Notices
 
Results 1 to 8 of 8
  1. A inceput judecarea lui Hosni MUbarak 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum.
    Ieri toate agentiile de presa din lume anuntau incepera procesului in cazul crimelor savirsite de acolitii lui Mubarak in timpul revoltelor din ianuarie-februarie .Personal cred ca inceperea acestui proces in timpul lunii Ramadan este o mare greseala.Oare chiar trebuia facut neaparat acum? De ce? Care este logica si cui foloseste asta ( ÇáÐí íÓÊÎÏãå¿ ) ? Luna Ramadan este o luna a compasiunii si indurarii ,a milei , iar ceea ce face noua conducere de la Cairo de mo.n streaza ca ,de fapt, Egiptul a devenit o tara majoritar crestina si nu mai tine cont de sunna in ceea ce face .De asemeni mi-a produs un sentiment de repulsie fata de cei care au hotarit ca sa fie adus Mubarak pe targa ,cu perfusii la mina si l-au bagat in cusca aia oribila cu gratii si plasa cu ochiuri ca la cotetul de gaini.Ce au vrut sa demnstreze cei care au pus la cale acesta oribila inscenare ?Cusca aia era poate o reminiscenta din secolul XVIII ? Care o fi fost rostul si rolulul acelei plase ? Sa nu arunce lumea cu sticle? Pai ce procesul asta se tinea intr-un bar? Eu sunt de acord in totalitate si cu toata fiinta mea ca acest om trebui judecat nu numai pentru mortii din ianuarie ci pentru toate nenorocireile indurate de egipteni de-a lungul administratiei sale dar sa incepi o etapa si o noua perioda in istoria tarii cu un proces in luna Ramadan si cu un acuzat tinut pe targa si bagat intr-o cusca este o greseala .
    Aseara tirziu am vazut ca sa anunt aminarea procesului pina pe 15 august.Alhamdulilah poate se va amina din nou pina pe 15 septembrie ca asa ar fi mai corect si poate se renunta si la ideea aducerii lui Mubarak pe targa .Ar fi mai normal asa si mai uman.Vom vredea ce va fi.Allah subhana wa ta`ala sa-i calauzesca si sa le deschida mintea .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Nu ştiu frate munir, dacă e neapărat o alegere care ţine de creştinism sau de mai ştiu eu...
    Care e problema...incepe un proces...nu il chinuie, nu il execută?!!!

    Motivul pentru care e pe targa: face greva foamei! Pentru ce face el??!!! greva foamei, când deja! are cancer l-a stomac şi ceea ce îl aşteaptă e ştreangul?! Simplu, pentru că vrea să moară. "Credinciosul" Mubarak a ales să se sinucidă, de fapt. Şi cum să te sinucizi când eşti aşa de bine supravegheat...simplu: Greva foamei.

    El să îi muţumească lui Allah subhanahu că nu a primit "tratamentul" pe care îl aplica el deţinuţilor: cârlige în buze, shocuri electrice, ars cu ţigara milimetru cu milimetru...şi alte atocităţi de îţi stă mintea în loc şi nu ai altă dorinţă decât să îl jupoi de viu! Şi oamenii o ştiu...şi cu toate astea, s-au îndurat de el, şi nu l-au lăsat să crape aşa cum merita....

    Vede acum si Mubarak cum e amarul, detenţia, foamea...Merită!

    După mine acest ..nu am cuvinte să-l calific...nu merită nici măcar să fie îngropat în pământul Egiptul la cât rău i-a făcut!

    Nici nu ştiii frate munir ce făcea acest "shaitan" cu musulmaniii salafi! De câte ori salafii şi fraţii musulmani se regrupau şi încercau să opună rezistenţă regimului lui şi mizeriilor care zăceau pe dedesubt, organiza atentate cu ajutorul jidanilor împotriva creştinilor copţi, ca să poată să îi aresteze pe salafi. Pentru el nu au contat câţi ani aveau acei musulmani. A arestat şi copii de 15-16 ani pe care i-a ucis prin tortură!!!
    Nu cred că are rost să postez imagini! Nu mai vreau să revăd aşa ceva...

    Mila şi îndurarea musulmanilor să se îndrepte asupra celor în necaz, asupra celor care nu au, asupra bolnavilor şi asupra călătorilor, NU asupra D.IAVOLILOR!

    De ce l-au bagat în cuşcă?? Păi de ce nu?? Cine era responsabil cu eliminarea acelor cuşti din sălile de judecată?? Nu cumva administratia lui Mubarak?! dacă pentru el e umilitor să intre în cuşcă, oare pentru omul de rând nu era o umilinţă? Uite că egiptenii nu sunt aşa de friaeri cum au fost romaânii, să se lase impresionaţi de "suferinţa" nemernicilor.
    Să amintesc aici cum au scăpat de închisoare ticăloşii care au participat la reprimarea revoluţiei române şi alte potăi care au furat până când au ajuns miliardari?!!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #3
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alayku surioara .
    Eu nu am zis surioara ca nu trebui judecat si condamnat dar de ce in luna Ramadan ? Eu asta nu inteleg.Nu pentru ce i se intilmpla lui Mubarak am eu o problema ci de faptul ca trebuie sa murdarim acesta luna cu imaginea acestui proces.Zici ca vrea sa se sinucida . Asa si ce trebuia adus la tribunal pe targa ? Ma rog .Poate tu ai dreptate .Tu traiesti acolo in lumea aceea si aflii mult mai multe despre ce au indurat egiptenii in perioada cind Mubarak era la putere.In mod cert tu ai dreptate si argumentele tale sunt destul de solide dar trebuie totusi sa tinem cont si de faptul ca lumea care priveste acest proces si care abia asteapta orice prilej sa arate cu degetul spre musulmani judeca toata acesta butaforie creata in sala de tribunal prin prisma legilor civilizatiei europene sau americane. Poate cei care conduc acest proces ar trebuii sa tina cont de asta .Tot ce am scris este doar umila mea parere .Nu acuz pe nimeni si nu condamn pe nimeni.Nu pot stii care este adevarul in ceea ce priveste acuzatiile aduse lui Mubarak .Doar cei care au trait acolo pot spune ce au indurat.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #4
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Stai aşa frate munir, ca am cautat în presa internationala ...in engleza...
    Mubarak NU are cancer la stomach, ci doar a fost o afirmaţie defensivă a avocatului lui care a spus: CRED că are cancer la stomac...vom vedea dacă ne confirmă diagnosticul medicul curant din Germania. Deci: POATE...nu e suigur.. Sunt arhicunoscute tertipurile astea cu îmbolnavirea...

    Dar cum trebuia adus?

    Ziarul AlMasri Alayoum sopune că în afaraă de oboseala şi slăbiciunea de la greva foamei nu are niic, în plus si a vopsit si parul în negru! Deci i se dă voie si la cosmetica!!! Plus că i s-a dat dreptul de a avea ECHIPA DE MEDICI PERSONALĂ! Plus că transferul s-a făcut cu elicopterul! Nu l-au "copt" într-o dubă blindată aşa cum, fără milă, făce administraţia lui. Ce deţinut al Egiptului a mai primit acest tratament până acum, de la administratia lui??

    Iată că nu sunt aşa de neîndurători egitenii, şi nu a contat că e luna Ramadan sau nu.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Quote Originally Posted by munir View Post
    Personal cred ca inceperea acestui proces in timpul lunii Ramadan este o mare greseala.Oare chiar trebuia facut neaparat acum? De ce? Care este logica si cui foloseste asta ( ÇáÐí íÓÊÎÏãå¿ ) ?
    Probabil ca trebuia ca atentia intregii lumi sa fie asupra acestui proces,timp in care i se da "unda verde" lui Bashar Al-Assad sa-si atace poporul intr-un mod de neimaginat.
     
     

  6.  
    #6
    Member daniel barnutiu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Amman-Jordan
    Posts
    9
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Frati si surori,assalamualaikum !
    In Iordania mocnesc lucruri grele, foarte curand sa va pregatiti ca
    regele sa se poarte mai rau ca Assad Bashar
    alahu akbar
     
     

  7.  
    #7
    Member monica_sorin's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Romania
    Posts
    13
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Parerea mea in privinta acestui subiect este ca ar fi bine sa se astepte ca Mubarak sa-si rezolve problemele medicale si apoi procesul sa-si continue cursul.
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Brusc s-a imbolnavit si asteapta mila pe care el n-a avut-o fata de poporul sau.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •