Notices
 
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 58
  1.  
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Cum adica sotia nu are voie sa tina cruci si icoane in casa atata timp cat sotul se obliga sa-i respecte religia????
     
     

  2.  
    #21
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by nazirah
    ai vazut tu ca am intrebat ceva ?
    asa ziceam si eu.
    Cand voi sti eu si voi intreba totusi ca sa-ti dau tie personal bataie de cap , atunci sa -mi lasi o replica. OK ?
    Thank you!
    Cred ca stii ce replica ai merita acum, nu? Insa aplic si la tine faza cu ignoratul, cel putin astazi ca m-ati enervat destul
     
     

  3.  
    #22
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    daca esti muslima :
    "Credinciosilor! Nici un om sa nu batjocoreasca sau sa nu ridiculizeze pe un altul, caci cei ridiculizati pot fi mai buni decat acei care-i ridiculizeaza" (49:11).
     
     

  4.  
    #23
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by nazirah
    daca esti muslima :
    "Credinciosilor! Nici un om sa nu batjocoreasca sau sa nu ridiculizeze pe un altul, caci cei ridiculizati pot fi mai buni decat acei care-i ridiculizeaza" (49:11).
    Same to you, dear

    Nu ai inteles mesajul, in fine.........
     
     

  5.  
    #24
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by genan
    DACA ESTI CRESTINA BUNA, AR TREBUI SA NU CERTI CU MAMA TA DACA EA NU E DEACORD CA TU SA IEI PE X SAU PE Y DE SOT....
    De fapt o buna crestina nu ar trebui sa se implice din prima intr-o relatie cu un musulman. Mai in gluma,mai in serios,Nazirah a scos in evidenta un aspect real,si anume ca la noi(la romani,nu zic neaparat crestini) omul trece peste toate cand iubeste,inclusiv peste parinti.Fiindca de la o varsta noi nu mai acceptam ca parintii sa ia decizii de viata pentru noi,oricat de mult i-am iubi s i i-am respecta.Poate multe din fetele de aici,prin diverse decizii,au frant inima mamelor si tatilor lor,dar totusi raman neclintite in hotararile lor,fiindca asa suntem noi.
     
     

  6.  
    #25
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by nazirah
    daca esti muslima :
    "Credinciosilor! Nici un om sa nu batjocoreasca sau sa nu ridiculizeze pe un altul, caci cei ridiculizati pot fi mai buni decat acei care-i ridiculizeaza" (49:11).

    "O,voi cei care credeti!Sa nu rada un neam de alt neam care s-ar putea sa fie mai bun decat el,nici muierile [sa nu rada] de alte muieri care s-ar putea sa fie mai bune decat ele!Nu va ocarati si nu va batjocoriti cu porecle unii pe altii.Ce rau este numele urat si rusinos ,dupa credinta!Iar cei care nu se caiesc,aceia sunt nelegiuiti." -Quran ,Surat Hujurat (49),verset 11

    Cred ca asta nu este valabil numai pentru muslime,nu?Sau numai musulmanii cred??????????
    Vai myryam,de unde ai scos ineptia asta?Inseamna ca nici un evreu nu ar trebui sa aiba de a aface cu o crestina?Si tot asa?Pai atunci ce inseamna intregirea credintei?Si pana la urma omul poate trece peste toate in afara de ALLAH swt,caci la El ne vom intoarce.
    Ce te faci daca in Ziua de Apoi te trezesti ca ai fost in mare ratacire??????
    Eu cred ca inima unei mame sau a unui tata nu se poate frange decat facand ceva rau,ori cele mai multe dintre muslimele pe care le cunosc nu au facut altceva decat au devenit mai bune credincioase decat erau si si-au intregit o credinta deja existenta,nu au devenit nici politeiste,nici atee,nici nu si-au denaturat vietile,ba din contra,au evoluat ...de ce s-ar frange inima unei mame?Doar pentru ca nu urmeaza fiica un drum pe care il urmeaza marea majoritate a celor din jurul casei?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #26
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by maryam
    "O,voi cei care credeti!Sa nu rada un neam de alt neam care s-ar putea sa fie mai bun decat el,nici muierile [sa nu rada] de alte muieri care s-ar putea sa fie mai bune decat ele!Nu va ocarati si nu va batjocoriti cu porecle unii pe altii.Ce rau este numele urat si rusinos ,dupa credinta!Iar cei care nu se caiesc,aceia sunt nelegiuiti." -Quran ,Surat Hujurat (49),verset 11

    Cred ca asta nu este valabil numai pentru muslime,nu?Sau numai musulmanii cred??????????
    Vai myryam,de unde ai scos ineptia asta?Inseamna ca nici un evreu nu ar trebui sa aiba de a aface cu o crestina?Si tot asa?Pai atunci ce inseamna intregirea credintei?Si pana la urma omul poate trece peste toate in afara de ALLAH swt,caci la El ne vom intoarce.
    Ce te faci daca in Ziua de Apoi te trezesti ca ai fost in mare ratacire??????
    Eu cred ca inima unei mame sau a unui tata nu se poate frange decat facand ceva rau,ori cele mai multe dintre muslimele pe care le cunosc nu au facut altceva decat au devenit mai bune credincioase decat erau si si-au intregit o credinta deja existenta,nu au devenit nici politeiste,nici atee,nici nu si-au denaturat vietile,ba din contra,au evoluat ...de ce s-ar frange inima unei mame?Doar pentru ca nu urmeaza fiica un drum pe care il urmeaza marea majoritate a celor din jurul casei?
    Myryam,casatoriile mixte sunt interzise de Biserica.Si chiar de n-ar fi,ma iau pe mine drept exemplu,n-as putea sa am o relatie cu un musulman,cu un evreu,etc. fiindca pentru mine credinta mea e foarte importanta,e un mod de viata,si vreau ca acest mod de viata si de gandire sa-mi fie impartasit de cel pe care il iubesc.Nu agreez ideea de cuplu in care unul trage la hais si altul la cea.
    Referitor la frangerea inimii,stii ca parintii au uneori o perspectiva total diferita asupra binelui si raului ,fata de copiii lor.Amandoua suntem mame si vrem ce e mai bun pentru copiii nostri,sau ce credem noi ca e mai bun:eu crestinismul,tu islamul. Daca fiicele noastre ne-ar insela sperantele si asteptarile,nu ne-ar frange inima?Cred ca intelegi ce vreau sa zic.Ma scuzi,sunt si foarte obosita si poate nu exprim prea clar ce am in gand.
     
     

  8.  
    #27
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pt genan si rania: nu inteleg ce ati sarit asa la postarea scrisa de nazirah.

    si nu sant de acord cu faptul ca o crestina nu trebuie sa se certe cu parinti...scuzati-ma, dar daca parintii ne cer ceva gresit, sa tacem din gura? mai ales ca unii parinti au prostul obicei de a considerea parerea lor ca fiind adevarul absolut.

    inteleg complet ce a vrut sa spuna nazirah in legatura cu cearta dintre parinti si fata lor din cauza sotului pe care ea il doreste.
    am vazut atatea cazuri...si nu mi se pare normal ca parintii sa incerce sa impuna ce sot sa-si aleaga fiica lor...chiar daca aceasta ar gresi, este dreptul ei de a-si alege propria viata, si daca casatoria aleasa de ea este cu adevarat o greseala, atunci ea va suporta consecintele...
    nu inteleg, adica parintii nu au gresit cu nimica in viata lor? sant detinatorii adevarului si cunoasterii universale?
    toti invatam in viata, indiferent de varsta si de calitatea noastra.

    orice lucru in viata noastra se intampla cu un motiv, si dragostea nu apare asa, de la sine...

    citatul din Coran dat exemplu ar trebui sa le faca pe musulmancele care se cearta ca orice femei sa le fie rusine...eu nu inteleg, islamul este cu mult superior unor jigniri si cuvinte aruncate atat de usor...sau nu am inteles eu bine islamul?
     
     

  9.  
    #28
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    cat despre casatoriile mixte...ce sa zic, Biserica nu accepta.
    unde scrie ceva in Biblie referitor la interzicerea casatoriilor mixte?din cate stiu eu nicaieri...
    parca ar fi prima data cand are loc o casatorie mixta, astfel de casatorii (intre oameni de diferite religii) se intampla de cand lumea.

    atata timp cat doi oameni cred in Dumnezeu, care e problema? nu e mai rau cand doi oameni se casatoresc in Biserica si unul dintre ei este de fapt ateu, sau chiar amandoi sant necredinciosi? cu ce il multumeste pe Dumnezeu casatoria lor?
     
     

  10.  
    #29
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Nu stiu ce sa zic despre Biserica , daca accepta sau nu casatoriile mixte, dar tare mi-a fost de mirare , ca sora mea, sotul careia este catolic vor sa faca cununia la biserica, dar....Din cate am inteles eu ea trebuie sa se boteze ( sau nu mai stiu eu ce) ca sa fie catolica, pentru a putea infaptui cununia.
    Deci nu mai stiu. Cica religia nu i se impune nimanui , dat pana la urma ....
    Allah sa ne aiba in grija sa
     
     

  11.  
    #30
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Iman, nu cred ca situatia e asa pt ca Biserica Catolica permite casatoriile mixte intre ortodocsi si catolici. Sora ta are nevoie de permisiunea ierarhului ortodox al locului. Dupa aceasta casatorie sora ta nu va fii obligată stricto sensu sa boteze viitori copii în Biserica Catolica, aşa cum nici parţii ortodoxe nu i se poate impune ca pe o obligaţie botezarea copiilor în Biserica Ortodoxa.
     
     

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Barbatul Musulman
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 02-01-2008, 04:32 PM
  2. Replies: 3
    Last Post: 06-29-2007, 07:09 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 11:11 PM
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-02-2006, 10:07 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •