Notices
 

Thread: Razbunarea

Results 1 to 7 of 7
  1. Razbunarea 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Răzbunarea


    Ea e o femeie frumoasa cu ochii verzi si pielea albă şi cu un destin de poveste sau mai bine zis e ea însăşi o poveste. Ea este ca un vis frumos care ai vrea să se repete. Deşi ochii ei poarta o imensă tristeţe oricine o întâlneşte nu o poate uita niciodată. Un zâmbet inocent de copilă nevinovată este bijuteria pe care o poartă permanent cu ea. E un amestec de modern şi tradiţional. Vălurile ei colorate o fac să semene cu un vânt de primăvară care a spulberat petalele pomilor abia înfloriţi apoi le-a amestecat ca un pictor neîndemânatic. Ar fi multe de spus despre eroina poveştii mele, dar deocamdată e suficient atât. O vom numi Tabassum, prietenii o alintă Tabu. Tabu e supărată pe lume, pe viaţă, pe tradiţii, pe prejudecăţi aşa că a hotărât să le înfrunte pe toate şi să dea o lecţii lumii care a rănit-o cândva. De fapt războiul ei nu e cu întreaga lume, ci cu prejudecăţile care înrobesc femeia, îi fură drepturile şi o rănesc. Tabu are o idee fixă, societatea nu apără femeile de abuzurile care le transformă în victime neajutorate. Tabu este o femeie în care s-au întâlnit frumuseţea, inteligenţa, bunătatea şi cultura, dar din păcate lumea nu vede decât părţi din Tabu care e aproape perfectă şi care dacă ar fi percepută la adevărata ei valoare ar putea fi regina inimilor. În urmă cu câţiva ani Tabu a simţit gustul trădării, partenerul ei de viaţă a plecat după o himeră pe care a întâlnit-o întâmplător pe drum. Şi pentru că şi el era orb asemeni multor alţi oameni care au întâlnit-o pe Tabu şi nu au evaluat-o corect, a văzut doar părţi din ea, deşi Tabu e mai mult decât au putut ochii lui să perceapă, a preferat himera deşi avea în faţa ochilor o realitate. Dar lumea e superficială, lucru pe care Tabu l-a înţeles mult prea târziu, însă până a ajuns la această concluzie Tabu a suferit puţin,s-a diluat în propriile ei decepţii, a ars în durerile vieţii, s-a evaporat în aerul disperării, s-a sufocat în propriile eşecuri, apoi a renăscut şi în naivitatea ei a crezut că lumea e totuşi ceea ce simţea ea. Şi de data aceasta nu s-a înşelat. Cineva a văzut dincolo de văl şi de aparenţe şi a înţeles că în Tabu se ascunde o persoană complexă şi interesantă. Îl vom numi pe acest mare savant în sufletul lui Tabu, Imran. Imran era şi el o inimă rănită de superficialitatea lumii. Era mai tânăr cu zece ani decât Tabu cea greu de descoperit de către lumea superficială dar cu toate acestea era egalul lui Tabu. Erau asemănători ca două picături de apă. În sfârşit Tabu şi-a găsit jumătatea în persoana lui Imran, care era fratele geamăn al sufletului ei. O întâlnire pregătită de destin a făcut fericiţi doi oameni. Tabu îşi priveşte hainele roşii brodate cu auriu, care o aşteaptă pe un umeraş în dulap. Hainele ei de mireasă o aşteaptă tăcute în dulap cam de vreo 3 săptămâni. Dacă ar putea vorbi ele s-ar certa cu Tabu. I-ar spune ,, ascultă, Tabu, ne-am plictisit în dulap, sper că nu ne laşi pradă moliilor şi nici nu ne vei transforma în haine inutile, pe care de obicei le dai primului venit.” În sfârşit ziua cea mare a venit. Astăzi vălul roşu o va ascunde pe Tabu cea neînţeleasă şi care în sfârşit a fost descoperită de Imran. O va ascunde de ochii lumii care oricum nu o poate descoperi pe Tabu nici când ea e vizibilă. Tabu e fericită azi, îşi îmbracă încet, aproape ca într-un ritual sacru hainele de mireasă. Îşi pune încet fiecare brăţăra, fiecare clamă, care îi susţine superbul păr negru. Să nu îmi reproşaţi că am creat o eroină ca în poveştile siropoase. Cred că lumea nu ar citi mai mult de zece rânduri dintr-o poveste în care eroina e urată. Să lăsăm urâţenia doar realităţii şi să păstrăm măcar în poveşti frumuseţea morala şi fizică care e pe cale de dispariţie în lumea reală care e dureros de superficială. Să revenim la Tabu, ea l-a rugat pe Imran să sune la moschee şi să programeze nunta , dar l-a rugat să nu spună nimănui cine e mireasa lui. Deşi lui Imran nu i-a fost clar ce pune la cale Tabu, a acceptat. În moschee invitaţii lui Tabu şi Imran se adunaseră deja şi aşteptau nerăbdători să apară mirii. Cine era mireasa era un secret total. Se ştia doar cine e mirele, dar nu şi cine e mireasa lui. Pe la colţuri fiecare îşi dădea cu părerea, am spus că erau adunaţi în moschee şi în mintea unora s-a născut întrebarea, cum adică vorbeau pe la colţuri într-un loc sacru? Pentru unii moscheea e doar o clădire ornată frumos, o clădire ca oricare alta, care nu are nicio încărcătură spirituală. Imran şi mireasa lui misterioasă au intrat în moschee. Vălul roşu o acoperea complet pe Tabu. Nu se vedeau decat o rochie roşie de mireasă pakistaneză brodată superb, însă cine era ascunsă în acestea era greu de ghicit. Nici măcar părinţii lui Imran nu ştiau cine e nora lor. Asta a fost dorinţa lui Tabu. Printre invitaţi erau inclusiv fostul soţul al lui Tabu cu himera lui. Mireasa a venit, imamul a pronunţat formula de căsătorie, în prezenţa tuturor. Unchiul ei a fost cel care a reprezentat-o pe Tabu cea greu de perceput. Apoi i s-a cerut miresei un act de identitate, o mână înroşită de henna i-a intins lui Imran cartea de identitate. Imamul a luat actul şi a amuţit, a descoperit că mireasa lui Imran era Tabassum. Tabassum cea suparata pe lumea superficială. Invitaţii erau revoltaţi, un tânăr ca Imran să se căsătorească cu o femeie ca Tabu? Revoltător!!! Toţi erau uluiţi, furioşi, au început să comenteze, la ce ne-aţi invitat? La căsătoria unui tânăr cu o femeie cu zece ani mai în vârstă decât el? Ruşinos, scandalos. Sala s-a umplut de voci care îşi exprimau părerea revoltate!!! Tabu iar ai creat o dilema, uite cum invrăjbeşti lumea cu deciziile tale! Of Tabu unde îţi e capul? Imran i-a luat mâna soţiei lui şi i-a descoperit faţa frumoasei pe care doar el a fost în stare să o preţuiască la adevarata ei valoare. Tabu a început să vorbească calmă, ce e atât de neobişnuit la această căsătorie? De ce nu reacţionaţi atât de acid şi atunci când o fată de 18 ani este căsătorită cu cineva de 40? De ce pentru un bărbat este normal, iar dacă o femeie face această alegere este condamnata? Doar 10 ani ne despart pe mine şi pe Imran , ne despart doar fizic vorbind, deoarece din alte puncte de vedere noi suntem identici. Am procedat precum Profetul Muhammad, care a avut curajul să se căsătorească cu Khadigea, oare femeile nu pot urma exemplul lui? Lumea a amuţit şi a meditat apoi la ceea ce a spus Tabu. Până astăzi nu le-a trecut prin cap că şi o femeie ar putea proceda astfel. Tabu nu mai avea nimic de spus, se răzbunase aşa cum şi-a dorit de mult. Astăzi ea a câştigat de două ori, o data în faţa societăţii pentru că rănit-o aruncându-i în faţă un adevăr greu de digerat şi a doua oară pentru că Imran a încălcat convenţiile sociale căsătorindu-se cu ea. Tabu a părăsit moscheea la braţul lui Imran fericită că în sfârşit cineva a reusit să vadă dincolo de o aparenţă numită Tabassum.


     

  2. Mersi batool391 de la :

    ecrram (06-30-2011)

  3.  
    #2
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Eu cred ca nimanui nu ar trebui sa-i pese de gura lumii atat timp cat nu face un lucru rusinos.Ma bucur ca Tabassum este in sfarsit o femeie fericita,dar nu ar trebui sa vada aceasta casatorie ca pe o razbunare,ci doar ca pe o fericire personala nepasandu-i de cei care nu pot intelege.
     

  4.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Nu am stiut ca in Pakistan este o problema diferentele de varsta. Nu stiu care era problema, caci se presupune ca Imran - sotul - a cerut -o de nevasta pe Tabassum, deci el a fost cel care a luat exemplul Profetului, salal allahu alayhi wa salam, casatorind-se cu o femeie mai mare cu 10 ani.

    In plus, eu nu am inteles ce fel de Islam practicau cei doi, plus familiile lor, caci au plecat in alai la nunta precum creştinii, reunindu-se la moschee, ea era în haine roşii cu auriu, culori care nu sunt potrivite unei musulmane care îşi pazeşte modestia, căci roşul şi auriul atrag privirile, mai mult ea îşi tatuase mâinile, precum femeile din jahiliyah, lucru pe care Profetul sala allahu alayhi wa salam a interzis cu desăvârşire.

    De ce a ramas atat de uluit Imamul? Oare el nu stia ca a te casatori cu o femeie mai în varsta nu este niciun păcat şi nici lucru de blam?

    Cate femei nu sunt părăsite pe lumea asta de soţi care aleargă după altele mai tinere sau mai frumoase, sau mai stiu eu ce motiv?!! Aceasta nu este un motiv pentru care o femeie să se simtă persecutată de societate sau rănită sau nedreptăţită. Aici, cel care nedreptăţeşte e numai soţul cel fără de apreciere faţă de o soţie minunată, dar răsplata lui o va vedea el în Ziua Judecăţii.
    O altă problemă, contrară bunului comportament al musulmanului, este razbunarea. Islamul promovează iertarea, speranţa şi încrederea în puterea şi dreptatea lui Alllah subhanahu wa ta'alla, Islamul ne învaţă să ne reprimăm sentimentele negative de gen disperare, supărare, răzbunare.
    Ba dimpotrivă, ea ar trebui să fi fost muulţumitoare către Alllah subhanahu wa ta'ala că a luat de lângă ea un soţ care nu o respecta şi nu o aprecia la adevărata ei valoare, şi, după o vreme, aşa cum a fost Voia Lui, ia dat un altul asemena ei, precum El Insuşi a spus:
    Femeile cele rele sunt pentru bărbaţii cei răi, iar cei răi sunt pentru cele rele, după cum cele bune (femeile) sunt pentru cei buni (bărbaţii), iar cei buni pentru cele bune. Aceia vor fi nevinovaţi cu ceea ce spun alţii despre ei. Ei au iertare şi câştig ales.
    - sura AlNnuwr, verset 24
    Musulmanul credincios ştie că nimic din ceea ce i se întâmplă nu este fără de Voia lui Alllah subhanahu wa ta'ala, iar dacă el merge pe Calea Lui, atunci, cu siguranţă, va fi şi sub protecţia Sa şi va primi răsplată pentru răbdare, pentru îndurare şi pentru nedrepatatea ce i s-a făcut.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  5.  
    #4
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Mashallah Yvette,scurt si foarte la obiect analiza si comentariul tau,foarte bine te-ai exprimat,sunt total de acord cu tine.Citind ce ai scris as mai adauga sa fie atenta personajul principal ca acel Imran sa fie si sincer si sa nu urmareasca interese ascunse,pe care Tabassum sa nu le observe de la inceput orbita fiind din dorinta ei de a se razbuna(!!!).
     

  6.  
    #5
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    As salam aleikum,

    Povestea este o m.e.t.a.fora si trebuia inteleasa ca atare. Dar fiecare intelege ce vrea din ea. Ideea mea este mult mai profunda decat ceea ce au comentat unii si altii. Apropo de razbunare ea este permisa, desi e preferata iertarea. Tabassum si Imran sunt personificarea a doua valori a dreptatii si a respectului ptr normele islamice.
     

  7.  
    #6
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Mashallah Yvette,scurt si foarte la obiect analiza si comentariul tau,foarte bine te-ai exprimat,sunt total de acord cu tine.Citind ce ai scris as mai adauga sa fie atenta personajul principal ca acel Imran sa fie si sincer si sa nu urmareasca interese ascunse,pe care Tabassum sa nu le observe de la inceput orbita fiind din dorinta ei de a se razbuna(!!!).
    Personajul Tabassum e unul fictiv si Imran de altfel. Povestea este o ----fora, personajele la fel, doar situatiile descrise sunt o realitate dureroasa a lumii in care traim. Se pare ca unii dintre noi au uitat ca mai exista si literatura....... lucru regretabil de altfel.
     

  8.  
    #7
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Nu am stiut ca in Pakistan este o problema diferentele de varsta. Nu stiu care era problema, caci se presupune ca Imran - sotul - a cerut -o de nevasta pe Tabassum, deci el a fost cel care a luat exemplul Profetului, salal allahu alayhi wa salam, casatorind-se cu o femeie mai mare cu 10 ani.

    In plus, eu nu am inteles ce fel de Islam practicau cei doi, plus familiile lor, caci au plecat in alai la nunta precum creştinii, reunindu-se la moschee, ea era în haine roşii cu auriu, culori care nu sunt potrivite unei musulmane care îşi pazeşte modestia, căci roşul şi auriul atrag privirile, mai mult ea îşi tatuase mâinile, precum femeile din jahiliyah, lucru pe care Profetul sala allahu alayhi wa salam a interzis cu desăvârşire.

    De ce a ramas atat de uluit Imamul? Oare el nu stia ca a te casatori cu o femeie mai în varsta nu este niciun păcat şi nici lucru de blam?

    Cate femei nu sunt părăsite pe lumea asta de soţi care aleargă după altele mai tinere sau mai frumoase, sau mai stiu eu ce motiv?!! Aceasta nu este un motiv pentru care o femeie să se simtă persecutată de societate sau rănită sau nedreptăţită. Aici, cel care nedreptăţeşte e numai soţul cel fără de apreciere faţă de o soţie minunată, dar răsplata lui o va vedea el în Ziua Judecăţii.
    O altă problemă, contrară bunului comportament al musulmanului, este razbunarea. Islamul promovează iertarea, speranţa şi încrederea în puterea şi dreptatea lui Alllah subhanahu wa ta'alla, Islamul ne învaţă să ne reprimăm sentimentele negative de gen disperare, supărare, răzbunare.
    Ba dimpotrivă, ea ar trebui să fi fost muulţumitoare către Alllah subhanahu wa ta'ala că a luat de lângă ea un soţ care nu o respecta şi nu o aprecia la adevărata ei valoare, şi, după o vreme, aşa cum a fost Voia Lui, ia dat un altul asemena ei, precum El Insuşi a spus:
    Femeile cele rele sunt pentru bărbaţii cei răi, iar cei răi sunt pentru cele rele, după cum cele bune (femeile) sunt pentru cei buni (bărbaţii), iar cei buni pentru cele bune. Aceia vor fi nevinovaţi cu ceea ce spun alţii despre ei. Ei au iertare şi câştig ales.
    - sura AlNnuwr, verset 24
    Musulmanul credincios ştie că nimic din ceea ce i se întâmplă nu este fără de Voia lui Alllah subhanahu wa ta'ala, iar dacă el merge pe Calea Lui, atunci, cu siguranţă, va fi şi sub protecţia Sa şi va primi răsplată pentru răbdare, pentru îndurare şi pentru nedrepatatea ce i s-a făcut.
    Astfel de casatorii sunt o problema in ochii multor musulmani, nu doar in Pakistan. Ce e gresit sa te duci la moschee fie si in grup?. Eu nu am scris ca s-au dus in alai. Culoarea rosie nu e interzisa, privirile pot fi atrase si de o abaye neagra si un niqab, deci culoarea in care te imbraci nu are nicio relevanta din pct de vedere islamic. Tabassum era mireasa, de altfel Pakistanul e o tara in care lumea iubeste culoarea. Multumesc ptr comentariu, pe care eu il consider hilar. Islamul nu ne obliga sa fim mai putin empatici, sensibili si nici sa ne reprimam sentimentele. Islamul nu vrea sa creeze brute sau oameni insensibili, dimpotriva un credincios musulman va fi intotdeauna atent la ceea ce simte el si va da frau sentimentelor lui reale, nu va refula, nu va disimula, nu se va preface.Islamul vrea sa umanizeze fiinta umana, nu sa o dezumanizeze
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •