Notices
 
Results 1 to 8 of 8
  1. Ce inseamna Allah (Dumnezeu) pentru voi? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Fiecare Il intelege in felul sau pe Bunul Allah subhana wa ta'ala, si cu totii suntem subiectivi, chiar daca nu vrem acest lucru.

    Atat cat puteti pune in cuvinte, as vrea sa stiu ce inseamna Allah Preainaltul (Dumnezeu) pentru voi.


    JazakhaAllah!
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  2. Mersi Nadia de la :

    munir (03-26-2011)

  3.  
    #2
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    LA HAWLA WA LA QWATA ILA BILA!!!!!!!!!!
    lA ILAHA ILALLAH !!!!
    SUBHANALLAH, SUBHANALLAH,SUBHANALLAH...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  4.  
    #3
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    MashaAllah surioara Aiscia, fie ca Bunul Allah subhana wa ta'ala sa fie multumit de tine!

    Si acum sa raspund eu la intrebare... personal cred ca este cea mai grea intrebare care exista, este foarte greu de exprimat in cuvinte, dar totusi am sa incerc... pentru mine, Bunul Allah subhana wa ta'ala este TOT ce este in jurul meu: viata, natura, Univers, tot ce se afla intre Cer si Pamant.

    Cateodata ma intreb, daca nu am fi cu frica de Allah subhana wa ta'ala, ce s-ar intampla cu noi? De fapt, chiar se intampla, numai crime, violuri, furturi, sinucideri, razboaie, etc.

    Cum este si vorba romanului, "nu ai nici un Dumnezeu", adica nu ai nimic, nu stii ce scop ai in viata .

    Ya Rabby!!

    Alhamdulillah ca stim ca Allah subhana wa ta'ala este prezent pretutindeni! De la Allah venim si la Allah ne intoarcem.

    Alhamdulillah ca Allah subhana wa ta'ala ma ales in religia Lui...sunt foarte mandra ca sunt musulmana.

    El este Unicul Creator, afara de care nu este alt dumnezeu, Stiutorul celor nevazute si al celor vazute, Stapanitorul, Facatorul de pace, Aparatorul Credintei, Veghetorul, Atotputernicul, Cel Preainalt, Milostivul, Datatorul de chipuri. Ale Lui sunt numele cele mai frumoase, El este Cel Puternic si Intelept.

    Religia noastra este Islamul si Allah subhana wa ta'ala nu accepta de la nimeni o alta credinta in afara de Islam.

    Fie ca Bunul Allah subhana wa ta'ala sa ne ocroteasca si sa ne calauzeasca spre tot ce Ii este mai drag; fie ca Bunul Allah subhana wa ta'ala sa ne asculte rugaciunile!! Ameen, Ameen, Ameen!!

    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  5.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .Ce insemna Allah subhan wa ta`ala pentru mine? Uite ca nici o data nu mi-am pus acesta intrebare.Cred ca insemna viata -ca datorita Vointei Lui exist,cred ca insemna iubire -ca el mi-a sadit in inima grauntele iubirii , cred ca insemna lumea in care traiesc pentru ca El A creat-o pentru mine,cred ca mai insemna si bucurie ,fericire si durere ,speranta si dorinta.In nemecnicia mea de multe ori m-am intrebat ce insemn eu pentru El si pina acum am ajuns doar la o singura concluzie .Nimic. El pentru mine? Totul.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #5
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucurest-Romania
    Posts
    13
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    As-Salam aleykum wa rahmatullah wa barakatu eu sunt cam noua pe aici.Pentru mine Allah subhana wa ta'ala este inima mea fara el in viata nu as fi reusit,nu as fi invins toate piedicile vietii puse de cel rau.Insh allah ca toata lumea de pe acest pamant sa creada la fel
    Allahu 'Akbar
     
     

  7.  
    #6
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Lili_Selma View Post
    As-Salam aleykum wa rahmatullah wa barakatu eu sunt cam noua pe aici.Pentru mine Allah subhana wa ta'ala este inima mea fara el in viata nu as fi reusit,nu as fi invins toate piedicile vietii puse de cel rau.Insh allah ca toata lumea de pe acest pamant sa creada la fel

    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    Bine ai venit, surioara Lili_Selma, fie ca sa petreci clipe cat mai placute aici, si fie ca prezenta ta intre noi sa ne fie tuturor cat mai benefica si sa fie placuta lui Allah subhanahu wa ta'ala, amin.

    ...pentru mine...Allah subhanahu wa ta'ala este Creatorul, Stapanul, Calauzitorul si Sustinatorul, Cel caruia ii datorez TOTUL...si catre Care imi indrept mult prea rar mainile, Caruia Ii gresec mult prea des, Caruia Ii slujesc mult prea putin...ALLAH PREAINALTUL, Care nadajduiesc ca primeste cainta mea, Care nadajduiesc ca ma va indrepta, ca ma va ierta...ya Rabb...cum sa pot cuprinde in cuvinte, ceea ce mintea mea nu cuprinde???!!...ceea ce face ca inima sa se stranga si ochii sa se umple de lacrimi???!!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  8.  
    #7
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Asalamu alaykum wa rahmatu_llah wa barakatuhu surioară lili....
    Fii binevenită printre noi!
    De abia aştept să citesc postările tale...orice gând, orice idee, orice întrebare...ce crezi tu că e interesant de spus sau de analizat.
    Alllah să fie alături de tine şi să te aibă în paza Sa.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  9.  
    #8
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by nadia View Post
    as-salaam aleykum wa rahmatullah wa barakatu

    fiecare il intelege in felul sau pe bunul allah subhana wa ta'ala, si cu totii suntem subiectivi, chiar daca nu vrem acest lucru.

    Atat cat puteti pune in cuvinte, as vrea sa stiu ce inseamna allah preainaltul (dumnezeu) pentru voi.


    Jazakhaallah!
    speranta-indurarea-viata-nemurirea-puterea-stiinta-adevarul-iubirea-atoatestiutorul-atoatevazatorul-dreptatea-unicul-eternul -infinitul-stapanul-regele-inteleptul-preasfantul-dadatorul-aparatorul-veghetorul-temutul-plamaduitorul-plasmuitorul-iertatorul-biruitorul-inzestratorul-inaltatorul-judecatorul-blandul-maretul-hranitorul-generosul-cuprinzatorul-martorul-laudatul-socotitorul-intaiul-ultimul-cel bun-razbunatorul-bogatul-imbogatitorul-neasemuitul-rabdatorul
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •