Notices
 
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 58
  1. Idei practice pt decorarea casei 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    am sa pun aici imagini care imi plac din domeniul decoratiunilor interioare si idei practice pt a realiza singuri obiecte de decor. daca aveti idei, imagini din reviste, de pe internet, postati-le.
     
     

  2.  
    #11
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    -pt cei care au rabdare si le place sa faca cu mana lor obiecte pt decorarea casei lor


    revista Ioana

     
     

  3.  
    #12
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    vai ce imi plac...
    sa imi testez latura mea artistica:smile33:
    desi intre noi fie vorba ies cam patratoase la mine...ca's mai geometrica eu...noroc cu sotu ca se pricepe si ii si place la decorat
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  4.  
    #13
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    http://www.misiuneacasa.ro/

    idei pt amenajari interioare, construirea casei, materiale necesare, etc.
    este si emisiune TV realizata de aceeasi echipa.
     
     

  5.  
    #14
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Imi place
    E frumos sa lucreze omul cu mana sa si sa realizeze ceva pentru casa sa .
     
     

  6.  
    #15
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    www.decostyle.ro
    pt decoratiuni si sugestii pt shopping.
     
     

  7.  
    #16
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Sunt super!!!!!!
    Si eu mi-am facut cand eram mai libera niste chestii dragute pentru casa,Inshaa ALLAH o sa vi-le arat candva.Stiu ca nu-i bine dar chiar ma mandresc(in sensul bun) cu ele ca mi-s tare dragi.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #17
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Decorarea casei si a gradinii este un mod perfect de a va exprima stilul personal si individualitatea. Desi poate fi o experienta descurajanta pentru unii, in cele din urma veti vedaa ca este o experienta care cere entuziasm, si de pe urma careia veti avea multe beneficii. O casa nu trebuie sa fie numai un spatiu functional, poate fi in acelasi timp si un spatiu de relaxare, de incarcare a bateriilor, de distractie, si care sa reflecte aspecte ale personalitatii noastre lumii intregi.

    In zilele noastre, piata este plina atat de produse pentru casa si gradina, cat si de sfaturi si informatii despre cum trebuie sa decoratiuni. Aceste informatii se gasesc in carti, reviste, programe de televiziune si, nu in ultimul rand, pe internet. Si totusi, cu toate aceste informatii, gasirea unui stil sau teme de decorare poate fi o intreprindere destul de dificila.

    O noua fata pentru mobilierul vechi

    Daca mobilierul arata dezolant, fie ca e vorba de un dulap sau de o canapea sau un scaun tapitat, faceti ceva pentru a schimba situatia: schimbati tapiteria sau vopsiti din nou dulapul. Va arata ca nou si nu veti fi nevoiti sa dati o gramada de bani pe unul nou.
    - inlaturati manerele sau inveliti-le in panza sau hartie, pentru a nu le murdari cu vopsea;
    - scoateti rafturile sau sertarele, pentru ca acestea se vor vopsi separat;
    - mai intai trebuie sa se indeparteze vopseaua existenta si eventualele denvelari. Daca dulapul a fost vopsit numai intr-un singur strat, acesta se indeparteaza cu un pistol cu aer cald sau cu arzatorul de pa aragaz (aceasta ultima solutie este mai riscanta, pentru ca se poate arde lemnul). Daca avem mai multe straturi de vopsea, supratata se spala de praf si grasime cu detergent, dupa care se da cu smirghel, pentru ca sa adere mai bine noul strat de vopsea. Denivelarile se indeparteaza cu smirghelul, dupa ce a fost indepartata vopseaua veche;
    - vopsiti piesa de mobilier, incepand cu cadrul si terminand cu rafturile si sertarele, dupa care se lasa la uscat cateva zile;
    - ca o idee decorativa, puteti vopsi dulapul in doua culori, alegand-o pe cea mai intensa pentru a accentua anumite detalii. Desi poate parea o idee riscanta, cartile si obiectele ies in evidenta daca au un fundal contrastant;
    - dupa ce vopseaua s-a uscat, asezati la loc rafturile, sertarele si manerele (daca le-ati inlaturat).
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  9. Sfaturi pentru amenajarea unui dormitor relaxant 
    #18
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    1. Amplasarea patului. Stabiliti locul cel mai potrivit in care sa amplasati patul: unul din peretii camerei, de preferinta unul orientat spre nord, dar neaparat suficient de mare pentru a face loc unui pat de dimensiuni considerabile, marginit de noptiere. Amplasarea patului pe un perete interior si nu pe unul cu ferestre, va elibera peretii exteriori si va face ca ferestrele sa para mai ample.

    2. Arhitectura tavanului. Vorbim aici de cazurile in care dormitorul este amplasat intr-o camera la mansarda sau la etaj, unde tavanul poate lasa la vedere unele elemente arhitecturale: barne, colturi, etc. La prima vedere, amenajarea unei astfel de incaperi poate parea o incercare dificila, dar rezultatul final poate fi chiar si mai impresionant, daca decorarea este realizata cu stil.

    3. Cantitatea necesara de lumina in dormitor. Inainte de a amenaja dormitorul intr-o anumita camera, ganditi-va de cata lumina va beneficia in fiecare moment important al zilei, dar si in diferite anotimpuri. Oricum, daca dormitorul va fi amplasat intr-o camera cu ferestre orintate spre sud, puteti oricand apela la perdele, draperii, obloane sau jaluzele ----lice, verticale sau orizontale.

    4. Dulapuri incastrate. Cum de-a lungul vietii adunam o gramada de lucruri pe care la un moment dat nu mai avem unde sa le indesam in dulapuri si sertare, o idee ar fi realizarea de spatii de stocare cum exista la americani: celebra camera-dulap, sau debara. Astfel spatiul din dormitor nu va mai fi ocupat de o piesa de mobilier masiva si destul de anosta, cum este dulapul.

    5. Definiti spatiul cu ajutorul cabinetelor. Dulapurile de mici dimensiuni sunt potrivite pentru dormitoarele de mari.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  10. Aranjamente cu flori uscate 
    #19
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Florile uscate si conservate sunt o modalitate usoara, dar si cu puternice valente estetice, de decorare a locuintei.
    Disponibile intr-o mare varietate de culori, atat cele naturale ale florile, dar si improspatate cu vopsea, ele pot fi combinate in decoratiuni spectaculoase, care vor da personalitate oricarei camere din locuinta dvs.
    De asemenea, aceste aranjamente pot fi create chiar de dvs, exact pe specificul si in spatiul in care doriti sa le incadrati.
    Crearea de aranjamente de flori uscate poate deveni o modalitate placuta de petrecere a timpului liber, si de ce nu, chiar un hobby. Dar daca nu aveti timp (sau imaginatie) pentru un astfel de aranjament, puteti gasi sa cumparati diverse astfel de creatii decorative.
    In pozele de mai jos sunt reprezentate 3 feluri de decoratiuni din flori uscate. Ele pot fi combinate pentru un efect romantic cu cateva lumanari, unite intr-un ghiveci de ceramica, sau de ce nu? completate cu plante verzi.




    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  11.  
    #20
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Tare Frumos Anna,mai Arata-ne Idei,ca Mie Tare Mult Imi Place Sa Modific Prin Casa Una Alta...
    "ikebanele" Sunt Arta Mea...abia Apuc Ceva Flori In Mana,uscate Sau Artificiale ,si In 2 Minute Vezi Cosuletul Creat:d :d :d ...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Decorarea casei,cromoterapie
    By Saira in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 8
    Last Post: 08-08-2006, 04:39 PM
  2. Decorarea casei(oglinga sufletului)
    By alba in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 38
    Last Post: 06-09-2006, 11:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •