Notices
 
Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 31 to 40 of 58
  1.  
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Cum adica sotia nu are voie sa tina cruci si icoane in casa atata timp cat sotul se obliga sa-i respecte religia????
     
     

  2.  
    #31
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Nu era vorba de botezul copiilor.Si verisorul meu s-a casatorit cu o catolica si a trebuit sa mearga in biserica sa-si faca botezul.Eram mica,dar tin minte ca l-au bagat cu capul in apa de cateva ori,dupa care le-au dat [permisiunea de a se casatori.
     
     

  3.  
    #32
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    pai se pare ca , catolicii permit casatoriile mixte chiar am gasit la ei pe site o astfel de lamurire.
    Casatorii mixte se gasesc peste tot, mai ales si la vedete , spre exemplu Mutu si Consuelo sunt de confesiuni diferite , ea fiind catolica.Ei s-au casatorit la Roma in rit ortodox, desi mireasa este catolica.Deci, se poate .
    Altele in semn de iubire pt prietenii lor, trec la confesiunea lor, gen Monica Gabor si Columbeanu.
     
     

  4.  
    #33
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by nazirah
    pai se pare ca , catolicii permit casatoriile mixte chiar am gasit la ei pe site o astfel de lamurire.
    Casatorii mixte se gasesc peste tot, mai ales si la vedete , spre exemplu Mutu si Consuelo sunt de confesiuni diferite , ea fiind catolica.Ei s-au casatorit la Roma in rit ortodox, desi mireasa este catolica.Deci, se poate .
    Altele in semn de iubire pt prietenii lor, trec la confesiunea lor, gen Monica Gabor si Columbeanu.
    Pe mine ma scoate din sarite ca daca e vorba de o crestina se vorbeste delicat "cu semne de iubire" ,dar daca e vorba de una convertita la islam,casatorita cu un musulman evident,aaaa aia a fost fortata,i s-a impus,e vai de ea!
    Asa cum mi-e sila de mentalitatea asta ,la fel mi-e sila si de alea care "in semn de iubire" trec la alte rituri,religii etc.
    Aici nu este vorba de nici un semn de iubire.Sa faci asta este egal cu ipocrizia.Aici este vorba de sufletul tau.Atunci cind nu iti pasa de el,si cind nu dai doi bani pe religie poti zice fluturindu-ti gingas genele ca in semn de iubire ai facut si-ai dres.(vorbesc la modul general,fara vreo adresa directa,specific acum ca n-am chef de explicatii)
     
     

  5.  
    #34
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    da hannen,ai dreptate...insa nu uita ca uneori dragostea trece prin stomac...pana sa ajunga la cap.
    Am inteles myryam dar nu iti impartasesc opiniile.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #35
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    39
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Acum sa nu sariti pe mine pentru ce voi zice. Eu am auzit de multe casatorii intre musulmani si crestine. In timp crestinele s-au convertit la Islam nu stiu daca pentru sot sau daca au fost convinse de aceasta religie.Voi cunoasteti cazuri de crestine casatorite de multi ani cu musulmani?
     
     

  7.  
    #36
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by amal
    pt genan si rania: nu inteleg ce ati sarit asa la postarea scrisa de nazirah.

    si nu sant de acord cu faptul ca o crestina nu trebuie sa se certe cu parinti...scuzati-ma, dar daca parintii ne cer ceva gresit, sa tacem din gura? mai ales ca unii parinti au prostul obicei de a considerea parerea lor ca fiind adevarul absolut.

    inteleg complet ce a vrut sa spuna nazirah in legatura cu cearta dintre parinti si fata lor din cauza sotului pe care ea il doreste.
    am vazut atatea cazuri...si nu mi se pare normal ca parintii sa incerce sa impuna ce sot sa-si aleaga fiica lor....



    amal, tu de exemplu ca esti de religie musulmana, daca mama ta (nu zic de tata, zic strict de mama) doamne fereste se impotriveste casatoriei tale cu viitorul sot ( iar daca esti casatorita, felicitari), tu ca musulman nu ai voie sa certi cu ea.... iti ramane de facut numai sa ii explici cu frumosu si sa nu certi, in sensu de tipat....
    ca sa nu mai zic ca , ca si musulmani nu avem voie sa facem altceva decat ce zice mama noastra.. nu avem voie sa nu o ascultam decat in cazul in care ea iti impune ceva ce e gresit dpdv al religiei.. si atunci nu ai voie sa certi cu ea, ci doar sa ii explici cu calm cum stau lucrurile...
    atunci cand profetul nostru mohammad ( saws) a fost intrebat cine e mai important dupa El, a rapsuns MAMA TA.. si apoi? a raspuns MAMA TA si apoi ? a raspuns MAMA TA si apoi? a raspuns TATAL TAU...

    Quote Originally Posted by amal
    chiar daca aceasta ar gresi, este dreptul ei de a-si alege propria viata, si daca casatoria aleasa de ea este cu adevarat o greseala, atunci ea va suporta consecintele...
    nu inteleg, adica parintii nu au gresit cu nimica in viata lor? sant detinatorii adevarului si cunoasterii universale?
    toti invatam in viata, indiferent de varsta si de calitatea noastra....
    cu siguranta ca si ei au facut greseli in viata lor, pt ca nimeni nu e perfect... insa asta nu ne da dreptul sa le fim neascultatori.....

     
     

  8.  
    #37
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by diamond
    In timp crestinele s-au convertit la Islam nu stiu daca pentru sot sau daca au fost convinse de aceasta religie.Voi cunoasteti cazuri de crestine casatorite de multi ani cu musulmani?
    te referi la casatorii care au durat (si inca mai dureaza) dintre doua persoane : el musulman si ea crestina si ea care nu si-a schimbat religia in acesti "multi ani"?

     
     

  9.  
    #38
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    39
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Ce vroiam sa spun. Observ ca am cateva colege de facultate care sunt maritate cu musulmani ele fiind crestine dar sunt casatorii recente.Ce vroiam sa spun cu exemplul. Tatal meu a avut de curand intalnirea de 20 de ani de cand a terminat facultatea, cu colegii lui. Si multe colege de lui s-au casatorit cu musulmani in timpul facultatii sau dupa. Acum dupa reuniune a aflat ca majoritatea s-au convertit la Islam ca traiesc in tari arabe, o parte in romania dar sunt trecute la Islam. Eu am observat printre colegele mele de facultate ca arabii musulmani au mare trecere la fetele nosatre crestine.Daca sunt fete cu intentii familiste sunt o buna alegere pentru ca de obicei majoritatea nu vor sa-si faca o iubita ci o logodnica sau sotie, asa ii auzi cel putin zicand.O ruda foarte apropiata de mea s-a casatorit in egipt cu un domn si a trecut la islam in urma cu multi ani.Intrebata de ce a facut asta , a zis ca islamul e un mod de viata nu doar o religie si ea nu poate trai decat cu sotul ei intr-un mod islamic de viata. Apoi a devenit foarte indragostita de islam desi nu era la inceput .Numai sa o auziti ce sunete scoate cand vede icoane la bunica in casa cand vede calendarul cu sfinti si femeile pupand mana preotilor,
     
     

  10.  
    #39
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by diamond
    Ce vroiam sa spun. Observ ca am cateva colege de facultate care sunt maritate cu musulmani ele fiind crestine dar sunt casatorii recente.Ce vroiam sa spun cu exemplul. Tatal meu a avut de curand intalnirea de 20 de ani de cand a terminat facultatea, cu colegii lui. Si multe colege de lui s-au casatorit cu musulmani in timpul facultatii sau dupa. Acum dupa reuniune a aflat ca majoritatea s-au convertit la Islam ca traiesc in tari arabe, o parte in romania dar sunt trecute la Islam. Eu am observat printre colegele mele de facultate ca arabii musulmani au mare trecere la fetele nosatre crestine.Daca sunt fete cu intentii familiste sunt o buna alegere pentru ca de obicei majoritatea nu vor sa-si faca o iubita ci o logodnica sau sotie, asa ii auzi cel putin zicand.O ruda foarte apropiata de mea s-a casatorit in egipt cu un domn si a trecut la islam in urma cu multi ani.Intrebata de ce a facut asta , a zis ca islamul e un mod de viata nu doar o religie si ea nu poate trai decat cu sotul ei intr-un mod islamic de viata. Apoi a devenit foarte indragostita de islam desi nu era la inceput .Numai sa o auziti ce sunete scoate cand vede icoane la bunica in casa cand vede calendarul cu sfinti si femeile pupand mana preotilor,
    ai foarte mare dreptate cand spui ca sunt si baieti care vin in romania la studii si spun de la bun inceput ca sotia lor o sa fie din tara lor, nu din romania.. si apoi inca un an sau doi sunt logoditi / casatoriti.....
    mai sunt unii care vin si zic din start ca imbina scoala cu distractia ca doara romancele sunt frumoase iar ei care au bani.... iar apoi cand ajung acasa, vin cu fruntea sus ca ei sunt domnu doctor sau domnu inginer si gata, isi cauta nevasta, evident buna si cuminte,scoasa din plic, uitand tot ce au facut pe unde au umblat...
    apoi mai e o categorie care vin aici... si nu se gandesc la ce-o sa fie.... si ajung sa se indragosteasca.... si o iau pe ea de nevasta.... si in cazul asta exista doua posibilitati... fie ea ramane indiferenta la capitolul islam si e sotia lui si atat, fie ea incepe sa citeasca si sa caute ce e islamul, sa gaseasca cat mai multe lamuriri din punctul asta de vedere... si astfel, cand ajunge sa il inteleaga (mai repede sau mai tarziu , depinde de fiecare) atunci isi schimba si religia.....

    si sa stii ca sunt foarte multe familii care rezista de mai mult de 20 de ani, si ea nu si-a schimbat religia... iar el nu a obligat-o.... atata timp cat exista respect unu fata de altu, din partea lui pt religia ei si din partea ei pt religia lui, de ce nu?

     
     

  11.  
    #40
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    39
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    A-ti dat aici un exemplu cu monica gabor de parca ar fi un exemplu doar pentru ca s-a convertit . Nu e un exemplu pentru ca fata asta accepta sa stea cu un barbat chiar daca parintii ei nu sunt de acord cu aceasta relatie, mai lasa si sa-i fie fimata viata non stop pentru niste bani. Ce model reprezinta ea pentru noi de ne este aratata viata ei , o adolescenta ,sta necasatorita cu un barbat care i-ar putea fi tata, deci e concubinaj , si nu are nici acordul parintilor in treaba asta. televiziunea sufera greu de subiecte
     
     

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Barbatul Musulman
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 02-01-2008, 03:32 PM
  2. Replies: 3
    Last Post: 06-29-2007, 06:09 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 10:11 PM
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-02-2006, 09:07 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •