Notices
 

View Poll Results: Motive pentru care m-as casatori/m-am casatorit

Voters
3. You may not vote on this poll
  • Asa am fost educata, cred ca acesta e pasul firesc in viata

    1 33.33%
  • Pentru ritualul in sine, ce pentru mine semnifica o uniune profunda intre cei doi

    1 33.33%
  • Nu m-as casatori de teama divortului si mersului prin tribunale, ce mi se par prea traumatizante

    0 0%
  • M-as casatori dar fara ritualul cu rochie de mireasa, daruri de nunta si tot tacamul

    1 33.33%
  • Nu m-as casatori pentru ca mi-as simti libertatea ingradita

    0 0%
  • Nu m-as casatori pentru ca nu cred in casatorii care dureaza o viata

    0 0%
Results 1 to 4 of 4
  1. Rostul si rolul casatoriei in vremurile noastre 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Stiu ca am mai discutat eu despre acest subiect si reprezinta o mica obsesie personala, dar vreau sa aud in detaliu parerea voastra despre acest subiect.
    Stiu ca avem pe forum femei/barbati casatorite/i si fericite/i, femei/barbati care au divortat, femei/barbati necasatorite/i, deci totul e suficient de variat incat parerile sa fie probabil impartite.

    Prima mea intrebare este:
    Ce rol credeti ca mai are casatoria, ca institutie, in vremurile in care traim? Ca sa nu fiu inteleasca gresit, precizez ca nu contest sub nici o forma rolul relatiilor de lunga durata, rolul familiei, ci vorbesc doar despre acel act in sine, documentul care atesta ca "da domle, esti nevasta lu Cutarescu de acu"

    Sunt curioasa daca sunteti deja casatorite, care a fost motivul principal pentru care ati facut acest pas? Pentru a proteja legal copiii, averea? Va simteati mai in siguranta odata facut acest pas? Asa vi se parea normal si firesc datorita educatiei primite? Sau ma rog, as fi curioasa sa stiu propriile voastre motive originale.

    In cazul in care ati divortat as fi curioasa daca stiind ce stiti acum v-ati mai fi casatorit in primul rand? Sau daca aveti de gand sa va recasatoriti?

    Daca sunteti solo si nu aveti nimic stabil momentan, sunt curioasa totusi de ce ati vrea sau de ce nu ati vrea sa va casatoriti?

    Acum, sunt convinsa ca multe/i din voi nu vor putea vorbi deschis si sincer despre acest subiect, asa ca v-as ruga sa raspundeti doar daca puteti si simtiti sa spuneti exact ce simtiti si credeti, nu ce ar trebui sa simtiti sau credeti. Sunt convinsa ca subiectul este de interes pentru foarte multa lume (inclusiv eu) si nu as vrea sa le servim o doza in plus de fantasmagorii ca exista destule in prezent tocmai legate de acest aspect, motiv pentru care foarte multi sunt total dezamagiti de casatorie dupa ce o probeaza pe cont propriu, pentru ca ei auzisera si crezusera ca este cu totul altceva.
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  2.  
    #2
    Member umm omar's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    cluj
    Age
    42
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Asalmauleikum warahmatulah wa barakatu.
    Surioara draga e un subiect din care as face carti si carti ..........Subhanaallah! Opinia mea este ca mariajul se inmarte in 2 cel legal si cel religioas. Cel religios este fata de Allah subhana wa ta'ala iar cel legal fata de legile tarii carui fac parte, De ce am oficealizat casatoria legala , pentru a-mi usura cu actele pentru copii si pentru alergatura documentelor, Alhamdullilah!
    la illaha ill allah
     
     

  3.  
    #3
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Assalam aleicum wa rahmatullahi wa baracatuhu.
    Sora Um Omar mi-ai usurat raspunsul ,ca eu ma gindeam la casatorie din punct de vedere religios si deja imi scriam si raspunsul
    Pentru mine cred,s-ar potrivi cel mai mult raspunsul al doilea,deci casatoria reprezinta pt mine o uniune intre doua persoane.Si desigur casatoria legala am facut-o pt ca aceasta dupa parerea mea ne daruieste respect in societate,insa adevaratul obiectiv al casatoriei,pt mine,a fost pt a-mi intari credinta alegindu-mi un sot credincios,cu frica de Allah.
    Iar la intrebarea ta sora Nadia ,ce rol are casatoria ca institutie, in vremurile in care traim?
    Cum am mai spus si mai sus,cred ca ne daruieste respect ,atit noua,cit si copiilor care se nasc in urma acestei reuniuni .
    Ai mai scris ca multi sunt dezamagiti de casatorie ,nu am mai discutat niciodata pe asa tema cu nimeni,eu fiind in casatorie de 7 ani allhamdullillah ,si dupa cum cred pe fiecare il mai ia gindul, ce era cu el daca nu s-ar fi casatorit,unde s-ar afla acum,ce ar fi cu viata sa?Cind imi vin asa ginduri intotdeauna ma opresc spunind ca "daca" deschide portile lui Sheitan.Nu exista oameni perfecti,deci in consecinta nici casatorii perfecte , aici as putea aduce un abzat citit odata intr-o carte si din care am putea lua multe invataminte "OAMENII CEI MAI FERICITI ,NU AU IN MOD OBLIGATORIU ,TOT CE E MAI BUN,EI DOAR SCOT CE E MAI BUN DIN TOT CE LI SE OFERA..."
    Poate de aceea si sunt multi dezamagiti de casatorie,pt ca si-o imagineaza ca ceva perfect,poate uitindu-se la prea multe filme indiene
    Cum am mai citit aici pe forum o istorie despre un sot si sotie,care spunea ca morala (voi aduce aici anume acea parte din postare inshaallah) : " Cred ca suntem CEI MAI FERICITI cand vedem si laudam binele si facem tot posibilul sa trecem peste greselile sotului(ei) nostru(e). Nimeni nu este perfect,dar putem cauta perfectiunea in celalalt prin schimbarea modului nostru de a-l privi. Este necesar sa ne intelegem greutatile si sa ne dam cate o mana de ajutor…..ASTA LUMINEAZA CU ADEVARAT O RELATIE."
    Allah sa ne ajute sa aveam familii unite si fericite
    Geazac Allahu hairan surioara Nadia pt postare.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  4.  
    #4
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    'Casatoria presupune o lupta constanta cu un monstru care devora totul : rutina."
    Honore de Balzac

    Ma-m gindit foarte mult la intrebarile tale, chiar doream cinstit sa-mi raspund mie insumi de ce, si cinstit azi nu mai gasesc raspuns de ce.
    Eu sint divortata, si niciodata nu ma-m gindit ca eu voi trece prin divort, lacrimi si suferinta, dar subhana Allah fiecare are soarta lui, si numai Allah stie cit am muncit sa salvez familia dar nu a fost.Sa spun ca imi pare rau,nu cred imi are bine de fapt ca am scapt de viata aceea.Daca as vrea sa ma recasatoresc da,numai cu multe,multe ,multe conditii.
    Astazi dezamagirile ramin in urma,poate ca asa este firea mea,si stiu ca acea rutina de care vorbea Balzac cu noua casatorie o sa se repete, insa Allah ne-a creat sa iubim sa fim iubite, sa avem urmasi,care sa-l Slaveasca pe Allah Preainaltul.
    Deci casatoria pentru mine totusi este o reuniune a doua persoane care trebuie sa imparteasca tot.Unul din avantajele casatoriei este ca , atunci cand incetezi sa il mai iubesti sau el nu te mai iubeste , continuati sa fiti impreuna pana cand te indragostesti din nou.
    Probabil ca Allah ne incearca in momentele cind iti vine gindu, si eu la-m ales pe el,ea pentru o viata.Dar sa nu uitam ca fiecare femeie este creata din coasta barbatului ei.
    P.S Si aici imi vine o intrebare deci eu am fost coasta gresita pentru fostul ???? ))
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •