Notices
 
Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 114
  1. Intrebari ce astreapta raspuns-Prin Biblie spre Coran 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Raspunsurile se pot gasi citind scrierile biblice ,Sfintul Coran sau postarile de la sectiunea ,,Crestinism” si ,,Islam “de pe forumul ,,Rasarit”

    1- Cum se numeau cele doua popoare care au ocupat Mesopotamia si care sunt denumite generic,, leaganul civilizatiei lumii”.- Istorie antica -Forum Rasarit

    2- Cum il chema pe tatal lui Avraam si unde s-au stabilit dupa plecarea din Ur -Chaldea ?-Biblia,Coran,Forum Rasarit

    3-Ce popor domina teritorul Mesopotamiei la plecarea familiei lui Avraam din acesta zona - Istorie Biblica-Forum Rasarit

    4-Care sunt cele doua ,carti apartinind religiei iudaice ,care au stat la baza formarii VT si ce cuprind fiecare ?-iudaism-Forum Rasarit

    5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice-Logica,Sfintul Coran-Forum Rasarit
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    gabriela guettat (06-19-2011), yvette (07-11-2011)

  3.  
    #11
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322

    astept noi intrebari frate munir!!!!
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  4.  
    #12
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    8-Care a fost primul om(conf.bibliei) care a primit denumirea de hebrew- (evreu) ?Cine i-a dat-o si ce insemna acesta titulatura ?-Geneza- Istoria Bibliei-Forum Rasarit

    9-La cine se refera scrierile din Sfintul Coran atunci cind se vorbeste de ,,Oamenii Cartii” si ,,Oamenii Scripturii” .Exista o similitudine intre cei denumiti astfel sau ei apartin unor denominatiuni separate?-Explicatii privind termenii folositi in Sfintul Coran-Surat Al Imran

    10- Analizind cele scrise atit in Sfintul Coran cit si in Biblie ,ce legaturi credeti ca exista intre creerea de catre Allah subhana wa ta`ala a lui Adam si nasterea lui Isus ? Pot fi ele suprapuse ca forma ?- Geneza -Coran-Logica
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #13
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Surioara flor6 intrebarile le afisez in fiecare zi de dumininca lasind timp de cercetare patru zile iar raspunsurile corecte la aceste intrebari (daca este cazul) le postez simbata .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #14
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    8-Care a fost primul om(conf.bibliei) care a primit denumirea de hebrew- (evreu) ?Cine i-a dat-o si ce insemna acesta titulatura ?
    La aceasta intrebare sunt confuza.Am cautat peste tot si cred,cred! nu sunt sigura,ca primul hebrew este Iosua denumirea fiind data de locuitorii Canaanului inseamnand "om fara de tara"

    9-La cine se refera scrierile din Sfintul Coran atunci cind se vorbeste de ,,Oamenii Cartii” si ,,Oamenii Scripturii” .Exista o similitudine intre cei denumiti astfel sau ei apartin unor denominatiuni separate?
    Se face referire la iudei si crestini .
    Apartin unor denominatiuni separate deoarece iudeilor le-a fost data Tora iar crestinilor Evanghelia,chiar daca in unele puncte se aseamana sunt culte diferite cu traditii si credinte diferite.

    10- Analizind cele scrise atit in Sfintul Coran cit si in Biblie ,ce legaturi credeti ca exista intre creerea de catre Allah subhana wa ta`ala a lui Adam si nasterea lui Isus ? Pot fi ele suprapuse ca forma ?
    Coran
    Isus s-a nascut în mod miraculos, la comanda lui Allah Preaînaltul, asa cum si Adam a fost creat din pământ. Allah a spus:
    Înaintea lui Allah, Isus este asemenea lui Adam, pe care El l-a facut din lut si apoi i-a zis lui si el a fost." (Sura 'Al-'Imran:59).
    Aceasta este asemanarea din punctul meu de vedere,creerea in mod miraculos,dar sa nu uitam modul de creeare a fost diferit,Adam fiind creat din lut,iar Isus a fost nascut.
    Adam a fost primul om creeat,omul din care se va naşte generaţie după generaţie iar Isus a fost creeat pt a aduce oamenilor Cuvantul lui Allah.


    Biblie
    Isus este fiul lui Dumnezeu,si mai gasim in (Luca 3:37) adevaratul fiu al lui Dumnezeu este Adam.Si de aici ma complic singura:
    La început era Cuvântul(Isus), şi Cuvântul(Isus) era cu Dumnezeu, şi Cuvântul(Isus) era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. (Ioan 1:1-3)
    de aici as intelege ca Adam a fost creat, Domnul Isus nu. El a existat ca şi Dumnezeu din veşnicii. Adam a fost creat prin Domnul Isus, aşa cum spune şi Scriptura!!!
    Adam a murit. El a fost un muritor. Domnul Isus însă, după ce şi-a dat trupul Său să fie jertfit pentru păcatele întregii omeniri (Ioan 1:29), a înviat a 3-ea zi şi acum este viu.
    Adam a păcătuit, Domnul Isus a trăit fără păcat.
    Si daca e sa vb despre toate ce am gasit prin biblie diferenţele dintre Adam şi Isus sunt incomparabile, iar legatura care imi vine in minte este cea ca Dumnezeu L-a creat pe Isus pentru a fi sacrificat pentru pacatul lui Adam dupa sute de ani. Adam a pacatuit si Isus a platit pentru asta.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  7.  
    #15
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .Surioara flor6 toata gratitudinea si respectul meu pentru zelul tau si pentru dorinta ta de a patrunde intelesurile revelatiei divine .Chiar daca nu sunt mai multi cei interesati este pierderea lor nu a ta.Mergi inainte si ai sa iti dai seama cit de mult vei cistiga prin acesta dorinta de cunostere.
    Poate intrebarile acestea au fost mai grele ,dar raspunsurile tale sunt bunicele si faptul ca ai incercat sa aduci argumente cu citate biblice este un lucru bun .Daca ai fi fost un picut mai atenta fie la nuanta intrebarii cit si la unele pasaje din scrierile biblice erau niste raspunsuri perfecte.Sa nu cedezi si sa nu te superi ca greseti .Mai bine gresesti incercind decit sa renunti inainte de a incerca.
    Acum am sa iti dau raspunsul corect la intrebarea nr. 8

    -Care a fost primul om(conf.bibliei) care a primit denumirea de hebrew- (evreu) ?Cine i-a dat-o si ce insemna acesta titulatura ?
    La prima parte a intrebarii raspunsul era-....- Avraam -
    Geneza 14:13
    A venit unul, care scăpase, şi a dat de ştire lui Avram, evreul;
    La partea a doua a intrebarii raspunsul tau este corect.
    La intrebarea nr 9 - Raspunsul tau surioara este corect doar argumentatia este un pic deficitara in continut.Pentru o mai buna intelegere trebui sa stim ca :

    1-Torah+Tanach=Biblia ebraica(folosita doar de evrei) = Cartea(la care se face referire in Sfintul Coran) =>,,Oamenii Cartii"
    Cind va fi tradusa in limba greaca aceasta va primii denumirea de V.T. sau Septuaginta

    2-V.T(Septuaginta).+N.T.(tradus sau scris in limba greaca) =>Scriptura (folosita doar de crestinii neevrei-=>,,Oamenii Scripturii "-la care face trimitere Sfintul Coran

    Raspuns pentru intrebarea nr.10
    -Adam a fost creat prin actiune directa (altfel decit toata cratia divina)
    Geneza 2:7
    Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu
    .
    iar Isus prin Vointa si Cuvint (asemenea totalitatii creatiei divine) vezi Luca cap.1 vs.35;37
    35-Ingerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va coborî peste tine, şi puterea Celui Preaînalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.
    37-Căci niciun cuvânt de la Dumnezeu nu este lipsit de putere.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #16
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    va multumesc mult si nu am de ce sa ma supar,eu am incercat dar biblia e f complicata pt mine si mereu ma incurc singura cand incerc a o intelege.nu gasesc logica. eu mai astept intrebari ca imi place sa cercetez!!
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  9.  
    #17
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara flor 6.
    Chiar daca ceilalti au abandonat sau ne trateaza cu indiferenta eu voi continua sa postez aici intrebari in urma carora sa gasim raspunsuri pentru calauzire in cunostere.

    11- Ce tip de constructie a fost ridicata in orasul Ur(ale carei ruine se mai pot vedea si astazi) si cind a fost ea cladita?Care era scopul acestei constructii?-Istorie Antica-Forum Rasarit



    12- Era adevarata afirmatia facuta de Avraam in fata faraonului din Egipt ca sotia sa Sara ii era sora sau a fost doar o stratagema folosita de Avraam ca sa nu fie omorit de egipteni din cauza frumusetii Sarei?--Scrieri biblice-Geneza

    13 -Cum se numeste cartea de care se vorbeste in scrierile biblice si in care este descrisa legatura strinsa si plina de afectiune ,dintre Avraam si Ismael precum si despre urmasii lui Ismael ? Unde anume in scrierile biblice se face vorbire de acesta carte?-Scrieri biblice
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #18
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    11. Daca am înţeles bine e vorba de turnul Babel, despre care arheologii spun că este un zigurat construit sub domnia lui Nabucodonosor, iar un text cuneiform il descria ca fiind făcut să "dureze veşnic", însă "veşnicia" a durat numai oleacă...l-a dărmat Xerxes!

    12. Dacă răspund după Biblie, nu imi place de loc...aşa ca mai bine nu scriu.

    13. O fi vorba despre capitoul Facerea din vechiul testament unde Avraam este foarte mâhnit de mânia şi de vorbele Sarei împotriva lui Ismail.

    In versetele 10 -12 . "a zis catre Avraam: "Alung-o pe roaba aceasta, si pe fiul ei!; caci fiul acestei roabe nu va fi mostenitor laolalta cu fiul meu, cu Isaac!
    # Dar lui Avraam i-a cazut tare greu cuvantul acesta pe seama fiului sau. # . Dumnezeu insa a zis catre Avraam: "Sa nu-ti pice greu cuvantul asupra baiatului si asupra roabei [tale]; ......"
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  11.  
    #19
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    11- Ce tip de constructie a fost ridicata in orasul Ur(ale carei ruine se mai pot vedea si astazi) si cind a fost ea cladita?
    Turnul Babel
    Varianta 1. In timpul domniei lui Nabucodonosor
    Varianta 2.S-a inceput cladirea in timpul regelui Nabopolassar,mai precis am gasit ca acest rege a domnit intre anii 625-605 i.Hr.,dar lucrarile au fost continuta e si sfarsite in timpul domniei lui Nabucodonosor in jurul anului 560 i.Hr.
    Care era scopul acestei constructii?
    Varianta 1.Facere 11, 4: „Haidem sa ne facem un oras si un turn al carui varf sa ajunga la cer si sa ne facem faima“
    Potrivit bibliei oamenii doreau sa recuceresca paradisul pierdut.
    Varianta 2.Potrivit unor cercetatori turnul era construit la indemunul unor zei care i-au dat indicatii precise regelui,mai precis aveau pe platformele turnului temple dedicate zeilor.

    Eu acum cu cine votez?pt varianta 2 am si o poveste:
    “ O inscriptie de pe vremea lui Nabopolassar spune: " In acea vreme, Marduk mi-a poruncit sa implant adanc in maruntaiele pamantului temeliile turnului Babel, care se cutremurase inaintea domniei mele, gata sa se prabuseasca, si sa-i ridic varful pana la cer".
    Iata deci o informatie interesanta: inainte de anul 626 i.e.n., data suirii pe tron a lui Nabopolassar, turnul din Babilon a fost grav avariat de un cutremur. Acestei inscriptii i se adauga alta, a fiului lui Nabopolassar, Nabucodonosor II (605-562 i.e.n): "Am pus cununa peste Etemenanki, ca varful lui sa se ia la intrecere cu cerul". Iar alta inscriptie cuneiforma proclama: "Etemenanki va dura vesnic". Ceea ce realitatea nu a lasat ca Turnul Babel sa supravietuiasca decat ceva mai mult de un veac, pana ce Xerxes, regele persilor, cucerind Babilonul, porunci daramarea edificiului”


    12- Era adevarata afirmatia facuta de Avraam in fata faraonului din Egipt ca sotia sa Sara ii era sora sau a fost doar o stratagema folosita de Avraam ca sa nu fie omorit de egipteni din cauza frumusetii Sarei?
    Prima intamplare in care Sara apare in Biblie ca personaj important se petrece cand ea avea 65 de ani si calatorea catre Egipt cu Avraam intr-o perioada de foamete in Canaan. In ciuda varstei, Sara era frumoasa si Avraam se temea ca daca Faraonul ar fi stiut ca este sotia lui, l-ar fi omorat pe el si ar fi luat-o pe ea. De aceea s-a prefacut ca Sara era sora lui si Faraonul intr-adevar a luat-o, dandu-i lui Avraam o multime de daruri bogate in schimb. Apoi Dumnezeu a trimis molimi sa pedepseasca casa Faraonului pana cand acesta i-a dat drumul si l-a lasat pe Avraham sa plece.
    Deci...dupa biblie povestea e:
    Geneza 12:10 – Datorita foametei, Avram a coborat in Egipt impreuna cu nevasta lui Sara. Avand informatia ca ea este sora lui Avraam, Faraon a vrut sa o ia de nevasta. „pe Avram l-a primit bine din pricina ei si Avram a capatat oi, boi, magari, robi si roabe, magarite si camile” (vers 16). Dupa ce a aflat ca Sara era de fapt sotia lui Avram, Faraon i-a dat-o inapoi si le-a spus sa plece, dar nu a cerut inapoi bogatiile pe care i le daduse lui Avram. Biblia ne spune in cap 13:1-2.”….Avram era foarte bogat ….”


    13 -Cum se numeste cartea de care se vorbeste in scrierile biblice si in care este descrisa legatura strinsa si plina de afectiune ,dintre Avraam si Ismael precum si despre urmasii lui Ismael ? Unde anume in scrierile biblice se face vorbire de acesta carte?
    Cartea facerii
    Geneza 25:12
    Iată spiţa neamului lui Ismael, fiul lui Avraam, pe care-l născuse lui Avraam, egipteanca Agar, roaba Sarei.

    Geneza 21:9
    Sara a văzut râzând pe fiul pe care-l născuse lui Avraam, egipteanca Agar.
    Geneza 21:10
    Şi a zis lui Avraam: „Izgoneşte pe roaba aceasta şi pe fiul ei; căci fiul roabei acesteia nu va moşteni împreună cu fiul meu, cu Isaac.”
    Geneza 21:11
    Cuvintele acestea n-au plăcut deloc lui Avraam, din pricina fiului său.
    Geneza 21:12
    Dar Dumnezeu a zis lui Avraam: „Să nu te mâhneşti de cuvintele acestea, din pricina copilului şi din pricina roabei tale: fă Sarei tot ce-ţi cere; căci numai din Isaac va ieşi o sămânţă, care va purta cu adevărat numele tău.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  12.  
    #20
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmadullah .
    In primul rind vreau sa spun bun venit in concursul nostru surioarei yvette.
    Deasemeni multumesc si surioarei flor6 pentru promtitudinea cu care se grabeste sa raspunda la intrebari .

    12. Dacă răspund după Biblie, nu imi place de loc...aşa ca mai bine nu scriu.
    Surioara daca gasesti raspunsul la intrebarea mea in Sfintul Coran chiar daca el difera de cele narate in scrierile biblice,il poti da specificind si diferenta existenta in cele doua carti revelate referitoare la acel subiect .Asta m-ar bucura de un milion de ori mai mult .

    Am sa mai astept o zi poate doua ,desi sunt tentat sa dau rasunsurile corecte chiar acum dar tot mai sper ca vor mai vrea si alti frati sau surori sa participe la concursul nostru .
    Pina atunci va dau un indiciu cu privire la unul dintre raspunsuri- Turnul Babel a fost construit in orasul Bab-ili (Babilon)-orasul zeilor- si nu in Ur(fosta capitala a sumerului ) oras situat in regiunea Haldeea- .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •