Notices
 

Thread: Rugaciunea

Results 1 to 4 of 4
  1. Rugaciunea 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    „O, fiul Meu! Implinește Rugăciunea [As-Salat], poruncește fapta bună și oprește de la ceea ce este urât….” (Sura Luqman:17)



    Profetul nostru Mohammend (salla Allah alihi wa sallam) ne defineste rugaciunea ca fiind:
    "Rugaciunea este lumina” (Muslim)

    „Odihna ochiului meu este în rugaciune.” (Ahmad, an-Nasa'i)

    „Esenta lucrurilor este Islamul și baza sa este rugaciunea.” (at-Tirmidhi)


    Deci rugaciunea este lagatura intre noi si Allah subhana wa ta ala(Stapanul nostru), ea este lumina in inima, lumina in mormant si lumina in Ziua Judecatii.
    Inainte de moarte Profetul nostru Mohammed (salla Allah alihi wa sallam) ne spune:

    Păstrați rugăciunile și aveți grijă de ceea ce posedă mâinile voastre drepte.


    Toti suntem responsabili pentru faptele noastre si fie ca Allah subhana wa ta ala sa ne fereasca de calea neagra a vietii, dar o mare responsabilitate o avem si fata de copii nostri,vom fi intrebati despre copiii nostri,ei sunt alinarea trimisa noua de Allah Preainaltul.Copiii au nevoie de dragostea noastra si de indrumare,noi suntem modelul lor in viata si suntem responsabili in ceea ce vor deveni ei "maine".
    Profetul (salla Allah alihi wa sallam) ne spune:

    „Toți sunteți asemenea păstorilor și fiecare păstor este responsabil pentru turma sa.”


    Fiecare la randul nostru vom parasi aceasta lume,dar Profetul (salla Allah alihi wa sallam) ne spune:

    „Când un om moare, faptele sale ajung la un sfârșit, in afara de trei …”
    .....un copil pios, care se roagă (lui Allah) pentru el (pentru cel decedat). (Muslim)


    Deci,pe langa alte responsabilitati trmise noua de Allah Preainaltul,aveam si responsabilitatea de a ne invata si indruma copii spre rugaciune.Datoria noastra este de a ne iubi copilul de azi si a forma tanarul de maine.Si cum am putea arata noi acesta iubire daca nu prin formarea urmasilor nostri pe calea lui Allah.

    „Și poruncește neamului tău Rugăciunea [As-Salat] și fii statornic în ea!” (Sura Ta Ha:132)


    .....va urma.....
    Last edited by ummraschid; 05-08-2011 at 12:10 AM.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  2. Mersi flor6 de la :

    Aliye Alexia (05-12-2011)

  3.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Nu putem spune cu precizie care este varsta la care copilul ar trebui sa inceapa sa se roage,dar putem lua aminte la invataturile lasate de Profet(salla Allah alihi wa sallam)
    Atunci când un copil face deosebire între mâna sa dreaptă și mâna sa stângă, porunciți-i să îndeplinească rugăciunea.

    Printre pasii ce ar trebui urmati am putea aminti:
    1. Explicarea regulilor de igiena.
    Unele lucruri ce ar trebui cunoscute despre purificare, dupa folosirea toaletei, importanta curateniei hainelor si a trupului, importanta purificarii pentru indeplinirea rugaciunii:
    O, voi cei care credeti! Atunci cand va gatiti pentru Rugaciune [As-Salat], spalati-va fetele voastre și mainile voastre, pana la coate, treceti-va mainile voastre ude peste capetele voastre și [spalati-va] picioarele voastre pana la glezne!” ( Sura Al Ma’ida:6)


    2. Invatarea Surei Al-Fatihah si a unor sure scurte.

    3.Invatarea si exersarea ablutiunii. Profetul(salla Allah alihi wa sallam) ne spune:
    Allah nu acceptă rugăciunea îndeplinită fără purificare (abluțiune). (Muslim)


    4.Incurajarea de a se ruga macar de 2 ori pe zi, inainte de a implini 7 ani.

    5.Atunci cand consideram ca este pregatit el poate merge la rugaciunea de vineri,intrarea in moschee il introduce pe copil in comunitate.

    Odata depasita varsta de 7 ani,copilul va trebui sa inceapa a se ruga. Unii dintre ei uita, datorita varstei, de aceea ne este recomandat sa il lasam sa o faca cand isi aduce aminte.Profetul Muhammed (salla Allah alihi wa sallam) spune:
    Porunciti copiilor vostri sa indeplineasca rugaciunea cand au implinit 7 ani si loviti-i pentru neindeplinirea ei cand au implinit 10 ani și faceti-le paturile separat. (Abu Dawud)

    ....aduc specificarea ca acesta "bataie" trebuie sa fie in limitele prescrise de Profet, fara a aduce injurii.

    Intotdeauna sa ne amintim:
    Doamne, dă-ne nouă de la soațele noastre și de la vlăstarele noastre mângâiere pentru ochi. (Sura Al-Furqan:74)


    Doamne, fă ca eu să împlinesc Rugăciunea [As-Salat] cu sârguință, ca și o parte din urmașii mei! Și primește ruga mea, Doamne!(Sura Ibrahim: 40)


    ....va urma....
    Last edited by ummraschid; 05-08-2011 at 12:37 AM.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    De ce rugaciunea este asa importanta.

    Rugaciunea a fost facuta obligatorie pentru toţi musulmanii in al 7-lea cer atunci cand Profetul (Salam aleihi wa sallalahu) a avut calatoria miraculoasa la cer intr-o singura noapte, apoi a venit inapoi. Asta s-a intamplat in perioada de Dawa din Mecca.

    “Marire Celui care l-a dus pe robul Sau (pe profetul Muhammed pacea si binecuvantarea fie asupra lui) in timpul unei nopti de la Moscheea Al-Haram(Moscheea cea oprita sau cea sacra) - mare moschee din Mekka, numita "oprita" pentru ca in curtea ei sunt interzise lupta, vanatul, taierea pomilor si a ierbii) la Moscheea Al-Aqsa (Moscheea cea mai indepartata - moscheea din Ierusalim, numita astfel pentru ca in vremea profetului Muhammed era cunoscuta ca cel mai indepartat loc sacru, Ierusalimul fiind pentru musulmani prima qibla (punctul spre care se indreptau în timpul rugaciunilor), la început, a doua moschee (ca vechime, dupa cea de la Mekka) si al treilea sanctuar), a carei imprejmuire am binecuvantat-o, ca sa-i aratam din semnele Noastre. El este cu adevarat Cel care Aude Totul si Cel care Vede Totul [As-Sami', Al-Basir]!”
    [Traducerea sensurilor din Coran 17:1]

    La inceput Allah a facut obligatoriu 50 rugaciuni in timpul zilei şi in timpul noptii şi de departe, daca aceasta ar fi fost ca si atunci, dacă trebuia să facem 50 rugăciuni pe zi şi noapte atunci cei mai mulţi musulmani, dacă nu toti, nu ar face, deoarece acestia sunt atat de lenesi.

    Când Profetul sa intors (aleihi wa salam sallalahu) el a fost întampinat de către Profetul Musa (Moise) (Allah sa fie multumit de el).

    El ia spus "ce sa intamplat?"

    Asa ca Profetul a spus: "Allah mi-a dat 50 rugăciuni in timpul zilei şi in timpul noaptii pe care eu si neamul meu trebuie sa le facem”.

    Moise i-a spus "Du-te inapoi la Domnul tau şi cere-i sa le reduca pentru ca eu imi cunosc poporul meu, am avut de-a face cu fiii lui Israel pentru atat de mult timp, aşa ca ii cunosc, ei vor provoca o mulţime de probleme pentru tine aşa ca du-te inapoi din nou”.

    Profetul lui Allah s-a intors şi Allah le-a redus şi de fiecare dată el a mers la Moise, iar acesta i-a spus sa mearga înapoi din nou, iar Allah a continuat sa le reduca pana cand au devenit cinci rugaciuni zilnice in zi şi noapte.

    Moise nu a fost mulţumit şi i-a spus sa plece „inapoi la Domnul tau din nou şi intreaba-l de o altă reducere a acestor 5 rugaciuni”.

    Profetul Muhammad (sallalahu aleihi wa salam) a spus "Eu nu pot, acest lucru este prea mult, mi-e rusine sa merg din nou la Domnul meu si ii cer sa reduca rugaciunile”, astfel Allah a declarat „daca ceea ce am hotarat nu se schimba, rugaciunile trebuie sa ramana asa cum sunt ele, 5 rugaciuni zilnice, dar vei fi recompensat pentru 50 ".


    Bibliografie:
    My Prayer Book, ed. Darussalam
    Life and Times of the Messengers,Imam Ibn Katheer
    Copiii nostri si rugaciunea, de Abdul Khaliq Aş-Şeriyf
    A Muslim’s Guide to Prayer - Salah,Tariq Mahmood Nishter Al-Naqshbandi
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  5.  
    #4
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    As-Salamu 'alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuh
    Frumose postari despre salah soara
    Allah Akbar
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •