Notices
 
Results 1 to 2 of 2
  1. Cu cine te casatoresti? 
    #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    8
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    CUM NE ALEGEM PARTENERUL ?


    Ştim cu toţii că orice lucru bine făcut este cel care are o bază bună. Temelia unei case e foarte importantă pentru trăinicia ei. Ca să avem o familie fericită ar trebui să fim foarte atenţi la cum ne alegem partenerul de viaţă.
    În mod tradiţional părinţii joacă un rol important în alegerea viitoarei soţii sau a viitorului soţ. Ei sunt fie cei care aleg, fie cei care îl ajută să se decidă pe tânăr. Însă din punct de vedere islamic ultimul cuvânt trebuie să-l aibă copii şi nu părinţii.
    Însuşi Profetul Muhammad saws a asigurat o tânără fată că dacă a fost forţată să se căsătorească mariajul ei va fi anulat. În Coran se subliniază că relaţia dintre soţi se bazează pe dragoste şi îndurare.
    ,, Şi printre semnele lui sunt acelea că el v-a creat pe voi înşivă soaţe, pentru ca voi să trăiţi în linişte împreună cu ele. Şi El a pus între voi dragoste şi îndurare şi întru aceasta sunt semne pentru un neam de oameni care chibzuiesc.” Ar- Rum: 21


    Cu cine te căsătoreşti?
    Islamul este foarte clar în această privinţă. Profetul saws a spus că o femeie poate fi căsătorită din 4 motive:
    Ptr averea sa
    Ptr statul său
    Ptr frumuseţea ei
    Ptr gradul ei de religiozitate
    Deci, mai bine încercaţi să găsiţi una religioasă şi Allah te va binecuvânta.Religiozitatea era singurul criteriu după care îşi alegeau soţiile companionii. Este greu să-i rezişti frumuseţii şi farmecului feminin dar el nu e o garanţie a supunerii şi religiozităţii. Statutul financiar este un criteriu prea lumesc doar religiozitatea este piatra care poate construi o familie puternică.Însuşi profetul saws a susţinut că femeia pioasă este o provizie şi cel mai bun beneficiu din această lume.Printre cele 3 lucruri cele mai dragi profetului au fost şi femeile.
    ,, … iar acelora care adună aur şi argint şi nu-l cheltuiesc pe calea lui Allah vesteşte-le pedeapsă dureroasă. Într-o zi în care vor fi ele încinse în focul Gheenei şi cu ele se vor arde frunţile, laturile şi spinările lor.Aceasta este cea ce aţi strâns pentru sufletele voastre! Gustaţi din ceea ce aţi strâns!” At Tawba: 34-35
    Umar (r.a.a) s-a apropiat de profet când acest ayat a fost revelat şi cu această ocazie profetul saws le-a spus companionilor că femeia pioasă este cea mai bună comoară.

    CALITĂŢILE PE CARE LE ARE O FEMEIE RELIGIOASĂ
    Cum putem recunoaşte o femeie religioasă? Însuşi Allah a descries în Coran o astfel de femeie şi există de asemenea numeroase ahadith care enumeră calităţile şu atributele unei femei pioase.

    ,, Femeile cele pure sunt pentru cei puri…”

    ,, Femeile cele rele sunt pentru cei răi, iar cei răi sunt pentru cele rele, după cum femeile cele bune sunt pentru bărbaţii cei buni, iar cei buni sunt pentru cele bune….” An Nur:26

    ,,….iar cele evlavioase dintre femei sunt ascultătoare şi păzitoare ale celor care trebuiesc păzite în absenţa soţilor lor.” An Nisa:34

    ,,Şi dacă va divorţa el de voi s-ar putea ca Domnul lui să-I dea în locul vostru soaţe mai bune decât voi: musulmane dreptcredincioase, ascultătoare, tânguitoare, adoratoare, postitoare, desfeciorite sau fecioare.” At Tahrim:5

    În sura Ahzab este furnizată o listă cu calităţile iubite iubite de Allah, calităţi pe care ar trebui să le găsim şi la bărbaţi şi la femei.
    - o femeie musulmană
    - o femeie credincioasă
    - o femeie devotată
    - o femeie corectă
    - o femeie care este răbdătoare şi stabilă
    - o femeie care posteşte
    -o femeie care oferă caritate
    - o femeie care îşi păzeşte castitatea.
    - o femeie care se roagă mult lui Allah

    Maryam este una dintre femeile perfecte. Ea a fost iubită de Allah pentru calităţile sale. O alta a fost soţia lui faraon.Profetul le iubea pe soţiile lui datorită religiozităţii lor. Aişa a spus că în ochii mesagerului lui Allah ea era egală cu Zeinab. În orice caz trebuie să ţinem cont de faptul că femeia perfectă nu există.

    Îţi pot da seama dacă cineva este religios prin observaţie. În sura An Nisa, Allah le cere femeilor credincioase ,,să-şi plece privirile şi să-şi plece ruşinea lor, să nu-şi arate gătelile, afară de ceea ce este pe dinafară, şi să-şi coboare vălurile peste piepturile lor. Şi să nu-şi arate frumuseţea decât înaintea soţilor sau a părinţilor lor.” An Nur: 31

    Prin observaţie indirectă putem constata cum se comportă cineva.De exemplu poţi obţine informaţii despre contactul vizual, despre haine. Ar trebui să nu fim atenţi doar la defecte ci şi la calităţi. Doar Allah ştie însă cu adevărat cine e un partener potrivit.

    Încrederea în Allah

    Allah îl iubeşte pe robul care are încredere în el.
    Se relatează că profetul saws îi învăţa pe companioni să facă un dua special prin care să ceară îndrumare de la Allah în toate chestiunile importante. Rasullah a spus: ,,Când eşti confuz roagă-te 2 rakat , adică salatul istikhara.”
    Mulţi musulmani recită acest dua şi apoi merg în pat aşteptând în vis să-i fie arătat viitorul partener sau culoarea sa favorită, ori ciudăţenii fantastice. Dar scopul acestei rugăciuni nu este acesta. Răspunsul la această rugăciune salat poate lua diverse forme. De obicei starea de spirit este cea mai importantă.
    Profetul saws i-a trimis lui Zeinab propunerea de căsătorie, însă ea a refuzat să dea un răspuns , a spus doar: ,, nu ştiu nimic până ce nu voi solicita un răspuns de la Allah.” Allah a trimis un verset prin care aproba această căsătorie. Am văzut prin asta că ea a refuzat să accepte propunerea celui mai bun soţ pe care îl poate avea o femeie , însă a acceptat în momentul în care a primit un semn de la Creatorul Lumilor.

    Căsătoria este un pas important în viaţa unui om şi acest pas presupune o atitudine corectă. Dacă prin căsătorie se completează jumătate din credinţă nu ar trebui ca această jumătate să fie cea mai bună?

    Când îi cerem lui Allah să ne găsească jumătatea ar trebui să-l chemăm cu cele mai frumoase nume , aşa cum şi el ne-a poruncit.
    ,, El este cel care v-a creat dintr-un singur suflet şi din el a făcut-o şi pe perechea lui, lângă care el să poată găsi linişte….” Al ARAF: 189
    Fiţi dintre cei care spun:
    ,,Doamne dă-ne nouă de la soaţele noastre şi de la vlăstarele noastre mângâiere pentru ochi şi fă din noi călăuză pentru cei evlavioşi.”
     
     

  2.  
    #2
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salamu Aleykum, aveti grija, acest articol este scris de abbu viorica, care s-a inregistrat cu id-ul de Alyie, schimband doua litere din numele meu, hotarata sa imi faca rau. Intr-un topic chiar se desconspira, spunandu-mi ca "are rafuieli cu mine". Nu va lasati inselati de asemanarea voita de nume. Ma dezic de aceasta postare, vedeti cand s-a inregistrat ea, si de cand m-am inregistrat eu. InshaAllah sa fiu lasata in pace de aceasta fiinta, care scrie in numele meu ce ii trazneste prin minte. Va trebui sa intru pe toate site-urile sa verific ce a mai scris, si sincer, imi face destul rau, are ce are cu cele care se convertesc la Islam. Deja am doua articole pe blogul ei in care ma face in toate felurile si rade de religia mea. Allah sa va lumineze , sa nu se mai intample asa ceva, sunt indignata cand sunt confundata cu o fiinta plina de rautate si ranchiuna.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •