Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Comentarii la topicul "Idei gresite despre Islam" 
    #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    8
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Cea mai comuna forma de poligamie este poliginia, in care un barbat poate avea mai multe neveste, iar cea mai rara forma (exista in Tibet), este poliandria: cand o femeie poate avea mai multi soti. Poliginia era vazuta ca o cale de a castiga avere si putere politica prin atragerea de urmasi care sa produca bunuri pe care sa le poata comercializa, de exemplu. In unele cazuri, barbatii bogati aveau mai multe sotii pentru a avea mai multi urmasi. Este nevoie de o anumita bogatie pentru a sustine financiar mai mult de o nevasta, dar in societatile preindustriale, multimea sotiilor era mai degraba o metoda de crestere a averii si a puterii politice a barbatului decat una consumatoare de bunuri.

    Poliginia, pe de alta parte, nu aduce de obicei un statut prea bun femeii, si in mute culturi se rezuma la fete foarte tinere care sunt fortate sa se casatoreasca cu barbati in varsta. Totusi, in societatile in care femeie este inca cea care face cea mai mare parte a muncii in jurul casei, unele sunt chiar incantate de faptul ca mai exista inca o nevasta pentru a le ajuta.

    In societatile bazate pe poligamie, atat barbatii, cat si femeiele sunt mult mai implicati emotional in relatiile cu fratii si parintii lor, decat in relatiile maritale. Tensiunile principale intre sotii nu sunt de obicei legate de sex, ci de distributia resurselor intre sotii si copii. Poligamia este din ce in ce mai rara in ultimii ani si este concentrata in acest moment in Africa, Orientul Mijlociu, India, Thailanda si Indonezia. Mormonii sunt un caz exceptional de poliginie adoptata intr-o societate industrializata. Casatoria patriarhala, cum a fost numita deseori, se credea ca va aduce familiei respective acces la niveluri inalte ale salvarii.

    Poligamia poate aduce atat beneficii. cat si multe frustrari si poate ca nu mai este acceptata la nivel global in acest moment. dar oare care sunt resursele care i-au indemnat pe oameni sa inventeze acest lucru? Sunt resorturi interioare? Goana dupa putere si bani? Religia? Indiferent de motivele care au dus aici, e clar ca societatea a avut un rol foarte important.
     
     

  2.  
    #2
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Quote Originally Posted by Alyie View Post
    Cea mai comuna forma de poligamie este poliginia, in care un barbat poate avea mai multe neveste, iar cea mai rara forma (exista in Tibet), este poliandria: cand o femeie poate avea mai multi soti. Poliginia era vazuta ca o cale de a castiga avere si putere politica prin atragerea de urmasi care sa produca bunuri pe care sa le poata comercializa, de exemplu. In unele cazuri, barbatii bogati aveau mai multe sotii pentru a avea mai multi urmasi. Este nevoie de o anumita bogatie pentru a sustine financiar mai mult de o nevasta, dar in societatile preindustriale, multimea sotiilor era mai degraba o metoda de crestere a averii si a puterii politice a barbatului decat una consumatoare de bunuri.

    Poliginia, pe de alta parte, nu aduce de obicei un statut prea bun femeii, si in mute culturi se rezuma la fete foarte tinere care sunt fortate sa se casatoreasca cu barbati in varsta. Totusi, in societatile in care femeie este inca cea care face cea mai mare parte a muncii in jurul casei, unele sunt chiar incantate de faptul ca mai exista inca o nevasta pentru a le ajuta.

    In societatile bazate pe poligamie, atat barbatii, cat si femeiele sunt mult mai implicati emotional in relatiile cu fratii si parintii lor, decat in relatiile maritale. Tensiunile principale intre sotii nu sunt de obicei legate de sex, ci de distributia resurselor intre sotii si copii. Poligamia este din ce in ce mai rara in ultimii ani si este concentrata in acest moment in Africa, Orientul Mijlociu, India, Thailanda si Indonezia. Mormonii sunt un caz exceptional de poliginie adoptata intr-o societate industrializata. Casatoria patriarhala, cum a fost numita deseori, se credea ca va aduce familiei respective acces la niveluri inalte ale salvarii.

    Poligamia poate aduce atat beneficii. cat si multe frustrari si poate ca nu mai este acceptata la nivel global in acest moment. dar oare care sunt resursele care i-au indemnat pe oameni sa inventeze acest lucru? Sunt resorturi interioare? Goana dupa putere si bani? Religia? Indiferent de motivele care au dus aici, e clar ca societatea a avut un rol foarte important.
    As Salamu Aleykum, aceasta postare nu imi apartine, ci lui abbu viorica, care a inversat doua litere din numele meu ca sa creeze confuzie, si a postat ca si cum as fi postat eu.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  3.  
    #3
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Aliye Alexia View Post
    As Salamu Aleykum, aceasta postare nu imi apartine, ci lui abbu viorica, care a inversat doua litere din numele meu ca sa creeze confuzie, si a postat ca si cum as fi postat eu.
    Ce dovezi aveti prin care sa confirmati ceea ce sustineti???
     
     

  4.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by batool391 View Post
    Ce dovezi aveti prin care sa confirmati ceea ce sustineti???



    A verificat Dnul Suleiman ip-ul sau nu?
    Pana la pronuntare hai sa aplicam prezumtia de nevinovatie, nu inseamna ca daca un nemernic face ceva noi toti trebuie sa-l credem, nu?
    Doar avem ani de zile de experiente cu astfel de "prieteni".
    Lasati femeia sa se apere asa cum poate si apoi mai discutam.
    Ce dovezi poate aduce???
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #5
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salamu Aleykum, sora batool67, Aliye se poate confunda foarte usor cu Alyie. Nici nu iti dai seama, nici chiar eu nu am observat acest lucru. Aceasta Alyie spune prin cele vreo opt postari de-ale ei ca inca nu este convertita la Islam, ca are sotul somer si se contrazice in doua locuri, anume, o data spune ca are servici si nu stie ce sa faca cu hijeabul daca sa-l poarte sau nu, a doua oara spune ca nu are servici si se roaga de surori sa ii gaseasca ceva de lucru la o familie sau la ingrijit copii. Eu nu mai inteleg, are sau nu servici? De ce mai vrea un altul, cand se stie ca nu poti face doua servicii in aceeasi zi. Adevarul despre mine, cu toate ca va vedea iar aceasta fiinta datele mele, este ca sunt pensionata medical fara drept de munca, sotul si el nevazator pensionat si el medical, dar cu drept de munca, port hijeab si nu ma deranjeaza nimeni ca nu prea ies din casa decat o data la vreo doua saptamani, pentru ca stau la marginea comunei si nu imi place sa am "prietene binevoitoare" care sa imi stie secretul casei si cu care sa barfesc. Aici nu am comunitate de musulmani, deci nu pot sa intru in vorba cu sotul "prietenei", sau ai altora. De aceea prefer singuratatea unde locuiesc. Cand a aparaut cu Id-ul de abbuviorica, a aruncat pe un topic o amenintare asupra mea, precum ca "are o rafuiala cu mine", facandu-ma in tot felul, vazand ca a fost depistata si banata cu cele sase nick-uri cu care a intrat. Deja acum sunt "vedeta" a treia oara pe blogul ei mizerabil, dar nu ii replic nimic.
    In legatura cu materialul am omis de suparare sa mai adaug ca este un copy-paste al unei postari ale mele pe un site, special sa arate ca eu copiez materiale de peste tot si le imprastii pe toate site-urile ca sa ma acuzati de barfitoare si cine stie ce i-a mai trecut prin minte. In legatura cu site-ul Egypt, nu am fost banata, ci ea a fost, folosind aceeasi metoda cu inregistrarea, iar acolo am fost iar atacata de o fiinta care si-a facut doua nick-uri si incerca sa ma scoata din sarite si ma denigra.
    Eu postez de pe un singur PC, avand IP-ul unic si nu imi permit nerusinarea sa vin cu sase nick-uri odata.
    O luna am lipsit, am fost in Bucuresti cu probleme de familie grave , avand fiica in spital, dupa care a urmat internarea mea. Cand aveam eu timp sa debitez prostii, cand eram ocupata si suparata si in spital? Nu ati observat stilul ei specific cu punctulete multe la sfarsitul propozitiilor? Nu ati observat forma de adresare cu buna ziua si nu asa cum procedez eu? Dintr-o data am devenit crestina care doresc convertirea! In ianuarie m-am convertit si am anuntat acest fapt tuturor, schimband si numele.
    Ce dovezi sa mai aduc, ca nu am stiut de acest matrapalzac pana nu am fost intrebata de o sora daca am postat si atunci am intrat si am ramas stupefiata cand am scris asa ceva, pentru ca si pe mine m-a pacalit numele, pana m-am dumirit.
    A lasat scris la pagina vizitatorilor tot felul de mascari cu nerusinare.
    Ce dovezi mai doriti si ce explicatii? Nu o stiti dinaintea mea pe abbu si ce ii poate pielea? Dau eu lectii de pian (zoia)? InshaAllah sa se limpezeasca apele tulburi, pentru ca nu imi mai revin, nici noaptea nu mai pot dormi de atata rautate. Allah sa va binecuvanteze. Ameen. O seara buna si linistita imi doresc mie si tuturor.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  6.  
    #6
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    13
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    s-au limpezit lucrurile ?
    ..................................
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •