Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. O poveste ,povatzuitoare 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Dragii mei,am primit de la sora voastra Andeea-Aishea,o frumoasa povestioara,povatza pentru tot cei care intotdeuna shi au pus aceasta MARE INTREBARE shi nu au gasit raspuns la ea.

    Assalamu alaykum wa rahamtulahi wa barakatuhu!
    Am gasit de curand o povestioara ce mi s-a parut interesanta.
    InshaAllah sa va fie pe plac!

    Un britanic a intrebat un batran musulman:
    De ce femeile musulmane nu dau mana cu barbatii pe care ii intalnesc?
    Batranul l-a intrebat:
    Orcine poate sa dea mana cu regina in tara ta?
    Britanicul a raspuns:
    Bineinteles ca nu. Exista reguli stricte ce stabilesc cine poate da mana cu Majestatea Sa.
    Atunci batranul a spus:
    Asa si noi, avem reguli trimise de Dumnezeu, ce stabilesc cine poate da mana cu femeile musulmane. Voi faceti acest lucru pentru a arata respect reginei, dar in Islam, toate femeile sunt regine.

    Fie ca Allah sa va binecuvanteze viata! Amin!
    Allah hafiz!
    Aisha
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui gabriela guettat pentru acest subiect

    flor6 (04-26-2011), munir (04-26-2011), UMM TAREK (05-01-2011)

  3.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .Minunata povestioara si plina de intelepciune .Multumim surioarei Andeea-Aishea pentru ca ne0a oferit-o si tie surioara Gabriela ca ai postat-o aici .Poate asa vor intelege unii ca in islam intelepciunea si religia merg mina in mina.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by munir View Post
    As salam alaykum ..Poate asa vor intelege unii ca in islam intelepciunea si religia merg mina in mina.
    citindu-te pe tine....tare ma indoiesc ca vor intelege asta....
    m-ai banat...dar nu ai scapat....
    un rasist si extemist habotnic ca tine trebuie sa ajunga la gunoi.
    iar eu sunt cu matura si farasul dupa tine...
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Apoi teoria ,merge struna.Practica insa...Ce folos ii este femeii care nu da mana cu straini dar acasa ii da barbat`su o gramada de maini(si /sau picioare,dupa caz).Imi vine sa pling,ce regine sunt unele femei musulmane.Allah cu mila.Ahh,nu ca Allah Subhana Wa Taala nu le`ar fi facut regine pt. casele lor ,din nefericire au avut altii grija sa le fure statutul asta.
     
     

  6.  
    #5
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    ai grija ce spui......sa nu calci pe bec!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Adica?Am zis ceva gresit?Chiar daca nu place unora adevarul asta este.Multe femei musulmane nu au nici macar 50% din drepturile pe care le merita ,plus ca se confrunta cu violenta domestica.Nu zic ca in celelalte religii (sau fara religie) femeile nu sufera abuzuri.Insa pe mine ma doare problema surorilor noastre.La teorie stam bine,practica insa...
     
     

  8.  
    #7
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Ai mare dreptate surioara .Nu este nici o greseala in a arata ca omul este... om si nu parte a divinitatii si ca fiecare este raspunzator pentru faptele sale. In privinta faptului ca o parte importanta din drepturile femeilor in islam nu sunt puse in aplicare de catre sotii lor este si vina femeilor ca nu au stiut sa-i ,,educe" in acest sens .Stii cum se spune ,,Copilului care nu plinge ..nu-i da masa tita".Indiferent de tara si de religie ,barbatii ramin mereu niste copii mari care in pofida aparentelor ca sunt niste stinci in gindire de fapt sunt niste bucati de lut care inmuiate cu putina apa sunt foarte usor de modelat daca se gasesc niste miini iscusite care sa o faca.Stiu ca nu in toate cazurile femeia poate face asta dar in majoritatea cazurilor este posibil daca exista si vointa dar si intelepciune din partea femeii.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •