Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 23 of 23
  1. Este muzica permisa in Islam?... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    Allah subhanahu wa ta'ala sa rasplateasca tuturor celor carora le datoram acest clip, amin!







    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    flor6 (03-13-2011), Nadia (03-13-2011), yvette (03-13-2011)

  3.  
    #21
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post


    assalamu alakyum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ..daca doresti sa aduci opiniile celor 4 Imami, cu privire la acest subiect, te rog chiar sa le postezi, insa traduse...

    ...daca te referi din nou, la citatul tradus de mine, explicatiile ar trebui sa le ceri de la autor sau de la editura respectiva...si cred ca astfel am lamurit si intrebarea pe care mi-ai adresat-o, in mod eronat...

    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu
    As salam aleikum,

    Sa speram ca parerile lor, ale celor 4 imami fondatori de scoli sunt demne de luat in considerare de catre unii reprezentati zelosi ai anumitor curente neosalafite, ptr care de exemplu opinia lui sheik Assim este mai importanta decat sursele clare explicate de predecesorii lui mult mai faimosi si mai invatati decat el. De ce sa intreb eu la editura sau la autor, oare nu e si datoria ta sa verifici ceea ce postezi?De ce mai avem mari savanti, daca nu consultam si sursele predecesorilor sheicului mai sus citat?
     

  4.  
    #22
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by batool391 View Post
    As salam aleikum,

    Si ca sa fiu clara sa se inteleaga ce ma deranjeaza de fapt, ma deranjeaza convingerea categorica a unora in anumite verdicte si insistenta cu care unii dintre fratii si surorile noastre doresc sa impuna unele opinii, incapatanarea cu care unii, nu neaparat din rea vointa se agata de niste argumente nu foarte solide, doar de dragul de a -----stra ca un anume grup de orientare neosalafita detine adevarul absolut, ma deranjeaza usurinta cu care unii reprezentanti sau simpatizanti ai unor curente neosalafite incearca sa -----streze ca in materie de religie, doar ei detin adevarul absolut, iar alti savanti sunt rataciti, ignoranti, modernisti, si ce e mai grav si mai grav e ca aceste idei prind la unii musulmani, care mai tarziu, oricate argumente le aduci nu le mai recepteaza, ptr ca mintea lor e incapabila sa inteleaga ca li s-a inoculat idei gresite. Allah sa ne fereasca de exagerari si ratacire!!
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga sora, esti libera sa fii deranjata de ce doresti tu...era doar o chestiune de timp pana cand cineva sa se lege din nou de acest concept nepotrivit si deja clarificat in acest forum, ca sa inceapa vechiul refren, aceleasi invinuiri, pe care unii le savureaza si le aplica de ori cate ori, nu au alte argumente...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  5.  
    #23
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga sora, esti libera sa fii deranjata de ce doresti tu...era doar o chestiune de timp pana cand cineva sa se lege din nou de acest concept nepotrivit si deja clarificat in acest forum, ca sa inceapa vechiul refren, aceleasi invinuiri, pe care unii le savureaza si le aplica de ori cate ori, nu au alte argumente...
    Wa aleikum salam,

    Acuzi doar de dragul de a-ti apara convingerile. Cea fara argumente de data asta esti sora si eu am incheiat discutia, ca nu are sens sa discut cu un om care nu are respect ptr parerile savantilor si ia de buna doar parerea unui singur imam desi sunt argumente clare prin care i se -----streaza ca acea opinie nu este unica si infailibila, cu astfel de musulmani e greu sa porti un dialog si iti repet nu ai niciun drept sa inoculezi fratilor si surorilor mele ideea ca un lucru e haram, desi el nu a fost clar declarat haram. Dar daca tu vrei sa iti risti locul in paradis, nu ai decat sa perseverezi in aceasta atitudine extrema, ca oricum in mintea ta nu mai e loc si ptr argumentele majoritatii savantilor, ca deh ai descoperit un anume sheikh si il urmezi orbeste uitand ca nici un alama cu toata stiinta lui, nu are dreptul sa interzica un anume lucru. Am incheiat discutia cu tine pe aceasta tema si rog pe toti fratii si surorile mele sa se informeze foarte bine in anumite chestiuni, sa consulte parerile savantilor foarte cunoscuti si sa tina cont de consensul lor in anumite chestiuni.

     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •