Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Piept de pui a la Egipt 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Este o reţetă de preparare a pieptului de pui, pe care am învăţat-o de la soacra mea.
    Este simplu de preparat si foarte gustoasă.


    Ingrediente:
    1 kg. file pui, (piept de pui fără os)
    250 gr caşcaval,
    200 gr măsline, de preferat Kalamata, deoarece sunt mai uleioase şi nu sunt foarte sărate,
    1 ou
    pesmet
    condimente: sare, piper, boia de ardei iute sau dulce, după preferinţă, sau pentru cine are posibilitatea, mixtură de condimente arăbeşti pentru carnea de pui.
    ulei pentru prăjit

    Necesar: foalie de aluminiu


    Mod de preparare

    1. Se taie pieptul de pui în lungime, atfel încât să obţineţi nişte fleici.

    2. Se asezonează fleicile cu puţin piper, boia de ardei sau cu acele condimente arăbeşti, sare (dacă măslinele şi caşcavalul nu sunt sărate, atfel nu este necesară sarea).

    3. Se taie în bucăţele mici măslinele şi se dă pe răzătoarea fină caşcavalul.

    4. se aşează pe o tavă fleicile de pui şi se pune deasupra fiecăreia, în mod egal, cascavalul şi măslinele.

    5. Se taie bucăţi de folie de aluminiu de dimensiunea fileurilor de pui, apoi se ia fiecare şi se rulează şi se învelesc în folia de aluminiu. Atenţie să închideţi foarte bine la capete.

    6. Intr-o oală se încălzeşte apă, până ajunge să dea în clocot, apoi se introduc rulourie învelite în folia de aluminiu şi se lasă să fiarbă astfel vreme de 15 minute.

    7. Se scot din oală, se lasă să se răcească 10 - 15 minute şi se înlătura folia de aluminiu.

    8. Între timp, bateţi un ou şi puneţi pesmetul într-o farfurie întinsă.

    9. Încingeţi suficient ulei într-o tigaie cu pereţii înalţi, ideal ar fi să fie suficient ulei cât să cuprindă rulourile pe de-a întregul.

    10. se tăvăleşte fiecare rulou prin ou, apoi prin pesmet şi se pun la prăjit până când devin aurii.


    Se servesc feirbinţi, cu cartofi prăjiţi şi murături (egiptenii au murături din acelea specifice lor, dar mie tot mi-e gândul la gogoşarii muraţi ai mamei!).
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  2. Mersi yvette de la :

    munir (07-04-2011)

  3.  
    #2
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Am o intrebare:dupa ce scoatem de la fiert si inlaturam folia de aluminiu,maslinele nu cad de pe feliile de piept de pui?
     
     

  4.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Nu iubita, pentru ca rulezi fileul intai. Adică, faci precum la ruladă, numai că aici carnea ţine loc de aluat, iar măslinele şi caşcavalul ţin loc de cremă. Pe urmă le acoperi cu folie, precum faci cu celofanul la salamul de biscuiti şi strâns bine.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Multumesc,acum m-am lamurit.Voi incerca si eu,cred ca e tare gustos.
     
     

  6.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Multumim pentru reteta surioara, dar nu era mai usor sa ne inviti la masa ?!?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    crezi că se merită ca pentru un rulou de pui să platesti 500 de euro biletul de avion?

    Dacă spui da, atunci mă simt mândră...că, astfel, reţeta mea devine cel mai scump preparat din piept de pui din lume! peste 500 de euro!!!! wow!!!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  8.  
    #7
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Multam fain surioara .Iau asta ca pe o invitatie.Ce nu face omul pentru un rulou de pui mincat la umbra piramidei lui Keops
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •