Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15
  1. Franţa: Dezbaterea despre islam produce îngrijorare 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562

    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Franţa: Dezbaterea despre islam produce îngrijorare

    Liderii religioşi francezi se opun planurilor Uniunii pentru o Mişcare Populară (UMP) de a iniţia o dezbatere despre rolul religiei islamice în Franţa. Ei se tem că această dezbatere va duce la o stigmatizare a musulmanilor şi la înrăutăţirea tensiunilor sociale.

    Dezbaterea ar trebui să aibă loc în data de 5 aprilie şi ar pune în discuţie modul în care valorile seculare ale Franţei pot fi îmbinate cu tradiţiile specifice religiei islamice, informează AP.

    Liderii catolici, protestanţi, ortodocşi, evrei, musulmani şi budişti au publicat o declaraţie comună în care au atras atenţia că societatea franceză traversează o perioadă tensionată şi că o dezbatere despre rolul islamului în societate nu ar face decât să accentueze tensiunile.

    „Avem oare nevoie, în contextul actual, de o dezbatere despre secularism? Este un partid politic, chiar dacă deţine majoritatea, entitatea potrivită pentru a conduce singură o astfel de dezbatere?" au întrebat semnatarii scrisorii. Liderii religioşi le-au atras atenţia politicienilor că religia trebuie să asigure armonie socială în societate. Dezbaterea dorită de UMP ar „întuneca însă această perspectivă şi ar crea confuzie", se arată în scrisoare.

    Propunerea pentru această dezbatere vine pe fondul înfrângerii pe care UMP a suferit-o în alegerile locale, precum şi în perspectiva alegerilor prezidenţiale care vor avea loc în 2012. UMP trece printr-o perioadă grea, influenţată într-o oarecare măsură şi de lipsa de popularitate a preşedintelui Nicolas Sarkozy, notează evz.ro.

    Membrii partidului lui Sarkozy sunt împărţiţi în privinţa adoptării unei astfel de strategii, prin care se încearcă recâştigarea simpatiei şi a voturilor conservatorilor. Unul dintre cei care nu agreează ideea este chiar premierul Francois Fillon. Acesta s-a angajat într-o controversă cu secretarul general al UMP, Jean-Francois Cope, cu privire la dezbaterea privind rolul islamului în societate. Cope respinge însă atitudinea moderată a lui Fillon şi susţine că dezbaterea despre modul în care trebuie să funcţioneze sistemul secular va asigura egalitate pentru toate religiile.

    „Cu cât îngropăm mai repede această pagină, cu atât mai bine. Riscăm să stigmatizăm o parte a societăţii franceze, care nu ne-ar ierta", a declarat şi Francois Baroin, purtător de cuvânt al guvernului.

    Organizaţiile şi instituţiile religioase din Franţa „sunt mulţumite cu maniera mai degrabă liberală în care sunt aplicate principiile seculare azi", crede Odon Vallet, istoric al religiei în Franţa. Totuşi, în contextul unor legi tot mai aspre cu privire la rolul şi formele de manifestare a religiei în spaţiul public - dintre care cea mai controversată a vizat interzicerea purtării tradiţionalului văl islamic - teama de o nouă dezbatere este parţial motivată de perspectiva unei aplicări mai severe a legilor seculare, în detrimentul unor practici religioase sau forme de manifestare a religiilor, notează france24.com.


    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  2.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Ura evreului Sarkozy faţă de Islam este evidentă....Poate Islamul a prins rădăcini ceva mai adânci în Franţa şi.....le e frică.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    48
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    oare "Gura pacatosului adevar graieste" ???
    ar trebui sa le fie frica ?
    de ce oare ?

    si de ce are importanta originea etnica a unui sef de stat? Obama sau Sarkozi sau oricare altul ???
    ne gandim la vre=o epurare ??
     
     

  4.  
    #4
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Te faci că nu pricepi, Zoia, sau ce...???

    Chiar nu vrei să faci niciodată efortul de a te documenta sau e încă una dintre răutăţile specifice ţie??

    Cred că articolul a fost destul de relevant cine şi pe cine vrea să "epureze"!! Sarcozy îi PERSECUTA pe musulmani şi nu invers!

    Sarkozy, in opinia mea, pe care numai Bunul Alllah mi-o poate schimba, este un NAZIST. Dacă o să ai curiozitatea să cauţi o să vezi că şi unii dintre francezi, şi nu puţini, au această părere.

    Iar frica lor de Islasm este că vor pierde uriaşele averi pe care şi le fac cu cel mai mare aparat de manipulat şi minţit: biserica creştină şi tagma cea popească.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    48
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Te faci că nu pricepi, yvette, sau ce...???
    eu am intrebat doua lucruri :
    -de ce sa le fie frica?
    chestia cu averile e prea...trasa de par...ce zice francezul de rand despre musulmani,nu biserica,asta e important...trebuie sa se le fie frica oamenilor pe strada,in restaurante,la sali de concerte in biblioteci,in metrau de islam sau nu....
    intrebare simpla.
    da sau nu fara filosofii si fara nazist ca nici nu sti ce e aia desi ai vrea sa fii...daca chiar nu esti..!!
    ca esti tufa la istorie se poate vedea ca spui ca francezii il considera nazist....poate francezii de origine araba...altfel cxand arabii invarteau margele,francezii se lupteau impotriva naszismului sa construiasca o tara de care se bucura acum si arabii veniti sa castige o paine...
    dar nu cred ca ei pot spune "nazist" presedintelui tarii care e si a lor...
    dar o convertita romana ..poate...
    ea trebuie sa arate ca are o mare....mare....credinta si pentru asta calca peste tot si toate...lucru care nativii nu il fac....!!!
    bagati bine la cap asta...se vede,se simte si nu va ajuta deloc,
    dimpotriva
     
     

  6.  
    #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    48
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    sa sti ca nu te las usor.chiar daca ma baneaza pe loc
    sa zicem ca eu sunt frantuzoaica si plec dimineata la servici cu metroul la pranz fac cumparaturi si ma intorc acasa tot cu metroul.
    Langa mine doi barbosi arabi se uita insistent la maneca mea scurta si la bluza mulata pe corp.

    SA MA TEM SAU NU ?????

    asta e intrebarea mea
    si vreau raspuns DA sau NU

    sa nu-mi spui ca sunt fascista daca gandesc asa...!!
    si nici ca saracutii arabi sunt slabi in religie si daca o sa ma ia la bataie e pentru ca au slaba credinta ca nu citesc destul Coranul.....!!
    ia vezi unde duce aceasta "nestiinta" si "slaba religie"
    iti aduci aminte de Afganistan si statuia lui Buda?
    pe care au daramat-o cei care azi decapiteaza capetele functionarilor ONU veniti sa-i ajute?
    ia uite aici :



    sursa:http://4.bp.blogspot.com/-lyJaAKSYLN...2_rsz+copy.jpg
     
     

  7.  
    #7
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Zoia...
    te las în pace ....
    e trasă de păr chestia cu averile??? esti sigură??

    nu mint popii de îngheaţă apele....nu vă face 15 000 de sfinţi şi sfinte şi nu cotizati la ei, nu daţi bani ca să vă însoare să vă boteze sau să vă cunune??? Hai minţi şi acum că popii fac toate astea din "milă creştinească"!

    Hai, ia-ţi tupeul cel de sărbătoare şi susţine sus şi tare că popipmea creştină "nu s-a băgat şi nu se bagă niciodată în politică"

    Iar vorbeşti să n-adormi! TAC-SU lui Sarcozy a fost NAZIST. Mai caută, mai insistă! Ai să găseşti fată...dacă o să insişti. Îţi dau si punct de reper dacă încă nu ai găsit: UNGARIA. Şi Italienii l-au gratulat cu acest apelativ.

    Şi ce dacă au dărâmat statuia lui Buda, creştinii tăi nu au ars Quranul?!! Care e diferenţa???

    Şi din ascest moment, consideră acest mesaj utima mea replică către tine...

    Poţi să scri ce vrei, poţi să te dai şi cu fundu de pământ, isterizându-te la maxim că te "privesc" arabii, deşi doar visezi...că nu s-ar uita unul la tine nici dacă ai fi singura femeie în viaţă!

    Părerile tale NU MĂ INTERESEAZĂ! cu atât mai puţin temerile tale şi alte "angoase" închipuite!

    Chiar ai impresia că mă sperie una ca tine? Imperativele tale mă lasă rece! Răspund cum vreau eu, nu cum îmi dictezi tu!

    Avea dreptate fratele Raif, cred că îţi dau mai multă importanţă decât ai în realitate!

    Degeaba te chinui să îmi replici că e inutil...vei primi ceea ce meriţi: TE VOI IGNORA CU DESĂVARSIRE!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  8.  
    #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    48
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    o pozitie foiarte inteleapta si general intalnita pe forumuri islamiste.
    nu putem raspunde cu da sau nu,dam vina in ...tigan...!aruncam cu spray de ceata si raspundem la o intrebare cu alta intrebare...
    da,un pastor nenorocit -pastor peste 20 de oite prostute a ars o carte sfanta sa-si faca publicitate sectei lui....dar cateva milioane ma ameninta ca traiesc in necredinta si ar fi bine sa-mi fac socoteala...ori ma intorc din drum si ma dedic la ceea ce ei spun adevarata
    credinta,ori drumul pe care sunt ma duce la cimitir.
    ma insel ?
    da sau nu ?
    nu vreau altceva.
     
     

  9.  
    #9
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by marinescuzoia View Post
    ori ma intorc din drum si ma dedic la ceea ce ei spun adevarata
    credinta,ori drumul pe care sunt ma duce la cimitir.
    ma insel ?
    da sau nu ?
    nu vreau altceva.

    pace, d-na zoia...
    - la cimitir ajungem cu totii, ca vrem sau nu...nimeni nu poate contesta acest lucru...unui musulman ii este interzis sa ia viata unei fiinte, fie om sau alta vietate, fara motiv si SIMPLA necredinta (sau nestiinta) NU este unul suficient... ce mai doriti sa stiti?... doriti sa stiti de ce au existat si inca exista oameni manipulati, in fiecare societate, in fiecare religie?...personal, nu vreau sa stiu!...prefer sa-mi vad de treaba, si sa o fac cat pot de bine - astfel incat sa am inima impacata si sa-mi tin legamantul de credinta, pentru ca de la Allah venim si la El ne vom intoarce cu totii, intr-o buna zi...
    ...daca ne-am concentra fiecare asupra noastra insine, daca ne-am stradui sa ne facem datoria fara multa zarva si sa indreptam greselile noastre, mai inainte de a cauta greselile altora, daca ne-am comporta macar omeneste - daca nu religios, daca nu am mai dori cu tot dinadinsul sa fim mereu NOI, ca indivizi, in centrul atentiei, poate ca atunci am fi un castig pentru societate... asa cum fac, de pilda, japonezii...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  10.  
    #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    48
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    accept cu bucurie.
    pentru ca eu nu am dreptate sunt constienta de asta-desigur ca nici altii nu au 100%
    lumea nu poate fi vazuta doar in alb si negru,iar linia de despartire intre bun si rau, drept si nedrept,intre valoros si nevaloros nu totdeauna este o linie subtire si ferma,poate fi si o banda.\Ca atare si noi trebuie sa fim putin mai maleabili.
    Nu fac parada,doar ii spun d-nei Ummrashid ca a avut o interventie plina de intelepciune, la care subscriu cu toata inima....
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •