Notices
 
Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 91 to 100 of 114
  1. Intrebari ce astreapta raspuns-Prin Biblie spre Coran 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Raspunsurile se pot gasi citind scrierile biblice ,Sfintul Coran sau postarile de la sectiunea ,,Crestinism” si ,,Islam “de pe forumul ,,Rasarit”

    1- Cum se numeau cele doua popoare care au ocupat Mesopotamia si care sunt denumite generic,, leaganul civilizatiei lumii”.- Istorie antica -Forum Rasarit

    2- Cum il chema pe tatal lui Avraam si unde s-au stabilit dupa plecarea din Ur -Chaldea ?-Biblia,Coran,Forum Rasarit

    3-Ce popor domina teritorul Mesopotamiei la plecarea familiei lui Avraam din acesta zona - Istorie Biblica-Forum Rasarit

    4-Care sunt cele doua ,carti apartinind religiei iudaice ,care au stat la baza formarii VT si ce cuprind fiecare ?-iudaism-Forum Rasarit

    5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice-Logica,Sfintul Coran-Forum Rasarit
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    gabriela guettat (06-19-2011), yvette (07-11-2011)

  3.  
    #91
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum.Te astept surioara sa vii cit mai repede alturi de noi si Allah subhana wa ta`ala sa aibe grije de tine si de familia ta acolo unde mergeti .Sa va intoarceti sanatosi si plini de voie buna.

    Eu voi continua seria de intrebari.
    46-Cine a fost primul preot al evreilor si ce rol avea el in cadrul religiei mozaice(iudaice)
    47-In perioada cind evreii erau condusi de judecatori se poate vorbii de o continuitate a monoteismului la evrei?
    48-Ce zone din Canaan au fost ocupate de evrei dupa Exod?
    49-Cine le-a luat evreilor ,,chivotul” si ce s-a intimplat cu acesta ?
    50-Cine a fost ultimul ,,judecator” al evreilor si cine a fost ales primul lor rege(imparat)
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #92
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Vazind ca nimeni nu mai raspunde la intrebari consider ca acest ,,concurs " se inchide de la sine. Multumesc tutror celor care au participat la el si in special surioarei flor 6 pentru perseverenta si pentru rivna de care a dat dovada .O felicit si Allah subhana wa ta`ala sa o binecuvinteze pe ea si pe toata familia ei. Ameen
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #93
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Am revenit frate,imi cer scuze de chiul,am fost in vacanta de toamna
    sa va treaca supararea.

    46-Cine a fost primul preot al evreilor si ce rol avea el in cadrul religiei mozaice(iudaice)
    Aaron
    Exodul 28:1 Apropie de tine pe fratele tău, Aaron, şi pe fiii săi, şi ia-i dintre copiii lui Israel şi pune-i deoparte în slujba Mea ca preoţi: pe Aaron şi pe fiii lui Aaron: Nadab, Abihu, Eleazar şi Itamar.
    1 Cronici 6:49 Aaron şi fiii săi aduceau jertfe pe altarul arderilor de tot şi tămâie pe altarul tămâiei, împlineau toate slujbele în Locul Preasfânt şi făceau ispăşire pentru Israel, potrivit cu tot ce poruncise Moise, robul lui Dumnezeu.

    47-In perioada cind evreii erau condusi de judecatori se poate vorbii de o continuitate a monoteismului la evrei?
    Nu. Au mers după alţi dumnezei, dintre dumnezeii popoarelor care-i înconjurau.

    48-Ce zone din Canaan au fost ocupate de evrei dupa Exod?
    Aici e mai greut pt mine!Nu stiu prea bine need help
    Zonele dinspre est si au inceput cu Ierihonul.

    49-Cine le-a luat evreilor ,,chivotul” si ce s-a intimplat cu acesta ?
    1 Samuel 5:1 Filistenii au luat chivotul lui Dumnezeu şi l-au dus din Eben-Ezer la Asdod.
    Filistenii l-au dus în casa lui Dagon şi l-au aşezat lângă Dagon,apoi a foswt dus la Gat,apoi Ecron........dupa 7 luni l-au trmis inapoi impreuna cu soareci de aur.....e lunga povestea.

    50-Cine a fost ultimul ,,judecator” al evreilor si cine a fost ales primul lor rege(imparat)
    Samuel a fost ultimul ,,judecator”.
    Saul a fost primul rege al evreilor


    ps.eu mai astept intrebari
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  6.  
    #94
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaikum
    Bine ai revenit surioara si Allah Preainaltul sa te binecuvinteze pentru dorinta ta de a cunoaste .Ai raspuns mai inteligent si mai bine ca nici o data pina acum .Este o bucurie pentru inima mea sa iti citeasca postarile si sa gasesca in raspunsurile tale dovada vie ca acest concurs a fost folositor.Negresit voi continua acum cind te stiu aici prezenta.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #95
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    O noua serie de intrebari pentru concursul nostru.


    1- Ce slujba indeplinea David la curtea regelui Saul?
    2- Care dintre fetele regelui il iubea si ii va fi sotie pina la urma ?
    3- Ce i se cere lui David sa aduca in loc de zestre?
    4- Prin ce fapta miseleasca a reusit David sa se casatoresca cu Bat-Seba?
    5- Care a fost pedeapsa lui Allah subana wa ta`alla pentru pacatul infaptuit de David.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #96
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    1- Ce slujba indeplinea David la curtea regelui Saul?
    David avea 2 slujbe:
    1 Samuel
    16:21.David a ajuns la Saul şi s-a înfăţişat înaintea lui; i-a plăcut mult lui Saul, şi a fost pus să-i poarte armele.
    ......iar ce mai importanta pt care a fost adus:
    16:23 Şi când duhul trimis de Dumnezeu venea peste Saul, David lua harpa şi cânta cu mâna lui; Saul răsufla atunci mai uşor, se simţea uşurat, şi duhul cel rău pleca de la el.

    2- Care dintre fetele regelui il iubea si ii va fi sotie pina la urma ?
    Mical:
    1 Samuel
    18:20 Mical, fata lui Saul, iubea pe David. Au spus lui Saul, şi lucrul i-a plăcut.

    3- Ce i se cere lui David sa aduca in loc de zestre?
    1 Samuel
    18:25 Saul a zis: „Aşa să vorbiţi lui David: „Împăratul nu cere nicio zestre; ci doreşte o sută de prepuţuri de ale filistenilor, ca să-şi răzbune pe vrăjmaşii lui.” Saul avea de gând să facă pe David să cadă în mâinile filistenilor.

    4- Prin ce fapta miseleasca a reusit David sa se casatoresca cu Bat-Seba?
    l-a ucis sotul :

    2 Samuel
    11: 14 A doua zi dimineaţa, David a scris o scrisoare lui Ioab şi a trimis-o prin Urie.
    11:15 In scrisoarea aceasta scria: „Puneţi pe Urie în locul cel mai greu al luptei şi trageţi-vă înapoi de la el, ca să fie lovit şi să moară.”

    5- Care a fost pedeapsa lui Allah subana wa ta`alla pentru pacatul infaptuit de David.
    2 Samuel
    12:14 Dar, pentru că ai făcut pe vrăjmaşii Domnului să-L hulească, săvârşind fapta aceasta, fiul care ţi s-a născut va muri.”
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  9.  
    #97
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Minunat ai raspuns surioara .Imi face o deosebita placere sa citesc raspunsurile tale .Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine si sa te binecuvinteze cu darurile Sale minunate .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #98
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Iata o noua serie de intrebari.

    1- Ce evenimente importante pentru poporul evreu au loc in timpul domniei lui David ?

    2-Cine era mama lui Solomon (viitorul rege) ?

    3-In ce fel procedeaza Soloman pentru a descoperii adevarata mama a unui copil ?

    4-Ce constructie importanta are loc in timpul domniei lui Solomon?

    5-Din ce tara au fost aduse grinzile de cedru folosite la acesta constructie?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  11.  
    #99
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    1-Ce evenimente importante pentru poporul evreu au loc in timpul domniei lui David ?
    am copiat si eu din 2 Samuel

    -Cucerirea Ierusalimului.
    5:7 Dar David a pus mâna pe cetăţuia Sionului: aceasta este cetatea lui David.
    -Biruinţele asupra Filistenilor.
    5:25 David a făcut cum îi poruncise Domnul şi a bătut pe filisteni de la Gheba până la Ghezer.
    -Aducerea chivotului la Ierusalim.
    -Teritoriile cucerite de el au dus Israelul la cea mai mare întindere geografică din toată istoria lui.
    -Foamete de trei ani.
    -Ciuma după ce făcuse numărătoarea poporului.




    2-Cine era mama lui Solomon (viitorul rege) ?
    2 Samuel
    12:24 David a mângâiat pe nevasta sa Bat-Şeba şi a intrat la ea şi s-a culcat cu ea. Ea a născut un fiu, pe care l-a numit Solomon şi care a fost iubit de Domnul.

    3-In ce fel procedeaza Soloman pentru a descoperii adevarata mama a unui copil ?
    1 Imparati Cap.3
    • 23 Impăratul a zis: „Una zice: „Fiul meu este cel viu, iar fiul tău este cel mort.” Şi cealaltă zice: „Ba nicidecum! Fiul tău este cel mort, iar fiul meu este cel viu.”
    • 24 Apoi a adăugat: „Aduceţi-mi o sabie.” Au adus o sabie înaintea împăratului.
    • 25 Şi împăratul a zis: „Tăiaţi în două copilul cel viu şi daţi o jumătate uneia şi o jumătate celeilalte.”
    • 26 Atunci femeia al cărei copil era viu a simţit că i se rupe inima pentru copil şi a zis împăratului: „Ah! domnul meu, dă-i mai bine ei copilul cel viu şi nu-l omorî!” Dar cealaltă a zis: „Să nu fie nici al meu, nici al tău; tăiaţi-l!”
    • 27 Şi împăratul, luând cuvântul, a zis: „Daţi celei dintâi copilul cel viu şi nu-l omorâţi. Ea este mama lui.”

    4-Ce constructie importanta are loc in timpul domniei lui Solomon?
    1 Imparati
    6:1 In al patru sute optzecilea an după ieşirea copiilor lui Israel din ţara Egiptului, Solomon a zidit Casa Domnului, în al patrulea an al domniei lui peste Israel, în luna Ziv, care este luna a doua.

    5-Din ce tara au fost aduse grinzile de cedru folosite la acesta constructie?

    1 Imparati
    5:6 Porunceşte acum să se taie pentru mine cedri din Liban.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  12.  
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Super bravo surioara .Vad ca ai devenit o adevarata experta in scrieri biblice.Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine si sa te puna alaturi de cei credinciosi.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •