Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. Tocanita de vinete in stil frantuzesc 
    #1
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Ingrediente: trei-patru ardei capia, doi dovlecei, doua vinete mari, o ceapa, doua rosii bine coapte, 50 grame ciuperci albe de cultura, o cana de suc de rosii, verdeata (reteta cere busuioc, dar poti incerca cu frunze de telina sau leustean, plante aromate puternic), sare, piper negru macinat, un borcan mic de smantana.

    Preparare:curata toate legumele.Pregateste un as putin adanc care merge la cuptor.Taie ardeiul,ceapa si caleste-le in putin ulei.Rastoarna-le in vasul pt cuptor.Caleste vinetele taiate cubulete,rastoarna-le si pe ele in vasul pt cuptor.
    Caleste dovleceii taiati in feliute,apoi rosiile taiate in bucati mari.Pune in vas.Adauga peste legumele calite,sucul de rosii,potriveste de sare si piper,amesteca usor si da la cuptorul incins 20 min.Cand sunt gata rastoarna peste mancare amestecul facut din smantana si verdeata.
    Mai lasa mancarea cateva minute in cuptor,dar fara foc.Este buna si calda,dar mai ales rece.
     
     

  2.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Cer permisiunea să folosesc pentru Revista Annisa această reţetă. Se poate? Va fi intitulată "tocăniţă de legume Yumna".
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Sigur ca se poate,dar am zambit cand am citit cum vrei sa o numesti.Cand am recitit acum reteta,vezi ca eu am uitat sa scriu si despre ciuperci ca si ele trebuie calite in ulei si adaugate in vasul pt cuptor.Sa treci tu te rog in reteta pt revista.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •