Subscriu frate munir...dar m-am şi amuzat!!! Drept pentru care vă voi spune o poveste adevărată cu privire la intrarea triumfală a lui Iisus, călare pe un măgar....

Biserica era plină. Enoriaşii aşteptau începerea slujbei, şoptind între ei diverse.
Preotul apare, se lasă liniştea slujba începe...iar la sfârşitul ei, cum era şi firesc, predica.

La predică subiectul era: Intrarea triumfală în Iersualim.

Popa începe a citi din Evanghelie, pentru a-şi face introducere. Acesta începe cu glas gutural şi nazalizând cântecul său spune:

- Şi intrââââând Iisuuus în Ierusaliiiiiim călaare peee măgăăăruşul săăăăăău a spuuuuuuuuus:

dar n-a mai apucat să continue ...că o voce gravă a răsunat strigând: PTRRRRRIU BOOOOALĂ!

Popa rămâne înmărmurit.....insă toţi enoriaşii se cutremurau de râs!!!

Se face în final linişte....Popa furios la culme, strigă. CINE, CINE A SPUS ASTA???!!!

Aceeaşi voce răspunde: Iisus, părinte!!!

Biserica s-a cutremurat de râsul oamenilor! liniştea se lasă din nou. Popa şi mai supărat şi căutându-şi cuvintele, confuz, spune: Am vrut să zic: DE CE A SPUS ACEASTA, ACELA CARE A SPUS-O!

Aceeaşi voce răspunde. la fel de tare si apăsat, ca un şcolar cu lecţia învăţaţă bine: Păi Isus a spus aceasta, părinte, pentru că trebuia oprit măgarul din mers...că altfel cine ştie unde ajungea!!!

Râsul mulţimii părea fără de sfârşit! Popa, furios la culme, după ce enoriaşii se calmează, strigă: Da' ieşi dom'ne odată în faţă, să văd şi eu cine este ala aşa deştept!
Iese în faţă un bărbat şi spune: Eu sunt, părinte, cel deştept!

Popa se uită la el, în fixează şi cu asprime în glas îi spune, fără să mai gândească bine: Să nu te mai prind în biserica mea!
... la care omul îi răspunde: Păi dacă ştiam că e biserica dumneavoastră nici nu veneam, dar am crezut că vin la biserica lui Dumnezeu.