Notices
 
Results 1 to 1 of 1
  1. Sa invatam impreuna 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu


    Abu Huraira, radhi Allahu anhu, a relatat că l-a auzit pe Profetul lui Allah, salla Allahu aleyhi wa salaam, spunând: „Allah a spus: «Am împărtit rugăciunea în două jumătăti, între Mine si slujitorul Meu. Slujitorul Meu va avea ceea ce cere». Când slujitorul recită: «Laudă lui Allah, al Lumilor Stăpânitor», Allah spune: «Slujitorul Meu M-a slăvit». Când slujitorul recită: «Cel Milostiv, Indurător», Allah spune: «Slujitorul Meu M-a descris cel mai bine». Când slujitorul recită: In Ziua de Apoi Stăpânul Cârmuitor», Allah spune: «Slujitorul Meu M-a preamărit» si, odată, El a spus: «Slujitorul Meu mi s-a încredintat Mie». Când slujitorul Meu recită: «Pe Tine Te adorăm si de la Tine cerem ajutor», Allah spune: «Acest lucru este între Mine si slujitorul Meu. Slujitorul Meu va avea orice a cerut». Când slujitorul recită: «Pe drumul drept, Tu fii-ne Călăuzitor, Drumul celor cu care fost-ai Tu dăruitor, Nu a celor pe care Tu Te-ai mâniat, nici al rătăcitilor», Allah spune: «Aceasta este pentru slujitorul Meu si slujitorul Meu va avea ce a cerut»”.

    Acest hadith este autentic (sahih) si a fost relatat de Muslim.

    Despre valoarea acestui capitol de deschidere, Ibn Taimiya a spus: "Toate revelatiile (cărtile) anterioare au fost rezumate în ultimele trei Cărti: Tora, Psalmii si Biblia, acestea fiind la rândul lor incluse în Coran, iar Coranul este sintetizat în capitolul de deschidere." El a adăugat: "Este o invocare, o rugăciune, o pomenire si include monoteismul, supunerea musulmanilor fată de Allah Atotputernicul si Gloriosul si condamnă evreii si crestinii care s-au rătăcit. In concluzie, este cea mai bună Sură din Coran." (Moqaddamatut-Tafsir)
    ăä ŢČáĺ ăä íÍăá ÍíÇĘí Ýí íĎíĺ
     
     

  2. Mersi Nadia de la :

    umalkasem (03-17-2011)

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Tags for this Thread

View Tag Cloud

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •