Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Ce faceti in timpul liber in Luna Ramadan ? 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974

    As Salam Alaykum wa Rahmadullah wa Barakatuku
    Recunosc deschis ca asteptam cu mare bucurie venirea ramadanului .Speram ca fratii si surorile se vor apleca mai mult in timpul liber spre studiu si implicit viata pe forum va fi mai animata .Se pare ca m-am inselat.Este vara ...,cald afara ....,lumea a plecat la mare.... si-am o lene de ma doare....Vad cu stupefactie ca lumea intra pe forum fara sa lase nici macar citeva cuvinte scrise ca o dovada pentru posteritate a trecerii lor pe aici.Postul de mincare sa ne influenteze atit de dramatic dorinta de a fi activi ?
    Si ca sa fiu in ton cu titlul ,chiar asa -Ce facem in Ramadan?
    Eu imi dedic timpul liber studiului fie a l scrierilor biblice dar in special al Sfintului Coran.Mai scriu cite ceva pe forum (ca de citit nu mai scrie nimeni) .Mai port cite o discutie elevata si educativ-instructiva pe net cu vre un frate sau o sora care cu multa rabdare imi mai alunga din ceata ce imi cuprinde mintea. Altfel ..mai sterg un praf,mai spal o rufa ,, mai fac o mincarica pentru masa de Iftar.... eh .. chesti,socoteli . Si uite asa ziua trece mai usor si nu imi las mintea sa intre in amortire iar foamea si setea uitate sunt si trec usor spre ale noptii soapte..
    Dar dumneavoastra dragi frati si surori cum va petreceti timpul liber in Luna Ramadan?
    Tare-s curios asa-i?!?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    eheeeeee,eu in ultima saptamana am muncit in fiecare zi,chiar unele de dim pana seara caci e august si e luna de concedii aici,vin acasa la 8.30pm si gatesc,numai bine trece de ora noua si mananc si eu ceva,daca nu lucrez mai fac cumparaturi ca sa am ce manca atunci cand lucrez si vin acasa la 8;30 pm. )))
    mai multa activitate am sa pot avea dupa 25 august cand lucrurile revin la normal.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  3.  
    #3
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...mashaAllah, draga frate si draga surioara... obisnuit insa, Luna Ramadan este perioada in care se posteaza mai rar... poate ca multi dintre noi petrec aceasta luna cu precadere mai retrasi, in reflectie si adorare...poate ca altii dintre noi o petrec in mijlocul oamenilor, impartind merinde pentru trup sau pentru suflet... poate ca altii, se dedica educatiei religioase a copiilor, mai mult decat in restul anului sau poate ca pur si simplu obligatiile zilnice, plus pregatirea Iftarului pentru familie, plus Ibada, nu prea mai lasa mult timp liber... Allah Subhanahu Wa Ta'ala stie cel mai bine!...

    ...imi cer scuze - nu am raspuns direct intrebarii - incerc sa fac cat mai mult, pe placul lui Allah Subhanahu Wa Ta'ala, in sha Allah...

    ...fie ca timpul care ne-a ramas din Luna Ramadan sa fie spre folosul nostru, in aceasta lume si in cea vesnica, amin! BarakAllahu fikum!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #4
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Frate munir...eu nu am timp nici sa respir........
    dimineata fac traduceri pana pe la 15 pm, de acolo administrativ, pe urma iftar, pe urma tarawih, pe urma citit Quran, pe urma qiyam, urmeaza suhur si fajr, dorm si eu de la 5 la 10 am.
    Deci... no time!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •