Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. vechil testament vs.noul testament 
    #1
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Matei 1:1
    Cartea neamului lui Isus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
    .................................................. .............................
    .................................................. .............................

    Matei 5:17
    Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

    Matei 5:18
    Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.

    Matei 5:19
    Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.


    Psalmul 1
    1. Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioşilor şi în calea păcătoşilor nu a stat şi pe scaunul hulitorilor n-a şezut;
    2. Ci în legea Domnului e voia lui şi la legea Lui va cugeta ziua şi noaptea.


    Psalmul 118
    1. Fericiţi cei fără prihană în cale, care umblă în legea Domnului.
    2. Fericiţi cei ce păzesc poruncile Lui şi-L caută cu toată inima lor,
    3. Că n-au umblat în căile Lui cei ce lucrează fărădelegea.
    4. Tu ai poruncit ca poruncile Tale să fie păzite foarte.
    5. O, de s-ar îndrepta căile mele, ca să păzesc poruncile Tale!
    6. Atunci nu mă voi ruşina când voi căuta spre toate poruncile Tale.
    7. Lăuda-Te-voi întru îndreptarea inimii, ca să învăţ judecăţile dreptăţii Tale.
    8. Îndreptările Tale voi păzi; nu mă părăsi până în sfârşit.
    9. Prin ce îşi va îndrepta tânărul calea sa? Prin păzirea cuvintelor Tale.
    10. Cu toată inima Te-am căutat pe Tine; să nu mă lepezi de la poruncile Tale.
    11. În inima mea am ascuns cuvintele Tale, ca să nu greşesc ţie.
    12. Binecuvântat eşti, Doamne, învaţă-mă îndreptările Tale.
    ................
    .................................................. .................................................. .
    .................................................. ...........................................
     
     

  2.  
    #2
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    40
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Olgun View Post
    Matei 1:1
    Cartea neamului lui Isus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
    .................................................. .............................
    .................................................. .............................

    Matei 5:17
    Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

    Matei 5:18
    Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.

    Matei 5:19
    Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.


    Psalmul 1
    1. Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioşilor şi în calea păcătoşilor nu a stat şi pe scaunul hulitorilor n-a şezut;
    2. Ci în legea Domnului e voia lui şi la legea Lui va cugeta ziua şi noaptea.


    Psalmul 118
    1. Fericiţi cei fără prihană în cale, care umblă în legea Domnului.
    2. Fericiţi cei ce păzesc poruncile Lui şi-L caută cu toată inima lor,
    3. Că n-au umblat în căile Lui cei ce lucrează fărădelegea.
    4. Tu ai poruncit ca poruncile Tale să fie păzite foarte.
    5. O, de s-ar îndrepta căile mele, ca să păzesc poruncile Tale!
    6. Atunci nu mă voi ruşina când voi căuta spre toate poruncile Tale.
    7. Lăuda-Te-voi întru îndreptarea inimii, ca să învăţ judecăţile dreptăţii Tale.
    8. Îndreptările Tale voi păzi; nu mă părăsi până în sfârşit.
    9. Prin ce îşi va îndrepta tânărul calea sa? Prin păzirea cuvintelor Tale.
    10. Cu toată inima Te-am căutat pe Tine; să nu mă lepezi de la poruncile Tale.
    11. În inima mea am ascuns cuvintele Tale, ca să nu greşesc ţie.
    12. Binecuvântat eşti, Doamne, învaţă-mă îndreptările Tale.
    ................
    .................................................. .................................................. .
    .................................................. ...........................................
    Domnule draga, de ce nu lasi mata Crestinismul -Crestinilor? Budismul -Budistilor si ocupa-te de Islam

    Nu de alta, dar fiecare postare este plin de greseli grosolane.
     
     

  3.  
    #3
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by thalesa View Post
    Domnule draga, de ce nu lasi mata Crestinismul -Crestinilor? Budismul -Budistilor si ocupa-te de Islam

    Nu de alta, dar fiecare postare este plin de greseli grosolane.

    Pe ce te bazezi cand spui ca :''fiecare postare este plina de greseli ''?

    Greseli ale vechiului si noului testament ?

    Adu versetele cu pricina ,altele decat am postat si dovedeste ca sunt greseli ..daca nu o faci , si nu o vei face , inseamna ca si tu esti '''saraca in Duh '' asa cum spune Matei evanghelistul noului testament (greco-roman).

    Si bag mana in foc ca nu sti limba Bibliei si nici a Noului Testament dar ai taria sa afirmi ca sunt greseli ...mmda .

    Din fericire nu toti sunteti la fel .
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •