Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28
  1. Programul tau /al meu...pentru luna Ramadan 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Nu-mi vine sa cred ca a trecut aproape un an si mai e atat de putin...
    nu-mi vine sa cred ca este al nu stiu...3,4,5-lea an cand va scriu multora dintre voi si alhamdulillah ca din an in an suntem tot mai multe; acelasi subiect...cu aceleasi emotii.
    Mai e putin, mai putin de-o luna pana va incepe Luna Ramadan.
    Oare ce ar trebui sa pregatim?
    Un program de studiu? Sa invatam cateva sure mai lungi? Sau un program de curatare? Sau mai bine,poate, o purificare temeinica din toti rarunchii?
    Va fi, Inshaa ALLAH pentru mine al 10-lea post al Ramadan-ului si mereu imi spun :"anul asta o sa fac asa...si asa...". Si ALLAH sa ma ierte...nu stiu dc am reusit macar 10% sa fac din tot ce mi-am propus.

    Nu pot sa nu tresar de tulburare gandindu-ma ca profetul astepta aceasta luna in modul in care o facea...de cum trecea ramadanul, rugandu-se sa-l prinda si pe urmatorul...

    Inshaa ALLAH sa dedicam aceasta luna CELUI care Ii apartine, Lui, Marire Lui I se cuvine totul, dar mai ales aceasta luna!!!
    Poate n-ar striuca sa ne facem programe, sa ne punem alarme care sa ne reaminteasca de ele...sau poate dc am deconecta luna asta cablurile, net-urile...
    Deaja ma gandesc cu tristete ca va trece atat de repede...Inshaa ALLAH macar sa ramana in urma nu doar foamea si setea sau/si gandul la programul de Eid.

    "INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN"
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    AishaA (08-15-2007), gabriela guettat (08-02-2010), Saira (08-15-2007), sara (08-15-2007), shama (08-30-2011)

  3.  
    #2
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

    M asha Allah surioara Alah sa te binecuvanteze si sa-ti ofere ce e mai bun in viata aceasta cat si in viata de apoi.

    Este f frumos ceea ce ne-ai propus Alah sa fie multumit de tine.
    . in sha Allah sa nu-i uitam pe parinti nostri nici o clipa in pomenirile noastre...si Stapanul Nostru sa-i indrepte si pe ei .amen amen amen.

    Moamentan pentru ramadanul acesta m-am gandit sa invat sa citesc Quranul in araba cu ajutorul lui Allah si inca cateva sure
    Astept propuneri sa ne indrumam una pe alta...
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

    M asha Allah surioara Alah sa te binecuvanteze si sa-ti ofere ce e mai bun in viata aceasta cat si in viata de apoi.

    Este f frumos ceea ce ne-ai propus Alah sa fie multumit de tine.
    . in sha Allah sa nu-i uitam pe parinti nostri nici o clipa in pomenirile noastre...si Stapanul Nostru sa-i indrepte si pe ei .amen amen amen.

    Moamentan pentru ramadanul acesta m-am gandit sa invat sa citesc Quranul in araba cu ajutorul lui Allah si inca cateva sure
    Astept propuneri sa ne indrumam una pe alta...


    Inshaa ALLAH sa-ti usureze Bunul ALLAH invatarea.
    Si eu as dori sa invat ceva nou...insa cred ca am sa incep sa le recapitulez pe cele vechi...cateodata uit cu lunile sa recit cate ceva pentru ca istagfiru ALLAH Al-Aziim mereu este "altceva" de facut si sunt mai usor de spus cele mai scurte.
    Bine, acum sa nu se inteleaga ca stiu Baqara si Imran...fereasca ALLAH sa aratam altfel decat suntem...sunt inca copil mic la Coran
    Cred ca ptr cine nu face inca Qyam al layl este un bun inceput Inshaa ALLAH...sau dc o sora de-a noastra inca nu s-a decis sa puna hijab ar putea s-o faca...
    Este bn bun prilej de a face schimbari si Inshaa ALLAH sa fie un nou inceput...dar mai ales care sa aiba continuitate si dupa Ramadan.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum

    Eu in aceasta luna recitesc Coranul(versiunea in limba romana). Imi doresc sa pot citi in limba araba si sa inteleg ce citesc...dar mai am mult pana acolo
    O sa invat cel putin doua Suwar, InshaAllah, in afara de cele pe care le stiu, chiar daca sunt mai scurte.
    Nu port hijab pentru ca nu se poate...dar poate va veni si ziua aceea, Allah stie cel ma bine!
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Al hamdulillah , mai este putin si vine luna Ramadan . Cred ca ar fi bine ca inca de acum sa tinem acteva zile post , ca organismul sa se obisnuiasca , si sa nu fim in luna Ramadan tot timpul obositi , molesiti .
    Noi avem timp liber , dar nu stim cum sa ne organizam . Daca am inchide tv , daca am opri tel sa nu stam la povesti cu orele . Nu ma refer sa rupem leg cu familia , ci numai sa ai un program , de la ora de la ora de imi spun prietenii , familia , ma asigur ca sunt bine si imi cer scuze , sunt putin ocupata , nu pot sta mult la tel .
    Facem curat ianinte de Ramadan , apoi in Ramadan face mai putin curat , mancare obisnuita , sa nu pierdem orele in bucatarie facand mancare . Cum avem 5 min libere cred ca ar fi bine sa citim Quran , sa spunem dua , sa-l tinem pe sheitan departe de noi si gandurile noastre , sa ne apropiem mai mult de Allah . Sa facem act mai multe rugaciuni obtionale , sa stam mai mult trezi noaptea ptr kiem al lail .

    Apropo de citirea Quranului in lb romana , am intrebat odata pe cineva ce este mai bine sa citim Quran in lb romana { adica tarducerea sensurilor } si sa intelegm sau sa citim in araba si sa nu intelegem . Mi-a raspuns ca este bien sa le facem pe amandoua . Adica sa citim si in araba , dar si in romana sa stim despre ce-i vb .
    Si Allah stie cel mai bine .

    P.S. Sa nu intelegeti ca eu asa fac in fiecare an , imi propun sa fac asa , si ca si Maryam nu stiu daca fac 10%
    InshaAllah anul acesta sa fac cat mai multe .
    Am si un orar ptr luna Ramadan , cine vrea sa-mi trimite pm .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu

    Ma sha Alah surioarelor..doar o completare am la ceea ce a spus surioara sara.
    Se spune ca sheitanii in luna ramadan sunt legati in lanturi..deci nu au cum sa vina la oameni pentru a le soptii sa faca greseli .Daca in ramadan pacatuim ...pacatuim de la noi din slabiciunea noastra.

    Asa ca de aceea este un prilej de schimbare...Allah sa ne ajute si sa e lumineze amen
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  8.  
    #7
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Assalamu alaykum!


    Eeeeh,parca ieri a fost Ramadan si totusi timpul trece asa repedeeee.Alhamdulillah suntem in asteptarea acestei luni binecuvantate in care avem ataaaat de multe oportunitati.InshaAllah sa ne ducem la indeplinire aceste planuri marete.Va fi al treilea...insa am impresia ca va fi,inshaAllah primul,pentru mine...primul adevarat,caci mi se pare ca am facut mult prea putin in anii trecuti...macar de anul asta sa-mi dau stradania mai mult.Imi fac mea culpa pentru trecut,pentru ca nu m-am straduit destul si inshaAllah ma gandesc ca anul asta sa fac ceva schimbari majore.In primul an eram singura...singura singurica,la cateva zile dupa convertire...greu,singuratatea te omoara!Sa nu ai cu cine sa te bucuri ca ai facut salah sunnah,la iftar sa fii tot singur...anul trecut la fel,am fost un pic cam "inchisa"...dar anul asta,inshaAllah,va fi altceva...Ma gandesc cu bucurie la aceasta luna ca la un bun prilej de a indrepta acele nnnn minusuri pe care le am.Am multe idei in cap,inshaAllah sa s reusesc!
     
     

  9.  
    #8
    Member rayia's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    30
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Fetelor,voi ce ati facut in Ramadan,cand alaptati?Nu as vrea sa pierd laptele ,asa ca trebuie sa mananc...
     
     

  10.  
    #9
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Tu ptr ca alaptezi , poti sa manaci , si recuperezi cand poti zilele pierdute , de preferabil pana la Ramadanul urmator .
    Si Allah stie cel mai bine .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  11.  
    #10
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom

    Inainte de a incepe ramadanul promitem in sha Allah sa deschidem mai multe topikuri despre acest subiect.
    Daca iti este teama ca pierzi laptele poti sa nu tii postul..dar daca nu iti este poti sa mananci si sa bei lichide noaptea nici o problema.Am prietena care a alaptat si a tinut post.Alhamdulilah si a avut lapte 2 ani si ceva pana a intercat copilul.La Alah sunt toate.
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Ramadan
    By Anna in forum Islamul
    Replies: 15
    Last Post: 05-24-2007, 02:25 PM
  2. Sha'baan - sa ne pregatim pentru Ramadhan!
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2006, 04:38 AM
  3. Luna Shaban
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 09-03-2006, 05:20 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •