Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14
  1. As avea nevoie de un sfat va rog frumos 
    #1
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucurest-Romania
    Posts
    13
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Eu m-am casatorit acum 8 luni,am un copil din prima casatorie.Actualul meu sot nu vrea sa vorbeasca cu copilul meu,nu vrea sa se apropie de el.Acest lucru ma doare cel mai rau nu stiu ce sa fac nici nu vreau sa se simta obligat vreau sa-l fac cumva sa se apropie de baiatul meu pentru ca la urma urmei el este singurul care il iubesc enorm pe acest pamant.VA ROG DIN SUFLET AJUTAT-MA CU UN SFAT VA MULTUMESC
    Allahu 'Akbar
     
     

  2.  
    #11
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Eu nu am spus ca e ceva placut sau confortabil.... Dar daca dam frau acestor sentimente de durere si le lasam libere ele ne pot acapara cu totul si ajungem sa credem ca e o situatie fara iesire.

    Este adevarat ca un copil sufera, dar depinde foarte mult de varsta copilului.
    Daca e adolescent, nu prea sufera ei asa precum lasa sa se vada. De exemplu: aduceti-va aminte cand erati adolescenti cat de mult va pasa ca mama a avut o discutie mai aprinsa cu tata? Nu prea... decat ca si atmosfera si pe urma plecati la prieteni sau pe strada, ca "aia doi sunt prea enervanti si va strica ziua". Adolescentii au acest comportament al experimentarilor sentimentelor la aceasta varsta. Multe sentimente le exagereaza, unii fac melodrame sau altii par insensibili. Asadar, adolescentii doar testeza sa vada pana unde pot merge, care e limita in care se pot impune ca adulti. Ei au alte procupari in mintea lor, iar un adolescent crescut fara tata, deja e obisnuit cu ce inseamna sa fi respins...ca unul a mai facut-o inainte....

    Daca este vorba despre un copil de 5 -10, 12 ani, acela va lua atitudinea mamei, caci ei sunt inca la varsta in care imita parintii. daca mama face din asta o drama, atunci si copilul o va percepe ca pe o drama. In schimb, daca ea isi asuma durerea in liniste si o ascunde de copilul ei gasind scuze sotului, atunci copilul va fi mai putin afectat.

    Iar ceea ce traieste ea acum este un test de la Allah subhanahu pe care ea trebuie sa si-l asume si sa incerce sa il treaca cu succes. Prin urmare, ea nu trebuie sa transfere durerea ei copilului, ci dimpotriva sa o suporte ea pe toata, ca asa face o mama buna...ia durerea asupra ei. Viata nu e roz si nici nu merg toate "ca la carte"

    Iar ca raspuns direct la intrebarea ta: - Da, stiu foarte bine despre ce este vorba, nu trebuie sa imi imaginez.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Observ ca discutam singure iar cea care a cerut un sfat nu participa.
    De acord cu tine yvette,dar oamenii gandesc si actioneaza diferit.Un sot care dupa casatorie se schimba brusc e genul de om are dupa ce si-a vazut sacii in caruta incearca sa schimbe situatia dupa bunul plac.Nici eu nu spun sa faca o drama dar sa fie atenta mama si sa nu se lase manipulata incat sotul sa scoata baiatul incet din "peisaj".Mie asta mi se pare ca incearca sa trimita copilul la bunici (asta daca nu cumva locuieste deja acolo).Isi vrea doar sotia nu si copilul acesteia.Daca apar alti copii cum se descurca mama cu diferentele din partea sotului si cum reactioneaza baiatul chiar daca este adolescent?Nu inseamna ca nu sufera si-si compeseaza suferintele alaturi de prieteni.Parerea mea...Si nici nu inseamna ca daca tatal lui l-a respins e obisnuit si ca altul sa procedeze la fel.Sunt adolescenti sau chiar adulti care ajung cu probleme psihice din cauza copilariei.
     
     

  4.  
    #13
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Aici ai dreptate...nu avem detalii. Eu nu am inteles ca ar fi pe la bunici copilul, ci cu ei...
    Oricum, mare e Gradina...si minuni s au vazut multe....
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #14
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucurest-Romania
    Posts
    13
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Observ ca discutam singure iar cea care a cerut un sfat nu participa.
    De acord cu tine yvette,dar oamenii gandesc si actioneaza diferit.Un sot care dupa casatorie se schimba brusc e genul de om are dupa ce si-a vazut sacii in caruta incearca sa schimbe situatia dupa bunul plac.Nici eu nu spun sa faca o drama dar sa fie atenta mama si sa nu se lase manipulata incat sotul sa scoata baiatul incet din "peisaj".Mie asta mi se pare ca incearca sa trimita copilul la bunici (asta daca nu cumva locuieste deja acolo).Isi vrea doar sotia nu si copilul acesteia.Daca apar alti copii cum se descurca mama cu diferentele din partea sotului si cum reactioneaza baiatul chiar daca este adolescent?Nu inseamna ca nu sufera si-si compeseaza suferintele alaturi de prieteni.Parerea mea...Si nici nu inseamna ca daca tatal lui l-a respins e obisnuit si ca altul sa procedeze la fel.Sunt adolescenti sau chiar adulti care ajung cu probleme psihice din cauza copilariei.
    imi pare rau daca credeti ca vb singure dar eu nu prea stau pe net nu prea am timp pentru ca muncesc eu intru cand am timp
    Allahu 'Akbar
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •