Notices
 
Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 114
  1. Intrebari ce astreapta raspuns-Prin Biblie spre Coran 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Raspunsurile se pot gasi citind scrierile biblice ,Sfintul Coran sau postarile de la sectiunea ,,Crestinism” si ,,Islam “de pe forumul ,,Rasarit”

    1- Cum se numeau cele doua popoare care au ocupat Mesopotamia si care sunt denumite generic,, leaganul civilizatiei lumii”.- Istorie antica -Forum Rasarit

    2- Cum il chema pe tatal lui Avraam si unde s-au stabilit dupa plecarea din Ur -Chaldea ?-Biblia,Coran,Forum Rasarit

    3-Ce popor domina teritorul Mesopotamiei la plecarea familiei lui Avraam din acesta zona - Istorie Biblica-Forum Rasarit

    4-Care sunt cele doua ,carti apartinind religiei iudaice ,care au stat la baza formarii VT si ce cuprind fiecare ?-iudaism-Forum Rasarit

    5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice-Logica,Sfintul Coran-Forum Rasarit
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    gabriela guettat (06-19-2011), yvette (07-11-2011)

  3.  
    #21
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    la 11 - nu imi trece prin cap nimic...sec!

    la 12. Eu stiu că nu există o astfel de poveste îbn Sfantul Quran, in care Sarai, prima soţie a Profetului Avraam alaihi salam să fi fost concubina faronului, iar Avraam să îi ceară dă declare că este sora lui, nu nevasta!

    la 13. Este descrisă in Sura Ibrahim şi in sura Anbiya. Avraam alayhi wa salam cerea lui Alllah subhnahu binecuvântare pentru el, şi a fost numit cel blând.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #22
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    la 11, dacă nici Marele Zigurat, ca o piramidă in trepte, nu este...atunci...clar HABAR N-AM!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #23
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974



    Pai de el ara vorba surioara .De ziguratul din Ur in virful caruia se afla templul zeitei luna Nannar si care a fost construit de regele Ur-Nammu ( ~ 2047-2030 ien) intemietorul dinastiei a trei-a din Ur
    Ruinele acestei constructii se mai pot vedea si astazi.Din Turnului Babel nu au mai ramas decit fragmente de fundatie.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #24
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Si acum ca am aflat raspunsul la intrebarea 11 va incu----ti sa aflati raspunsurile corecte si la celelate intrebari?

    12- Era adevarata afirmatia facuta de Avraam in fata faraonului din Egipt ca sotia sa Sara ii era sora sau a fost doar o stratagema folosita de Avraam ca sa nu fie omorit de egipteni din cauza frumusetii Sarei?-

    Daaaaaaaaaaa- Afirmatia lui Avraam este adevarata- Conform scrierilor biblice -Cartea Genezei cap 20 vs.12 unde
    Avraam afirma citez
    :
    ,,De altfel, este adevărat că este sora mea, fiica tatălui meu; numai că nu-i fiica mamei mele; şi a ajuns să-mi fie nevastă.
    "

    Asa dar Sara(Sarai) era sora dupa tata a lui Avraam
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #25
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    frate munir am gasit si eu asta dar cum nu ma pricep la biblie am crezut ca face parte din poveste,caci in geneza toate sunt asa de amestecate pt mine ca nici daca as incerca 1000 de ani tot nu as intelege!!!
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  8.  
    #26
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara flor6.
    Ei nici chiar asa surioara .Nu este chiar atit de alambicant totul.Trebuie o lecuta de rabdare si ceva ani de munca .Nici intelegerea Sfintului Coran nu-i la indemina oricui .Vezi cite dispute naste uneori neintelegerea sau intelegerea gresita a unor invataturi revelate din el ? De aceea insist ca este bine sa cunostem scrierile biblice pentru ca acesta ne va ajuta sa intelegem mai usor cele revelate in Sfintul Coran .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    #27
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alayku wa rahmadullah
    Cum nu cred ca va mai incerca cineva sa raspunda la intrebarea 13 am sa postez raspunsul exact macar asa poate vor vedea si altii si vor invata ceva .

    Intrebarea era:
    13 -Cum se numeste cartea de care se vorbeste in scrierile biblice si in care este descrisa legatura strinsa si plina de afectiune ,dintre Avraam si Ismael precum si despre urmasii lui Ismael ? Unde anume in scrierile biblice se face vorbire de acesta carte?
    Cartea despre care e vorba este: Cartea Dreptului sau Cartea lui Jashar .

    Despre ea se vorbeste in Cartea lui Iosua cap.10 vs.13
    Şi soarele s-a oprit, şi luna şi-a întrerupt mersul, până ce poporul şi-a răzbunat pe vrăjmaşii lui. Lucrul acesta nu este scris oare în Cartea Dreptului? Soarele s-a oprit în mijlocul cerului şi nu s-a grăbit să apună, aproape o zi întreagă.

    Precum si in Cartea -2 Samuel- cap.1 vs.18
    ,
    ,şi pe care a poruncit s-o înveţe copiii lui Iuda. Este numită cântarea arcului şi se află scrisă în Cartea Dreptului."

    Cum despre acesta ,,Carte a Dreptului" se face vorbire la trecut si ca,la ceva deja cunoscut de toata lumea ,rezulta ca ea era scrisa cu mult inainte de scrierea cartii lui Iosua (~ 800 ien)Am sa dau citeva date din acesta carte .In ea se nareaza nasterea lui Avraam si conflictul lui cu regele din Ur.Fuga in Haran la neamurile lui.Plkecarea intregii familii in Haran .Relatia speciala dintre el si Allah subhana wa ta`ala si alegerea lui ca profet.Nasterea ,copilaria ,pribegia in desert,casatoria si copii lui Ismael precum si respectul, grija si dragostea pe care Ismael si Avraam si-o purtau reciproc .In acesta carte se dezvolta naratiunea in ceea ce priveste relatia celor doi.
    Principalul atu al acestei carti a Dreptului (traducerea mai corecta ar fi ,,Cartea celui care Crede sau Credinciosului " ) este ca cele narate in ea sunt mult mai detaliate decit in scrierile biblice si mult mai pe intelesul celui ce o citeste faptele prezentate intrind intr-o logica fireasca normala.Prin lecturarea ei multe necunoscute vi se vor face cunoscute si multe neintelegeri va vor fi clarificate.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #28
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Jazak Allahu Khaire frate Munir dar acest raspuns e foarte departe de mine.Am sa incerc sa gasesc cartea sa arunc o privire,nu am auzit niciodata(in perioada crestina din viata mea) de ea.Eu am aruncat o privire in Noul Testament.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  11.  
    #29
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Si daca tot suntem aici cu discutia as dori sa pun si eu 2 intrebari referitoare la unele citate si lecturi gasite in studiile mele biblice incercand sa ii raspund fratelui Munir.

    14.Conform bibliei fiul sacrificat de Avraam a fost Isaac.Putet gasi unele extrase biblice prin care sa aratati ca Isaac nu putea fi cel sacrificat?

    15.Prin incercarea lui Avraam din partea lui Dumnezeu (care a fost o jertfa suprema prin care Dumnezeu l-a rascumparat pe Avraam) conform Bibliei credeti ca Dumnezeu avea in vedere sa arate "o jertfa minunata" care avea sa vina mai tarziu peste ani?


    Frate Munir o sa imi spun si eu parerea, inca mai lucrez la material si astept sa ma indrumati.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  12.  
    #30
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum.
    Surioara la intrebarea 14 eu iti spun ca se pot ,,specula "unele aspecte ce ar putea d e m o nstra ca nu Isaac a fost fiul ce AR FI TREBUIT sacrificat (am scris cu litere mari pentru ca in intrebarea ta rezulta ca el A FOST sacrifcat.Ceea ce ar fi dat nastere la dispute teologice )

    15.Prin incercarea lui Avraam din partea lui Dumnezeu (care a fost o jertfa suprema prin care Dumnezeu l-a rascumparat pe Avraam) conform Bibliei credeti ca Dumnezeu avea in vedere sa arate "o jertfa minunata" care avea sa vina mai tarziu peste ani?
    Surioara imi cer iertare pentru suficienta mintii mele dar daca prima parte a frazei o inteleg ,,
    Prin incercarea lui Avraam din partea lui Dumnezeu....
    partea a doua a frazei ma baga in ceata ,,
    (care a fost o jertfa suprema prin care Dumnezeu l-a rascumparat pe Avraam)"
    .???????
    Care jertfa suprema ,,a fost" ? Nu a fost jertfit nimeni ...a ba da a fost jertfit un berbec. Dar el nu reprezinta jertfa suprema in acest caz .Asa cum am mai spus Isaac nu a apucat sa fie jerfit.
    conform Bibliei credeti ca Dumnezeu avea in vedere sa arate "o jertfa minunata" care avea sa vina mai tarziu peste ani?
    Ultima parte a intrebarii face o trimitere destul de stravezie spre ,,jertfa lui Isus" ceea ce este o eroare .Nu .In tot Vechiul Testament nicaieri ,oricit am vrea noi sa speculam si sa rastalmacim unele versete nu se face nicaieri o trimitere catre scrierile din Noul Testament .Toate acele speculatii ce apartin teologiei crestine sunt usor de d e m o ntat
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •