Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Negresa cu nuca si bucati de ciocolata 
    #1
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    este intr-adevar cea mai gustoasa reteta de negresa din cele multe pe care le-am incercat.

    Avem nevoie de :
    -1 cana faina,3/4 cana cacao pudra,1/4 lingurita sare,6 linguri unt,200 g ciocolata neagra,100 g ciocolata alba,4 oua la temperatura camerei,1 cana zahar brun(eu am folosit normal),1 lingurita esenta vanilie,1 cana bucati ciocolata neagra,1 cana bucati nuca.

    Mod de preparare:
    1.Incalzeste cuptorul si aseaza o foaie de copt in tava in care vrei sa coci prajitura.
    2.Amesteca intr-un bol faina,cacaua si sarea.
    3.Topeste la abur ciocolata neagra,ciocolata alba si untul.
    4.Amesteca cu mixerul ouale cu zaharul,dupa care adauga treptat sosul de ciocolata rezultat dupa topirea pe abur.
    5.Incorporeaza la final faina,cacaua si sarea.
    6.Adauga esenta de vanilie,bucatile de ciocolata neagra si cele de nuca,amestecand bine compozitia.7.Toarna amestecul in tava si lasa-l la cuptor aprox 30 minute.
     
     

  2. Mersi Yumna de la :

    munir (08-12-2011)

  3.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Multumesc surioara pentru reteta .Confirm ca este intradervar super buna prajitura rezultata in urma punerii in practica a acestei retete.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Ma bucur frate munir ca a reusit prajitura.Acum voi posta reteta unei prajiturele care pe cat e de simpla pe atat e de gustoasa si merge foarte bine intre iftar si suhur alaturi de un pahar cu lapte.

    -2 oua,500 g faina,100 ml lapte,100 ml ulei,un pachetel mic drojdie(25g),1/2 lingurita sare,4 linguri zahar,esenta vanilie sau orice doriti.Pentru pus deasupra:150g nuci tocate mai mare(sau migdale,alune nesarate),125 g zahar tos.

    se topeste drojdia cu 1 lingurita zahar si se adauga celelalte ingrediente,se framanta un aluat pana se desprinde de pe vas.Se lasa la dospit 40 min.Intre timp incalzim cuptorul,tocam nucile si le amestecam cu zaharul.

    Luam cate o parte din aluat,intindem o foaie de grosimea unui deget si taiem dreptunghiuri nu mai lungi de 5 cm pe care le trecem usor prin apa apoi prin amestecul de nuca si zahar si rasucim dreptunghiul,curbam putin ca un corn rasucit si punem in tava unsa si tapetata cu faina.Coacem prajiturelele aproximativ 15 min la foc potrivit pana se rumenesc putin deasupra.
     
     

  5.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .
    Chiar mi se pare tare interesanta prajitura asta .Seamana cu ceva ce am mai vazut dar nu am si gustat. Chiar am sa incerc sa o fac .Multumesc mult .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    sunt usor crocante cu un gust asemanator biscuitilor rafinati.
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Astazi am pregatit o RULADA DE CIOCOLATA

    -4 albusuri,80 g zahar pudra,4 galbenusuri,1 lingurita esenta vanilie,100g faina,1/2 lingurita praf de copt,40 g ulei,100 g finetti,zahar fin pt decor.

    Se bat bine albusurile,se adauga treptat zaharul pudra,galbenusurile unul cate unul,amestecandu-se inca 3 minute.
    Se amesteca in faina praful de copt si se adauga in compozitie,se pune uleiul si se toarna intr-o tava de 25/35 cm,se coace aprox 10 minute.
    Se scoate foaia pe o folie de aluminiu pudrata cu zahar si se unge cu crema ciocolata,apoi se ruleaza strans.
    Se lasa 1 ora rulada la rece in frigider,apoi se scoate folia de aluminiu,se feliaza si se serveste.

    Atentie! Blatul sa nu fie rumenit prea tare pentru ca se poate rupe la rulare.Cand se scoate din cuptor,se stropeste cu putina apa.Inainte de coacere,blatul sa fie asezat in hartie pentru copt care se unge cu ulei.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •