Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 12 of 12
  1. tocanita de miel a la Egipt 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Ingrediente pentru 6 porţii

    1,200 kg carne de miel (pulpa din spate cu os)
    12 cepe mici de arpagic sau haşmă
    3 morcovi sau 6 morcovi timpurii (e de preferat aceşti morcovi noi, care se vand în legături primăvara tarziu / vara)
    2 - 3 tije de la frunzele ţelinei (deci: fără frunza propriu-zisă)
    2 fire de praz (se va folosi numai până la frunze, dacă vreţi un aspect mai aristrocrat)
    1 ceapă mare albă (cea vineţie vă va strica culoarea sosului, care va deveni cenuşiu)
    1 - 2 lămâi mici, din acelea cu cojă subţire şi un pic mai mari decât o nucă, sau jumătate de lămâie obişnuită (se foloseşte doar zeama)
    5 căţei de usturoi
    100 gr făină albă
    1 linguriţă de miere sau zahăr
    2 litri de supă de carne
    1 lingură de rozmarin verde (tocat fin)
    1 - 2 foi de dafin
    1 vârf de cuţit de şofran (să fie un vârf de cuţit - adică max. 1 gr, NU un sfert de lamă! că altfel vă iese galben de parcă aţi fi turnat vopsea!)
    1 /2 linguriţă de boia iute sau dulce, după preferinţă
    sare, piper măcinat şi piper boabe.

    Mod de preparare

    1. Carnea de miel se curăţă de pieliţe, se înlătură osul şi seul, se spală şi se taie în bucăţi potrivite, de circa 4 cm / 4 cm.

    2. Osul şi resturile de carne se pun la fiert în 2 l de apă cu un pic de sare, o foie de dafin, cateva boabe de piper, 1 cub de Maggi, ori o lingură de Vegeta. Atenţie să nu uitaţi să spumaţi această supă.

    3. Făina se amestecă cu un pic de sare, piper şi boia (dulce sau iute)

    4. Se tăvălesc bucăţile de carne prin făina astfel condimentată şi se prăjesc în ulei până când formează o crustă maronie (adică brun - roşiatic deschis, nu maron ca ciocolata!)
    5. Se pun bucăţile de carne astfel prăjite într-un vas cu fund dublu sau cu pereţii groşi (aici sunt din ceramică, dar puteţi folosi vase de Jena, sau dacă nici de acestea nu aveţi, nu e nicio jale, puneţi sub fundul cratiţei obişnuite tabla pe care coaceţi vinete şi ardei sau o puneţi cu fundul într-o tavă de aluminiu sau de teflon...că dacă e de email se duce pe apa sâmbetei - tava, desigur!)

    6. Morcovii se taie rondele de circa 1 cm grosime, prazul si tijele de ţelină se taie în bucăţele de circa 3 cm, apoi acestea şi cele 12 bucăţi de arpagic sau haşmă se prăjesc în ulei până când devin moi şi aurii. Se scurg de ulei şi se adugă peste carne.

    7. Ceapa se taie cubuleţe fine, ca ptr salata de icre spre exemplu, şi se prăjeşte în ulei, când a devenit sticloasă se adaugă usturoiul tăiat şi el fin, rozmarinul tăiat fin, de asemenea, şi se mai ţine pe foc 1 - 2 minute. După aceasta se adaugă zaharul sau mierea, peste 1 minut zeama de lămâie, şi apoi, şofranul. Se mai ţine pe foc 1 - 2 minute apoi se rătoarnă peste carne.

    8. Supa de os, se strecoară şi se adaugă şi ea peste carne.

    9. Se pun apoi foile de dafin, se potriveşte de sare, se adaugă câteva boabe de piper sau piper măcinat, se acoperă cu capacul şi se dă la foc mic pentru circa 3 ore sau se pune în cuptor pentru 1 oră şi 45 minute.

    Recomandare:
    In acelaşi mod se poate prepara şi carnea de vită sau de căprioară

    Mod de servire:
    Cu cus-cus, orez, mămăligă sau găluşti.

    Asta dacă vreţi să rupeţi gura târgului sau sunt mesenii prea înfom.etaţi, că altfel se poate servi şi fără acestea.


    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  2.  
    #11
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    suna fain reteta ta...de fapt toata combinatia..
    cu cartofii am inteles...ii despici in patru..
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Daca incerci reteta iti spun sigur ca nu vei regreta,mai ales carnea de pui are un gust deosebit.Eu nu am avut pulpe,am pus cateva aripiaore si piept de pui dezosat pe care l-am taiat in felii mai subtiri.La sosul de rosii am adaugat busuioc si cimbru.
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •