, ci doar evlavia fiecaruia este singura deosebire intre noi, ca musulmani, si pe aceea doar Allah subhanahu wa ta'ala ne-o cunoaste !!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •