Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23
  1. Fotografierea este interzisa sau nu? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    In urma unei discutii cu d-na Yvette, m-am gandit sa deschid acest subiect, sa lamurim lucrurile referitoare la fotografie.

    Pe vremea Profetului Mohammed, salla Allahu aleyhi wa salaam, fotografiile nu existau. Si prin urma Ulammah sau savantii in Islam au ajuns la concluzia ca fotografiile nu sunt interzise, dar pictura care reprezinta infatisari omenesti si animale este. Pe cand la fotografi este vorba de un timp deja trecut a celui care a fost fotografiat.

    Allah subhana wa ta'ala ii va trage pe pictori primi la raspundere in Ziua Judecati.

    Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta si sa intelegem ce este Halal (permis), Haram (nepermis) si Makrouh (urat de Allah subhana wa ta'ala).

    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     

  2. Mersi Nadia de la :

    umalkasem (03-12-2011)

  3.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Iar ai căutat superficial.....nu e aşa că e mai simplu să îi întrebăm pe alţii decât să facm noi efortul de a ne informa...

    Iată încă o dovadă de SUPERFICIALITATE şi de ORGOLIU! Ai căutat ceva în care NADIA ARE DREPTATE şi nu pentru a spune ADEVĂRUL cel din Sunna.

    Crezi că dacă înşiri aici transliteraţia unor cuvinte arabe, dai greutate informaţiei??!!! CUM ÎI CHEAMĂ PE ULAMAH ĂIA! Şi nu pentru mine, ci pentru RESTUL care citesc!!!


    NU mă interesează răspunsul tău... că eu îl ştiu pe al COMPANIONILOR PROFETULUI (sala alahu alaiyhi salam) şi al celor care au autoritatea să emită opinii despre hadithuri.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  4.  
    #3
    Member rahma.alssadi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Romania,Bucuresti
    Posts
    26
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Nadia View Post
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    In urma unei discutii cu d-na Yvette, m-am gandit sa deschid acest subiect, sa lamurim lucrurile referitoare la fotografie.

    Pe vremea Profetului Mohammed, salla Allahu aleyhi wa salaam, fotografiile nu existau. Si prin urma Ulammah sau savantii in Islam au ajuns la concluzia ca fotografiile nu sunt interzise, dar pictura care reprezinta infatisari omenesti si animale este. Pe cand la fotografi este vorba de un timp deja trecut a celui care a fost fotografiat.

    Allah subhana wa ta'ala ii va trage pe pictori primi la raspundere in Ziua Judecati.

    Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta si sa intelegem ce este Halal (permis), Haram (nepermis) si Makrouh (urat de Allah subhana wa ta'ala).

    Cum sa fie pacat sa pictezi?? cand asta e un har de la Allah, nu oricine poate sa picteze frumos, sa scrie poezii sau sa cante asta vine din suflet!Pictorii vor fi trasi la raspundere????prostie mai mare ca asta nu am auzit.....tin sa te anunt ca am prieteni de familie arabi care picteaza extraordinar de frumos si sunt adevarati mulsumani , cu frica de Allah ..dar asa ceva nu am auzit........sa fie haram sa pictezi))))))) si legat de fotografii....sa nu uitam ca Mohamed a trait acum 1000 de ani multe lucruri nu existau pe vremea lui si tehnologia nu era avansata ca acum.......cu siguranta Profetul s-ar fi folosit de ele..........hai sa nu mai ne urcam in avion ca pe vremea Lui nu era .......in loc sa invatam ce e frumos si curat din Sfantul Quran ne legam de toate aberatiile
     

  5.  
    #4
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Nu este un pacat sa pictezi,pacat este daca pictezi chipuri,fiinte,animale,pasari,etc,cele care pot avea suflet.
    profetul Mohammad(pacea si binecuvantarile fie asupra sa!) a zis:
    "Celui are a facut un chip i se va cere sa sufle in el pt a-i da duh si el nu va putea sa sufle"
    (Al-Bukhari 5963 Muslim 2110)

    Si a mai spus Profetul(pacea si binecuvantarile fie asupa Sa!):
    "Oamenii care vor avea parte de cea mai aspra pedeapsa in Ziua de Apoi sunt aceia care fac chipuri.Si li se va zice lorati viata la ceea ce ati creat voi!"
    (Al-Bukhari 5951 ; Muslim 2108)

    'A'isha (Allah fie multumit de ea!)a zis:"Trimisul lui Allah(Allah sa-L binecuvanteze si sa-L miluiasca!) a venit dintr-o calatorie si a vazut o sofa pe care eu o acoperisem cu o cuvertura subtire sub care erau niste chipuri.El a indepartat-o numaidecat cu fata inrosita de manie si a zis:"Oamenii care vor avea parte de cea mai aspra pedeapsa de la Allah sunt aceia care incearca sa faca chipuri asemanatoare cu cele ale fapturii lui Allah."
    (Al-Bukhari 5954 Muslim 2107)


    Iar in As-Sunan unde exista un bun lant de transmitatori,se spune:Un gat se va ivi din Foc si va zice:"Mie mi s-au incredintat toti aceia care s-au rugat la un alt Dumnezeu,alaturi de Allah,si toti tiranii indarjiti si cei care fac chipuri."
    (At-Tirmizi 2578)
     

  6.  
    #5
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Soră Rahma! Aţi dat un răspuns pe măsura ignoranţei dvs, suţinută de ambiguitatea sorei nadia!

    Da!, pictorii care au pictat chipuri de om vor fi traşi la răspundere în Ziua Judecăţii!

    Toţi cei care au pictat chipuri de om au făcut-o ca reprezentare a unor zeităţi, ca act de adorare pentru regi, familii regale, familii nobile sau pentru iubitele lor (este arhicunoscut cazul lui D'Ali şi obsesia adorativă pentru iubita lui Gala!!!)

    Faptul că dvs aveţi prieteni arabi care pictează chipuri, aceea nu înseamnă că ei respectă întrutotul sunna, dacă este aşa precum spuneţi.

    In plus, nu am văzut pe nimeni care e urât care să vrea să se fotografieze. În procent de 99% se fotografiaza cei care sunt cel puţin mulţumiţi de cum arată, sau încercând să pară MAI FRUMOŞI...aceasta este o formă de auto-adorare a propriei imagini.

    Faptul că Profetul Muhammad (sala alahu alazhi salam) a trăit acum 1400 de ani nu este un argument. El a spus: Printre cei chinuiţi în Ziua de APoi vor fi FĂCĂTORII DE IMAGINI!! - hadith colecţionat în Sahih Bukhari.

    Cei care fac imagini sunt şi fotografii!!

    NU tehnica e importantă ci ceea ce s-a obţinut cu ea!!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  7.  
    #6
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Fiul lui Abbas (Allah fie multumit de ei amandoi!) a zis:"L-am auzit pe Trimisul lui Allah (Allah sa-L binecuvanteze si sa-L miluiasca!)zicand:"Toti cei care fac chipuri vor ajunge in Foc si fiecaruia dintre ei i se vor face atatea suflete cate chipuri a facut el si vor fi ele chinuite in Gheenna."
    (Al-Bukhari 2225 Muslim 2108)

    Si a mai zis Profetul Mohammad (Allah sa-l binecuvanteze si sa-L miluiasca!):"Allah cel Puternic si Maret astfel graieste:"Si cine este mai nelegiuit decat acela care s-a pus sa faca ceva asemenea fapturilor Mele?!Sa ceeze ei [daca sunt in stare] un bob de grau sau sa nascoceasca ei un bob de orz sau sa nascoceasca un fir de praf!"
    (Al-Bukhari 2953 Muslim 2111

    S-au relatat multe hadise autentice ca Profetul Mphammad (Allah sa-L binecuvanteze si sa-L miluiasca!) l-a blestemat pe cel care face chipuri 9Al-Bukhari 2238 Muslim2124,2125)
     

  8.  
    #7
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Despre fotografii parerile invatatilor sunt impartite.Unii spun ca se pot face fotografii numai cu conditia de a fi necesar( tip pasaport,legitimatii,carte identitate,etc),altii spun ca se pot face fotografii pt un album de familie cu conditia ca acele fotografii sa fie asezate intr-un sertar si nu pe pereti,pe mobila,peste tot prin casa.
     

  9.  
    #8
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    păi mă sora yumna...daca l-a blestemat pe cel care face chipuri...fotograful ce face????? Prăşeşte cartofi??
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  10.  
    #9
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Eu tot nedumerita sunt (de ceva ani,recunosc) si sora Yvette,ma gindesc ca fotograful nu "face"(in sensul de a crea) un chip.Fotograful ,mai bine zis aparatul de fotografiat reproduce figura cuiva si atit.
    Daca e haram sau nu asta nu pot sa zic,nu am competenta aceasta .Mai cautam raspunsuri desi mi se pare un fel de cioara vopsita asta cu "nu`i haram daca e pt. acte,da`i haram daca le fac poze copiilor mei sa le am ca amintire peste ani si ani".Pt. mine este un subiect sensibil pt. ca posed una bucata sot care refuza sa faca poze insa eu ma incapatinez sa le fac copiilor.
     

  11.  
    #10
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    păi mă sora yumna...daca l-a blestemat pe cel care face chipuri...fotograful ce face????? Prăşeşte cartofi??
    NU am nimic cu tine sora yvette,dar uneori deranjeaza tonul tau sau cel putin numai eu percep asa.Uite iti promit ca atunci cand voi avea timp,voi cauta printre notitele mele pe care le am si te voi lamuri inshaallah cu fotografiile.

    Pt hannen:daca esti obligat sa faci fotografii pt acte,este deja alta poveste,doar nu ramai fara carte de identitate?!
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •