Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. crestinii si crestinismul 
    #1
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Biblia vorbeste foarte dur la adresa celor netaiati ,fie ei Crestini ori nu .

    Isaia ai numeste necurati(Isaia 52)
    In Ezechiel necurati care au spurcat ''Casa.. ''...(Ezechiel 44:7-9 )
    Si mai dur este Iisus ,zice Matei (Mat. 7:21-23) , care atunci cand o femeie Cananeeanca i-a cerut ajutorul , el a refuzat-o spunand ca ''nu a fost trimis decat la oile ratacite ale lui Israel'' ..dupa insistentele apostolilor ..Iiisus ar fi spus :''Nu este bine sa iei paine copiilor si s-o dai cainilor '' ,iar femeia ar fi dat replica :'' Dar si cainii mananca firmiturile ce cad de la masa stapanilor ''

    Eu cred ca si Crestinii se incadreaza intre cei netaiati , si sunt dintre neamuri ...

    Dar Sfantul Coran ne avertizeaza si ne face atenti spunand :'' Sunt printre ei si credinciosi care se roaga atat pe timp de zi cat si in timpul noptii , dau dania ..opresc de la ce este rau si poruncesc dreptatea ... ''

    Daca prorocirile lui Isaia cu legatura la citatul (Isaia 52) s-ar adeveri ..asta in caz de nu s-a adeverit asa cum prorocea Ezechiel prin descrierea noului Ierusalim si a Casei Sinte ..'' si Iisus numai decat intarea asta din spusele lui Ioan :''19. Femeia I-a zis: Doamne, văd că Tu eşti prooroc.
    20. Părinţii noştri s-au închinat pe acest munte, iar voi ziceţi că în Ierusalim este locul unde trebuie să ne închinăm.
    21. Şi Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veţi închina Tatălui.

    Matei 21(42-43).Iisus le-a zis : N-ati citit niciodata in Scripturi « Piatra pe care au lepadat-o zidarii a ajuns sa fie in capul unghiului ; Domnul a facut acest lucru si este minunat in ochii nostrii » ? De aceea, va spun ca imparatia lui Dumnezeu va fi luata de la voi si va fi data unui popor care va aduce roadele cuvenite.

    Ori asaa cum spunea David .''Psalmii 84:5
    Ferice de cei ce locuiesc în Casa Ta! Căci ei tot mai pot să Te laude.
    Psalmii 84:6
    Ferice de cei ce-şi pun tăria în Tine, în a căror inimă locuieşte încrederea.
    Psalmii 84:7
    Când străbat aceştia valea Bakka (valea plangerii), o prefac într-un loc plin de izvoare, şi ploaia timpurie o acoperă cu binecuvântări.
    Psalm 84:7
    ז עֹבְרֵי, בְּעֵמֶק הַבָּכָא-- מַעְיָן יְשִׁיתוּהוּ;
    גַּם-בְּרָכוֹת, יַעְטֶה מוֹרֶה. Asa cum spune Coranul ''(Sura 3:96): “Cea dintai Casa [de inchinare] ridicata pentru oameni este aceea din Bakka, cea binecuvantata si calauzire pentru toate lumile.”

    O, oameni ai Cartii, de ce imbracati voi adevarul cu neadevar si ascundeti adevarul cu buna stiinta?” (Coran 3:71);

    spune: „Acelora care se cearta cu tine , in privinta lui , dupa stiinta pe care ai primit-o, spune-le: „Veniti, sa-i chemam pe fiii nostri si pe fiii vostri, pe muierile noastre si pe muierile voastre, pe noi insine si pe voi insiva, apoi sa ne rugam si sa chemam blestemul lui Allah asupra celor care mint!”” (Coran 3:61).
     
     

  2.  
    #2
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    40
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Olgun View Post
    Biblia vorbeste foarte dur la adresa celor netaiati ,fie ei Crestini ori nu .
    ..........................BIBLIA ??? esti sigur?
     
     

  3.  
    #3
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by thalesa View Post
    ..........................BIBLIA ??? esti sigur?
    Da Biblia ,nu Noul Testament ,si sunt foarte sigur

    Ma crezi ipocrit ?)))

    Nu vezi ca am dat capitol si vers acolo unde se face referire la ce am afirmat ...eu nu sunt ipocrit ca sa vorbesc din auzite, si sa afirm dupa aceea ca asa este . Bine ca eu am dat doar cateva ..Dar mai bine ai citi tu Biblia ca sa nu fi dintre ipocriti, si sa ma crezi pe mine ca dupa sa afirmi ca asa este .
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •