Notices
 
Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 58 of 58
  1.  
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Cum adica sotia nu are voie sa tina cruci si icoane in casa atata timp cat sotul se obliga sa-i respecte religia????
     
     

  2.  
    #51
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    pt crestine este foarte greu cand aleg un barbat musulman cu intentia de a se casatori cu el. atat societatea cat si parintii ei refuza si comenteaza alegerea ei.


    Draga surioara,sa stii ca nici din partea parintilor musulmani,lucrurile nu stau prea diferit.
    Si asta nu se intampla numai din rea vointa,necunoastere,nestiinta,samd.Sunt o serie intreaga de elemente care produc acest efect de respingere in capul oamenilor...Atat de multe,incat,aproape ca am putea face un subiect separat,discutand despre ele
    Ceea ce este important de retinut,parintii,in covarsitoarea majoritate a cazurilor,nu reactioneaza astfel decat din iubire pentru copiii lor!Numai cand vei avea si tu copii,insha Allah,vei intelege despre ce vorbesc

    Si,da,ai dreptate,numai Allah(SWT) stie ce ne e scris!
    (Iar eu sunt dintre cei carora le-a fost -----strat acest fapt incontenstabil aproape in fiecare zi a vietii,cu varf si indesat!
    Alhamdulillah!).


    "am intalnit mame a caror fiice sant odorul pretios din viata lor.
    nu ar fi ceva anormal, daca nu ar incerca sa le impuna cu cine sa se intalneasca (si nu ma refer doar la 'boyfriends" ci la prieteni in general, fete sau baieti) si daca nu le-ar fi facut scandal pentru ca ele vroiau sa locuiasca in alt oras decat parintii. Faptul ca doreau sa locuiasca in alt oras decat parintii era evident din cauza controlului fortat al parintilor. La casatorie sa nu mai zic cate motive de impotrivire au gasit."

    Ba eu am vazut si tati ale caror fete sunt odoarele pretioase

    Eu nu as "impune" fetelor mele ce prietene sa aiba,dar ma voi stradui sa le educ in asa fel incat sa le ajut sa aleaga singure.
    Acesta este un lucru foarte important in viata,sa stii sa-ti alegi prietenii...De-ai sti cati oameni isi irosesc vietile lor dintr-o astfel de alegere proasta!!!
    Si stii cum e ,"rudele ti le da Dumnezeu,dar prietenii ti-i alegi"

    Cat despre casatoriile interreligioase,wikipedia face o foarte completa relatare pe acest subiect,din prisma tuturor religiilor.Vi-l recomand cu caldura.

    Cat despre "convertire cu forta"...hmm!Pai asta e un nonsens!
    Iar eu,ce sa va spun,la o adunare sumara,cunosc mai multe familii mixte,decat familii in care sotia nemusulmana s-a convertit!...Asa ca,nu stiu de unde atata "forta"

    Aaa,sa nu uit:Genan,masha Allah aleki!Barrakallahu fiki,draga mea.
    Am ramas extrem de placut impresionata de maturitatea ce emana din postarea ta!Halal de parintii care ti-au dat asa o educatie!
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

  3.  
    #52
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Cineva a spus bine ca o casatorie mixta e mai simpla cand nu sunt copii. Cum poate o mama crestina sa-si invete copilul Islam daca ea nu crede in aceasta religie?
    de aceea sunt de parere ca o casatorie mixta inseamna multe compromisuri...
     
     

  4.  
    #53
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    nazirah nimika nu e greu fara ajutorul lui Allah Ta'ala
    de exemplu din punctul meu de vedere e greu o casatorie mixta mai ales intre muslim-non muslim....
    dar asta o spun ipotetic pentru ca nu stiu cum e
    al hamdu li Allah sunt musulmana si sotul si el musulman asa ca nu am nici o problema si nici nu trebuie sa facem vreun compromis
    dar sunt atatea cazuri de casatorii mixte,casatorii fericite in care cei 2 au reusit....
    nu putem vorbi sa spunem ca e ceva greu....totul e usor cu mila lui Allah
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    #54
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by nazirah
    Cineva a spus bine ca o casatorie mixta e mai simpla cand nu sunt copii. Cum poate o mama crestina sa-si invete copilul Islam daca ea nu crede in aceasta religie?
    de aceea sunt de parere ca o casatorie mixta inseamna multe compromisuri...
    Intr-adevar e greu sa il indemni pe un copil sa faca ceva ce tu insati nu faci? Cum sa nu manance el carne de porc, cand tu mananci? Cum sa se roage el, daca vede ca mama sa la ora de rugaciune sta si se uita la televizor...si nu stiu cum ai putea sa ii explici cuiva ce inseamna viata de musulman, daca nu o traiesti pe propria piele
     
     

  6.  
    #55
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    nu-i nimic, il crestinam.................................. !
     
     

  7.  
    #56
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by nazirah
    nu-i nimic, il crestinam.................................. !

    stii in islam se spune ca toti ne nastem musulmani dar suntem indemnati de catre parinti catre diferite religii la care ei sunt adepti...
    eu nu am ales crestinismul ci mi-a fost impus...asa cum se pare ca ai vrea u sa ii faci copilului tau..."l-ai crestiniza"...nu l-ai lasa sa aleaga..!!!!
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  8.  
    #57
    Member crisgirl's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    spain
    Age
    47
    Posts
    5
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Buna, vreau sa iti spun din propria mea experienta, ca eu sint ortodoxa iar perechea mea e musulman. Sintem impreuna fara nici un fel de problema , viata noastra e la fel de normala ca si restul familiilor, el nu imi interzice nimic, eu nu ii interzic nimic,la noi in casa avem de toate , fara restrictie. Familia mea il accepta , il cunoaste, il respecta. Eu zic un lucru , ca cel mai important in lume e ca 2 persoane care sint impreuna sa se iubeasca si sa se respecte la infinit, asa cum Dumnezeu si Allah vrea. La urma urmei toti avem acelasi Dumnezueu doar ca omenirea il vede fiecare in felul si religia lui mai diferit. Eu respect religia lui , el respecta religia mea, ne iubim si respectem reciproc, ce mai conteaza parerea lumii?
     
     

  9.  
    #58
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by crisgirl View Post
    Buna, vreau sa iti spun din propria mea experienta, ca eu sint ortodoxa iar perechea mea e musulman. Sintem impreuna fara nici un fel de problema , viata noastra e la fel de normala ca si restul familiilor, el nu imi interzice nimic, eu nu ii interzic nimic,la noi in casa avem de toate , fara restrictie. Familia mea il accepta , il cunoaste, il respecta. Eu zic un lucru , ca cel mai important in lume e ca 2 persoane care sint impreuna sa se iubeasca si sa se respecte la infinit, asa cum Dumnezeu si Allah vrea. La urma urmei toti avem acelasi Dumnezueu doar ca omenirea il vede fiecare in felul si religia lui mai diferit. Eu respect religia lui , el respecta religia mea, ne iubim si respectem reciproc, ce mai conteaza parerea lumii?
    Sigur ca nu conteaza, decat in masura in care poti elimina ceea ce este rau in ea, extragand si insusindu-ti ceea ce este bun.
    Atat timp cat voi doi sunteti f bine, pare ca asta e tot ce conteaza.
    Important este sa fiti bine si in jurul vostru sa fie bine, sa faceti bine celor pe care ii iubiti si sa aveti o viata asa cum trebuie.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Barbatul Musulman
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 02-01-2008, 04:32 PM
  2. Replies: 3
    Last Post: 06-29-2007, 07:09 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 11:11 PM
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-02-2006, 10:07 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •