Notices
 

Thread: Razboi in Libia

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 22 of 22
  1. Razboi in Libia 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Asa cum probabil toati ati vazut si auzit ONU a adoptat o rezolutie pentru creerea zonei de interdictie aeriana in Libia ceea ce a creat posibilitatea unei interventii militare aeriene a unei coalitii conduse de Franta si sustinute in plan secund de SUA.
    Liga araba care s-a reunit in Egipt a aprobat initial creerea acestei zone de interdictie aeriana dar dupa primele trei zile pozitia unor tari din cadrul ligii arabe a inceput sa se schimbe si asta datorita faptului ca unele actiuni ale coalitiei incalca termenii rezolutiei ONU.
    Nu vreau sa fac acum o analiza a celor ce se intimpla in tarile arabe (desi sunt tentat sa v-o prezint) dar vreau sa cunosc intii parerile voastre pe acesta tema .
    Va pun citeva intrebari orientative dar voi puteti raspunde cum vreti si sa va expuneti propriile pareri pe acesta tema.
    Este corecta si necesara interventia trupelor streine in Libia?
    Este asa cum spune Gaddafi ,,o noua cruciada impotriva tarilor arabe iar adevaratul scop este monopolul asupra resurselor" acestor tari?
    Care credeti voi ca este tinta finala a tuturor acestor actiuni ?
    Exista o asa numita ,,coloana a V- cea" care porvoaca aceste revolte?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2.  
    #21
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    frate munir,apropo de ultimul mesaj.
    Crezi ca daca Mubarak era inca la putere ar fi intervenit in situatia din Libia??Ar fi luat atitudine?Eu nu cred!Sa ne uitam la Gaza si o sa vedem cam ce atitudine ar fi luat.Ochi inchisi ca sa nu supere "pretenii" de peste ocean.
    Nu,eu una nu cred in acest scenariu.Din contra,acum e mult mai posibil ca Egiptul sa ia o atitudine impotriva celorlalti-asta dupa ce isi rezolva problemele interioare cit de cit.
     
     

  3.  
    #22
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Surioara yvette,eu sunt tare sceptica de "bogatiile" acestor tari.Pe hartie da,in buzunarele presedintilor,regilor...da,dar in buzunarele poporului??Bate vintul!Acum sincer,tu consideri Egiptul o tara saraca??Yet,muritorul de rind e sarac lipit!Unde sunt banii??
    Nu stiu cum e in alte parti,cum e in Arabia Saudita,Kuweit,Bahrain,Qatar-desi in tarile astea "bogate" -bogatia chiar se vede intr`un nivel de trai cit de cit acceptabil.Despre Siria,Liban,Yemen,Libia-chiar nu stiu cit de bogati sau saraci sunt oamenii.Pe mine asta ma intereseaza,nivelul de trai al omului de rind,sistemul de sanatate,de invatamint,infrastructura etc.Nu hartii care sa zic "tara x este bogata".La ce ajuta bogatia asta virtuala daca atunci cind iesi pe strada te apuca depresia?
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •