Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 30
  1. Drepturile femeilor la intocmirea actului de casatorie. 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    In numele Lui ALLAH Cel Milostiv Indurator.

    Cand se face o casatorie Femeia are dreptul la urmatoarele lucruri :

    1- Zestrea este obligatorie . Nu poate nici un barbat sa zica la viitoarea lui nevasta ca nu-i da nimic. Nici ea nu are voie sa refuze zestrea.

    " Astazi va sunt ingaduite voua cele bune. Mancarea celor carora li s-a daruit Scriptura va este ingaduita si voua, iar mancarea voastra le este ingaduita si lor. Va sunt ingaduite femeile virtuoase, dreptcredincoase, dar si femeile virtuoase ale acelora carora le-a fost daruita Scriptura inaintea voastra, daca le dati zestra [cu contractul de casatorie] fara sa curviti si fara sa le luati de tiitoare.." Quran;5:5

    Zestra consta in : Bani sau masina sau casa sau .... orice lucru pe care femeia poate sa-l foloseasca in scop material. Nu este o limita de suma sau de valoare . Intelegerea se face intre viitorul sot si "Nasul" viitoarei neveste .
    Profetul s.a.w.s a facut casatorie intre tineri si singura zestre care a fost data a fost un inel de fier. Daca tanarul era sarac si nu avea nimic ce sa dea ca si zestre, zestrea fetei era ca el sa o invete o parte din Quran. Deci, fiecare da cat poate...insa cat anume sa dea este cerut de nasul fetei, dupa cum considera acesta, nu de fata direct. Fata trebuie sa primeasca zestrea in noaptea casatoriei, inainte de "consumarea" casatoriei, iar barbatul nu are voie sa foloseasca nimic din banii/bunurile primite de ea ca si zestre, doar daca ea vrea sa-i ofere ceva.

    2- Tutore :Nu se ia in considerare un act de casatorie intocmit fara acordul tutorelui..Tutorele poate fi tatal fetei, sau fratele ei , sau unchiul ei, sau bunicul ei , sau fiul ei. Daca nu are pe nimeni poate sa aleaga pe orice barbat in care are incredere ca sa-i fie tutore . Insa , daca fata este musulmanca si familia ei are alta credinta atunci trebuie sa aleaga un musulman ca sa ia locul "nasului" .. In mod normal acesta este "imamul" sau "oricine care face casatoria".

    3- Martorii : La intocmirea actului de casatorie , trebuie sa fie prezenti doi martori musulmani credinciosi; adica care nu beau, nu fura , nu fac nimic din ceea ce este interzis in Islam, si implinesc Islamul; adica se roaga, tin post, platesc dania, etc. In caz contrar, marturia nu este acceptata.

    Daca aceste trei sunt indemplinite atunci casatoria este corecta din punct de vedere islamic.


    Conditiile pe care fata poate sa le puna la intocmirea actului de casatorie:

    1- Are dreptul sa aiba decizia divortului in mana ei. Adica in caz de divort [doamne fereste] sau barbatul pronunta divortul ,sau femeia . Lucru ce trebuie precizat in actul de casatorie.

    2- Fata are dreptul sa puna conditia ca nu este de acord ca sotul ei sa-si ia alte neveste .Si daca aceasta conditie este prezenta in actul de casatorie sotul este obligat sa o respecte.


    Alte lucruri de stiut:


    Barbatul nu poate sa-o oblige pe sotia sa sa fie musulmanca , iar aceasta trebuie sa respecte faptul ca este interzis in Islam sa pui in casa cruci sau icoane , sa mananci porc , sa bei alcool .(Aceasta alimentatie este la fel de bine interzisa si la crestini dupa cum puteti vedea in alte discutii pe forum).

    Amandoi trebuie sa nu faca adulter , sa se iubeasca , sa se respecte.

    Barbatul nu are voie sa ceara de la femeie sa renunte la familia ei.

    Acestea sunt lucrurile importante in general, si rog surorile musulmane sa scrie ce mai lipseste.
    Last edited by suleiman; 03-20-2006 at 04:39 PM.
     
     

  2.  
    #11
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by batool391
    Traducerea corecta a cuvantului wali nu este nas ci tutore sau reprezentat al drei musulmane. In cazul in care tanara musulmana are parinti musulmani si se afla la prima casatorie trebuie consimtamantul reprezentantului ei legal, tatal sau fratele sau unchi etc . In cazul unei dre convertite wali nu e tatal ei ptr ca un nemusulman nu poate sa/l reprezinte pe un musulman deaoarece nu stie cum e islamic sa se intample un anumit lucru. Am facut aceasta precizare ptr ca nu vreau ca unii sa creada ca e islamic sa ai nasi.
    Daca stiam numarul tau de telefon te sunam
    Am cautat peste tot sensul cuvantului si nu l-am gasit ..
    ALLAH sa te acopere cu mila sa ..
    iti multumesc ..

    Da sa stiti ca nu exista in Islam nas..
    O sa schimbi cuvantul in textul postat de mine pentru cei care inca nu l-au citit ..
    Sukran
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    In contractul prenuptial,viitoarea sotie poate stipula :
    -dorinta de a-si continua si definitiva studiile,
    -dorinta de a lucra intr-un anumit domeniu(in conformitate cu regulile islamice,desigur.De fapt aceasta paranteza nici nu este necesara pentru o fata de religie musulumana!)
    -diferite aspecte privind educatia si formarea viitorilor copii(despre care,fetele care nu sunt de religie musulmana ar trebui sa stie ca eventualii copii vor adopta religia tatalui,aici nu incape nici o discutie).

    Cam asta mi-a venit acum in minte,la o prima vedere
     
     

  4.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Ishtar
    In contractul prenuptial,viitoarea sotie poate stipula :
    -dorinta de a-si continua si definitiva studiile,
    -dorinta de a lucra intr-un anumit domeniu(in conformitate cu regulile islamice,desigur.De fapt aceasta paranteza nici nu este necesara pentru o fata de religie musulumana!)
    -diferite aspecte privind educatia si formarea viitorilor copii(despre care,fetele care nu sunt de religie musulmana ar trebui sa stie ca eventualii copii vor adopta religia tatalui,aici nu incape nici o discutie).

    Cam asta mi-a venit acum in minte,la o prima vedere

    Poate chiar stipula o cauza prin care sotul sau nu-si poate lua o alta sotie
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #14
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Hajje Maryum ,pe tine primavara te face tare ghidusa,bag de seama...
    Pe mine ma face astenica si cam nesuferita!
    Ca sa nu uit,spun de la-nceput Allah(SWT) sa te rasplateasca pentru efortul tau.Am primit lectiile.

    Ntt,nu poate cere,mai omule asa o clauza,ca nu-i da voie Qur'an-ul!Nu induce lumea in eroare!
    Da' tot poate face ceva ,poate spune asa:"daca sotul meu doreste sa-si mai ia o sotie,eu imi rezerv dreptul de a nu putea accepta aceasta situatie si,in consecinta,de a putea cere divortul."

    Probabil ca multora dintre noi ni se pare destul de ciudata o astfel de abordare a "problemei" casatoriei,dar sa stiti ca ea este practicata pe scara larga in clasele sociale "HI" de pe-aici...ba chiar,in ultima vreme,si la astia mai "NU PREA HI" .
    Parintii fetei au ,de obicei,mare grija la aspecte de acest gen!Si cu cat fata este mai instarita,mai frumoasa,mai scolita,mai...bla,bla,bla,cu atat si pretentiile cresc.
    Stiu ca asemenea cazuri sunt mai putin interesante pentru noi fetele de pe acest forum,dar,in acelasi timp,ma gandesc ca este bine ca ele sa fie scrise.Este posibil sa le citeasca si persoane interesate in aceasta problema.
     
     

  6.  
    #15
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    In contractul de casatorie poate fi trecut orice conditie atata timp cat aceasta nu vine in contradictie cu dogma islamica. Ideal e ca orice fata sa/si stabileasca dinainte un set de conditii care sa fie scrise in contract.
     
     

  7.  
    #16
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu nu asa stiu, cum a zis ishtar. mi s-a zis clar ca poti pune conditie sa nu aiba alte neveste si gata.
     
     

  8.  
    #17
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Draga Amal,se pare ca n-am stiut sa ma fac bine inteleasa!
    E vorba despre o chestiune de nuanta,mai mult,dar o "nuanta" care poate anula un asemenea contract!!!
    Nu poti cere prin contractul prenuptial ca viitorul sot sa nu aiba alta nevasta si punct.Asta contravine Islamului!!!
    Cu alte cuvinte,nu poti interzice un lucru pe care Allah(SWT) l-a permis!
    Ceea ce poti face,este acel mod de formulare pe care l-am dat mai sus si care nu vine in contradictie cu normele islamice.

    Eu cred ca am pe undeva prin calculator stranse niste date despre aceasta chestiune,insa acum ma cam grabesc...
    Daca te intereseaza o parere mai competenta,iti recomand acest site
    islamqa.com
     
     

  9.  
    #18
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    si daca puterea de decizie a divortului e in mana femeii?atunci cum fac, daca ea a zis de la inceput ca nu vrea alte neveste?
    asa cum spui tu e cam si cum ea e obligata sa divorteze in cazul in care el isi ia alte neveste, si nu-i convine ei, desi el stia la momentul infaptuirii actului de casatorie ca ea nu e de acord cu alte neveste, prin conditia pusa de ea.
    in fine...
     
     

  10.  
    #19
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Nu,Amal,nu e obligata!Dar asta e unica alternativa,daca nu poate accepta o casnicie impartita!Si aceasta alternativa ii confera niste drepturi in situatia de divort.
    Deci,tu trebuie sa intelegi ca un barbat musulman isi poate lua alta sotie,nimic nu-l poate impiedica de la asta,de vreme ce Allah(SWT) i-a permis-o!
    Ceea ce poate face o femeie este doar aceasta prevedere.
    Cu siguranta ca se vor gasi destui care sa stipuleze o astfel de cerinta,in modul in care ai formult-o tu.Dar,procedand astfel,nu se rezolva problema de nici un fel.
    Sotul,daca vrea sa se casatoreasca din nou,o poate face nestingherit,ti-am spus de ce,iar sotia,daca vrea sa invoce acel punct din contract,formulat in felul aratat de tine,nu va avea castig de cauza!!!Mai mult decat atat,contractul prenuptial,devine nul de drept,intrucat incalca una dintre legile jurisprudentei islamice.
    Iti dai seama,cred,ca,daca ar fi asa cum spui tu,n-ar mai exista poligamie .Glumesc,desigur!

    Sa corectez adresa site-ului:

    www.islam-qa.com

    Este un site foarte util.O adevarata biblioteca de fatwa,de raspunsuri la cele mai variate intrebari.Raspunsurile sunt date exclusiv de oameni de religie.Si nu oricare!Vi-l recomand cu caldura.
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Desi s-ar putea sa nu ma exprim eu destul de clar as avea cateva intrebari referitor la acest topic . In primul rand acest contract de casatorie este acelasi lucru cu un contract Prenuptial ? Ce acte ar trebui sa se mai faca pe langa acest contract pentru o casatorie islamica ? sau e suficient acest contract ? Si sa spunem ca doi tineri vor sa se casatoreasca sub imperiul islamului dar intr-o tara crestina unde un astfel de contract nu se poate incheia . E suficient sa mearga la moschee ? Dupa aceea intr-un astfel de contract se poate stipula ce se v-a intapla cu copii ? Si in ultimul rand intr-un astfel de contract se va mentiona daca sotia e crestina ?
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •