Notices
 
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 58
  1.  
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Cum adica sotia nu are voie sa tina cruci si icoane in casa atata timp cat sotul se obliga sa-i respecte religia????
     
     

  2.  
    #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by latifa
    Eu stiu ca da.Dar sa stii ca s-a dovedit medical ca este mai bine si mai curat asa.
    Asa este, s-a dovedit, insa unii tot refuza sa creada
     
     

  3.  
    #12
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Apoi multi cred cand fac cate o infectie apoi fac circumcizie de nevoie......
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    injectie pt ce?
     
     

  5.  
    #14
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    infectie nu injectie
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Got it! .............:10_5_137:: :
     
     

  7.  
    #16
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Foarte precis si frumos a prezentat batool ceea ce tine de casatoria dintre un musulman si o crestina.
    As avea si eu unele precizari de facut, sper sa nu supar pe nimeni.

    Eu zic ca la casatoria dintre o crestina si un musulman apar si alte probleme, care nu sant neaparat legate de religie.

    Orientalii au alt stil de viata fata de occidentali.

    Arabii in general prefera sa doarma tarziu noaptea...cei care sant foarte credinciosi obisnuiesc sa se roage uneori si noaptea sau sa se trezeasca pt prima rugaciune de dimineata, care vara poate fi in jurul orei 4.
    Altii sant poeti, muzicieni, scriitori...amatori sau nu, si la fel, le place sa stea treji noaptea. Nu vreau sa generalizez, insa de obicei, arabii au mai multa inspiratie si lucreaza mai bine noaptea...si asta cred ca poate fi o problema.

    Nu am auzit de un barbat arab caruia sa nu-i placa mancarea si dulciurile... asta nu ar fi in sine ceva rau...dar nu stiu cat de placut e pt unele, sa se asigure ca acestea nu lipsesc din casa...la orice ora (noaptea mai ales)

    Barbatii arabi asteapta de la o femeie sa se ocupe de menaj, de gatit, de copii...asta nu este ceva anormal, insa sant multe fete care viseaza altceva atunci cand se casatoresc, si o sa se confrunte cu aceasta realitate, vor nu vor.

    Unii barbati musulmani considera ca femeia trebuie sa ii multumeasca si insista pe aceasta idee, uitand ca si ei au responsabilitati si obligatii fata de femeie.
    Atat islamul cat si crestinismul, zic eu, precizeaza ca femeia sa fie supusa barbatului, si se subintelege cel putin ca o femeie sa faca ceea ce tine de atributiile ei, insa nu stiu de ce barbatii tind sa uite ca o casatorie se realizeaza prin contributia si compromisurile din partea amandorura.

    Un barbat musulman va fi legat puternic sufleteste de mama lui...islamul invata barbatii ca mama trebuie respectata, apreciata pt efortul ei depus in educatia si cresterea copilului, si ca paradisul este la picioarele mamelor. Ei, destul de multe femei occidentale nu sant obisnuite cu aceasta atitudine si nu admit ca ele sa nu fie pe primul loc in viata sotului lor.

    Nu am scris acestea ca sa acuz, ci pt ca cred ca aceasta este o realitate de care putine femei sant constiente.
    Cred ca pentru ca o casatorie dintre un musulman si o crestina sa dureze, acea femeie trebuie sa fie pura in gandire, maleabila, iubitoare, credincioasa, respectuoasa...altfel ii va fi greu sa accepte diferentele si obiceiurile culturale si religioase.

    De aceea cred eu ca in cazul unei casatorii cu un musulman, o femeie nemusulmana occidentala este bine sa nu faca o casatorie in graba, ci sa astepte pe durata logodnei sa cunoasca atat caracterul barbatului pe care intentioneaza sa-l ia de sot, cat si stilul lui de viata, modul de a gandi, cerintele si asteptarile din partea acestuia.

    Ar fi bine ca inainte de casatorie sa se dicute clar ce anume pretinde un barbat de la sotia sa, ce l-ar deranja si ce nu ar accepta (nu numai din punct de vedere religios si vestimentar), si invers; ce doreste femeia de la sotul sau si ce asteptari are ea de la acesta.

    mai adaug ceva: desi islamul este un exemplu demn in privinta valorilor umane, a responsabilitatilor fata de societate si fata de familie, nu toti oamenii inteleg la fel un citat, o carte sfanta, o religie. Binenteles, toti santem oameni pana la urma, supusi greselilor si pacatelor, insa cred eu, trebuie sa tindem permanent spre a fi mai buni.
    Tocmai pt ca e vorba de islam, o femeie crestina care afla despre islam va avea asteptari mai mari din partea sotului ei, iar daca acesta nu urmeaza intocmai islamul, va ajunge sa nu creada in islam.
     
     

  8.  
    #17
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Un barbat musulman va fi legat puternic sufleteste de mama lui...islamul invata barbatii ca mama trebuie respectata, apreciata pt efortul ei depus in educatia si cresterea copilului, si ca paradisul este la picioarele mamelor. Ei, destul de multe femei occidentale nu sant obisnuite cu aceasta atitudine si nu admit ca ele sa nu fie pe primul loc in viata sotului lor.
    da pt ca femeile occidentale se cearta cu propriile mame pt a-i lua pe ei de sot.
     
     

  9.  
    #18
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by nazirah
    da pt ca femeile occidentale se cearta cu propriile mame pt a-i lua pe ei de sot.


    DACA ESTI CRESTINA BUNA, AR TREBUI SA NU CERTI CU MAMA TA DACA EA NU E DEACORD CA TU SA IEI PE X SAU PE Y DE SOT....

     
     

  10.  
    #19
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by nazirah
    da pt ca femeile occidentale se cearta cu propriile mame pt a-i lua pe ei de sot.
    Cine te pune sa te certi pt un barbat? Daca mama ta e mai presus atunci stii ce ai de facut. Nici un barbat musulman nu a obligat o occidentala sa se marite cu el si sa-si lase familia. Dar stii toate astea nazirah insa iti place sa dai batai de cap unora...............

    Ce-o fi cu voi astazi nu stiu
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Dar stii toate astea nazirah insa iti place sa dai batai de cap unora...............
    ai vazut tu ca am intrebat ceva ?
    asa ziceam si eu.
    Cand voi sti eu si voi intreba totusi ca sa-ti dau tie personal bataie de cap , atunci sa -mi lasi o replica. OK ?
    Thank you!
     
     

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Barbatul Musulman
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 02-01-2008, 04:32 PM
  2. Replies: 3
    Last Post: 06-29-2007, 07:09 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 11:11 PM
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-02-2006, 10:07 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •