Notices
 

Thread: concurs

Results 1 to 3 of 3
  1. concurs 
    #1
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    40
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice.
    Cred ca a fost Abraham (Avraam).Il putem caracteriza ca fiind un monoteist intransigent, distrugător de idoli, peregrin spre unicul Dumnezeu,binecuvântat de Dumnezeu, după sacrificiul lui Isac; binecuvântare pe care o transmite descendenței sale: Ismael, strămoșul arabilor. Odată cu binecuvântarea Abraham îi transmite lui Ismael și adevărata credință – Islamul .Nu putem omite rolul de fondator al Ka’ba și al pelerinajului sacru.
    Domnule draga de ce mergi asa de departe ?
    Profetul Mohamed a facut dintr-o religie idolatra cu sute de idoli ce existau la Kaba una monoteista,adica a ales un singur idol ce l-a numit Allah.
    apoi restul poceste ca la toate religiile ingerul si mai stiu eu ce...
    de ce ar fi trebuit sa se lupte cu unsusi oamenii trimului lui,insusi familia lui daca avraham acum 3000 de ani era promotorul religiei islamice.Plus ca daca minimalizati profetul domnule draga ce pui in loc? pe Avraham?

    mie mi se pare corect.a avut 2 fi a generat doua religii...iudaism si islam...interesant...ce facem cu Mohammed....???
    bine oricum in viata lui nu a respectat de loc ce scria in Coran,asat pentru poate era in faza de scriere si nu era in forma definitiva sau pentru simplul fapt ca era anafalfabet.
     
     

  2.  
    #2
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    40
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    apoi restul poceste ca la toate religiile ingerul si mai stiu eu ce...

    corectra

    apoi restul poveste ca la toate religiile ingerul si mai stiu eu ce...
     
     

  3.  
    #3
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    In primul rind raspunsul apartine unei doamne .In al doi-lea rind comentariul dumneavostra este tendentios si neavenit.Sunteti un ateu ,,liber cugetator " aflat in faza de cautari a reatiei sale cu divinitatea ? -foarte bine .Si eu am trecut cu foarte mult timp in urma prin acesta faza.Cititi ,studiati tot ce credeti ca va va ajuta dar nu incercati sa faceti filosofie ieftina fata de dogma unei religii daca nu ati incercat sa o intelegeti .De teorii si concluzii de chibiti suntem deja satui.Toti incerca sa ne dea sfaturi si sa ne indrume desi nimeni nu le-o cere .

    Profetul Mohamed a facut dintr-o religie idolatra cu sute de idoli ce existau la Kaba una monoteista,adica a ales un singur idol ce l-a numit Allah
    .

    Aceasta fraza am mai citit-o postata de cineva acum vreo luna pe un alt forum si sper ca nu ati copiat-o de acolo sau ca sunteti una si aceeasi persoana .

    In ceea ce priveste primul om care a fost musulman -(Participiu activ de la verbul aslama- care insemna ,,a se supune" .-lui Allah)- a fost Adam nu Avraam .
    Sora care a raspuns a gresit iar dumneavostra ati inceput cu un salt la gitul ei fara sa aveti habar de asta.
    In incheiere aveti grije va rog la comentariile ce includ persoana profetului Mohammed-salla-llahu 'alaihi wa sallam- pentru ca sunteti tentat sa faceti afirmatii ce ar putea devenii deranjante .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •