Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 29
  1. Fii lui Dumnezeu! 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Se stie ca majoritatea crestinilor il numesc pe Dumnezeu "tata".Am avut de mica intrebarea dupa rostirea rugaciunii "Tatal nostru" daca Dumnezeu este tatal meu.
    Sa vedem ce ne spune biblia si scrierile apostolilor despre acestii "fii".

    -Pentru a fi numit in categoria "fiilor lui Dumnezeu" trebuie sa fii un produs nemijlocit al creatiei divine. "Ce este nascut din carne este carne". Dumnezeu este Duh si doar "ce este nascut din Duh este duh" (Ioan 3:6).
    -Fiind creati direct de Dumnezeu, ingerii au si ei dreptul sa fie numiti "fii ai lui Dumnezeu" (Iov. 1:6; 2:1; 38:7; Psalm 29:1; 89:6; Daniel 3:25) si "duhuri" (Psalm 104:4; Evrei 1:7,14)
    -Fiind creat direct de Dumnezeu, Adam are dreptul sa fie numit "fiul lui Dumnezeu" (Luca 3:38)

    -Pentru toti ceilalti oameni care au trait vreodata pe pamant, necreati direct de Dumnezeu, ci doar nascuti dintr-o alta fiinta umana, este valabila terminologia folosita in Faptele Apostolilor 17:28: "Suntem din neamul lui ..." , cu semnificatie de rudenie sau "gen" originat de Dumnezeu.
    sursa:indrumator biblic

    Si totusi nu am inteles ce sunt cu acesti fii.Cine erau ei,cei despre care se scrie in Geneza 6:1-4.
    Aici as apela la ajutorul fratelui Munir sa ma corecteze daca gresesc.

    Legenda spune asa:
    Geneza 6:1-4 spune: "Când au început oamenii să se înmulţească pe faţa pământului, şi li s-au născut fete, fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase; şi din toate şi-au luat de neveste pe acelea pe care şi le-au ales. Atunci Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămânea pururea în om, căci şi omul nu este decât carne păcătoasă: totuşi zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani”. Uriaşii erau pe pământ în vremurile acelea, şi chiar şi după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor, şi le-au născut ele copii: aceştia erau vitejii cari au fost în vechime, oameni cu nume".

    Principalele 3 puncte de vedere cu privire la identitatea “fiilor lui Dumnezeu"
    (1) ei erau îngeri căzuţi,
    Ne-am putea baza pe faptul că în Vechiul Testament expresia “fiii lui Dumnezeu” întotdeauna se referă la îngeri (Iov 1:6; 2:1; 38:7).
    Însă o problemă a primului punct de vedere este faptul că Matei 22:30 indică faptul că îngerii nu se căsătoresc. Biblia nu ne oferă nici un motiv să credem că îngerii ar putea fi în măsură să se reproducă.
    (2) ei erau oameni puternici şi influenţi,
    (3) ei erau descendenţi credincioşi ai lui Set care s-au căsătorit cu descendenţi căzuţi ai lui Cain.
    Slăbiciunea punctelor de vedere al doilea şi al 3-lea constă în aceea că bărbaţii obişnuiţi care se căsătoresc cu femei obişnuite nu pot da naştere unei generaţii de oameni despre care să se spună că sunt “uriaşi” sau “viteji şi oameni cu nume”. Mai mult, de ce ar hotărî Dumnezeu să inunde pământul la potop (Geneza 6:5-7) când Dumnezeu ar fi iertat faptul că bărbaţii puternici sau urmaşii lui Set se căsătoriseră cu fetele oamenilor sau descendenţii lui Cain?

    Si uite asa ma bag tot mai mult in ceata incercand sa inteleg si tot am ramas cu intrebarea de ce crestinii se numesc fii ai lui Dumnezeu si de ce il numesc "tata"
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     

  2.  
    #11
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Offf ce aiurea. Nu stiam de ce nu mi se posteaza comentariile si pina la urma s-au postat mai tarziu. M-am chinuit un pic cu postarile, dar pina la urma s-au postat, inca prea multe ( postari multiple) Imi cer scuze. In primul rand Pace (asa ne salutam noi crestinii, care semnifica urmatoarele: "Dumnezeu sa va dea linistea si pacea Lui. Sa va dea sanatate sufleteasca, fizica si spirituala")

    Cand scriu cu litere mari de exemplu "El" ma refer la Persoana Lui Dumnezeu in semn de respect fata de Creator. Imi cer scuze ca poate v-am bagat in ceata cu explicatiile mele. Trebuie sa tin cont de dumneavoastra ca sa intelegeti ce vreau sa explic.

    M-ati intrebat la care versiune a Bibilei ma refer? Desigur la cea care contine cele 66 carti. Cred din toata inima ca ea este Cuvantul Lui Dumnezeu.
    Dumnezeu (El) S-a folosit de oameni din diferite perioade ca sa se scrie Cuvantul Lui. Aceste manuscrise s-au pastrat s-au au fost scrise copii dupa manuscrisele originale, au fost adunate la un moment dat si asa avem acum Biblia cu cele 66 carti.(nu ma refer la cel catolic sau ortodox) Dumneavoastra spuneti ca au tot fost schimbate textele, dar credeti ca Dumnezeu nu a avut grija sa ajunga la noi mesajul Lui? Desigur de-alungul timpului, avem de a face si cu oameni rauvoitori, care au scos intentionat cu diferite scopuri, fragmente sau versete din Biblie din pacate, dar din fericire le putem compara cu alte traduceri si analiza.

    Nu am vrut sa va bag in ceata cu limbajul meu, am dorit doar sa spun cu cuvinte simple ca Biblia, este Adevarul si Cuvantul Lui Dumnezeu. Domnul Isus Hristos a spus despre Scripturi ca sa le cercetam pentru ca socotim ca in ele avem viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre El (despre Domnul Isus Hristos).
    Ca sa va fac sa intelegeti: daca vreti sa-L cunoasteti pe Domnul Isus Hristos, toata Biblia scrie despre El. Mi-ati scris ca folosesc un limbaj filozofico-teologica, lemnos, dar nu a fost intentia mea. Imi cer scuze, dar m-am chinuit sa postez la prima postare a mea si a trebuit de cateva ori sa reformulez si poate de aceea nu am fost asa coerent.

    In postarea anterioara am vorbit mult despre Moise. Am spus despre el (Moise) ca a avut privilegiul sa-L vada pe Dumnezeu, insa oamenii nu Il pot vedea pe Dumnezeu in toata frumusetea Lui pentru ca ar muri. Dumnezeu este Sfant si noi pacatosi (rai) asa cum Moise este pacatos. De aceea am zis ca numai spatele Lui Dumnezeu (adica o parte din El ) a putut sa vada, pentru ca Dumnezeu i-a permis sa-L vada. In Exod (cartea a doua a Bibliei este relatata acest episod cand Moise vede pe Dumnezeu) De aceea ii atribui lui Moise faptul ca a scris (cele 5 carti) Pentatheul si ca Domnul Isus Hristos comfirma ca Moise este cel care a scris Genesa, Exod, Numeri, Levitic si Deuteronom. Pina la urma acesta e motivul pentru care am dorit sa intervin in acest forum, specificand faptul ca Biblia este Cuvantul Lui Dumnezeu si ca Moise este unul dintre autorii folositi de Dumnezeu.

    Ati scris si despre Trinitate si uite asa multe subiecte s-au deschis in conversatia noastra. Noi nu credem in multi dumnezei (nu suntem politeisti)
    Credem intr-un singur Dumnezeu Elohim. Acest Elohim apare inca din primul verset al Bibliei si spune despre Elohim ca, El a creat cerurile si pamantul. Acest Elohim (este la plural adica se refera la doua sau mai multe persoane, macar ca evreii neaga si acest lucru- sunt discutii si la acest aspect) Stiu ca evreii neaga acest lucru, pentru ca Il neaga pe Domnul Isus Hristos, ca fiind din divinitate, dar vreau sa spun ca atat Noul Testament cat si Vechiul Testament Il reveleaza pe Domnul Isus ca este Una cu Tatal.

    Sa reiau ca exemplu Genesa. In primele versete ne este revelat Dumnezeu Elohim ca fiind Dumnezeul Maret, Atotputernic, Creator, Suveran, Domn. Asa cum am mai spus la creatie a fost si Fiul Lui Dumnezeu pentru ca El este din Dumnezeu.
    Citez:
    "La început, Dumnezeu (Elohim) a făcut cerurile şi pământul. Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor....

    dupa cum vedem e prezent acolo si Ruah, adica spiritul Lui Dumnezeu. Si acolo unde este Duhul Lui Dumnezeu, e prezent si Tatal si Fiul pentru ca ei Una sunt. adica Singurul Dumnezeu.

    Nu vreau sa va supar, dar eu cred in cuvintele Domnului Isus si eu cred ca vine de la Dumnezeu, El, Domnul Isus a fost inca inainte de aparitia creatiei, pentru ca face parte din divinitate. El a spus aceste lucruri si eu cred acest lucru. Ma opresc acum pentru ca nu vreau sa va plictisesc. Nu am de gand sa va ofensez sau sa va supar cu ceva. Eu va respect, asa ma invata Dumnezeu, pentru ca El ne-a creat si trebuie sa ne respectam.
    Multa pace.

    Vreau sa subliniez in incheiere: stiu ca evreii au fost alesi de Dumnezeu si au Cuvantul Lui Dumnezeu, dar din pacate nu L-au recunoscut pe Domnul Isus Hristos ca Mesia (Salvatorul lumii din pacat) si practic aici e ceea ce ii separa de crestini. Sa stii ca am prieten din Biserica de la noi (cea baptista) si studiaza in ebraica Biblia. Nu suntem nici noi chiar asa ca si calul. Macar ca poate nu am dat dovada de prea multa intelepciune, insa am vazut in viata mea interventia Lui Dumnezeu si de aceea am motive suficiente sa cred cele scrise de mine.

    toate cele bune si sa nu uitati ca va respect
    In multe lucruri m-ati inteles gresit, dar am scris atatea lucruri deja
     

  3. Sa fiu ma specific 
    #12
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Se reiau incaodata. Domnul Isus in discutia Lui cu preotii poporului evreu vorbeste despre Moise. I-a mustrat pe preoti ca au avut Scripturile care scriu despre Domnul Isus Hristos si totusi nu cred in El (in Isus) ca este din Dumnezeu.
    Mai bine va las pe dumneavoastra sa cititi un capitol si voi colora versetul unde Domnul Isus vorbeste despre Moise.

    Lucrarea Fiului. (Evanghelia dupa Ioan capitolul 5 de la vresetul 17))
    17 Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează până acum; şi Eu, de asemenea, lucrez.”

    18 Tocmai de aceea căutau şi mai mult iudeii să-L omoare, nu numai fiindcă dezlega ziua Sabatului, dar şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său şi Se făcea astfel deopotrivă cu Dumnezeu.

    19 Isus a luat din nou cuvântul şi le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun că Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; şi tot ce face Tatăl face şi Fiul întocmai.

    20 Căci Tatăl iubeşte pe Fiul şi-I arată tot ce face; şi-I va arăta lucrări mai mari decât acestea, ca voi să vă minunaţi.

    21 În adevăr, după cum Tatăl învie morţii şi le dă viaţă, tot aşa şi Fiul dă viaţă cui vrea.

    22 Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului,

    23 pentru ca toţi să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinsteşte pe Fiul, nu cinsteşte pe Tatăl, care L-a trimis.

    24 Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veşnică şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.

    25 Adevărat, adevărat vă spun că vine ceasul, şi acum a şi venit, când cei morţi vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, şi cei ce-l vor asculta vor învia.

    26 Căci, după cum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine.
    27 Şi I-a dat putere să judece, întrucât este Fiu al omului.

    28 Nu vă miraţi de lucrul acesta; pentru că vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui
    29 şi vor ieşi afară din ele. Cei ce au făcut binele vor învia pentru viaţă; iar cei ce au făcut răul vor învia pentru judecată.

    30 Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis.

    Mărturia Tatălui şi a lui Ioan.
    31 Dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată.

    32 Este un Altul care mărturiseşte despre Mine; şi ştiu că mărturisirea pe care o face El despre Mine este adevărată.

    33 Voi aţi trimis la Ioan, şi el a mărturisit pentru adevăr.

    34 Nu că mărturia pe care o primesc Eu vine de la un om; dar spun lucrurile acestea pentru ca să fiţi mântuiţi.
    35 Ioan era lumina care este aprinsă şi luminează, şi voi aţi vrut să vă înveseliţi câtăva vreme la lumina lui.

    36 Dar Eu am o mărturie mai mare decât a lui Ioan; căci lucrările pe care Mi le-a dat Tatăl să le săvârşesc, tocmai lucrările acestea pe care le fac Eu, mărturisesc despre Mine că Tatăl M-a trimis.

    37 Şi Tatăl, care M-a trimis, a mărturisit El însuşi despre Mine. Voi nu I-aţi auzit niciodată glasul, nu I-aţi văzut deloc faţa;

    38 şi Cuvântul Lui nu rămâne în voi, pentru că nu credeţi în Acela pe care L-a trimis El.
    39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.

    40 Şi nu vreţi să veniţi la Mine ca să aveţi viaţa!

    41 Eu nu umblu după slava care vine de la oameni.

    42 Dar ştiu că n-aveţi în voi dragoste de Dumnezeu.
    43 Eu am venit în Numele Tatălui Meu, şi nu Mă primiţi; dacă va veni un altul, în numele lui însuşi, pe acela îl veţi primi.
    44 Cum puteţi crede voi care umblaţi după slava pe care v-o daţi unii altora, şi nu căutaţi slava care vine de la singurul Dumnezeu?

    45 Să nu credeţi că vă voi învinui înaintea Tatălui; este cine să vă învinuiască: Moise, în care v-aţi pus nădejdea.

    46 Căci, dacă aţi crede pe Moise, M-aţi crede şi pe Mine, pentru că el a scris despre Mine.

    47 Dar dacă nu credeţi cele scrise de el, cum veţi crede cuvintele Mele?”

    Eu cred ca aceste cuvinte sunt adevarate si ca Domnul Isus Hristos ii atribuie foarte clar faptul ca Moise a scris primele 5 carti, parerile omenesti nu ma intereseaza. Stiu, majoritatea Ii neaga divinitatea Domnului Isus si ca noi crestinii suntem poate incuiati, dar nu e chiar asa. Doar atat doresc sa mai specific: cine ajunge sa Il cunoasca pe Domnul Isus Hristos, ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu. El are caracterul Lui Dumnezeu.
     

  4.  
    #13
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Poate ca nu sunt in stare sa comunic ceva destul de clar si coerent, dar vreau sa stiti ca nu voi aluneca pe panta neadevarului cum ati scris. Atata timp cat ma tin de invatatura Domnului Isus, nu am cum sa ma ratacesc.
    El a spus despre Sine ca: "El este Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine(adica prin Domnul Isus)" Cu alte cuvinte El spune ca printre zeci si sute de cai din lumea asta, doar prin Isus Hristos putem ajunge la Dumnezeu. Daca invatam sa traim dupa cum a trait El in ascultare de Tatal, atunci vom vedea pe Dumnezeu. El afirma despre Sine, ca El este Adevarul. Noi oamenii ne certam si ne dispretuim de cele mai multe ori pentru ca fiecare sustine pentru el insusi ce anume este adevarat, dar daca am asculta de Domnul Isus, am cunoaste Adevarul. Nu in ultimul rand Domnul Isus afirma despre Sine ca El este Viata. Trebuie stiut ca omenirea este in moarte spirituala, adica e despartit de Dumnezeu din cauza pacatului, de aceea exista atatea religii pentru ca omul cauta sa-L gaseasca pe Dumnezeu si din cauza asta apar atatea dispute. OOO daca am asculta de Domnul Isus, ar fi pace intre noi toti. Cine crede in El si asculta de Cuvantul Domnului Isus, ar putea primi Viata. Daca omenirea Il cauta pe Dumnezeu prin atatea cai, vreau sa spun ca Dumnezeu este mult mai aproape de noi decat ne imaginam, dar trebuie sa acceptam Calea Lui, adica pe Domnul Isus Hristos.
     

  5.  
    #14
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Am mai urmarit cateva subiecte de pe forum cum ar fi: "despre contradictii din Biblie" sau despre "teoria" cum o numiti dumneavoastra (despre Trinitate). Ce pot sa spun? Regret faptul ca nu se tine cont de cateva aspecte. Despre autor, contextul istoric,geografic, literar, scopul cartii, destinatarii, stilul autorului si scopul lui. Un lucru este cert: Biblia nu se contrazice, chiar daca anumite fraze aparent se contrazic, deoarece autorii urmareau sa comunice un anumit mesaj si pot exista cateva detalii nesemnificative pe care le-au pus acolo si care aparent sa se contrazica de la autor la autor. Nu vreau sa intru in detalii. Stiu ca o sa imi atrageti atentia ca scriu prea general, dar nu am de gand sa intru pe anumit text, pentru ca in acest fel se deschid alte portite spre alte nenumarate subiecte si nu vreau sa ne contrazicem mereu si mereu. Si asa am deviat foarte mult de la subiect, iar eu am ajuns pe acest forum, cautand pe net sa inteleg despre cine sunt fii LUI Dumnezeu din Genesa 6. Cu toate ca Biblia a fost, este si va fi atacata, este Cuvantul Lui Dumnezeu, chiar daca se spune aici ca noi ca si crestini am ratacit sau ca in primele secole s-au rezolvat si batut in cuie anumite lucruri inclusiv despre Trinitate. Eu cred in autenticitatea textelor si este foarte clar pentru mine Cine este Tatal, Cine este Domnul Isus Hristos, Cine este Duhul Sfant (si nu L-am inventat noi, Dumnezeu S-a revelat pe Sine, daca citim cu atentie si cu sinceritate Scripturile putem sa ajungem sa cunoastem Adevarul).

    Domnul Isus a spus despre Sine: "Eu sunt Lumina lumii, cine Ma urmeaza pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii.”

    E un argument suficient si destul de puternic ca sa-mi sustin credinta. Nu cred nici in ortodoxie, nici in catolicism, nici in alte religii...in cine cred eu, se numeste Domnul Isus Hristos si imi este suficient. Un lucru nu inteleg. Am vazut dupa postarile mele la regulile forumului, ca nu este permis sa postam versete dupa versete, ci doar un anumit verset. Trebuie sa precizez ceva. Ca sa intelegem corect mesajul Scripturilor, nu e de ajuns sa iau 1-2 versete si sa imi dau cu parerea dupa cum imi cade mie bine, altfel riscam sa ajungem la contradictii si sa intelegem gresit ceea ce Dumnezeu comunica prin textul respectiv, iar Biblia se completeaza, nu se contrazice. Trebuie luat contextul si asa inteles un anumit verset. Asa putem spune dupa cum vrem fiecare de capul lui, ca Biblia se contrazice.

    "Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre. Fiindcă mai întâi de toate, să ştiţi că nicio prorocie din Scriptură nu se tâlcuieşte singură. Căci nicio prorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt."

    Deci nu noi am inventat pe Duhul Sfant. Sa avem grija sa nu ofensam pe Dumnezeu. Pentru ca cine neaga pe Fiul Lui Dumnezeu, Il neaga pe Tatal, iar una dintre regulile acestui forum e sa nu ofensam pe nimeni, iar eu din cate ati observat, am ales strict sa vorbesc doar despre credinta mea: Cuvantul Lui Dumnezeu si Dumnezeu. Cu respect pentru dumneavoastra nana
     

  6.  
    #15
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum (Pacea lui Allah fie asupra ta) domnisoara nana 1978
    .Am asa vaga impresie reiesita din citirea postarilor dumneavoastra ca aveti parerea (gresita de altfel -desii v-am avertizat de aceasta) ca eu daca sunt musulman am cunostinte oarecum sumare referitoare la dogma si doctrina crestina (mai ales in ceea ce priveste cele folosite in denominatiunile neprotestante) sau nu prea cunosc scrierile biblice ?
    Te inseli amarnic prietena ,,nana" .Tin sa precizez (daca tu nu ai citit la profilul meu ) ca sunt absolvent al ,,Institutului National de Studii Biblice" sectia ,,Istorie si Arheologie Biblica" ca am de asemeni 27 de ani de studiu biblic parcurgind in acest interval toate etapele de cunostere pina la studiul aprofundat.Ca am participat activ timp de 6 ani la tot ceea ce insemna practica religioasa in cadrul bisericilor adeventista si baptista si chiar am predat in cadrul,, orelor de studiu biblic" de la aceste denominatiuni crestine (mai pastrez inca acele carti de studiu biblic dupa care se faceau acele dezbateri) .sa nu intelegi acum ca am fost si botezat .Nu s-a intimplat asta desii multi dintre cei care frecventau acele denominatiuni credeau asta.Am lucrat chiar ca si arheolog II la decopertarea partiala a cetatii Hatzor din Palestina.
    Te rog nu lua asta ca pe o lauda de sine ci ca pe o incercare de ati arata ca nu sunt un novice in ceea ce priveste scrierile biblice.In toti anii mei de pregatire am ,,vizitat" stind cel putin un an la fiecare ,toate cultele religioase aprobate la noi in tara si le-am studiat docrina si practicile din interior nu din carti sau din povesti.Si acum gata cu prezentarea.
    A.... uitam .
    Ai grije prietena ,,nana" ca salutul corect intre crestinii din biserica baptista este identic cu cel folosit de crestini din perioada crestinismului timpuriu si valabil si astazi (desii crestinii ortodicsi l-au uitat cu desavirsire), si anume ,,Pacea Domnului sa fie asupra ta" sau ,,Pacea Domnului sa fie cu tine"
    Folosirea formulei prescurtate(gen Pacea sau Pace) nu prea este corecta si nici agreata de adeptii care vor sa respecte cu strictete perceptele de viata ale cultului baptist.(la fel se intimpla si in islam atunci cind se foloseste formula presurtata -salam -in loc de cel putin -salam alaykum )
    Ma bucur ca scrii pe acest forum si m-as bucura si mai mult daca ai incerca sa ne si intelegi pe noi musulmanii si religia islaminca si nu sa incerci (cu slabe sanse de altfel) sa ne indocrinezi cu ceea ce pentru noi reprezinta ,,false adevaruri" sau ,,utopii" crestine .
    V-am rugat sa nu postati capitole intregi din scrierile biblice ci doar fragmentul pe care vreti sa il scoateti in evidenta pentru ca altfel va osteniti degeaba . Am inteles si stiam ce reprezinta pentru tine Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui -dar pentru noi el nu reprezinta decit un om ...un prooroc care a transmis oamenilor ,,Mesajul" lui Allah subhana wa ta`ala si atit .Un om ales, un om inteligent ,un rabi asa cum il numesc si evreii timpului sau,un om bun si milos dar totusi ....un om .El s-a nascut prin Vointa divina si a fost ales inca inainte de a se naste pentru misiunea de apostolat ...dar a fost un om.Divinitatea lui i-a fost atribuita de oameni (cautati pe forum la -sinoadele ecumenice date referitoare la acest subiect -asta ca sa nu fiu obligat sa ma repet )



    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  7.  
    #16
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Spuneti dumneavoastra referindu-va la evrei :
    dar din pacate nu L-au recunoscut pe Domnul Isus Hristos ca Mesia (Salvatorul lumii din pacat) si practic aici e ceea ce ii separa de crestini.
    Prietena ,,nana" termenul de Mosiach (Mesia)vine din limba ebraica si se refera stict la regi,preoti evrei si la profeti (prooroci) toti aceia care erau unsii la consacrare in functie.Gasesti referinte in scrierile biblice despre acesta in cartile :Levitic,1 Samuel,Isaia, etc (chiar si in Exod) . Astfel in Isaia cap45 vs 1 Cirus este numit,,unsul lui Dumnezeu" .Sa spunem despre Cirus regele Persiei ca a fost si el un Mesia( in sensul pe care deformat ) il folosesc crestinii ?
    Pentru evreii care asteptau un Mesia care sa ii scape de sub asuprirea romana prin lupta armata ,Isus nu reprezenta altceva decit un rabi ,un prooroc si nu un ,,Mesia" in sensul corect al acestui cuvint.
    De altfel chiar apostolul Pavel in 1 Corinteni cap1 vs 23 recunoste ca ai atribui lui Isus -Pacea lui Allh fie asupra lui- titlul de Mesia este o blasfemie.
    Mai spuneti in aceeasi fraza:
    (Salvatorul lumii din pacat) si practic aici e ceea ce ii separa de crestini
    .
    Dar crestinii de unde l-au cunoscut domnisoara?!? Care dintre cei doisprezece ucenici era crestin?!? Care dintre cei care au ascultat in mod direct ,,Mesajul " proorocului Isus -Pacea si Binecuvintarea lui Allah fie asupra lui- era crestin?!?
    Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui- nu a fost crestin asa cum nici Noe nu a fost evreu.Mesajul lui nu a fost acela de a indemna la infiintarea unei noi credinte ci la reintoarcerea la esenta vechii credinte .Mesajul lui nu a fost acela de a creere aunei divinitati tri dimensionale ci de reintarire a credintei in Unicitatea, Omniprezenta si Omnipotenta lui Allah subhana wa ta`ala.Proorocul Isus-Pacea lui Allah fie asupra lui- a aratat oamenilor cum trebuie sa intelega si sa aplice legile revelate de divinitate si consemnate in VT in viata sa de zi cu zi si nu sa devina robul legilor asa cum datorita preotilor se ajunsese in acel moment
    Daca veti avea rabdarea sa cautati pe acest subforum veti gasii cu siguranta date ce vin in sprijinul acestor afirmatii .
    Tin sa va informez daca nu stiati ca ,notiunea de crestinism a aparut in anul 150 en (deci la cca. 120 de la inaltarea la cer a lui Isus-Pacea lui Allah fie asupra lui) si era denumirea sub care au fost desemnati practicantii unei religii nou aparute in zona Antiohiei.
    ...si practic aici e ceea ce ii separa de crestini.
    Nu prietena,,nana" nu numai asta .Ruptara propriu zisa a venit in momentul in care Pavel decide (ce de la sine putere) ca acei din ,,neamuri": care vor adera la noua religie nu vor fi obligati sa se ,,taie imprejur" ca o dovada acceptarii incheierii ,,legamintului" cu divinitatea.Acesta hotarire a dus la ,,schisma " care a avut loc intre Pavel si Petru si pina la urma la ruptura dintre cele doua religii -iudaismul mesianic si crestinism ( subiect dezbatut de altfel in acesta sectiune).
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  8.  
    #17
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Prietena,,nana" cind am spus ca esti binevenita pe forum chiar am facut cu sinceritate si din inima acesta afirmatie .Ma bucur sincer ca ai intrat ,ca iti prezinti punctele tale de vedere si ca incerci sa ne explici (atit cit poti tu )ceea ce te lega si te anima referitor la dogmatica religiei crestine vazute prin prisma neoprotestantismului .
    Dar ai facut o greseala .Ai uitat ca te aflii in casa noastra si in loc sa cauti sa abordezi subiecte care ne unesc ai intrat cu gind sa ne indoctrinezi abordind singurul subiect care ne desparte .Daca as vrea sa fiu malitios as spune ca : ,,Pe unde seceri tu acum ..eu am semanat" ...cu mult timp in urma.
    Poate nu stii (sau poate da ) dar perceptele din sunna religiei islamice sunt aproape asemanatoare (cu mici diferente) de perceptele ce calauzesc si evidentiaza viata unui crestin apartinind denominatiunii crestine neoprotestante .Deci in concluzie ,dupa parerea mea (si nu numai a mea ci a tuturor celor care va cunosc cu adevarat dogma si doctrina ) cred ca ne-am putea foarte bine numi ,,veri " prin alianta.Studiaza-ne religia (fara idei preconcepute) si ai sa vezi ca acesta este un adevar.
    Singura deosebire majora care ne desparte ireconciliabil este credinta in divinitatea lui Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui-

    Dar gata cu periatul .Sa trecem la ce ne doare.

    Sa vedem cum sta treaba cu ,
    ,Isus a murit pentru pacatele lumii"
    Acesta teza ce face parte din sincretismul religios, a fost preluata in dogma crestina din cultul elenist al ,,Misteriilor" .
    Personajul central al acestui cult era ,,Messia"(fiul zeilor).Acesta urma sa aduca mintuirea lumii dar numai dupa supunerea la chinuri trupesti si rastignire.
    Stiu ca e o bucurie si foarte tentant sa crezi si sa afirmi ca,, Isus-Pacea lui Allah fie asupra lui- a murit pentru pacatele lumii" dar oare te-ai si convins de adevarul acesta ?!?Pentru ale cui pacate a murit Isus ??? Pentru ale celor care au trait inainte de a se intrupa sau a celor care vor venii dupa inaltarea la cer?
    Stiu ca asa cum a spus Horatiu in Ode cartea III cap2 alin 13 citez:,, Dulce et decor est Pro Patria mori" dar asta trebui sa aibe si un scop (daca intelegeti ce vreau sa spun)
    Dar nu mai dezvolt subiectul .Puteti gasii acelasi subiect dezbatut mai pe larg aici in sectiunea ,,crestinism" a forumului.
    Deci nu noi am inventat pe Duhul Sfant.
    Sunt convins de asta .Nici nu am afirmat ca dumneavostra personal ati elaborat teza si notiunea de Trinitate.Ea a fost elborata in cadrul conciliului al 2-lea de la Constantinopol din anul 381 en. la dorinta expresa a imparatului Theodosius I.In schimbul acceptarii de catre episcopii prezenti la conciliu a acestei teze care era o de fpt preluata din cultele pagine precrestine(vezi mithraism) ,imparatul Theodosius I a ordonat ca mare parte ala lacaselor de cult pagine sa treaca in folosinta bisericii crestine.
    Astfel de triade au existat inca din timpul sumero-akadienilor si mai apoi al religiilor din imperiul asiro-babilonian(Sin-Samas-Adad sau Anu-Enlil-Enki ) dar si in religia egipteana sau roamana(Iupiter-Mars-Quieinius)
    Sti oare ca in prima biserica crestina descoperita la Rihab in nordul Iordaniei s-au gasit citeva fragmente de ostrace(pietre sau bucati de lut purtind pe ele scrieri ) pe care scrie ,,...cei 70 iubiti de Isus si de Dumnezeu" Ce vrea sa spuna acesta inscriptie ? Nu cumva ne prezinta faptul ca Isus si Dumnezeu nu sunt una si aceeasi entitate ?
    Nu cumva oamenii (episcopii)care au aceptat la conciliul I de la de la Niceea in 325 en chiar daca sub amenintarea cu moartea a doctrinei impuse de imparatul roman Constantin (pe atunci mare preot in religia mithraica)a tezei ce sustinea unitatea indisolubila dintre Isus si Dumnezeu au gresit? Oare in spatele sau la baza acestei teze nu au stat de fapt scopuri pur pamintesti ce tine de dorinta de marire si de intarire a rolului noului imparat al tinarului Imperiu Roman de Rasarit nu de o intelegere a unui,, Mesaj" de care imparatul Constantin aprope ca nu avea habar?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  9.  
    #18
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Continund pe aceeasi tema as vrea sa te intreb : Tu de ce ai crezut de cuviinta ca nu este normal si firesc sa te inchini la icoane si la chip cioplit ?!? De ce ai aceptat sa faci parte dintr-o denominatiune religioasa care nu este condusa de preoti ,abatindu-te de la cele statornicite de cele scrise in VT si mai ales de ce nu porti la git cruci facute din orice fel de matrial ( lemn,plastic ,fier ,aur, argint etc.) ?!
    A dizolvat cumva Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui-casta preotilor? Scrie undeva in VT sau in NT ca rolul preotilor a luat sfirsit o data cu venirea lui Isus sau dupa inaltarea lui la cer ?
    Credeti ca doctrina unei denominatiuni desprinse din crestinismul de origine romano -catolic
    consecinta a reformei protestante a lui Martin Luther si infiintata pe la 1611 en. in Olanda ,mai precis la Amstrdam de un grup de emigranti englezi condusi de John Smith - este mai corecta din punct de vedere dogmatic decit baza din care s-a despins?
    Spune-ti in postarea dumneavostra:
    Am vazut dupa postarile mele la regulile forumului, ca nu este permis sa postam versete dupa versete, ci doar un anumit verset.
    Eu v-am spus ca este de ajuns versetul cel mai edificator pentru situatia la care vreti sa faceti referinta pentru ca cei interesati sa stie despre ce este vorba(in mare) iar apoi sa aibe punct de reper pentru o cercetare proprie.Acum sunt atit de multe versiuni ale scrierilor biblice postate pe internet incit nu ne putem scuza ca nu avem sursa de informare de baza.(Biblia Ortodoxa sau Cornilescu -cea pe care o recomand cu caldura celor interesati pentru acuratetea mai apropiata de versiunea greaca a traducerii )
    daca ar fi dupa vointa mea eu as fi spus sa mentionati doar cartea ,capitolul si versetul dar nu toata lumea stie scrierile biblice fara sa mai fie nevoie de citire directa.
    Deci eu v-am dat un sfat( zic eu util) pentru ca acele postari sa fie si citite.Altfel v-am spus(sau poate nu?!) cartea noastra de baza si de studiu este Sfintul Qur`an (Coran) .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  10.  
    #19
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Cand scriu cu litere mari de exemplu "El" ma refer la Persoana Lui Dumnezeu in semn de respect fata de Creator. Imi cer scuze ca poate v-am bagat in ceata cu explicatiile mele. Trebuie sa tin cont de dumneavoastra ca sa intelegeti ce vreau sa explic.

    Domnisoara trebuie sa repostez fraza in discutie ca sa vedeti unde este,, nelamurirea"
    Deci
    El a vorbit despre Moise si i-a atribuit ca Genesa si celelalte 4 carti a fost scrisa de El prin Dumnezeu
    Conform teoriei dumneavoastra cind spuneti ,,El " va referiti la persoana lui Dumnezeu ca formula de respect? Eu am inteles de la inceput ca folositi ,,El" ca formula de politete si in nici un caz nu faceti trimitere la zeul nord semitic,, El "care se afla in capul unei liste de zei si care mai era si supranumit ,, tatal tuturor zeilor",lista descoperita la Ebla in Siria si datind de pe la 2300 ien.zeu inrudit cu akkadianul Ilu si cu ebraicul Eli .
    Eu nu am vrut sa fiu chitibusar dar toata fraza in sine este un nonsens.
    Sa o analizam pe segmente
    El a vorbit despre Moise si i-a atribuit ca Genesa si celelalte 4 carti
    Ce intelegem de aici? Ca El -Dumnezeu i-a atribuit lui Moise cele patru carti plus Geneza (nu Genesa )
    Acesta prima afirmatie este gresita pentru ca, daca ne aliem celor sustinute chiar in doctrina religiei dumneavoastra ,Moise a scris acele carti sub inspiratie divina si nu i s-a atribut o sarcina Deci ele sunt carti revelate nu ...atribuite.Nu exista nici un singur verset in Pentateuh unde sa se afirme ca Dumnezeu atribuie lui Moise acele carti ci ca ele i-au fost inspirate de Dumnezeu ceea ce este cu totul altceva.Acele 5 carti i-au fost atribuite lui Moise de catre traditie nu de catre divinitate
    Daca eu sunt cel ce a gresit atunci ce vrea sa spuna acesta afirmatie de la finalul frazei si care este sensul ei ?
    a fost scrisa de El prin Dumnezeu"?
    Nu vedeti oare ca este o contadictie de termeni in afirmatia dumneavoastra?
    daca ,,El" este Dumnezeu atunci cum a scris.... El prin Dumnezeu?!?

    Imi cer scuze ca poate v-am bagat in ceata cu explicatiile mele.
    Domnisoara oi fi eu mai prostut dar timpit de tot nu sunt.
    Mai va trece multa apa pe Dunare pina sa reusiti dumneavostra sa ,,ma bagati in ceata" pe tema scrierilor biblice.
    Si nu o spun asta din orgoliu ci doar pentru a va arata ca nu puteti compensa doar prin dorinta si vointa niste anii ( mai multi probabil decit virsta dumneavoastra ) de studiu biblic
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  11.  
    #20
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Trebuie sa tin cont de dumneavoastra ca sa intelegeti ce vreau sa explic.
    Domnisoara din cite imi dau eu seama problema sta exact invers .Adica trebuie sa intelegeti ca eu fac eforturi ca sa ma pot adapta nivelului dumneavostra de cunostinte astfel incit sa nu va... pierd pe drum. Dar asta nu-i nici un bai .Suntem ,,veri" deci ne respectam si ne iubim asa cum ne indemna Allah subhana wa ta`ala.
    In inchieierea postarilor de astazi va adresez o intrebare intrebatoare :
    Daca Moise a scris cele cinci carti pina la ultimul cuvint din ele atunci cum se explica ca in Deuteronom cap.34 vs 5-6 este aratat momentul mortii lui Moise si ingroparea lui
    citez :
    5- Moise, robul Domnului, a murit acolo, în ţara Moabului, după porunca Domnului.
    6-Şi Domnul l-a îngropat în vale, în ţara Moabului, faţă în faţă cu Bet-Peor. Nimeni nu i-a cunoscut mormântul până în ziua de azi.
    iar cartea se continua pina la vs.12 ?!?
    De fapt inca de la primul verset al cap.34 ne dam seama ca naratiunea este scrisa de altcineva care asista la ceea ce se intimpla in acele momente , Moise fiind personaj nu autor.
    Asta nu ne indemna cumva sa acordam o mai mare atentie in cele ce spunem fara sa ne hazardam facind afirmatii care se dovedesc apoi partial sau in totalitate false?




    Alaykum salam (Pacea domnului)
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •