Notices
 

Thread: Veste buna

Results 1 to 4 of 4
  1. Veste buna 
    #1
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    Ministerul Justiţiei al Republicii Moldova a înregistrat în luna martie prima organizaţie religioasă musulmană - Liga Islamică din Republica Moldova (ILRM). Pe 17 aprilie, la Palatul Republicii din Chişinău va avea loc un eveniment solemn dedicat acestui eveniment.

    Cu acesta ocazie doresc sai felicit pe fratii si surorile din R.Moldova si le doresc ca Allah SWT sa le lumineze mereu calea spre paradis.
    Sper ca la acesta ceremonie multi dintre participanti sa si inteleaga cine este intradevar un musulman(a), si insAllah ca Allah sa le deschida inimile si sufletele celor care au ochii inchisi, si urechile surde.
     
     

  2.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Inshallah sa fitzi sanatoshi shi inshallah sa facetzi treaba ,este multa nevoie de munca ,de acum incolo,shi daca va putem ajuta cu ceva nu ezitatzi.Allahamdulilleh,Allah Kareem.Inshallah sa auzim numai veshti bune ca aceasta,fie ca Bunul Allah subhanahu sa fie multzumit de voi,ameen!
     
     

  3.  
    #3
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    BarakAllah, de fapt si eu sint cu ei numai cu Rugaciunea, dar imi pare bine,insAllah cind ma intorc acasa sa pot merge si eu liber la Rugacine.
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Legalizarea islamului în Moldova înjoseşte poporul moldovenesc, a declarat pentru jurnalişti Mitropolitul Chişinăului şi Întregii Moldove, Vladimir. Această declaraţie a urmat după ce recent Ministerul Justiţiei al RM a înregistrat pentru prima dată în ţară Liga Islamică.
    În toţi cei 20 de ani de independenţă a statului nici o organizaţie musulmană nu putea obţine aici statut oficial, ceea ce a cauzat pretenţii faţă de autorităţi din partea organizaţiilor pentru apărarea drepturilor omului şi internaţionale.
    „Într-o ţară ortodoxă aceasta este înjosirea creştinilor. Eu cred că nu este rezonabil să înregistrezi un atare cult religios într-o ţară pur ortodoxă”, – a declarat Mitropolitul Vladimir.
    El şi-a exprimat dezamăgirea în legătură cu faptul că Ministerul Justiţiei a înregistrat prima organizaţie musulmană în Moldova.
    „Eu cred că ar fi fost mai bine de a audia cîteva lecţii de islam, pentru a înţelege, ce semnifică aceasta. Ca el să se convingă, ce atitudine are islamul faţă de alte religii. Cred că aceasta nu este o decizie bună, el trebuia să pună la punct dialogul şi, probabil, noi am fi reuşit împreună să soluţionăm toate problemele, care există în societate”, – a declarat pentru jurnalişti Sergiu Sochircă, preşedinte al Ligii Islamice.
    El şi-a exprimat opinia că „Mitropolitul mai bine nu i-ar critica, ci ar conlucra cu ei”. De pe All Moldova
    „Este o propagandă absolut greşită împotriva islamului. Islamul cheamă la toleranţă, la lucruri paşnice. Probabil Mitropolia acuma simte frica aceasta că va fi o răspîndire a Islamului şi oamenii vor avea şi o altă alegere.”Declarația aparține președintelui Ligii Islamice, Sergiu Sochircă, lansată în cadrul unui interviu pentru Europa Liberă.Potrivit lui Sochircă, de sărbători, la rugăciunile musulmanilor din Moldova asista poliția. Mai mult, președintele Ligii Islamice susține că a avut deshis pe numele lui și un dosar administrativ.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •