Notices
 
Results 1 to 2 of 2
  1. Semnele lui Alllah 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Semnele care dovedesc existenţa lui Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) sunt trei:
    a. Universul,
    b. Sfântul Qurân,
    c. Miracolele sau minunile

    a. Universul:
    „Pe pământ se află semne pentru cei care cred cu putere, ca şi în voi înşivă! Oare voi nu vedeţi?” (Surat Adh-Dhariyat);

    „Şi câte semne sunt în cer şi pre pământ pe lângă care [oamenii] trec, întorcându-şi faţa de la ele!” (Surat Yusuf: 105);

    „Şi un semn pentru ei este şi noaptea! Noi tragem din ea ziua şi iată-i pe ei în întuneric, iar Soarele aleargă către un sălaş al lui. Aceasta este rânduiala Celui Atotputernic şi Atoateştiutor, iar pentru Lună am orânduit Noi faze, până ce ea devine ca un ciorchine bătrân de palmier.” (Surat Ya-Sin: 37-39);

    „Şi printre semnele Lui sunt crearea cerurilor şi a pământului şi deosebirea limbilor voastre şi culorilor voastre. Intru aceasta sunt semne pentru cei ştiutori. Şi printre semnele Lui sunt somnul vostru în timpul nopţii şi zilei şi căutarea de către voi a harului Său. Întru aceasta sunt semne pentru un neam [de oameni] care aud.” (Surat Ar-Rum: 22-23).

    In Univers există o multitudine de fenomene care d e m o n strează existenţa lui Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì).

    b. Sfântul Qurân:
    „Şi zic ei: «De ce nu i se trimit lui minuni de la Domnul său?» Spune: «Ci minunile sunt numai la Allah, iară eu sunt doar un vestitor limpede.» Oare nu le este lor de ajuns că Noi ţi-am trimis ţie Cartea care este citită?” (Surat Al-ʽAnkabut: 50-51);

    „Ba ea [constă din] versete limpezi păstrate în piepturile acelora cărora li s-a dat cunoaşterea.” (Surat Al-ʽAnkabut: 49); „Şi cum aţi putea voi să nu credeţi când vi se recită versetele lui Allah?” (Surat ‘Ali ‘Imran: 101).

    Qurânul este el însuşi un semn şi un miracol, iar verstele lui ne atrag atenţia asupra altor nenumărate semne din Univers şi aspra unor fenomenele pe care omul nu le poate pătrunde încă, pe care le-a numit miracole, fiind şi acestea alte semne.
    In Sfântul Qurân există numeroase indicii, fiecare dintre ele fiind de ajuns pentru a dovedi acelaşi fapt.

    c. Miracolele sau minunile:
    „Şi între voi se află Trimisul Lui.” (Surat ‘Ali ‘Imran: 101);

    „Ceasul s-a apropiat şi Luna s-a despicat, însă când văd un semn ei se îndepărtează şi zic: «[Aceasta este] vrăjitorie neîntreruptă!»” (Surat Al-Qamar: 1-2);

    „O, neam al meu! Iată această cămilă de la Allah, care este un semn desluşit pentru voi.” (Surat Hud: 64);

    „Şi [el va fi] trimis după aceea la fiii lui Israel [şi le va zice lor]: «Eu vin la voi cu semn de la Domnul vostru! Eu plămădesc pentru voi din lut ca un chip de pasăre şi suflu asupra sa şi se va face o pasăre [vie], cu voia lui Allah. Şi-i voi tămădui pe orb şi pe lepros şi-i voi învia pe cei morţi cu voia lui Allah. Eu vă voi vesti ceea ce mâncaţi şi ceea ce păstraţi în casele voastre. În aceasta este un semn pentru voi, dacă voi sunteţi credincioşi!»” (Surat ‘Ali ‘Imran: 49).

    Miracolele constau în acele evenimente istorice care nu fac decât să dovedească existenţa lui Alllah.

    Alllah subhanahu le-a oferit oamenilor dovezi şi argumente limpezi, convigătoare, categorice:
    „[Şi a trimis] trimişi – vestitori şi prevenitori – pentru ca oamenii să nu mai aibă niciun fel de scuză faţă de Allah, după trimişi.” (Surat An-Nisa’: 165);
    „Ei vor zice: «Oare nu v-au adus vouă Trimişii voştri dovezi limpezi?» Şi ei vor răspunde: «Ba da!» Ei vor zice: «Atunci rugaţi-vă!» Dar ruga necredincioşilor nu va fi decât în deşert.” (Surat Ghafir: 50).
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  2. Mersi yvette de la :

    gabriela guettat (07-05-2011)

  3.  
    #2
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    As-Salamu 'alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuh
    Allah Akbar
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •