Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. De ce nu am mai venit...acasa 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    ...ma simt ca o...refugiata, desi va scriu din tara mea! Din tara careia apartin...totusi. Si acum cand tastez tampenii am comprimat tot universul meu, la "rasarit".
    As fi vrut sa intru si sa va spun ca uneori mi-a fost dor, ca alteori mi-a fost mai bine si am stat mai "linistita", insa dupa portii teribile de ras, am devenit brusc deprimata (sa fie semn de labilitate?!). Nu as fi crezut in veci ca semnele despre care am citit in carti le voi "trai".
    ...................
    Nici nu mai stiu cum era aici, acasa, pe rasarit, imi amintesc doar diminetile cand imi beam cafeaua si va asteptam cu nerabdare, cand citeam si imi umpleam sufletul de putere, ochii de lacrimi si piosenia (?)...cu iman printr-un singur click.
    Astazi, imi caut "priza" care ma ajuta sa trec mai departe peste o a nnnnnnnnn-a testare a vietii si ce sa vad? Daca ar trebui sa desenez asa cum fac americanii (un deliciu!) "procesele" as lua un carbune mare si negru si as schita...umbre. Ce e cu voi?
    Nu, nu, doar umbre, niste stropi mici, picaturi, poate o raza doua (se stiu ele, ei toate/toti)...
    Si totusi, ce e cu voi?
    Unde este fratia?
    Brotherhood?
    Ya ahy, Ya uhty...........
    ........................................
    Noi am crescut impreuna, intr-un fel, va mai amintiti?
    Asa cum copiii isi impart jucariile...pana la un timp...ne-am mai tras de par, cand am devenit "studiosi" si "pasionali" dar nu am incetat sa neiubim...cred (eam).
    Astazi, parca s-a rupt ceva si, precum poetul "...chiar de m-as intoarce a `ntelege nu mai pot".
    .........................................

    .........................................

    .........................................
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    flor6 (05-05-2011), Yumna (05-05-2011)

  3.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Salamu alaykum....ya maryam...eu nu înţeleg ce ai vrut să spui....

    Păi dacă ce ai scris sunt, citez:
    tâmpenii
    , să înţeleg că mesajul e o "tâmpenie"?

    Dacă e o "tâmpenie", ce ai vrea, să răspundem la "tâmpenii"?

    Spui că uneori ţi-a fost dor....că unde e frăţia???...şi astea sunt "tâmpenii" ?

    Dacă nu sunt "tâmpenii" şi ai scris acest cuvânt, doar aşa, de licenţă poetică, atunci eu îţi replic la mesaj astfel:

    Eu sunt departe de ţară şi îmi e dor în FIECARE ZI, nu doar UNEORI, de sora mea. Aşadar, eu ştiu că atunci când iubeşti pe fratele tău, îl cauţi în fiecare zi şi dacă ţii la el, faci tot posibilul să ţii legătura cu el tot mai des.

    Şi mai ştiu că un bun musulman, atunci când vede o greşeală sau că un frate sau o soră nu a înţeles ceva...nu face "porţii teribile de râs" şi nici nu "devine brusc deprimat", ci îi explică pentru îndreptare, fie în mod public, la modul general, fie în particular, prin mesaj privat.

    Dacă noi, cei care am rămas aici şi mai scriem câte ceva, am greşit, polemizând, poate, prea mult, de ce nu ai intrat să scrii TU despre Islam şi să ne faci pe noi, aşa cum te-au făcut şi alţii pe tine, să ni se umple inimile de Iman şi ochii de lacrimi şi, astfel, să revenim la ceea ce trebuie şi nu să pierdem vremea în discuţii sterile?

    De ce nu ne-ai reamintit, prin exemplul tău (postările tale), că ne abatem şi că deviem...

    Dacă în "casa ta"(site-ul răsărit) apar probleme, este bine să le rezolvi, sau măcar să încerci să le îndrepţi, nu să "fugi" de acasă şi apoi să te întrebi "unde e frăţia?" când tu însăţi te-ai depăratat de fraţii şi surorile tale.

    A-nţelege nu mai poţi?! Qurânul şi sunna are explicaţii pentru TOATE, sora mea. Caută şi, in shaa_Allah vei găsi răspuns şi explicaţii pentru tot ce nu înţelegi.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Poti intelege ce vrei...desi vad ca te-ai cam grabit cu analiza textului.
    Nu suntem toti la fel, asa ca ceea ce stii tu poate nu se potriveste cu ceea ce stiu eu.
    Da` cum ai tras tu concluzia ca ar fi trebuit, sau ca as putea eu sa (re)amintesc ceva sau ca ceea ce au facut altii pot face eu?

    Repet, te-ai grabit cu analiza si ai pierdut esentialul...aproape singura chestie corecta pe care ai postat-o este, citez: "ya maryam...eu nu înţeleg ce ai vrut să spui...."
    Dar nu e niciun bai, ca nici eu nu ma inteleg intotdeauna...insa iti multumesc ptr "Qurânul şi sunna are explicaţii pentru TOATE, sora mea. Caută şi, in shaa_Allah vei găsi răspuns şi explicaţii pentru tot ce nu înţelegi."
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by maryam View Post



    ...ma simt ca o...refugiata, desi va scriu din tara mea! Din tara careia apartin...totusi. Si acum cand tastez tampenii am comprimat tot universul meu, la "rasarit".
    As fi vrut sa intru si sa va spun ca uneori mi-a fost dor, ca alteori mi-a fost mai bine si am stat mai "linistita", insa dupa portii teribile de ras, am devenit brusc deprimata (sa fie semn de labilitate?!). Nu as fi crezut in veci ca semnele despre care am citit in carti le voi "trai".
    ...................
    Nici nu mai stiu cum era aici, acasa, pe rasarit, imi amintesc doar diminetile cand imi beam cafeaua si va asteptam cu nerabdare, cand citeam si imi umpleam sufletul de putere, ochii de lacrimi si piosenia (?)...cu iman printr-un singur click.
    Astazi, imi caut "priza" care ma ajuta sa trec mai departe peste o a nnnnnnnnn-a testare a vietii si ce sa vad? Daca ar trebui sa desenez asa cum fac americanii (un deliciu!) "procesele" as lua un carbune mare si negru si as schita...umbre. Ce e cu voi?
    Nu, nu, doar umbre, niste stropi mici, picaturi, poate o raza doua (se stiu ele, ei toate/toti)...
    Si totusi, ce e cu voi?
    Unde este fratia?
    Brotherhood?
    Ya ahy, Ya uhty...........
    ........................................
    Noi am crescut impreuna, intr-un fel, va mai amintiti?
    Asa cum copiii isi impart jucariile...pana la un timp...ne-am mai tras de par, cand am devenit "studiosi" si "pasionali" dar nu am incetat sa neiubim...cred (eam).
    Astazi, parca s-a rupt ceva si, precum poetul "...chiar de m-as intoarce a `ntelege nu mai pot".
    .........................................

    .........................................

    .........................................
    Subhanallah, sora Maryam, ai dreptate...Condivid acealeasi sentimente, te iubesc in numele lui Allah, si cele mai sincere du'a pentru tine si familia ta, si pentru toate surioarele si fratii nostri...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Fie ca Cel de dragul Caruia ne iubim sa ne iubeasca sis a fie multumit de noi!
    AMIIN!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    şi care era, iubita, esenţialul?

    Ce vă mai place să vă ascundeţi după cuvinte!

    La mai mare!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  8.  
    #7
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    şi care era, iubita, esenţialul?

    Ce vă mai place să vă ascundeţi după cuvinte!

    La mai mare!
    Surioara, scuza-ma ca iti spun, dar esti rautacioasa, si, subhanallah , nu inteleg de ce...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  9.  
    #8
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Nu sunt răutăcioasă...dar cuvintele cu dublu inteles lasa intotdeauna loc de interpretări....
    Să nu imi spui, sora aiscia, că nu este NICIO URMA DE REPROS ŞI REGRET in postarea sorei maryam!

    Ce tot atâta elucubraţii...am greşit ceva , eu sau oricare, spune , frate pe nume, direct, cinstit, fără licenţe poetice, şi întorsături de condei. Te doare ceva, spune- frate, care e durerea, fără disimulări şi victimizări.

    Asta e tot!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  10.  
    #9
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    As-Salam wa wa rahmadullah wa barakatu
    Bine ai revenit "acasa" !!
    sper ca nu o sa superi si nu o sa intelegi gresit.
    sora,dupa parerea mea "acasa" este un loc de unde niciodata nu poti fi plecat.indiferent ce s-ar intampla acasa ramane acasa, nu conteaza cate furtuni apar,acoperisul maine diminetata nu mai exista,dar atunci cand intru in casa simt locul,miroase acasa.
    eu nu vreau sa supar pe nimeni,curand o sa imi sarbatoresc un an aici in casa mea rasarit,locul unde atunci cand vin acasa de la servici astept cu nerabdare sa intru, locul in care in ultimul an am inavat,m-am suparat si mi-am facut multe cunostinte. tot aici am gasit-o pe doamna ummraschid, o femeie de aur de la care am inavatat multe, aici mi-am gasit multe prietene si asa cum ai spus am gasit un loc virtual pe care il pot numi acasa.

    Unde este fratia?
    Brotherhood?
    noi suntem aici, si indiferent cati oamnei idem abbu vor veni niciodata nu vom fugi. si chiar daca casa dupa furtuna e distrusa pe acea temeile veche daca Allah Subhana Wa Ta`ala
    vrea noi vom putea construi una mult mai mare,mai frumosa si mai rezistenta.poate ar trebui sa invatam ca asemni atacuri nu ar trebui sa ne afecteze ci sa ne faca mai uniti.

    nicodata nu am sa stau in umbra,mereu am sa spun ce gandesc este dreptul meu,la fel am si dreptul de a ignora oamneii caci nu vreu sa ma injosesc, valuri vor mai fi!!!,dar am invatat sa plutesc.

    inchei aici sper ca nu te-ai suparat, fie ca Allah Subhana Wa Ta`ala sa iti dea puterea sa te intorci acasa si sa ne ajuti sa reconstruim ceea ce eu nu am prins,acele vremuri "de acasa", e casa nostra avem puterea de a arata usa musafirilor nepoftiti.
    Allahu Akbar
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  11.  
    #10
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Alhamdulillah ptr ceea ce s-a inteles, alhamdulilah ptr ceea ce nu s-a inteles, jazaaki ALLAHu khairan flor ptr mesaj, jazaaki ALLAHu khairan aiscia ptr intelegere.
    O precizare: nu am stat si nici nu am de gand sa stau nici in umbra nici in penumbra.
    Alhamdulillah ca este UmmRaschid si altii ca ea care au puterea de a tine in picioare rasaritul si asa cum se intampla de...(cati ani?) valuri vin, pleaca, se ridica...se "sparg" la mal, insa marea ramane, nu?
    ALLAH sa va/ne ajute pe toti!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •