Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. Shooneez - semintele negre ale florii minune 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    MEDICINĂ PROFETICĂ



    Abu Hurairah, radi Alllahu anhu, a relatat că A auzit de la Rasool Alllah (salla Alllahu alaihi wa salam) că:
    "Există un leac în nişte seminţe negre, care vindecă orice boală cu excepţia morţii, şi aceste seminţe negre se numesc shoneez.”


    Aceste seminţe aparţin unei plante numite Nigella Sativa.

    floarea minune - Nigella Sativa


    In România, denumirea sa populară este: negrusca de cultura, nigeluţa, negroşica sau coriandru roman.


    Este o planta aromată condimentară, poate fi în egală masură ornamentală, adică crescută în grădină.
    Este o tufa scundă, cu flori stelate bleu deschis, care, la maturitate, îşi formează în capsule, ca nişte gogoşi, seminţe negre care emana o aromă placuta.
    Este originara din Orient şi este cultivată si intrebuinţată pentru proprietatile ei aromatice în bucătărie, dar şi pentru proprietăţile ei curative.
    India, Egiptul şi ţările din Orientul Mijlociu o folosesc în aceste două scopuri de mai bine de 2000 de ani.

    Proprietăţi aromatice
    Semintele de negrilică se asemană, ca aromă, cu oregano, sunt mult apreciate de bucataria indiană, egipteană, turcă, libaneză, iraniană, pentru preparatele din carne, legume, lactate, etc.

    Compozitie:
    glicozizi, alcaloizi, aminoacizi, triterpene, flavone, saponine, steroizi de tipul ergostan (obtusifoliol), lipide, glucide, rezine, taninuri, uleiuri volatile (nigelona si chinona), acizi grasi esentiali de tipul omega 3 si omega 6

    Proprietăţi curative ale seminţelor

    Actiune: nigelona imprima semintelor de negrilica proprietati:
    antihistaminice, antialergice, diminuand spasmele bronsice si laringiene de natura alergica, autoimuna specifica astmului bronşic, cu efect bronhodilatator
    tonic, aperitiv, emenagog, carminativ,
    vermifug, combate viermii intestinali (limbricii si teniile), meteorismul, colicile intestinale, vasodilatator cerebral, antiplegic, antitumoral,
    galactogog (stimulent al lactatiei),
    stimulează sistemul imunitar si contribuie la sinteza prostaglandinelor,
    elemente esentiale luptă impotriva infecţiilor, reacţiilor alergice sau bolilor canceroase, stimulează regenerarea măduvei spinării şi împiedică dezvoltarea tumorilor,
    are putermnice efecte antibacteriene şi antivirale,
    creste viteza de vindecare şi stimulează cicatrizarea,
    scade valorile glicemiei,
    creşte potenţa sexuală,
    echilibrează activitatea hormonală,
    stimulează apariţia fluxurilor menstruale întârziate,
    are efecte afrodisiace

    Indicatii: astm bronsic, bronho-pneumopatii, boli autoimune (stimuleaza sistemul imunitar şi creşte rezistenţa la infecţii), SIDA, cancer, diabet zaharat, tulburări de dinamică sexuală, convalescenţă (grăbeşte vindecarea), alergii diverse, disfuncţii hormonale, dereglări de ciclu menstrual, stimularea secreţiei de lapte la mamele care alaptează, verminoze, anorexie, alergii şi boli eruptive ale pielii, paralizii (datorită acţiunii decontracturante, miorelaxante).
    Negrilica se recomandă a fi administrată, ca adjuvant, în cancer, preventiv şi curativ - în toate formele cu localizare abdominală, în special în cazul tumorilor pancreasului.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    De multi ani il aud pe sotul meu pomenind de aceste seminte.Abia luna trecuta le-am descoperit denumirea stiintifica si denumirea in lb. romana.
    Am cautat la Plafar dar si la farmacii si nu am gasit,desi pe net sunt de vinzare tincturi din aceste seminte.
    am fost avertizata de farmaciste ca s-ar putea sa nu fie de fapt ceea ce zic ei ca este in solutie.
    din cercetari am aflat si ca semintele care cresc in egipt sunt cu cele mai multe proprietati,dar si ca aceste seminte sunt mentionate in Biblie!
     
     

  3.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Eu am vazut aici , in Egipt, la piata, ca si condiment. Clar ca o sa cumparsi o sa si folosesc.
    Cel mai simplu, mi se pare, cumparat de aici si trimis prin posta.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •