Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 29 of 29
  1. Fii lui Dumnezeu! 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Se stie ca majoritatea crestinilor il numesc pe Dumnezeu "tata".Am avut de mica intrebarea dupa rostirea rugaciunii "Tatal nostru" daca Dumnezeu este tatal meu.
    Sa vedem ce ne spune biblia si scrierile apostolilor despre acestii "fii".

    -Pentru a fi numit in categoria "fiilor lui Dumnezeu" trebuie sa fii un produs nemijlocit al creatiei divine. "Ce este nascut din carne este carne". Dumnezeu este Duh si doar "ce este nascut din Duh este duh" (Ioan 3:6).
    -Fiind creati direct de Dumnezeu, ingerii au si ei dreptul sa fie numiti "fii ai lui Dumnezeu" (Iov. 1:6; 2:1; 38:7; Psalm 29:1; 89:6; Daniel 3:25) si "duhuri" (Psalm 104:4; Evrei 1:7,14)
    -Fiind creat direct de Dumnezeu, Adam are dreptul sa fie numit "fiul lui Dumnezeu" (Luca 3:38)

    -Pentru toti ceilalti oameni care au trait vreodata pe pamant, necreati direct de Dumnezeu, ci doar nascuti dintr-o alta fiinta umana, este valabila terminologia folosita in Faptele Apostolilor 17:28: "Suntem din neamul lui ..." , cu semnificatie de rudenie sau "gen" originat de Dumnezeu.
    sursa:indrumator biblic

    Si totusi nu am inteles ce sunt cu acesti fii.Cine erau ei,cei despre care se scrie in Geneza 6:1-4.
    Aici as apela la ajutorul fratelui Munir sa ma corecteze daca gresesc.

    Legenda spune asa:
    Geneza 6:1-4 spune: "Când au început oamenii să se înmulţească pe faţa pământului, şi li s-au născut fete, fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase; şi din toate şi-au luat de neveste pe acelea pe care şi le-au ales. Atunci Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămânea pururea în om, căci şi omul nu este decât carne păcătoasă: totuşi zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani”. Uriaşii erau pe pământ în vremurile acelea, şi chiar şi după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor, şi le-au născut ele copii: aceştia erau vitejii cari au fost în vechime, oameni cu nume".

    Principalele 3 puncte de vedere cu privire la identitatea “fiilor lui Dumnezeu"
    (1) ei erau îngeri căzuţi,
    Ne-am putea baza pe faptul că în Vechiul Testament expresia “fiii lui Dumnezeu” întotdeauna se referă la îngeri (Iov 1:6; 2:1; 38:7).
    Însă o problemă a primului punct de vedere este faptul că Matei 22:30 indică faptul că îngerii nu se căsătoresc. Biblia nu ne oferă nici un motiv să credem că îngerii ar putea fi în măsură să se reproducă.
    (2) ei erau oameni puternici şi influenţi,
    (3) ei erau descendenţi credincioşi ai lui Set care s-au căsătorit cu descendenţi căzuţi ai lui Cain.
    Slăbiciunea punctelor de vedere al doilea şi al 3-lea constă în aceea că bărbaţii obişnuiţi care se căsătoresc cu femei obişnuite nu pot da naştere unei generaţii de oameni despre care să se spună că sunt “uriaşi” sau “viteji şi oameni cu nume”. Mai mult, de ce ar hotărî Dumnezeu să inunde pământul la potop (Geneza 6:5-7) când Dumnezeu ar fi iertat faptul că bărbaţii puternici sau urmaşii lui Set se căsătoriseră cu fetele oamenilor sau descendenţii lui Cain?

    Si uite asa ma bag tot mai mult in ceata incercand sa inteleg si tot am ramas cu intrebarea de ce crestinii se numesc fii ai lui Dumnezeu si de ce il numesc "tata"
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     

  2. Pacea domnului Isus 
    #21
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Offf...ati scris enorm de mult. Nici nu stiu de unde sa incep. Poate ar trebui sa spun despre identitatea mea. Userul folosit "nana" vine de la initialele numelui meu si sunt baiat. Azi mi-a trecut prin minte la lucru, ca e posibil sa ma confundati cu o fata si m-am asteptat la asta, de aceea consider important sa clarific ca nu sunt fata.

    In nici un caz nu v-am considerat nepriceput din contra am ramas surprins la prima ocazie de cand am dat de acest forum, ca stiti multe despre crestinism sau Scripturi, dar nu ne cunoasteti cu adevarat si asta ma intristeaza.

    Vedeţi ce dragoste ne-a arătat Tatăl, să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Şi suntem. Lumea nu ne cunoaşte, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El
    1 Ioan 4

    Nu ajunge sa stiti multe. Eu cu mintea mea mica si cu nepriceperea mea, stiu ca Dumnezeu este, ma iubeste asa cum va iubeste pe dumneavoastra si pe toti musulmanii, dar nu numai ...si e Tatal Domnului Isus si Il cinstesc la fel de mult cum Il cinstesc pe Domnul Isus, Mesia. (Nu cu intentie rea scriu si ii atribui acest titlu-dar scriu cu inima)
    Dar asa cum ati afirmat si dumneavoastra, Mesia inseamna sa fie si preot si profet si imparat. Doamne, cat de aproape sunteti de Adevar si totusi Il respingeti pe Domnul Isus Ei bine, pentru mine Domnul Isus este Mesia si nu e o blasfemie, este Salvatorul meu si am vazut puterea Lui in viata mea in multe situatii. Este atat Imparat, cat si Preot cat si Profet pentru mine. El este cu adevarat Imparatul Imparatilor si Domnul domnilor, El este Regele Universului, Creatorul cerului si al pamantului, caci toate lucrurile au fost create prin El, iar acest lucru scriu cu bucurie, macar ca m-au intristat cuvintele dumneavoastra.

    Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.


    Nu vreau sa ma pun cu cunostinta dumneavoastra, stiti mai multe decat mine. Eu nici macar nu am reusit sa ma fac inteles. N-am incercat pe nimeni sa indoctrinez, eu mi-am spus doar punctul de vedere si raman cu parerea ca Dumnezeu poate folosi pe oameni, asa cum a facut si cu Moise de altfel. Cunoasteti multe, dar vreau sa stiti un lucru. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult; şi cui i s-a încredinţat mult, i se va cere mai mult.(Luca 12.48) De aceea mare atentie ce anume afirmati despre Domnul Isus Hristos, nu ajunge sa studiati Biblia si sa o cunoasteti, daca nu va schimba si inima.

    Nu trebuia sa va poticniti prin faptul ca salutul meu e scurt adica "Pace"
    Pina la urma Dumnezeu imi cunoaste inima si stie sinceritatea mea ca am transmis acest salut din inima si nu formal si eu v-am salutat cu Pace cu intentii bune, dar daca m-ati corectat, pentru mine e frumos sa va salut si in acest fel: Pacea Domnului Isus sa fie cu dumneavoastra! Si o fac din inima si sinceritate.

    Ceea ce apreciez foarte mult la dumneavoastra este ca Il binecuvantati pe Domnul Isus de fiecare data cand Ii rostiti Numele si va apreciez pentru asta, dar va lipseste un lucru si anume ca El cu adevarat a venit in trup SI este din Dumnezeu. Va rog nu va enervati pe mine din cauza asta, pentru ca nu am de gand sa va ofensez, eu doar vreau sa rostesc Adevarul, macar ca socotiti ca ne inselam. Totusi Scriptura e foarte clara:

    1 Ioan 2:22 Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduieşte că Isus este Hristosul (Mesia)? Acela este Antihristul, care tăgăduieşte pe Tatăl şi pe Fiul. Nu spun eu asta, ci Cuvantul Sfant a Lui Dumnezeu.


    Preaiubiţilor, să nu daţi crezare oricărui duh; ci să cercetaţi duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieşit mulţi proroci mincinoşi. Duhul lui Dumnezeu să-L cunoaşteţi după aceasta: orice duh care mărturiseşte că Isus Hristos a venit în trup este de la Dumnezeu;
    şi orice duh care nu mărturiseşte pe Isus nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cărui venire aţi auzit. El chiar este în lume acum.


    Eu nu vad nici o ruptura intre Pavel si Petru. Invatatura lor se completeaza, chiar daca au fost si divergente intre ei din cauza lipsei curajului lui Petru si cunosc bine acea intimplare. Apoi s-au inteles sa nu impovereze pe cei dintre neamuri cu taierea imprejur. Si nu e adevarata ruptura intre ei. Pavel a mers ca misionar intre neamuri sa duca Evanghelia in timp ce Petru intre evrei. In ce ne priveste din contra avem legaturi cu Biserica Mesianica si au fost de cateva ori la noi, sper ca si eu candva sa reusesc sa ii vizitez. Ne iubesc si ii iubim, chiar daca exista diferente intre noi.

    Apropo: nu am intrat "in casa dumneavoastra" cu intentii rele Am afirmat din start ca va respect si am doar ganduri de pace, insa nu ma feresc sa imi sustin credinta, repet fara intentii sa va ofensez. Nu am intentionat sa scriu lucruri care ne separa, eu as prefera sa fim frati, nu veri, dar consider important sa sustin ceea ce Dumnezeu imi cere, chiar daca oamenilor nu le place. Am stiut ca va deranjeaza afirmatia mea despre Domnul Isus, dar nu pot crede altfel. Defapt tot ce am afirmat in acest forum, nu este in acord cu dumneavoastra, dar nu am urmarit asta. Ce a pus Dumnezeu in inima mea, nimeni nu o mai poate scoate, ar fi cea mai mare greseala sa renunt la ea. Nu mi-am dorit acest lucru sa ne contrazicem, dar sunt incredintat ca ceea ce am scris este adevarat, macar ca ne considerati rataciti.

    Apropo, nu m-am contrazis cu nimic in ce am scris, nu m-ati inteles dumneavoastra.

    Ati intrebat daca ucenicii au fost crestini sau Domnul Isus a fost crestin? Ma intreb daca stiti ce inseamna crestin? Daca ati stii atunci nici nu m-ati intreba. A fi crestin inseamna sa fiu urmasul Lui Isus Hristos, sa calc pe urmele Lui, Il urmez pe Domnul Isus Hristos, viata Lui, ascultarea de El, sa fie Domn in viata mea.
    Atunci Isus a zis ucenicilor Săi: „Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să Mă urmeze.(Matei 16.24)

    Referitor la Moise nu m-am contrazis deloc. M-ati inteles gresit. Am scris ca Dumnezeu l-a folosit si a scris primele 5 carti. (imi pare rau ca m-ati inteles gresit cand am scris ca prin Dumnezeu a scris aceste lucruri) Daca ati fi mai atent am folosit intr-o postare un verset dar ma simt nevoit sa o repet:

    Căci nicio prorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.(2Petru cap 1.20) (inclusiv Moise pentru ca Dumnezeu e si Duh Sfant fie ca va place sau nu) Stiu foarte bine ce am scris. Imi pare rau ca m-ati inteles gresit si ca n-am fost mai clar. Nu am nici o contradictie in afirmatiile mele. Si precizez incaodata sa nu fiu inteles gresit. Moise nu a scris 4 carti ci 5, inclusiv de la Genesa, macar ca ati zis ca ce s-a intimplat cu partea dupa ce a murit. In fine nu mai comentez, ca am scris de prea multe ori aceleasi lucruri si o sustin in continuoare. In fine, o sa ma mai interesez ce priveste autorul Deuteronomului, dar nu uitati un lucru: cele doua table de piatra cu legile cine a adus jos de la munte? Nu Moise? Din punctul meu de vedere Deuteronomul este o recapitulare a tuturor legilor date de Dumnezeu, deci in mare parte Moise a scris, chiar daca despre moartea lui, a scris altcineva. Oricum la evrei s-a obisnuit sa se scrie Cronici si aduceri aminte. Oricum eu cred pe Domnul IsusHristos cand afirma despre Moise a scris despre El (despre Domnul Isus), deci nu am gresit cu nimic. Eu nu cred in nici o traditie, eu cred doar in Isus Hristos si ce a afirmat El. Chiar daca aici m-ati incurcat, insa cred ca tot ce s-a intimplat dupa iesirea din Egipt in pustie a fost scris de Moise. Oricum m-ati provocat sa cercetez si mai profund Scripturile si va multumesc frumos pentru asta.

    Cand am zis ca poate v-am bagat in ceata, nu m-am referit la priceperea dumneavoastra limitata ce priveste Scriptura si nu m-am gandit la ce ati afirmat si anume ca va fac prostut. In nici un caz. Eu m-am referit la mine, la felul meu de a explica, poate v-a facut sa intelegeti mai greu ceea ce vreau sa comunic. Nu am pus la indoiala cunoasterea dumneavoastra ce priveste Scriptura. Am incercat sa fiu politicos si de aceea am zis ca poate v-am bagat in ceata cu afirmatiile mele, poate greoaie. Nu sunt om cu facultate, intelegeti-ma, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu mi-a dat daruri si intelepciune, poate intr-o masura mai mica decat a dumneavoastra.
     

  3.  
    #22
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    In final pentru ca a trecut de miezul noptii si v-am scris toata seara as vrea sa va mai raspund la intrebarea dumneavoastra ce priveste picturile, icoanele si crucile de lemn sau de argint sau ce o mai fi. Sincer nu ma impresioneaza deloc. In primul rand Dumnezeu a intrezis sa facem imagini despre El. Defapt intreb si eu? Putem noi pe Dumnezeu infinit sa-l descriem sau sa-L desenam cand nici macar nu L-am vazut? In nici un caz. Crucile de lemn? Pentru mine nu semnifica nimic decat ceea ce a suferit Domnul Isus, pentru toata lumea si pentru mine din pricina pacatelor. El a murit pentru intreaga omenire. Aporpo ati avut si in aceasta directie o intrebare. A murit pentru toti pentru ca plata pacatelor este moartea adica despartire de Dumnezeu, dar in mila, indurarea si bunatatea Sa, Dumnezeu atat de mult a iubit lumea incat a dat pe Singrurul Lui Fiu sa moara pe cruce pentru toti, pentru intreaga omenire. Eu nu ma inchin nici in fata ingerilor, nici in fata icoanelor, nici a picturilor sau crucilor de lemn, eu ma inchin doar Lui Dumnezeu in primul rand incepand cu o viata curata si devotament fata de Dumnezeu.

    Sunt multumitor pentru dumneavoastra. M-ati provocat si m-ati motivat sa cercetez si mai adanc Scripturile si sa traiesc pentru Dumnezeu in slujba Lui.
    In seara asta am primit un Cuvant: nu ajunge sa aveti studii si doctorate la cele mai importante culte. Puteti sa cunoasteti intreaga Biblie, nu ajunge asta. E cea mai mare greseala sa studiati Biblia doar pentru informatii si sa-L negati pe Domnul Isus Hristos.

    (2 Corinteni 3.5-6)5 Nu că noi, prin noi înşine, suntem în stare să gândim ceva ca venind de la noi. Destoinicia noastră, dimpotrivă, vine de la Dumnezeu,

    6 care ne-a şi făcut în stare să fim slujitori ai unui legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa.

    fiti binecuvantat

    aaa inca ceva. Nu din politete sau nu stiu cum ati exprimat dar intotdeauna am tratat cu respect pe Dumnezeu si cand am folosit "El"
    oricum acest El ma duce la gandul la anumite titluri ca Elohim, El Elyon, El Roi , El Shaddai glorie Lui, slava Lui, lauda Lui! Cand vad aceste nume sau le pronunt imi provoaca un respect sfant fata de Dumnezeu.
     

  4.  
    #23
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Am si gasit pe net si voi mai cauta si ma voi documenta citez un fragment: (pacat ca nu imi permiteti sa las link)

    Deuteronomul este cea de a cincea carte din Pentateucul lui Moise. Aceste cinci cărţi, numite de evrei şi Tora, alcătuiesc o veritabilă Biblie în miniatură, în ele vedem succesiv, ruina, răscumpărarea şi readucerea omului în părtăşie cu Dumnezeu, apoi călăuzirea divină şi dragostea lui Dumnezeu care reuşeşte mereu să ne scoată la capăt. Şi tot în ele căpătăm o revelaţie progresivă treptată a lui Dumnezeu către oameni. Geneza ne descopere suveranitatea lui Dumnezeu, în creaţie şi în alegerea Israelului; Exodul ne descopere puterea şi măreţia lui Dumnezeu; Leviticul adaugă la acestea sfinţenia divină, evidenţiată în îndemnul la punerea de o parte pentru Domnul; în Numeri ni se arată severitatea şi bunătatea manifestată de Dumnezeu în relaţia Lui cu oamenii, iar în Deuteronomul vom vedea dincolo de promisiuni şi pedepse credincioşia lui Dumnezeu. Această carte devine astfel nu numai ultima dintre cele cinci, ci şi o completare necesară a tuturor celorlalte.



    Titlul: Numele cărţii vine de la două cuvinte din limba greacă: deuteros (a doua) şi nomos (lege). În secolul III dinainte de Cristos, învăţăţii care au tradus originalul ebraic în Septuaginta greacă au combinat aceste cuvinte pentru a obţine titlul cărţii, în fapt, Deuteronomul nu este o a doua lege, ci numai o repetare a legilor înaintea noii generaţii de evrei născuţi în pustie şi aflaţi acum în pragul intrării în Canaan.



    Autorul: Aşa cum arată şi conţinutul, cu excepţia ultimului capitol în care moartea lui Moise este adăugată de altcineva ca un fel de apendix al cărţii, Deuteronomul este duiosul cîntec de lebădă al lui Moise. Adevăratul autor al cărţilor sfinte este însă altcineva. De peste 500 de ori ni se spune în textul Pentateucului că: „Dumnezeu a spus:...” sau „Domnul a vorbit lui Moise şi i-a spus:...” Deşi vom da mereu în schiţele noastre numele autorului uman al cărţilor Bibliei este bine să ţinem minte că veritabilul autor al lor rămîne Dumnezeu însuşi. Iată ce ne spune Petru în această privinţă: „Căci nici o proorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mînaţi de Duhul Sfînt" (2 Petru l:21; vezi şi 2 Tim. 3:16, 17).



    Contextul istoric: Moise rosteşte aceste cuvinte în cîmpia Moabului, înainte de intrarea evreilor în Canaan şi cu puţin înainte de propria lui moarte. Deuteronomul acoperă o perioadă de timp de aproximativ două luni, incluzînd şi cele 30 de zile de jale după moartea lui Moise.

    Data scrierii: Probabil în timpul unei singure săptămîni, cam cu o lună înainte de trecerea Iordanului (Deut. 1:1-3)...ma opresc aici desi articolul continua cu continutul cartii.
     

  5.  
    #24
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Am suficiente motive sa ma incred in Sfanta Scriptura ce am in mana de la Genesa pina la Apocalipsa. Iata cateva motive:
    Cum îşi va ţine tânărul curată cărarea? Îndreptându-se după Cuvântul Tău (Psalmul 119.9)

    Cuvântul Tău este o candelă pentru picioarele mele şi o lumină pe cărarea mea. (Psalmul 119.105)
    Orânduirile Domnului sunt fără prihană şi înveselesc inima; poruncile Domnului sunt curate şi luminează ochii. (Psalmul 19.8)
    In primul rand am vazut in viata mea diferenta cand am ascultat Biblia si cand am incalcat-o. Credeti dumneavoastra ca Dumnezeu este atat de nemilos sa nu aibe grija sa ajunga la mine Cuvantul Lui, asa cum sunt eu: un om mic, fara doctorate, nepricepere si fara bogatii pamantesti? Cum va explicati atunci marturia vietii mele in care am vazut interventia Lui Dumnezeu in viata mea si ceea ce citesc, comfirma sau intareste intimplarile cu Dumnezeu?
    Credeti ca sunt un om usuratic, sa arunc incoace si incolo cu blasfemii la adresa Lui Dumnezeu??? Niciodata nu as face asa ceva. Intotdeauna m-am temut de Dumnezeu si L-am respectat, dar ma infuriez nu odata cand aud in jurul meu cu cata usuratate injura unii pe Dumnezeu? Cum va explicati faptul ca ceea ce au descoperit oamenii de stiinta despre Univers cu instrumentele si tehnologiile de azi in Scripturi au fost scrise cu mult inainte? Revelatia divina!!!Cum explicati faptul ca istoria este in mana Lui Dumnezeu si ce a fost profetit s-a intimplat incepand de la imperiul babilonian, medo-persan,grec si imperiul roman cu toate ca au fost scrise inainte?

    Nu. E clar! Sa vina la mine oricine, nu voi accepta ca cineva sa-mi vorbeasca de rau pe Dumnezeu si Cuvantul Lui (indiferent cu ce argumente contra ar veni daca tot ati adus contraargumente ce priveste secolele 3-5) Pentru mine Isus sau Yeshua Messiah este si va ramane ceea ce am afirmat mai devreme. Urmandul-L pe El nu voi rataci niciodata, doar daca Il parasesc eu prin vointa mea proprie, dar ar fi cea mai mare pierdere. Stiu Cine este Domnul Isus Hristos si nu voi ezita sa spun Adevarul despre El, chiar daca deranjez. Stiu ca Fiul Lui Dumnezeu (Domnul Isus Hristos) este de la inceput inca inainte ca sa fie creat lumea asta. Nici unui om nu i s-a intimplat, ce s-a implinit in Domnul Isus Hristos, ca zeci de profetii s-au implinit perfect. Si daca tot aveti atata cunostinta a Adevarului, puneti in aplicare tot ce ne invata El (Domnul Isus) si veti vedea ca e foarte adevarat ce avem in mana. Suntem insa noi gata sa ascultam de El?

    In nici un caz cunostinta dumneavoastra mai multa nu ma face sa ma pierdeti pe drum, chiar daca nu am atatea informatii ca si dumneavoastra. Pentru mine conteaza putinul ala ce am si sa fie de la Dumnezeu. Vreau doar sa mai spun atat: fiecare va raspunde inaintea Lui Dumnezeu pentru cata pricepere a avut si atitudinea pe care a avut-o fata de Dumnezeu, inclusiv ce Il priveste pe Domnul Isus Hristos. Eu nu as indrazni in locul dumneavoastra sa spun ceva impotriva Duhului Sfant (si sa spun cum am citi pe forum undeva, ca "e acel ceva cu trei capete" pe care aia din secolul 3-5 au inventat-o) si n-as indrazni sa spun impotriva Domnului Isus ca e o blasfemie sa sustin ca e Mesia.

    Sau cum am citit pe forum ca "acel ceva... cu trei capete" e inventia crestinilor si nu intelegea de ce au avut nevoie crestinii de asa ceva. (nu stiu exact cum l-a numit acea persoana care a scris despre asta. Nu am mai avut rabdare sa caut exact postarea) Daca vreti sa stiti in nici un caz nu e adevarat ca s-a incercat sa-L scoata pe Domnul Isus divin, tocmai ca invers s-a intimplat, multi au murit intocmai din cauza ca au spus Adevarul despre Domnul Isus Hristos, iar altii I-au negat divinitatea. Tocmai ca cele mai multe versete au fost scoase cu nerusinare ca sa acopere cumva divinitatea Lui Isus. De ce astazi societatea de azi L-a scos pe Dumnezeu si pe Domnul Isus Hristos din scoli, judecatorii, parlament etc. pentru ca e incomod pentru cei mai multi sa asculte de El si au preferat sa isi faca proprii legi.
    (avortul, legi pt casatorii intre...mi-e si scarba sa amintesc) Ma opresc acum. Va salut cu respect si dragoste
     

  6.  
    #25
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Fac o rectificare sau corectare sa nu fiu inteles gresit: "sunt versiuni al Bibliei de unde au fost scoase versete intregi cu nerusinare ca sa acopere divinitatea Domnului Isus" Ati pomenit si de gnosticism. Nu cunosc multe dar din cate stiu eu mai degraba ei neaga divinitatea Domnului Isus.
     

  7.  
    #26
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Nu este vina mea ca v-am confundat cu o fata .Asa apareti in avatar.Greseala este a dumneavoastra ca nu ati fost atent la inscriere .Mergeti va rog la setari si faceti corectura necesara.
    V-am inteles punctul de vedere. Este parerea si credinta dumneavoastra si atit cit dovediti o retinere in a incerca sa va impuneti crezul in fata nostra crezindu-va mai bun decit altii doar pentru ca sunteti crestin totul e ok .Desi acum sincer sa va spun descopar si la dumneavoastra aceeasi cerbicie si aceeasi doirinta absurda de a incerca sa ne racolati sau sa ne convingeti de ,,adevarurile" pe care doar dumneavoastra le vedeti desii noi de aceste ,,adevaruri "am fugit.
    V-am mai spus ca incercarea dumneavoastra de indoctrinare e sortita din start esecului.
    Este dupa parerea mea o gresala sa ne aduceti in fata teorii si doctrine crestine desi cercetarea istorico-biblica arata in mod clar si fara dubii ca ele sunt inventate ,adaptate ,modificate si lipsite de continut real ,doar pentru ca asa scrie in cartile dumneavoastra de studiu biblic.
    Ati spus ca nu va cunosc ? Oooooo tinere prieten de ai stii cit de bine va cunosc Se pare ca nu ai citit cu atentie dar am fost instructor in cadrul cultului neoprotestant. Oare asa de sumar ai citit sau atit de putin ai priceput din cele scrise de mine aici incit sa ajungi sa spui ca:
    In seara asta am primit un Cuvant: nu ajunge sa aveti studii si doctorate la cele mai importante culte. Puteti sa cunoasteti intreaga Biblie, nu ajunge asta. E cea mai mare greseala sa studiati Biblia doar pentru informatii si sa-L negati pe Domnul Isus Hristos.
    Tinere ce gind rau te mina sa imi impui mie tezele tale si sa te crezi mai bun doar pentru ca tu crezi in ele ? Ai incercat macar fie si pentru o clipa sa te informezi despre crezurile religiei mele ?Tinere credinta fara cercetare atrage dupa sine somnul ratiunii iar ,,somnul ratiunii naste monstrii " afirma Francisco Goya . Teoria aceea cu ,,crede si nu cerceta" este o utopie avansata de niste preoti inculti care prin acesta incercau sa se impuna in fata celor care mai stiau sa si gindesca nu numai sa asculte si sa repete ca papagalii toate aberatiile pe care le avansau ei. . Tu ai convingerea falsa ca ,daca nu cintam pe aceeasi melodie insemna ca nu v-am studiat indeajuns partitura? Vezi ca in viltoarea elanului tau revolutionar -crestin ai tendinta sa fii tot atit de intransigent sau de radicalist ca si cei care au intemeiat acesta religie mergind pe dictonul,,Cine nu crede ce spun eu si in ceea ce cred eu este impotriva lui Dumnezeu si trebui eliminat ." Cum poti afirma ca eu il reneg pe Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui ? Nu ii reneg alegerea si misunea de prooroc,nu ii reneg apostolatul,nu ii reneg valoarea ca om Ales de Allah subhana wa ta`ala dar in rest ...nimic.Nu pot face un Dumnezeu dintr-un om . Si Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui -a fost un OM .Aceasta este credinta mea. De ce vrei neaparat sa imi impui mie ,in casa mea, valorile si credintele tale? Ca imi prezinti opiniile tale referitoare la un subiect este Ok dar mai mult decit atit mi se pare ca te cam abati de la statutul pe care ti l-am oferit acela de oaspete si poate viitor prieten. M-ai vazut pe mine intrind pe un forum crestin si incercind macar asa de proba sa imi impun tezele desi as fi mult mai in masura sa o fac decit multi dintre aceea care posteaza pe acolo .
    Nu pot incheia fara sa va mai aduc ceva in atentie .Spuneti undeva:
    Credem intr-un singur Dumnezeu Elohim. Acest Elohim apare inca din primul verset al Bibliei si spune despre Elohim ca, El a creat cerurile si pamantul.
    Sper ca nu ne credeti chiar asa cu degetu-n gura si nestiutori .Mai citiram si noi cite ceasilea.
    Elohim este de fapt un nume format din doua cuvinte care alatura numele unei divinitati-El- linga un atribut al ei rezultind - El-Olah care insemna in traducere ,,El cel puternic". Elohim este un plural de politete al lui El (denumire preluata din religia canaanita) Asemenea lui mai sunt El Elion( El cel suprem) ,El Olam (El cel etern) El Sadai etc . Mai tirziu din acesta denumire de Elohimn s-a format fraza ,,El Elohim Israel" (Dumnezeul lui Israel) .De fapt numele folosit o perioada lunga de evrei era de Iahve( transliterarea tetragramei YHWH ) iar dupa intoarcerea din exilul Babilonian a fost folosit in sinagoga numele de Adonai (Domnul)
    In cartea Exod cap 20 vs2-3 gasim chiar ambele nume alaturate ,,
    ,,Eu sunt YHWH (YAUE)-Elohim al tău, cel care te-a scos din sclavia Egiptului. Să nu ai alți idoli în afară de mine
    "
    Ma opresc aici propunindu-mi ca sa dezvolt alta data acest subiect.



    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  8.  
    #27
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Nu este nevoie sa mai insisti pe ideea cu ,,Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui - este fiul lui Dumnezeu"
    Te-am inteles opinia din prima postare.
    Ai spus intr-o postare ca ,,ai un prieten care citeste Tanachul "(versiunea Bibliei in limba ebraica)
    Ei si ce-i cu asta? El o citeste... nu tu !.Daca va ajunge sa il si inteleaga sa sti de la mine ca ori nu iti va mai fi prieten ori va parasii cu siguranta cultul baptist.
    Tot ce ne postezi este doar doctrina sablon. Nimic care sa dovedeasca un studiu personal, nimic bazat pe simbioza istorico biblica , nimic bazat pe realitatea timpului respectiv, nimic bazat pe esenta credintei monoteiste care insemna credinta in Unicitatea lui Dumnezeu .Nu te supara dar a fi credincios nu inseamna traire in abstract ci cunostere si intelepciune .
    Tu chiar crezi ca este cineva interesat pe forumul acesta sa citesca extrase din cartile vostre de studiu biblic? Citeste si tu( daca vrei sa depasesti niste limite deja prafuite) ceva din Eusebiu din Cezareea , din Origen ,din Papia sau Irineu- din toti acei asa numiti parinti ai bisericii crestine.Studiaza scrierile lui Iosif Flaviu sau ale lui Sabelie si Paul din Samosata si altii asemenea lor si apoi in mod cert iti vei largii orizontul .Nu te multumii doar cu cele scrise in acele cartulii de studiu care trateaza subiectul doar dintr-un anumit punct de vedere partinic si ingusteaza orizontul scotind la iveala doar niste teorii si teze preluate in mare parte din culte politeiste si din care s-a format dogmatica crestina .
    Tu te numesti crestin (si din punctul meu de vedere adeptii bisericilor baptista si adventista -de ziua a 7-a urmeaza adevarata linie a crestinismului ) dar te-ai intrebat vre o data de ce sunteti tratati ca niste ciumati (sau ma rog) ca niste paria de catre ceilalti crestini fie ei ortodocsi sau catolici ?!? Nu ti se pare ca ,desi tu te consideri ca facind parte din marea masa ce compune cultul crestin, esti privit de fapt ca un renegat si catalogat ca tradator al religiei crestine ? Daca nu stiai asta ,afla ca acesta-i adevarul.Pentru ei sunteti doar niste ,,minoritari deviati de la credinta adevarata".Asa ca unele dintre ,,adevarurile" din doctrina bisericii tale crestine nu sunt si ,,adevarurile" bisericii lor crestine.Desi va extrageti (seva) dogma din revelatiile aceleiasi carti aveti adevaruri diferite care va despart iremediabil. Daca voi ca si crestini aveti ,,adevaruri" diferite si nu le puteti reconcilia, cum crezi ca am sa accept eu ca musulman asa zisele tale,, adevaruri" de care sunt total convins ca sunt false ?
    Oricum imi dau seama din emfaza pe care o adopti in expunerile tale ca si tu esti adeptul teoriei ,,tot ce stiu eu este bine si doar credinta mea este adevarata " ceea ce inseamna - scuza-ma- doar ingustimea gindirii si intoleranta pe care sunt invatati sa o aplice crestinii fata de adeptii altor religii monoteiste dar si o nevoie(necesitate) acuta de instructie(studiu), eu propun sa incheiem acest subiect sau daca vrei sa mergi mai departe te sfatuiesc sa iti schimbi modul de abordare .
    Nu vreau sa ma intelegi gresit ., Iti respect alegerea, iti doresc tot binele din lume, dar nu mai incerca sa ne atragi pe un drum pe care multi dintre noi l-au parasit tocmai pentru ca au vazut cit de gresite erau directiile lui .Islamul este credinta si religia noastra si tu daca voiai cu adevarat sa ne fi prieten trebuia sa te informezi inainte despre ea ca sa nu fi nevoit sa ai surprize. Noi suntem musulmani iar religia noastra se numeste islam . Credem un Unicitatea lui Allah suhana wa ta`ala si avem credinta ferma si de neclintit ca Lui nu i se pot atasa nici,, Fi" nici ,,nepoti" nici ,,veri" sau ,,"frati" .Noi stim multe despre religia ta dar tu, tinere ,ce stii despre religia noastra ?!?Eu am alocat 27 de ani din viata ca iti studiez cartea ta de capatii ,tu tinere cit timp esti dispus sa aloci citirii si studiului Sfintului Qur`an(Coran) carte de altfel revelata de acelasi Dumnezeu.
    Daca ti-ai propus sa sa vi aici ca ,,misionar crestin" trebuia intii sa te informezi (macar putin) despre noi si despre religia noastra, despre dogmatica ei si apoi sa vi si sa ne clamezi -Eu va iubesc si va respect dar... trebuie sa credeti naparat in ce cred eu altfel ati studiat degeaba biblia aia pe care eu o evoc si o respect dar habar nu prea am ce scrie in ea, pentru ca nu am trecut inca de nivelul unu de cunostere si ma si cred pastor perorind de la amvon
    Tinere pentru mine in ce crezi tu apare ca o struto-camila cu trei capete iar crestinismul este o religie declarat monoteista dar in fapt politeista.Acesta este parerea mea si credinta mea pe care vrei nu vrei trebuie sa mi-o respecti asa cum iti repect si eu alegerea.
    Oricum pentru mine timpul pe care til-am acordat raspunzindu-ti destul de pe larg la intrebari il consider necesar dar ce-i mult strica.Din punctul meu de vedere acest subiect este inchis considerind ca fiecare si-a expus punctele de vedere.
    Cred ca ar fi bine sa procedezi in acelasi mod astfel incit sa nu fiu obligat sa apelez la drepturile moderatorului (care este ) -vorba unui ,,clasic" in viata .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  9.  
    #28
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Si acum am sa iti transmit citeva sugestii de ordin general si personal .
    1- Se pare ca nu prea esti obisnuit cu forumurile si te descurci mai greu cu postarile si cu folosirea extensiilor si facilitatilor
    Nu-i nimic dar incerca sa fi mai atent in viitor si citeste instructiunile de folosire existente in prima parte a forumului sau intreba daca nu stii ceva .Poti face asta la sectiunea ,,Masa Rotunda".Nimeni nu s-a nascut invatat
    2- Acesta este un spatiu virtual ISLAMIC platit din banii administratorului care este musulman .Acest spatiu este locul in care noi mususlmanii ne putem da cu parerea in privinta anumitor subiecte de interes general sau particular .
    Printre aceste subiecte se afla si acela privitor la religia crestina.
    Toti ceilalti care intra pe forum (fie ei crestini sau oricare alta religie sau chiar atei ) si se inscriu au statut de oaspete si trebui in mod logic si firesc sa respecte politica acestui forum .Ei nu ne pot impune doctrina religiei lor si nu pot sa bata cu pumnul in masa considerindu-se jigniti de afirmatiile nostre cu privire la alte religii.
    Aici nu este o scena pe care crestinii sa o folosesca in scop propagandistic .Au forumurile lor pentru asta .
    Daca nu le convine ce scriem noi aici si nu sunt de acord cu punctele noastre de vedere sunt liberi sa faca citeva observatii pertinente sau sa plece pe forumuri care sunt deschise special pentru ei si unde isi pot prezenta in liniste teoriile si viziunile doctrinare .

    Referitor la cele de ordin personal
    In afara faptului ca, in loc sa apreciati atentia pe care v-am acordat-o raspunzindu-va la acele enunturi sablon pe care le-ati postat ,dumneavoastra spuneti:
    In seara asta am primit un Cuvant: nu ajunge sa aveti studii si doctorate la cele mai importante culte. Puteti sa cunoasteti intreaga Biblie, nu ajunge asta. E cea mai mare greseala sa studiati Biblia doar pentru informatii si sa-L negati pe Domnul Isus Hristos.
    Chestia cu ,,am primit un Cuvint " ma abtin deocamdata(din politete) sa o comentez .
    In ceea ce priveste restul elucubratiei o tratez ca pe o jignire si ca pe un afront direct si personal. Tinere daca tu crezi ca ,a citii biblia, doar prin ochii altora si a le prelua ideile si tezele insusinduti-le ca fiind ale tale, insemana ca ai gasit drumul spre Lumina atunci mi-am pierdut timpul degeaba cu tine crezindu-te mai,, pregatit" .
    Cum iti permiti tu sa vii aici si sa spui ca ,daca eu nu am gasit fantasmele pe care tu le crezi si le tratezi ca ,,adevaruri " am studiat degeaba?!?
    Te simtisi tu dator si indreptatit sa imi tii mie lectii de dogmatica crestina cind tu nici macar nu prea stii cu ce se maninca aia ?
    Tu singur recunosti ca nu iti poti transpune coerent in scris ideile si teoriile dar te crezi dupa parerea ta detinatorul ,,Adevarului Absolut" doar fiindca esti sectant baptist ?
    Tinere aderarea la un anumit cult nu atrage imediat dupa sine si marirea numarului de circumvolutiuni ale creierului iar fara studiu ramii doar un habotnic incult.
    Cred ca ai inteles exact ce iti spun .Aici este casa musulmanilor si, aici, pot spune deschis ceea ce cred eu despre crestinsm ,budism,iudaism, hiduism sau despre....cresterea bamelor in baie.
    Iti place ,citesti si ai voie sa iti exprimi o opinie personala, dar cu moderatie si mare atentie .
    In acelasi mod procedez si eu atunci cind scriu ceva pe forumurile dedicate in special crestinilor.
    Acum cred ca am fost destul de clar.Esti oaspetele meu si te respect atita timp cit nu ma calci pe bombeuri sau incerci sa imi dictezi tu ,,linia politica "de urmat in ,,casa mea" .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  10.  
    #29
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Subiectul a fost inchis de catre moderator .De acum orice alte comentarii pe acest subiect va invit sa le faceti la sectiunea ,,Comentarii" a forumului ,,Rasarit"
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •