Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30
  1. Drepturile femeilor la intocmirea actului de casatorie. 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    In numele Lui ALLAH Cel Milostiv Indurator.

    Cand se face o casatorie Femeia are dreptul la urmatoarele lucruri :

    1- Zestrea este obligatorie . Nu poate nici un barbat sa zica la viitoarea lui nevasta ca nu-i da nimic. Nici ea nu are voie sa refuze zestrea.

    " Astazi va sunt ingaduite voua cele bune. Mancarea celor carora li s-a daruit Scriptura va este ingaduita si voua, iar mancarea voastra le este ingaduita si lor. Va sunt ingaduite femeile virtuoase, dreptcredincoase, dar si femeile virtuoase ale acelora carora le-a fost daruita Scriptura inaintea voastra, daca le dati zestra [cu contractul de casatorie] fara sa curviti si fara sa le luati de tiitoare.." Quran;5:5

    Zestra consta in : Bani sau masina sau casa sau .... orice lucru pe care femeia poate sa-l foloseasca in scop material. Nu este o limita de suma sau de valoare . Intelegerea se face intre viitorul sot si "Nasul" viitoarei neveste .
    Profetul s.a.w.s a facut casatorie intre tineri si singura zestre care a fost data a fost un inel de fier. Daca tanarul era sarac si nu avea nimic ce sa dea ca si zestre, zestrea fetei era ca el sa o invete o parte din Quran. Deci, fiecare da cat poate...insa cat anume sa dea este cerut de nasul fetei, dupa cum considera acesta, nu de fata direct. Fata trebuie sa primeasca zestrea in noaptea casatoriei, inainte de "consumarea" casatoriei, iar barbatul nu are voie sa foloseasca nimic din banii/bunurile primite de ea ca si zestre, doar daca ea vrea sa-i ofere ceva.

    2- Tutore :Nu se ia in considerare un act de casatorie intocmit fara acordul tutorelui..Tutorele poate fi tatal fetei, sau fratele ei , sau unchiul ei, sau bunicul ei , sau fiul ei. Daca nu are pe nimeni poate sa aleaga pe orice barbat in care are incredere ca sa-i fie tutore . Insa , daca fata este musulmanca si familia ei are alta credinta atunci trebuie sa aleaga un musulman ca sa ia locul "nasului" .. In mod normal acesta este "imamul" sau "oricine care face casatoria".

    3- Martorii : La intocmirea actului de casatorie , trebuie sa fie prezenti doi martori musulmani credinciosi; adica care nu beau, nu fura , nu fac nimic din ceea ce este interzis in Islam, si implinesc Islamul; adica se roaga, tin post, platesc dania, etc. In caz contrar, marturia nu este acceptata.

    Daca aceste trei sunt indemplinite atunci casatoria este corecta din punct de vedere islamic.


    Conditiile pe care fata poate sa le puna la intocmirea actului de casatorie:

    1- Are dreptul sa aiba decizia divortului in mana ei. Adica in caz de divort [doamne fereste] sau barbatul pronunta divortul ,sau femeia . Lucru ce trebuie precizat in actul de casatorie.

    2- Fata are dreptul sa puna conditia ca nu este de acord ca sotul ei sa-si ia alte neveste .Si daca aceasta conditie este prezenta in actul de casatorie sotul este obligat sa o respecte.


    Alte lucruri de stiut:


    Barbatul nu poate sa-o oblige pe sotia sa sa fie musulmanca , iar aceasta trebuie sa respecte faptul ca este interzis in Islam sa pui in casa cruci sau icoane , sa mananci porc , sa bei alcool .(Aceasta alimentatie este la fel de bine interzisa si la crestini dupa cum puteti vedea in alte discutii pe forum).

    Amandoi trebuie sa nu faca adulter , sa se iubeasca , sa se respecte.

    Barbatul nu are voie sa ceara de la femeie sa renunte la familia ei.

    Acestea sunt lucrurile importante in general, si rog surorile musulmane sa scrie ce mai lipseste.
    Last edited by suleiman; 03-20-2006 at 04:39 PM.
     
     

  2.  
    #2
    Member catalina_d's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    birmingham,uk
    Age
    45
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    multumesc,si totusi as mai vrea sa stiu unde pot gasi o moschee in bucuresti,el este pakistanez dar traieste in anglia ,dupa ce ne vom casatori,vrea sa stea in romania inca 6 luni ,de aceea intreb de moschee si ceva magazine cu semnul halal de unde pot cumpara carne etc. fetele care stiti magazine de unde pot cumpara haine pentru femeile musulmance
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by catalina_d
    multumesc,si totusi as mai vrea sa stiu unde pot gasi o moschee in bucuresti,el este pakistanez dar traieste in anglia ,dupa ce ne vom casatori,vrea sa stea in romania inca 6 luni ,de aceea intreb de moschee si ceva magazine cu semnul halal de unde pot cumpara carne etc. fetele care stiti magazine de unde pot cumpara haine pentru femeile musulmance


    Eu sunt crestina dar stiu de existenta a 3 moschei in Bucuresti: Colentina, Grozavesti si Crangasi.Mai sunt doua insa nu le-am vazut niciodata asa ca nu ma pronunt. Daca te intereseaza una ,numeste-o si-ti dau adresa. Magazine cu semnul Halal حلال gasesti in zona Colentina foarte multe si chiar si in centrul Bucurestiului, ma exact in spate la Romana. O sa incerc sa-mi amintesc exact zona si iti spun.
     
     

  4. wow 
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Mai degraba lipsesc cele care tin mai mult de latura spirituala decat de latura scriptica.Dar acestea fac parte din laturile caracterului fiecarui om si din pacate ele nu pot fi inregistrate in contractul de casatorie.
    Nu impartasesc punctul doi cu nasul,adica termenul mi-se pare nepotrivit si din cate stiu eu nu e neaparat nevoie ca fata sa aiba un reprezentant
    Drepturile ei sunt de mai multe tipuri :
    -pecuniare:care asa cum ai spus se refera la mahr=dota ,la locuinta si la cheltuieli,acestea sunt niste obligatii care deriva din contractul de casatorie sotului ii revine obligatia de a i-le asigura.
    Insa dota,desi -----streaza seriozitatea si importanta casatoriei ,acordand un respect si o onoare femeii nu trebuie inteleasa ca o clauza a carei nestipulare anihileaza acest contract,pentru ca ea nu este o parte esentiala a contractului de casatorie ci mai degraba o consecinta a acestuia.
    Vezi Surat Baqara ,ayat 236 [B]:"Nu este nici un pacat pentru voi,daca divortati de femei inainte de a le atinge sau inainte de a le statornici dota[...]"[/B
    -de natura nepecuniara ,cum sunt tratament just,afectuos,au dreptul de a nu fi tratate cu duritate,de a nu fi lovite,agresate,etc
    Vezi Surat Baqara ,ayat 228 :
    "[...] Ele au drepturi egale cu obligatiile lor,dupa cuviita.Dar barbatii au o treapta peste ele."

    Si aceasta treapta trebuie inteleasa prin aceea ca datorita pozitiei sale,barbatul are unele drepturi dar si unele obligatii mai mari decat ale femeii.Nu numai de natura economica.
    Cred ca este foarte mult de spus aici,as vrea sa scriu numai o fraza extrem de plina de sens ,este ceea ce a spus Profetul saaws la predica de adio:'Temeti-va de ALLAH in ceea ce priveste femeile!Intr-adevar voi le-ati luat pe ele in paza lui ALLAH ..."
    Si un alt hadis :"Cel mai bun dintre voi este cel care este cel mai bun fata de sotia sa"
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #5
    Member catalina_d's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    birmingham,uk
    Age
    45
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    cea din colentina mi'ar fi cea mai apropiata,multumesc Nazirah
    Last edited by suleiman; 04-16-2006 at 07:07 PM.
     
     

  6.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    [QUOTE=catalina_d]multumesc,si totusi as mai vrea sa stiu unde pot gasi o moschee in bucuresti,el este pakistanez dar traieste in anglia ,dupa ce ne vom casatori,vrea sa stea in romania inca 6 luni ,de aceea intreb de moschee si ceva magazine cu semnul halal de unde pot cumpara carne etc. fetele care stiti magazine de unde pot cumpara haine pentru femeile musulmance QUOTE]



    Si pe Soseaua Colentina nr.373 este moscheea Fundatiei Taiba si aproape de cimitirul eroilor este o moschee,cunoscuta ca moscheea turceasca,mai sunt si altele dar din cate stiu sunt amenajate in diverse incinte,pe langa complexul xxl,magazine sunt pe mosilor,in rahova,in centru pe langa scala,aproape de facultatea de farmacie,la paiata lizeanu...[/
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Nazirah
    Cum adica sotia nu are voie sa tina cruci si icoane in casa atata timp cat sotul se obliga sa-i respecte religia????

    Nu stiu sigur dar de vreme ce unui musulman i se permite sa se casatoreasca cu o femeie de alta confesiune nu cred ca ii poate interzice aceste simboluri...este o parere.Mai ales ca in Quran scrie ca nu este cu putiinta silirea la credinta.
    Last edited by suleiman; 04-16-2006 at 07:08 PM.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    ok , eu chiar am fost la cea din Colentina. Adresa este : Sos. Colentina nr 373 , vizavi este Depoul Colentina. E exact langa statia lui 21 care te aduce de la Obor.Vei vedea exact vizavi de depou , o sigla taiba, jos este patiseria Taiba iar la etaj e moscheea.
    Telefon : +40-21-241.02.80
     
     

  9.  
    #9
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by Nazirah
    Cum adica sotia nu are voie sa tina cruci si icoane in casa atata timp cat sotul se obliga sa-i respecte religia????
    Draga Nazirah . te rog eu frumos sa pui aceasta intrebare ca si un post separat propus de tine ca sa ne putem da toti cu parerea fara sa se aglomereze toate la un loc..
    Sau lasa ca ti-l pun eu separat ca si un subiect propus de tine..

    Cu stima, si mersi pentru intelegere
    Last edited by suleiman; 04-16-2006 at 07:09 PM.
     
     

  10.  
    #10
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by admin
    In numele Lui ALLAH Cel Milostiv Indurator.

    Cand se face o casatorie Femeia are dreptul la urmatoarele lucruri :

    1- Zestrea este obligatorie . Nu poate nici un barbat sa zica la viitoarea lui nevasta ca nu-i da nimic. Nici ea nu are voie sa refuze zestrea.

    " Astazi va sunt ingaduite voua cele bune. Mancarea celor carora li s-a daruit Scriptura va este ingaduita si voua, iar mancarea voastra le este ingaduita si lor. Va sunt ingaduite femeile virtuoase, dreptcredincoase, dar si femeile virtuoase ale acelora carora le-a fost daruita Scriptura inaintea voastra, daca le dati zestra [cu contractul de casatorie] fara sa curviti si fara sa le luati de tiitoare.." Quran;5:5

    Zestra consta in : Bani sau masina sau casa sau .... orice lucru pe care femeia poate sa-l foloseasca in scop material. Nu este o limita de suma sau de valoare . Intelegerea se face intre viitorul sot si "Nasul" viitoarei neveste .
    Profetul s.a.w.s a facut casatorie intre tineri si singura zestre care a fost data a fost un inel de fier. Daca tanarul era sarac si nu avea nimic ce sa dea ca si zestre, zestrea fetei era ca el sa o invete o parte din Quran. Deci, fiecare da cat poate...insa cat anume sa dea este cerut de nasul fetei, dupa cum considera acesta, nu de fata direct. Fata trebuie sa primeasca zestrea in noaptea casatoriei, inainte de "consumarea" casatoriei, iar barbatul nu are voie sa foloseasca nimic din banii/bunurile primite de ea ca si zestre, doar daca ea vrea sa-i ofere ceva.

    2- Nasul :Nu se ia in considerare un act de casatorie intocmit fara acordul nasului ..Nasul poate fi tatal fetei, sau fratele ei , sau unchiul ei, sau bunicul ei , sau fiul ei. Daca nu are pe nimeni poate sa aleaga pe orice barbat in care are incredere ca sa-i fie nas. Insa , daca fata este musulmanca si familia ei are alta credinta atunci trebuie sa aleaga un musulman ca sa ia locul "nasului" .. In mod normal acesta este "imamul" sau "oricine care face casatoria".

    3- Martorii : La intocmirea actului de casatorie , trebuie sa fie prezenti doi martori musulmani credinciosi; adica care nu beau, nu fura , nu fac nimic din ceea ce este interzis in Islam, si implinesc Islamul; adica se roaga, tin post, platesc dania, etc. In caz contrar, marturia nu este acceptata.

    Daca aceste trei sunt indemplinite atunci casatoria este corecta din punct de vedere islamic.


    Conditiile pe care fata poate sa le puna la intocmirea actului de casatorie:

    1- Are dreptul sa aiba decizia divortului in mana ei. Adica in caz de divort [doamne fereste] sau barbatul pronunta divortul ,sau femeia . Lucru ce trebuie precizat in actul de casatorie.

    2- Fata are dreptul sa puna conditia ca nu este de acord ca sotul ei sa-si ia alte neveste .Si daca aceasta conditie este prezenta in actul de casatorie sotul este obligat sa o respecte.


    Alte lucruri de stiut:


    Barbatul nu poate sa-o oblige pe sotia sa sa fie musulmanca , iar aceasta trebuie sa respecte faptul ca este interzis in Islam sa pui in casa cruci sau icoane , sa mananci porc , sa bei alcool .(Aceasta alimentatie este la fel de bine interzisa si la crestini dupa cum puteti vedea in alte discutii pe forum).

    Amandoi trebuie sa nu faca adulter , sa se iubeasca , sa se respecte.

    Barbatul nu are voie sa ceara de la femeie sa renunte la familia ei.

    Acestea sunt lucrurile importante in general, si rog surorile musulmane sa scrie ce mai lipseste.
    Traducerea corecta a cuvantului wali nu este nas ci tutore sau reprezentat al drei musulmane. In cazul in care tanara musulmana are parinti musulmani si se afla la prima casatorie trebuie consimtamantul reprezentantului ei legal, tatal sau fratele sau unchi etc . In cazul unei dre convertite wali nu e tatal ei ptr ca un nemusulman nu poate sa/l reprezinte pe un musulman deaoarece nu stie cum e islamic sa se intample un anumit lucru. Am facut aceasta precizare ptr ca nu vreau ca unii sa creada ca e islamic sa ai nasi.
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •