Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. Sa facem du'a, pentru cei/cele care nu mai sunt printre noi 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Dragi frati si surori in Islam, in fiecare zi, auzim cum frati si suriorile noastre musulmane ne parasesc pentru o lume (inshaAllah), curata si plina numai de adevar.

    Fie ca Bunul Allah subhana wa ta'ala sa le usureze sederea lor in mormant. Ameen!!

    Sa facem du'a pentru ei/ele.

    O, Allah, iarta-i pe cei vii si pe cei morti, pe cei prezenti si pe cei absenti, pe cei mici dintre noi si pe batranii nostri, pe barbatii nostri si pe femeile noastre.

    O, Allah, pentru cei pe care i-ai luat la Tine, fie ca moartea lor sa fie intru credinta.

    O, Allah, nu ne lipsi de rasplata si nu ne abate de la calea cea dreapta.

    O, Allah fa ca slujitorii Tai sa fie o rasplata si o comoara pentru parintii lor.

    O, Allah, prin ea, ingreuneaza talerele lor si maraste-le rasplata. Primeste-i alaturi de dreptcredinciosi, pune-i sub protectia lui Avram, aleyhi salaam, si protejeaza-i prin mila Ta de chinurile Iadului.

    Ameen!!
    Ameen!!!
    Ameen!!!!
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  2.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Assalamu aleykum
    Sper că această dua'a o veţi spune la înmormântarea cuiva, iar nu ca o dua'a la mormântul cuiva.
    Profetul nostru a spus: "Nu faceţi din mormântul meu loc de festiviate. " şi "Belstemaţi fie creştinii şi iudeii căci ei fac morminte case de rugăciune(Moschei)!"

    Puteţi reţine prima dua'a postată de sora Nadia, în caz că nu o ştiaţi, căci aceasta se spune la moartea unui musulman (femeie sau bărbat, copil sau adult).
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    PS...nu prima, am greşit, cea de a doua.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •