Notices
 
Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 101 to 110 of 114
  1. Intrebari ce astreapta raspuns-Prin Biblie spre Coran 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Raspunsurile se pot gasi citind scrierile biblice ,Sfintul Coran sau postarile de la sectiunea ,,Crestinism” si ,,Islam “de pe forumul ,,Rasarit”

    1- Cum se numeau cele doua popoare care au ocupat Mesopotamia si care sunt denumite generic,, leaganul civilizatiei lumii”.- Istorie antica -Forum Rasarit

    2- Cum il chema pe tatal lui Avraam si unde s-au stabilit dupa plecarea din Ur -Chaldea ?-Biblia,Coran,Forum Rasarit

    3-Ce popor domina teritorul Mesopotamiei la plecarea familiei lui Avraam din acesta zona - Istorie Biblica-Forum Rasarit

    4-Care sunt cele doua ,carti apartinind religiei iudaice ,care au stat la baza formarii VT si ce cuprind fiecare ?-iudaism-Forum Rasarit

    5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice-Logica,Sfintul Coran-Forum Rasarit
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    gabriela guettat (06-19-2011), yvette (07-11-2011)

  3.  
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmadullah
    Continuam
    1- Care era numele reginei din Saba(Sheba) in tara de origine .Stiti sub ce nume este ea cunoscuta in scrierile ebraice? Dar in Sfintul Coran?
    2- Din ce era construit jiltul (scaunul de domnie) al lui Solomon?
    3- In traditia carei biserici se afirma ca Solomon si regina din Saba au avut un copil si cum se chema el?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    Amin!
    assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu,
    am forte noi dupa o lunga vacanta
    inca nu am devenit experta...intrebarile au fost usoare si foarte pe intelesul meu
    Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit si de dv si sa va binecuvanteze.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  5.  
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    1-Care era numele reginei din Saba(Sheba) in tara de origine .
    Este numită Makeda în tradiția etiopiană.
    Stiti sub ce nume este ea cunoscuta in scrierile ebraice?
    Nicaula.....cred

    Dar in Sfintul Coran?
    In traditia islamică este cunoscută ca Belqiz din Yemen (Arabia de Sud).In Coran nu este precizat nici un nume ( SURAT AN-NAML 22-44)

    2- Din ce era construit jiltul (scaunul de domnie) al lui Solomon?
    La inceput a folosit scaunul de domnie a tatalui apoi:
    1 Imparati
    10.18 Împăratul a făcut un mare scaun de domnie de fildeş şi l-a acoperit cu aur curat.
    3- In traditia carei biserici se afirma ca Solomon si regina din Saba au avut un copil si cum se chema el?
    Tradiția Bisericii ortodoxe copte spune că Solomon a avut un fiu cu regina din Saba, numit Menelik I.


    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  6.  
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    1-Ce mare prooroc a trait in vremea lui Solomon ?
    2- In ce loc s-a intilnit acest prooroc cu Dumnezeu?
    3- Ce s-a intimplat cu acest prooroc?
    4- Ce se intimpla cu ,,regatul" dupa moartea lui Solomon?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    1-Ce mare prooroc a trait in vremea lui Solomon ?
    Proorocul Ilie Tesviteanul
    2- In ce loc s-a intilnit acest prooroc cu Dumnezeu?
    Proorocul Ilie a mers patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi, pînă la muntele Horeb. Acolo a locuit singur în peşteră, vorbind mai întîi cu îngerul, după aceea cu Dumnezeu singur, Care i S-a arătat în vînt subţire, suflînd cu linişte prin văzduh luminos.

    wow
    3- Ce s-a intimplat cu acest prooroc?
    Ilie a fost luat cu trupul în carul cel de foc, viu în trup, la cer.

    si mai wow
    2 Imparati-cap2
    11.Pe când mergeau ei vorbind, iată că un car de foc şi nişte cai de foc i-au despărţit pe unul de altul, şi Ilie s-a înălţat la cer într-un vârtej de vânt.
    4- Ce se intimpla cu ,,regatul" dupa moartea lui Solomon?
    Dupa moartea sa in locul lui a domnit fiul său Roboam.
    ,,Regatul" s-a dezbinat.
    Vestitul "popor ales" s-a dezlipit de casa lui David, l-a facut imparat pe Ieroboam.
    1 Imparati cap 12
    17. Copiii lui Israel care locuiau în cetăţile lui Iuda au fost singurii peste care a domnit Roboam.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  8.  
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah surioara.
    V-am simtit lipsa de pe forum si ma bucur ca ati revenit
    Multumesc mult surioara pentru raspunsurile foarte corecte,Sincer nu ma asteptam sa mai raspundeti la ele data fiind complexitatea lor .Se vede treaba ca din ce trece timpul sunteti tot maiu bine pregatita si asta ma bucura tare mult.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Cu mare placere si bucurie la cererea expresa a surioarei flor6 reaiau sirul de intrebari pe teme biblice.
    1-In ce tara a fugit David de frica regelui Saul-?
    2-Cite neveste avea David inainte de a ajunge rege si cum se numeau ele?
    3-Care a fost cetatea unde David a fost uns rege?
    4-Ce ordin a dat David dupa cucerirea Ierusalimului in urma luptei cu iebusitii?
    5-Impotriva Vointei divine ,ce eveniment important pentru evrei are loc in timpul si din ordinul lui David si urmarile acestei incalcari.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah
    Surioara flor 6 daca intrebarile sunt prea grele te rog sa imi spui si voi posta un alt set de intrebari sau voi da niste indicii ajutatoare.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  11.  
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    1-In ce tara a fugit David de frica regelui Saul-?
    David a fugit în ţara Filistenilor.
    1 Samuel cap 27
    1 David şi-a zis în sine: „Voi pieri într-o zi ucis de mâna lui Saul; nu este nimic mai bine pentru mine decât să fug în ţara filistenilor, pentru ca Saul să înceteze să mă mai caute în tot ţinutul lui Israel; aşa voi scăpa de mâna lui.”
    David a fugit în ţara Filistenilor.
    2-Cite neveste avea David inainte de a ajunge rege si cum se numeau ele?
    David avea cele doua neveste: Ahinoam şi Abigail.caci el a avut multe neveste mai ales odata cu instalarea sa la Ierusalim(conform bibliei)
    2 Samuel
    2.2 David s-a suit acolo, cu cele două neveste ale sale: Ahinoam din Izreel şi Abigail din Carmel, nevasta lui Nabal.
    3-Care a fost cetatea unde David a fost uns rege?
    Hebron, una din cetatile din Iuda.
    2 Samuel cap 2
    3 David a luat cu el şi pe oamenii care erau la el, pe fiecare cu casa lui; şi au locuit în cetăţile Hebronului.
    4 Bărbaţii lui Iuda au venit şi au uns acolo pe David ca împărat peste casa lui Iuda.

    4-Ce ordin a dat David dupa cucerirea Ierusalimului in urma luptei cu iebusitii?
    2 Samuel
    5.8 David zisese în ziua aceea: „Oricine va bate pe iebusiţi să arunce în canal pe şchiopii şi pe orbii aceia care sunt vrăjmaşii lui David.” – De aceea se zice: „Orbul şi şchiopul să nu intre în Casa Domnului.”
    5-Impotriva Vointei divine ,ce eveniment important pentru evrei are loc in timpul si din ordinul lui David si urmarile acestei incalcari.
    Aici nu stiu daca am inteles bine intrebarea,este vb de numaratoarea poporului iar in urma acesteia ciuma s-a abatut asupra poporului.
    Deci aici nu pot intelege ceva cum vine impotriva Vointei divine daca biblia spune:
    2 Samuel 24:1 Domnul S-a aprins de mânie din nou împotriva lui Israel; şi a stârnit pe David împotriva lor, zicând: „Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda.”
    Apoi David are de ales dintre 3 nenorociri ca pedeaspa de la Domnul pentru nesupunere ca a numarat poporul,conform bibliei era o porunca primita???????????
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  12.  
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    Aici revin la ultima intrebare ca nu s-a postat tot,scuze!! eu si modul meu de a posta.
    5-Impotriva Vointei divine ,ce eveniment important pentru evrei are loc in timpul si din ordinul lui David si urmarile acestei incalcari.

    bun intrebarea mea finala. Care varianta e corecta:

    2 Samuel se spune ca Domnul I-a poruncit lui David, ca eu sa deduc de aici ca a fost o incercare,I-a incercat mandria.
    24:1 Domnul S-a aprins de mânie din nou împotriva lui Israel; şi a stârnit pe David împotriva lor, zicând: „Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda.”

    iar in 1 Cronici se vb de satana
    21.1 Satana s-a sculat împotriva lui Israel şi a aţâţat pe David să facă numărătoarea lui Israel.

    Acum eu va las pe dv sa alegeti care raspuns din vechiul testament e corect!!!
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •