Notices
 
Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 114
  1. Intrebari ce astreapta raspuns-Prin Biblie spre Coran 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Raspunsurile se pot gasi citind scrierile biblice ,Sfintul Coran sau postarile de la sectiunea ,,Crestinism” si ,,Islam “de pe forumul ,,Rasarit”

    1- Cum se numeau cele doua popoare care au ocupat Mesopotamia si care sunt denumite generic,, leaganul civilizatiei lumii”.- Istorie antica -Forum Rasarit

    2- Cum il chema pe tatal lui Avraam si unde s-au stabilit dupa plecarea din Ur -Chaldea ?-Biblia,Coran,Forum Rasarit

    3-Ce popor domina teritorul Mesopotamiei la plecarea familiei lui Avraam din acesta zona - Istorie Biblica-Forum Rasarit

    4-Care sunt cele doua ,carti apartinind religiei iudaice ,care au stat la baza formarii VT si ce cuprind fiecare ?-iudaism-Forum Rasarit

    5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice-Logica,Sfintul Coran-Forum Rasarit
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    gabriela guettat (06-19-2011), yvette (07-11-2011)

  3.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Shi zic eu,cine sparge gheatza?

    La cat imi tot povesteshti de toate acestea cu timiterile facute,incerc sa dau un avant la fete,pentru moment numai la primele doua (ca doar eu itzi zisei trei,da tu pusei cinci),oricum trebuie sa-tzi multzumesc ca nu le ai lasat la forma care mi ai vorbit prima data de ele,ca apoi cred ca numai tu erai capabil sa raspunzi.

    1.Cele doua popoare sunt Sumerieni shi Akkadienii;sumerienii erau de origine indo-europeana iar akkadienii erau de origine semita.
    Aceste doua popoare au dezvoltat scrierea cuneiforma ,roata,sistematizarea,calculul aritmetic si ,ca o curiozitate ,pentru prima oara pe vreamea lor in Mesopotamia s-a practicat sistemul de plata in rate.

    Poate mai ai tu ceva de completat,dar cred ca,am cuprins esentzialul.

    2. Pe tatal lui Avraam(aleihi sallam) il chema Terah (conform Bibliei)shi dupa plecarea din Ur s-au stabilit la Haran in centrul ` semilunii fertile``,care era la granitza dintre Irak shi Siria.

    Inshallah ,las fetele sa continuue.
     
     

  4.  
    #3
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Patras, Greece, Greece
    Posts
    2
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    1-Mesopotamia
    -regiune din Orientul Apropiat ce tine de Irak,Syria si Turcia.Numele ii vine din grecescul “meso+potamia”-intre rauri.
    Primii mesopotanieni care au trait acolo , au fost sumerienii:
    -au inventat scrierea cuneiforma
    -construiau ziggurate
    -primele orase civilizate(Ur,Nippur,Kis,Babilon,Ninive,Assur)
    -primele incercari de irigatii sistematizate
    -primele schimburi comerciale
    -primele descoperiri in astrologie si astronomie
    Succesorii acestora au fost akkadienii semitici.
    Civilizatia sumeriana s-a ivit pe la 3500 i.Hr.

    Akkad-oras pe malul Eufratului la 50 km s/v de Bagdad,devine capital imperiului Akkadian.
    Babilonul ia fiinta in a doua jumatate a mileniului 3,in.Hr.in Mesopotamia , in timpul regelui Hammurabi(1792-1750)i.Hr.
    Hammurabi a ramas in istorie datorita culegerii de legi ,pastrata in cuneiforma ,numita “Codul lui Hammurabi”
    Nabucodonosor al 3-lea a renascut Babilonul ,cucereste Asiria,Siria,Fenicia si Iudeea.
    In 539 persii si mezii ataca si cuceresc Babilonul si-l ucid pe regale Belsatar.
    Asirienii au trait la N-E ul Mesopotamiei si au creat unul dintre cele mai puternice imperii din Orient.
    Curand Asiria distruge Babilonul (689 i.Hr),cucereste Egiptul,Syria si Anatolia.
    Imperiul Asirian a fost cucerit de babilonieni si capital Ninive distrusa.In 614 i.Hr mezii cuceresc orasulAssur,iar in 612 Ninive si Kalakh sunt ocupate.

    2.Avraam a fost fiul lui Terah din Ur-ul Caldeei,descendent al lui Sem.
    Terah a apartinut triburilor seminomade din sudul Mesopotamiei ,iar dup ace a cazut a 3-a dinastie a Ur-ului(1940)a plecat la Haram ,loc de transit catre Canaan.
    3.Babilonienii
    Numele vechii capital babiloniene apare de mai multe ori in VT,inca dinainte de timpul patriarhului Avraam (Fac 10,11.11,4-9)si pana la ducerea poporului evreu in robie,de catre regale Nabucodonosor.
    4. Biblia ebraica se mai numeste si Mikra sau Tanah (VT)si e formata din 3 parti:
    -Torah-legea sau invatatura
    -Neviim-profetii
    -Ketuvim-celelalte scrieri.
    5.Cred ca promotorul dogmei islamice a fost Adam,fiind primul om care s-a inchinat(supus)si a crezut in unicitatea lui Allah.
     
     

  5.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku
    Multumesc surioara Gabriela si surioara loreley pentru bunavointa voastra de a deschide seria raspunsurilor .Cum astept raspuns de la cit mai multi frati si/sau surori nu pot spune deocamdata daca e bine sau gresit cele scrise de voi aici .La prima citire mi se pare ca exista unele mici inadvertente dar deocamdata nu le mentionez.

    Allah subhana wa ta`ala sa va binecuvinteze.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    1- Cum se numeau cele doua popoare care au ocupat Mesopotamia si care sunt denumite generic,, leaganul civilizatiei lumii”.
    Cele doua popoare sunt:
    1)Sumerienii care au ocupat Mesopotamia pe la începutul mileniului al IV-lea î.e.n. erau o populație indo-europeană vorbind o limbă aglutinantă asemănătoare limbii turce vechi.
    Ei au inventat scrierea cuneiformă, construiau ziggurate, au construit primele orașe civilizate, printre care: Ur,Nippur, Kiș, Babilon, Ninive și Assur, au făcut primele încercări de irigații sistematizate în agricultură, au inițiat primele schimburi comerciale cu alte popoare, au făcut descoperiri în astrologie și astronomie.
    2)Akkadienii: erau triburi semite de păstori nomazi care pătrund în prima jumătate a mileniului III î.e.n., în Mesopotamia centrală.Limba akkadiană este cel mai vechi idiom semitic atestat; ea adoptă la mijlocul mileniului III î.e.n., scrierea cuneiformă, devenită limbă internațională în comerț, cultură, diplomație. La începutul mileniului II î.e.n., limba avea 2 dialecte principale: babiloneană și asiriană.
    Akkadienii mai sunt cunoscuți și pentru arta lor, continuatoare a celei sumeriene și care a dezvoltat basorelieful și sculptura cu subiecte mitologice.

    2- Cum il chema pe tatal lui Avraam si unde s-au stabilit dupa plecarea din Ur -Chaldea ?
    Tatal lui Avraam era Terah, care aparținea triburilor semite seminomade.Familia lui Avraam a parasit Ur-ului s-a mutat în nord, la Haran; loc de tranzit către Canaan.

    3-Ce popor domina teritorul Mesopotamiei la plecarea familiei lui Avraam din acesta zona .
    In momentul plecarii din Ur al familiei lui Avraam avea loc caderea celei de-a treia dinastie a Ur-ului Meskiagnunna fiind urmata de Elulu.

    4-Care sunt cele doua ,carti apartinind religiei iudaice ,care au stat la baza formarii VT si ce cuprind fiecare ?
    Vechiul Testament sau prima parte a Bibliei, este compusă din:
    -Torah sau Legea, formată din cele cinci cărţi ale lui Moise (Facerea, Ieşirea, Leviticul, Numerii,Deuteronom
    ul);
    -Profeţii şi Scrierile.

    5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice.
    Cred ca a fost Abraham (Avraam).Il putem caracteriza ca fiind un monoteist intransigent, distrugător de idoli, peregrin spre unicul Dumnezeu,binecuvântat de Dumnezeu, după sacrificiul lui Isac; binecuvântare pe care o transmite descendenței sale: Ismael, strămoșul arabilor. Odată cu binecuvântarea Abraham îi transmite lui Ismael și adevărata credință – Islamul .Nu putem omite rolul de fondator al Ka’ba și al pelerinajului sacru.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  7.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As alaykum wa rahmadullah
    Multumesc celor trei surori care s-au incu----t sa participe la acest concurs si care cu multa inteligenta si bunavointa au raspuns la intrebari.Este adevarat ca mi-as fi dorit o participare mai buna dar asta este ,,de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere " zice o vorba din batrini.
    Tin sa arat ca toate raspunsurile au fost in proportie de 99% corecte cu singura mentiune ca la intrebarea 3 raspunsul corect era -amoritii-
    Dar avind in vedere ca data plecarii lui Terah din Ur este destul de dicutata si diputata putem considera ca raspunsul dat este corect atiata timp cit el se poate inscrie intr-una dintre teoriile existente referitoare la acest fapt.
    O mentiune as mai avea .Este normal si firesc sa culegeti date de pe net dar va rog faceti o selectie a lor incadrindu-le intr-un rezumat . Nu este bine sa copiati frazele cu totul de acolo pentru ca atunci veti retine foarte putin din acele date .

    Si cum de mine nu scapati pentru ca sunt mai rau ca riia si mai incapatinat ca un catir -adica cum e mai rau- am sa continui cu intrebarile.Ei acum sa va vedem ! Cine are perspicacitate si curaj sa raspunda .

    Si pentru ca am primit reprosuri ca 5 intrebari sunt prea multe , in continuare am sa ma rezum doar la serii de 3 intrebari .

    Allahu Akbar



    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #7
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Intrebari ptr.concurs.

    5 -Incepind de la Adam si pina la Noe se poate vorbi de popoare semite ? Monoteistii existenti la acea vreme pot fi inscrisi ca - iudei , crestini sau musulmani -? De ce ?- Istorie si Dogmatica

    6- Conf.scrierilor biblice - Cine a fost parintele popoarelor semite-?- Geneza-Scrieri biblice

    7-Cum se numea ,,pomul cunoasterii “ cunoscut si ca ,,Arborele vietii”din care a mincat Eva ? In ce cultura religioasa a aparut pentru prima data acesta reprezentare purtind denumirea de ,,arborele vietii”- Geneza-Istoria religiilor lumii
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    #8
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Patras, Greece, Greece
    Posts
    2
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    5 -Incepind de la Adam si pina la Noe se poate vorbi de popoare semite ? Monoteistii existenti la acea vreme pot fi inscrisi ca - iudei , crestini sau musulmani -? De ce ?- Istorie si Dogmatica

    Da,se poate vorbi de popoare semite.monoteistii acelei vremi pot fi inscrisi ca musulmani,pentru ca toti ne nastem musulmani(supusi unui unic Allah)


    6- Conf.scrierilor biblice - Cine a fost parintele popoarelor semite-?- Geneza-Scrieri biblice
    Parintele popoarelor semite este Abraham.


    7-Cum se numea ,,pomul cunoasterii “ cunoscut si ca ,,Arborele vietii”din care a mincat Eva ? In ce cultura religioasa a aparut pentru prima data acesta reprezentare purtind denumirea de ,,arborele vietii”- Geneza-Istoria religiilor lumii
    . In Rai exista o gradina numita Eden iar in Eden domnul a plantat doi copaci,pomi spune biblia,unul al "Vietii" si celalalt pomul cunostintei "Binelui si a Raului".Eva a fost ispitita sa manance din Pomul cunoasterii
    Deci ce ne spune acest fapt?VIATA A APARUT IN MARE,si apoi pe pamant,poate prin animalele marine devenite pasari,pinguini ....
    ziua a cincea.
    24 Şi a zis Dumnezeu: „Să scoată pământul fiinţe vii după felul lor: dobitoace, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor“. Şi a fost aşa:
    25 A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi dobitoacele după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor.
    Deci omul nu se trage din animale caci omul a aparut in ziua a sasea dupa ce Domnul a facut toate animalele,si stim ca a fost construit in lut si Har Divin,suflarea Domnului:
    Şi a zis Dumnezeu: „Iată, vă dau vouă toată iarba dătătoare de sămânţă pe faţa'ntregului pământ, şi tot pomul purtător de rod cu sămânţă de pom într'însul; acestea vă vor fi vouă spre hrană.
    30 Şi tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se târăsc pe pământ, şi care au în ele suflare de viaţă [le dau] toată iarba verde spre hrană“. Şi a fost aşa.
    Deci omului i-a dat pomul purtator de rod iar animalelor nu
    Ei si de aici se incurca treaba
    Şi Domnul Dumnezeu a sădit un rai g în Eden h, spre răsărit, şi l-a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
    Deci edenul este o parte din Paradis sau rai
    Si acum urmeaza:Şi Domnul Dumnezeu a făcut să răsară din pământ tot soiul de pomi plăcuţi la vedere şi buni la mâncare, precum şi pomul vieţii i în mijlocul raiului şi pomul cunoştinţei binelui şi răului j.
    Deci erau doi pomi
    Intr-o alta versiune a Bibliei,ce am scris mai sus este Bartolomeu Anania,scrie maiambiguu,cam asa:iar in mijlocul raiului era pomul vietiisi pomul cunoasterii binelui si raului
    : Şi Domnul Dumnezeu i-a dat lui Adam poruncă şi i-a zis: „Din toţi pomii raiului poţi să mănânci,
    17 dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, cu moarte vei muri!
    Arborele vietii a aparut ca symbol in paganism pentru prima data..
     
     

  10.  
    #9
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    5 -Incepind de la Adam si pina la Noe se poate vorbi de popoare semite ? Monoteistii existenti la acea vreme pot fi inscrisi ca - iudei , crestini sau musulmani -? De ce ?
    -NU se poate vorbi de popoare semitice pana la Noe.
    Cred ....ca monoteistii de la acea vreme erau musulmani ,deoarece nu se poate vorbi de iudaism pana la Musa si crestinism pana la Isa.

    6- Conf.scrierilor biblice - Cine a fost parintele popoarelor semite-?
    Sem ( personajul biblic prezentat în Vechiul Testament ca strămoș al popoarelor semitice)

    7-Cum se numea ,,pomul cunoasterii “ cunoscut si ca ,,Arborele vietii”din care a mincat Eva ? In ce cultura religioasa a aparut pentru prima data acesta reprezentare purtind denumirea de ,,arborele vietii”
    Eu stiu acel pom ca fiind “copacul cunoasterii binelui si raului” iar originea acelui pom are mai multe dezbateri cum ca ar fi fost un mar sau vita de vie.....daca e sa facem referire la religii in general.
    Arborele vietii este un simbol religios creştin.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  11.  
    #10
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Multumesc surioarelor care au raspuns la intrebari si le doresc din toata inima ca Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de ele si sa le lumineze viata .

    Sora flor6
    Ati raspuns frumos si se vede ca va documentati cu atentie cernind toate infiormatiile gasite .Inca o data felicitari .O singura mentiune .Datorita traducerilor succesive acel ,,arbore al vietii " prezent in scrierile biblice in limba ebraica, a devenit ,, copacul cunoasterii binelui si raului" .De aici confuzia creata .Acest ,,arbore al vietii" apare pentru prima data consemnat in religia politeista egipteana.Identificarea acelui ,,Copac al binelui si raului " cu marul a inceput, in religia crestina in perioada ,,Renasterii"(sec.XV-XVI).

    Surioara loreley .
    Multumesc pentru bunavointa de a aduce un zimbet pe chipul celor ce va citesc postarea .Cred ca ati dat aceste raspunsuri in asa fel incit sa ma verificati daca citesc cu atentie raspunsurile dumneavoastra .Va asigur ca o fac cu toata atentia si de aceea m-am amuzat teribil de ,,greselile" pe care ...cred ... ca le-ati strecurat voit !!!.Acum nu imi ramine decit sa astept din partea dumneavostra un raspuns cit mai documentat
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •